بازدید 3522

کمالوندی: نمایندگان نگران نباشند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری عنوان کرد تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده است و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده نگران این موضوع نباشند.
کد خبر: ۵۴۴۳۱۸
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۶ 03 November 2015
سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری عنوان کرد تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده است و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده نگران این موضوع نباشند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور در حاشیه نشست بررسی و تحلیل پیامدهای برجام و جایگاه ژئوپولتیک ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری عنوان کرد که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده، نگران این موضوع نباشند.

وی درخصوص بیانیه 20 تن از نمایندگان گفت که آنها نگران نباشند، ما همه دقت و توجه لازم را داریم و در این زمینه دلسوز هستیم و مسائل به نحوی پیش می‌رود که منافع کشور دیده شود. 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درخصوص سفر صالحی به ژاپن، این سفر را برای شرکت در 2 اجلاس بین‌المللی برشمرد و گفت: ما ساخت نیروگاه‌های متعدد هسته‌ای را در دستور کار داریم و نیاز به همکاری با کشورهایی چون ژاپن وجود دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین افزود: سند رسمی در خصوص اراک که قرار است به امضای ایران و 1+5 برسد تقریباً نهایی شده و همه کشورها به جز یک کشور موافقت خود را اعلام کرده‌اند، البته ما خودمان می‌توانیم باز طراحی این راکتور را انجام دهیم.

کمالوندی در پاسخ به سوالی در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری و اجرای تعهدات ایران تا زمانی که تضمین‌های لازم گرفته نشده، عنوان کرد: آنچه مقام معظم رهبری مدنظرشان بوده، نصب‌العین ما است و خواهد بود و مو به مو موارد را اجرا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قطعاً تضمین‌ها باید گرفته شود،‌ اظهار داشت:‌ باید قرارداد محکم داشته باشیم. ما در حال حاضر در همین مرحله هستیم و دو بند مهمی که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند یعنی روشن شدن تکلیف پی ام دی و قراردادهای لازم مشخص شود دو موضوع مربوط به راکتور اراک و مبادله مواد غنی شده با اورانیوم طبیعی صورت نگیرد، بر همین اساس اقدام شده است.

وی یادآور شد: اگر چه بر اساس ابلاغ برجام ما مجموعه‌ای از کارها را شروع کرده‌ایم که این مجموعه از کارها به ما فرصت می‌دهد زمان را در اختیار داشته باشیم بدون اینکه ظرفیت غنی‌سازی را کاهش دهیم، اما زمان را محدود کنیم که بلافاصله بعد از اینکه طرف مقابل تعهدات خود را انجام داد، ما زمان زیادی را برای کارهای فراوانی که نیاز به اجرایی شدن است، صرف نکنیم.

کمالوندی ادامه داد: باید نامه‌هایی که طرف مقابل صادر کرده مورد بررسی حقوقی قرار گیرد. ما به همراه وزارت خارجه و دولت کارهایی را انجام می‌دهیم که ان‌شاءالله تا دو ماه دیگر بتوانیم بعد از اینکه طرف مقابل به وظیفه‌ای که دارد عمل کرد، اقدامات خود را صورت دهیم.

کمالوندی در پاسخ به سوال دیگری با بیان اینکه وزارت خارجه نامه‌های اتحادیه اروپا و آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد که آیا به لحاظ موضوع رفع تحریم‌ها کفایت می‌کند یا خیر، اظهار داشت: آقای عراقچی دیشب نیز اعلام کرد که این نامه‌ها کفایت می‌کند، البته باید حقوقدانان در این زمینه نظر بدهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: آنچه ما در سازمان انرژی اتمی انجام می‌دهیم مذاکرات در رابطه با راکتور اراک و موضوع مبادله اورانیوم است و در خصوص اراک بایستی یک سند رسمی به امضای ایران و 1+5 برسد که تقریباً نهایی شده و همه کشورها به جز یک کشور موافقت خود را اعلام کرده‌اند. بر اساس این سند آنها تضمین می‌دهند که با ایران همکاری داشته باشند.

