بازدید 10183
حواشی تبلیغ در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان؛
به نظر می‌رسد، نهادهای قضایی با توجه به وظایف ذاتی‌شان به مسأله تبلیغ فیلم‌های سینمایی کشورمان در شبکه‌های ماهواره‌ای ورود کرده‌اند و با این اوصاف، گویا به سرعت شاهد توقف پخش تیزرهای تبلیغاتی از شبکه‌های ماهواره فارسی زبان باشیم.
کد خبر: ۵۶۰۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۴ - ۲۳:۴۷ 14 January 2016
ده تهیه‌کننده سینمای ایران به دادسرا احضار یا دعوت شدند؟
پس از حواشی پخش تیزر تبلیغاتی برخی فیلم‌های سینمایی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان، خبرهایی در خصوص اینکه دادسرای فرهنگ و رسانه ده تهیه کننده را به جهت چنین تبلیغاتی احضار کرده منتشر شد؛ اما این سینماگران احضار یا دعوت شده‌اند و پس از حضور این تهیه کنندگان در دادسرای فرهنگ و رسانه چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گزارش «تابناک»، پس از آنکه رسانه ملی از پخش تیزر تبلیغاتی بسیاری از فیلم‌های سینمایی در حال اکران در ایران استنکاف ورزید، برخی تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمای برای جبران خلأ رسانه‌ای، دست به دامان برخی شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان شدند؛ امری که همچون رفتار صداوسیما پذیرفته نیست و مواجهه نادرستی در مقابل تصمیم نادرست صداوسیما محسوب می‌شد.

در این میان، مسئولان صداوسیما برای مقابله با این اتفاق، به جای اختصاص تبلیغات به فیلم‌های سینمایی کشورمان، فرم تعهدنامه‌ای را تنظیم کردند که بر اساس این فرم، هر تهیه‌کننده‌ای که برای فیلمش از تلویزیون آنونسی پخش شود، حق ندارد به شبکه‌های ماهواره‌ای تیزر تبلیغی دهد و اگر چنین اتفاقی رقم بخورد، علاوه بر پرداخت خسارت، تبلیغ فیلم‌های بعدی او نیز از تلویزیون پخش نخواهد شد؛ رویکردی که چندان مؤثر نخواهد بود، چرا که هم‌اکنون نیز آنونس اکثر فیلم‌ها پخش نمی‌شود!

پس از این حواشی، خبرهایی در خصوص احضار ده تهیه کننده به دادسرای فرهنگ و رسانه منتشر شد که در ارتباط با تبلیغ فیلم‌های این تهیه کنندگان در شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای است و مطابق با آنچه این تهیه کنندگان گفته‌اند، این جمع روز شنبه به دادسرای تهران مراجعه خواهند کرد.

سید جمال ساداتیان، تهیه کننده فیلم جامه دران که یکی از این تهیه کنندگان است، خبر احضارش به دادسرا را تأیید کرده و  در این باره گفته است: «با توجه به اکران این فیلم ها در خارج از کشور، امکان دیگری جز شبکه‌های ماهواره‌ای برای تبلیغ چنین فیلم هایی وجود ندارد. وقتی تلویزیون ایران در تیزرهای تبلیغاتی فیلم جامه دران، پگاه آهنگرانی و باران کوثری را حذف می‌کند، آیا شرایط مناسبی برای تبلیغ فیلم های ایرانی وجود دارد؟ این در حالی است که هزینه های بیلبوردهای تبلیغاتی نیز بسیار است. در این وضعیت چه شرایطی برای تبلیغ فیلم های ایرانی فراهم شده است؟»!

در مقابل محمد نشاط، تهیه کننده فیلم این سیب هم برای تو، تأکید کرده، به دادسرا احضار نشده و به دادسرای فرهنگ و رسانه دعوت شده است. نشاط در این باره گفته است: «یک خانمی از این دادسرا با بنده تماس گرفتند و برای حضور در یک جلسه دعوت کردند و کلمه اظهار را به کار نبردند. من به دلیل بیماری قلبی ام، شرایط حضور در تهران را ندارم و دکتر برایم ممنوع کرده است که در تهران باشم؛ به همین علت اعلام کردم، نمی توانم در این جلسه حضور داشته باشم  و شماره تلفنی به بنده دادند و گفتند اگر نمی توانید آن روز در جلسه  حضور داشته باشید با این شماره تماس بگیرید».

حبیب ایل بیگی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی نیز گفت: «رئیس سازمان سینمایی برای حل مسأله پیش آمده پیگیر امور است و در این راستا، تعامل بسیار مؤثری با مسئولان محترم قضایی کشور انجام شده است. با توجه به تعامل بسيار خوب بين سازمان سينمايي و قوه محترم قضاييه اين مسأله از سوي رئيس سازمان پيگيري شد. هيچ ترديدي در عزم راسخ قوه قضاييه بر حفظ كرامت و صيانت از هنرمندان كشور به عنوان سرمايه هاي بي بديل اجتماعي وجود ندارد. دعوت ياد شده تنها جهت بررسي، آگاهي بخشي و صيانت از اهالي سينماست و بر خلاف آنچه در رسانه ها آمده، جنبه سلبي و احضاريه ندارد».

ایل بیگی ادامه داد: «در هفته های گذشته در دفتر اینجانب با حضور مدیر کل تبلیغات وزارت ارشاد و دبیر شورای عالی تهیه کنندگان، رئیس کانون پخش کنندگان فیلم، محمد رضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه ای و مشاور حقوقی سازمان جلسه ای را در این باره داشتیم و نامه های رسیده درباره پخش آگهی از شبکه های ماهواره ای را بررسی کردیم و نقطه نظرات در این جلسه ارزیابی شد. تهیه کنندگان و پخش کنندگان از این ماجرا اعلام برائت کرده و خواستار برخورد با این شبکه های ماهواره ای شد که اقدام به پخش تبلیغات آثارشان می کنند. پخش آگهی از شبکه های ماهواره ای و نیت هایی که بعضا بدخواهان کشور برای هدف قرار دادن سینما دارند مشخص است».

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با اشاره به برگزاری جلسه مشترک بین مسئولان محترم قضایی و تهیه کنندگان و پخش کنندگان دعوت شده و حضور خود در این جلسه گفت: «اینجانب نیز با توجه به تاکید سازمان سینمایی برای رفع این مسأله در جلسه یاد شده حضور خواهم داشت».

با این اوصاف، سوای اینکه این تهیه کنندگان احضار یا دعوت‌ شده‌اند، به نظر می‌رسد، نهادهای قضایی با توجه به وظایف ذاتی‌شان به مسأله تبلیغ فیلم‌های سینمایی کشورمان در شبکه‌های ماهواره‌ای ورود کرده‌اند و با این اوصاف، گویا به سرعت شاهد توقف پخش تیزرهای تبلیغاتی از شبکه‌های ماهواره فارسی زبان باشیم.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس کرونا در ایران آیت الله بهجت پنومونی ملکه رنجبر لیله الرغائب معصومه ابتکار نمازهای ماه رجب انواع ماسک و روش استفاده