بازدید 20516
کد خبر: ۵۵۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۸۶ - ۲۰:۰۲ 26 January 2008
مفاد اصلي پيش‌نويس قطعنامه سوم مجازات‌هاي ايران را كه گروه پنج به علاوه يك در نشست برلين درباره آن توافق كردند و قرار است مبناي قطعنامه رسمي شوراي امنيت باشد، منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری‌های فرانسه، رویترز و آسوشیتد‌پرس متن این پیش‌نویس چنین است:

محدوديت‌هاي اختياري سفر
از تمام كشورها مي‌خواهد درباره ورود يا عبور افرادي كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم در فعاليت‌هاي حساس هسته‌اي ايران دخالت دارند هوشيار و باشند. اين افراد شامل كساني مي‌شود كه يا به طور مستقيم در فعاليت‌هاي هسته‌اي حساس ايران مشاركت دارند يا از اين فعاليت‌ها پشتيباني به عمل مي‌آورند.

ممنوعيت‌هاي اجباري سفر
از تمام كشورها مي‌خواهد اقدامات لازم را به عمل آورند تا از ورود يا عبور افرادي كه نام آن‌ها در ضميمه شماره دو اين قطعنامه مشخص شده است جلوگيري كنند.

توقيف دارايي‌ها
گسترش موارد قبلي توقيف دارايي‌ها در این پیش‌نویس درخواست می‌شود و افراد و نهادهايي را كه در ضميمه‌هاي شماره يك و شماره سه اين قعطنامه مشخص شده است نيز به موارد قبلي توقيف دارايي‌ها اضافه مي‌كند.

اعتبارهاي صادراتي از كشورها
مي‌خواهدكه در زمينه دادن اعتبارها و تعهدات مالي جديد براي تجارت با ايران از جمله اعطاي اعتبارها، ضمانت نامه ها يا بيمه‌هاي صادراتي مراقب و هوشيار باشند تا از حمايت مالي از فعاليت‌هاي حساس هسته‌اي و تسليحاتي ايران جلوگيري شود.

كنترل نهادهاي مالي
از كشورها مي‌خواهد درباره فعاليت‌هاي نهادهاي مالي خود با بانك‌هاي ايراني به ويژه بانك ملي و بانك صادرات و همچنين شعبه‌ها و نمايندگي‌هاي آن‌ها در خارج نظارت داشته باشند تا از ارتباط احتمالي اين فعاليت‌هاي مالي با فعاليت‌هاي حساس هسته‌اي و تسليحاتي ايران جلوگيري شود.

كنترل حمل ونقل
از تمام كشورها مي‌خواهد كه محموله‌هاي باري از ايران يا به مقصد ايران را چه با هواپيما و چه باكشتي كه از طرف كشتيراني جمهوري اسلامي ايران يا حمل و نقل هوايي ايران بارگيري شده است، در فرودگاه‌ها و بنادرشان به دقت بازرسي كنند.

خودداري ايران از توقف غني‌سازي
با نگراني جدي اعلام مي‌دارد كه ايران غني‌سازي اورانيوم و فعاليت‌هاي بازفرآوري و پروژ‌های آب سنگين را متوقف نكرده است و با آژانس بين المللي انرژي اتمي همكاري كامل به عمل نمي‌آورد.

پيشنهاد ديپلماتیک
اعلام مي‌دارد كه چين، فرانسه، آلمان، آمريكا، روسيه و انگليس علاقمند به اقدامات بيشتر و پي‌گيري يك استراتژي فراگير براي حل مسائله هسته‌اي ايران از طريق مذاكره بر مبناي پيشنهادهاي ژوئن سال دو هزار و شش هستند.

گزارش اژانس بين المللي انرژي اتمي
از مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي مي‌خواهد كه ظرف نود روز گزارشي درباره پايبندي ايران به توقف تمام فعاليتهاي غني‌سازي و بازفرآوري ارائه دهد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس سردار حجازی زینب ابوطالبی سم آفلاتوکسین سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا حمید ابوطالبی