کمالوندی با یادآوری این نکته که ما خودمان می‌توانیم بازطراحی اراک را انجام دهیم، اظهار داشت: آن تضمین در این ارتباط است که اگر بخواهیم به کار سرعت بدهیم به عنوان مثال به جای اینکه پمپی را خودمان بسازیم آن را وارد کنیم تا در کار سرعت داده شود وگرنه ما بدون آنها هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. در حال حاضر داریم بازطراحی را انجام می‌دهیم که بهینه می‌کند و در عین حال نگرانی آنها را برطرف می‌سازد و آنها هم باید تعهداتی بدهند که در آن سند پیش‌بینی شده است.

وی در خصوص آن یک کشور اظهار داشت: آنها به طور کلی موافقت خود را اعلام کردند ولی نیازمند یکسری کارهای بوروکراتیک است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص اینکه آیا تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده؟ تصریح کرد: تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده ولی کارهایی که در حال انجام آن هستیم کارهایی است که زمانی که می‌خواهیم تعداد سانتریفیوژها را کم کنیم و به نقطه‌ای که تعهدات ماست برسیم این زمان کاهش پیدا کند و مجموعه‌ای از کارهای فنی است که در حال انجام است.

وی در خصوص اینکه آیا کاهش تعداد سانتریفیوژها در چند روز آینده است نیز،‌گفت:‌ ما کار را شروع کردیم در حدی کارهایی که زمانبر است را انجام داده‌‌ایم و کارهایی هم هستند که برگشت‌پذیر هستند.ما این کارها را در جلساتی که حقوقدانان و مهندسان ما هستند این موارد را به دقت بررسی می‌کنیم. برگشت‌پذیری و مسائل پادمانی و تنظیمی که باید با آژانس داشته باشیم در نظر می‌گیریم.

وی ادامه داد: بنابراین اینکه عده‌ای با نگرانی اعلام می‌کنند تعداد سانتریفوژ کم شده است آنها نگران این موضوع نباشد ما قطعا به نحوی برنامه را اجرا می‌کنیم که اگر طرف مقابل از تعهدات خود تخطی کند این امکان برای ما هست که به سرعت برگردیم و در شرایط بهتری هم قرار گیریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص سفر صالحی به ژاپن با بیان اینکه ایشان برای سخنرانی در مرکز GIR و همچنین اجلاس پاکوواش مربوط به خلع سلاح هسته‌ای به ژاپن سفر کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در خصوص همکاری‌های هسته‌ای با ژاپن این سفر صورت گرفته ادامه داد: هیأت‌هایی بین دو کشور در چند ماه گذشته مبادله شده و ژاپن به دلیل اینکه تجربه خوبی در زمینه ایمنی هسته‌ای دارد از این تجربیات استفاده می‌کنیم و در حوزه‌های مختلف نیروگاهی نیز زمینه خوبی برای کار است.

وی در خصوص اینکه آیا برای ساخت نیروگاه‌های جدیدی از ژاپن نیز کمک خواهید گرفت، گفت:‌ما برای ساخت نیروگاه‌های متعددی که در برنامه داریم نیاز داریم به کشورهایی مثل ژاپن و پیشرفته به شرط اینکه در سرمایه‌گذاری مزیتی داشته باشند استفاده کنیم و از این استقبال می‌کنیم.

وی در خصوص بیانیه 20 تن از نمایندگان در خصوص نگرانی از کاهش سانتریفیوژها اظهار داشت: نگران نباشند. ما همه دقت و توجه لازم را داریم و دل‌مان می‌سوزد به نحوی مسائل پیش رود که منافع کشور دیده شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس در خصوص نشستی که قرار است با آژانس بعد از گزارش آمانو داشته باشند، اظهار داشت: این نشست در تهران برگزار خواهد شد.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی