3093بازدید
دوپینگ به ویژه در سنین کم شاید بتواند یک ورزشکار را حتی تا حد ملی برساند اما با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در آزمایش‌های دوپینگ، رسیدن به مدال و موفقیت با دوپینگ محال است و بیشترین ضربه را خود ورزشکار خواهد خورد.
کد خبر: ۵۵۴۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۷ 15 December 2015

 دوپینگ در رشته‌ها‌ی قدرتی بیشتر از سایر ورزش‌ها به چشم می‌خورد که در ورزش کشتی، ایران بیشترین قربانی را داده است. با نگاهی به سوابق دوپینگ در کشتی جهان مشاهده می‌کنیم که از بین پنج ورزشکاری که برای همیشه به خاطر دوپینگ محروم شده‌اند سه نفر ایرانی هستند.

به گزارش تابناک ورزشی، فهرست محرومان کشتی جهان نشان می‌دهد که ایران بیشترین خسارت را از بابت دوپینگ در کشتی دیده است.همچنین در بین ۱۹ ورزشکاری که در حال حاضر به خاطر دوپینگ به مدت دو یا چهار سال محروم هستند، ایران یک نماینده دارد که البته شاخص‌ترین چهره در بین این ۱۹ کشتی‌گیر محروم است.

علیرضا غریبی، امیر علی اکبری و طالب نعمت پور سه چهره شاخص کشتی فرنگی ایران بودند که به خاطر دو بار ارتکاب به دوپینگ برای همیشه از حضور در ورزش محروم شدند. دو کشتی‌گیر دیگری که به خاطر دوپینگ با محرومیت مادام العمر مواجه شدند، هارون دوغان، چهره شاخص ترکیه و همچنین یک کشتی‌گیر آرژانتینی است که این آمار نشان می‌دهد ایران بیشترین ضربه را از پدیده دوپینگ در کشتی جهان خورده است.

اخیرا محمد حسین محمدیان، دارنده مدال برنز جهان و کشتی‌گیر جوان و خوش آتیه که می‌توانست جانشین مناسبی برای رضا یزدانی در تیم ‌ملی باشد، با محرومیت چهار ساله مواجه شده است. هر چند که گفته می‌شود این کشتی‌گیر برای مداوای پای آسیب دیده‌اش نزد پزشک رفته و به خاطر مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک با محرومیت مواجه شده است، اما همه این حرف‌ها نمی‌تواند توجیه قابل قبولی باشد.

در شرایطی که فدراسیون کشتی در سال‌های اخیر عزم جدی برای مبارزه با دوپینگ داشته و با آزمایش‌های سلامت که همواره از کشتی‌گیر‌ان می‌گیرد و خیلی‌ها را هم به صورت محرمانه با تنبیه مواجه کرده، مواجه شدن با محرومیت‌های سنگین به خاطر چنین مسائل پیش پا افتاده‌ای به هیچ وجه قابل قبول نیست که بیش از همه خود کشتی‌گیر مقصر است؛ آن هم کشتی‌گیری که سابقه کسب مدال جهانی دارد و می‌توانست یکی از نمایندگان ایران در المپیک باشد.

ایسنا نوشته ؛ زمانی که حتی مصرف مسکن برای سردرد و یا آمپول بتامتازون که به بیماران عادی دائم تجویز می‌شود دوپینگ به حساب می‌آید اقدام کشتی گیران در درمان و مصرف دارو آن هم بدون در جریان گذاشتن کمیته‌ پزشکی فدراسیونشان گناهی نابخشودنی است.

به نظر می‌رسد جدا از تلاش فدراسیون کشتی برای مبارزه با دوپینگ خود کشتی‌گیر‌ان پیش از هر کسی این مسئولیت را بر گردن دارند تا مراقب چنین موضوعاتی باشند تا هم به خود و هم به اعتبار ورزش ایران در ابعاد بین‌المللی لطمه وارد نکنند. دوپینگ به ویژه در سنین کم شاید بتواند یک ورزشکار را حتی تا حد ملی برساند اما با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در آزمایش‌های دوپینگ، رسیدن به مدال و موفقیت با دوپینگ محال است و بیشترین ضربه را خود ورزشکار خواهد خورد. پس ضروری است کشتی گیران از ابتدا و از سن کم درست آموزش دیده و مربیان رده های نوجوانان و جوانان عواقب دوپینگ را به چهره های نوپا گوشزد کنند.

** فهرست کشتی‌گیر‌انی که به خاطر ارتکاب به دوپینگ محروم شده و در فهرست اتحادیه جهانی


 ۱٫ هارون دوغان (ترکیه) – محرومیت مادام العمر


۲٫ علیرضا غریبی (ایران) – محرومیت مادام العمر


۳٫ فرناندو ایگلسیاس (آرژانتین) – محرومیت مادام العمر


۴٫ امیر علی اکبری (ایران) – محرومیت مادام العمر


۵٫ طالب نعمت پور (ایران) – محرومیت مادام العمر


۶٫ گئورگی ادی شراشویلی (گرجستان) – محرومیت دو ساله تا ژانویه ۲۰۱۶


۷٫ آپوروا تیاگی (هند) – محرومیت دو ساله تا ژانویه ۲۰۱۶


۸٫ زهرا اوتامور مورو دووا (ازبکستان) – محرومیت دو ساله تا جولای ۲۰۱۶


۹٫ ماگومد شهردینوف (روسیه) – محرومیت چهار ساله تا آگوست ۲۰۱۸


۱۰٫ شامیل اردوغان (ترکیه) – محرومیت دو ساله تا اکتبر ۲۰۱۶


۱۱٫ علی محمد (مصر) – محرومیت دو ساله تا دسامبر ۲۰۱۶


۱۲٫ خوان (برزیل) – محرومیت چهار ساله تا جون ۲۰۱۹


۱۳٫ آبل هررا (پرو) – محرومیت چهار ساله تا می ۲۰۱۹


۱۴٫ سلیم خان یوسف اف (تاجیکستان) – محرومیت چهار ساله تا جولای ۲۰۱۹


۱۵٫ مارلان نوکاشف (قزاقستان) – محرومیت چهار ساله تا جولای ۲۰۱۹


۱۶٫ ترخان قربان اف (آذربایجان) – محرومیت چهار ساله تا آگوست ۲۰۱۹


۱۷٫ گری گوریان واروژان (ارمنستان) – محرومیت چهار ساله تا جولای ۲۰۱۹


۱۸٫ رادوسلام گئورگی‌اف (بلغارستان) – محرومیت چهار ساله تا جولای ۲۰۱۹


۱۹٫ رنه سیلوا ریوس (نیکاراگوئه) – محرومیت چهار ساله تا آگوست ۲۰۱۹


۲۰٫ الورینا زپدا (نیکاراگوئه) – محرومیت چهار ساله تا آگوست ۲۰۱۹


۲۱٫ وازکز (آرژانتین) – محرومیت چهار ساله تا آگوست ۲۰۱۹


۲۲٫ استفانی هلر (پاراگوئه) – محرومیت چهار ساله تا آگوست ۲۰۱۹


۲۳٫ اولو ارمک کمانبک (قرقیزستان) – محرومیت چهار ساله تا اکتبر ۲۰۱۹


۲۴٫ محمد حسین محمدیان (ایران) – محرومیت چهار ساله تا اکتبر ۲۰۱۹

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: