بازدید 12490
مدیرکل حوزه ریاست سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با «تابناک»؛

دستوری برای خروج نیروهای سازمان حج یا بعثه از عربستان صادر نشده

در شرایطی که برخی مسئولان کشورمان، حضور زائران ایرانی خانه خدا در مناسک سال آتی را در هاله ای از ابهام توصیف می‌کنند، شواهد حکایت از دایر بودن اعزام ایرانیان به حج تمتع در سال 95 دارد. این در حالی است که سخنان مقامات سعودی نیز بر تمایلشان به این برقرار ماندن حضور حجاج ایرانی دلالت دارد.
کد خبر: ۵۵۸۶۳۹
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۱ 04 January 2016
در شرایطی که برخی نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان، اعزام زائران ایرانی به حج تمتع سال آتی را در هاله ای از ابهام توصیف می‌کنند، شواهد حکایت از آن دارد که هیچ خللی در روند اعزام حجاج ایرانی پیش نخواهد آمد.

به گزارش «تابناک»، از جمله اتفاقاتی که با بالا گرفتن تنش میان ایران و عربستان و تصمیم یک طرفه عربستانی ها به قطع روابط دیپلماتیک با کشورمان رخ داد، داغ شدن بازار گمانه زنی ها درباره سفر حج بود؛ گمانه زنی هایی که سازمان حج و زیارت را مجاب کرد با صدور بیانیه‌ای، واکنش نشان دهد.

در این بیانیه که به نقل از سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت منتشر شده، آمده است:
«با توجه به اینکه اظهارنظرهای مختلفی بر اساس گمانه‌زنی غیر مستند توسط برخی رسانه ها و همچنین در فضای مجازی پیرامون وضعیت حج تمتع سال 95 را شاهد بوده‌ایم، لذا به آگاهی عموم هموطنان عزیز می‌رساند:

اتخاذ هر گونه تصمیم در خصوص برنامه های حج تمتع صرفاً از طریق بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با در نظر گرفتن مسائل شرعی و نظر مسئولان محترم بلند پایه نظام و دولت محترم صورت خواهد گرفت.»
دستوری برای خروج نیروهای سازمان حج یا بعثه از عربستان صادر نشده

این در حالی است که با توجه به ضرب الاجلی که سعودی ها برای خروج مقامات دیپلماتیک کشورمان از عربستان صادر کرده‌اند، می‌توان پی برد که آیا برگزاری حج هم با تنش مواجه خواهد شد یا خیر، چراکه علاوه بر اعضای سفارتخانه و کنسولگری های کشورمان در عربستان، جمعی از پرسنل سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری هم در آن کشور حضور دارند.

بر این اساس از حجت الاسلام شهسواری، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت درباره وضعیت این دسته از هموطنانمان که در عربستان حضور دارند و دست اندرکار برگزاری حج هستند، پرسیدیم که در پاسخ گفت: «چیزی درباره خروج افراد سازمان یا بعثه به ما گفته نشده و وزارت خارجه کشورمان در این باره مکاتبه ای نداشته است».

او با تأکید بر این نکته که نظر سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری، همان چیزی است که در بیانیه آمده، می‌گوید: «مردم صبوری کنند و توجه داشته باشند، هر گونه اخبار مربوط به حج و زیارت را صرفاً از طریق روابط عمومی این سازمان پیگیری نمایند تا گام به گام پیش برویم. تا این لحظه نظر سازمان همان است که در اطلاعیه آمده».

گفتنی است، دقایقی پیش، رویترز به نقل از عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان از توقف سفر هوایی بین ایران و عربستان خبر داد و از زبان این مقام سعودی نوشت: «شهروندان عربستانی از سفر به ایران منع خواهند شد، ولی حجاج ایرانی همچنان مورد استقبال سعودی قرار خواهند گرفت».


اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم