بازدید 8521

عراقچی: بنای ارائه فکت شیت مکتوب را نداریم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران فکت شیت را روایت تیم های مذاکره کننده از توافق صورت گرفته توصیف کرد و گفت: فکت شیت ایران همان سخنان مبسوط وزیر امور خارجه است و فعلا ما بنای ارائه مکتوب آن را نداریم.
کد خبر: ۴۸۹۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱ 09 April 2015
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران فکت شیت را روایت تیم های مذاکره کننده از توافق صورت گرفته توصیف کرد و گفت: فکت شیت ایران همان سخنان مبسوط وزیر امور خارجه است و فعلا ما بنای ارائه مکتوب آن را نداریم.

 به گزارش  تسنیم، سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و عضو ارشد مذاکره کننده تیم هسته‌ای کشورمان در گفت‌وگویی که با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران داشت گفت: فکت شیت که آمریکایی ها منتشر کردند روایت آنها از توافقاتی است که در دور اخیر مذاکرات حاصل شد. کاملا معمول است که بعد از هر مذاکرات و واقعه سیاسی، طرفین، روایت خود را برای مستمعین می گویند. هر کس از زاویه خود می گوید چه اتفاقی افتاده و قرار است بیفتد و طبیعی است هر طرف قسمت هایی که مطلوبش است را برجسته تر بیان می کند.

معاون وزیر خارجه افزود: آمریکایی ها این کار را به صورت مکتوب کردند و از قبل هم مقداری از آن را آماده کرده بودند. روایت ما که یک روایت واقعی است در صحبت های مفصل دکتر ظریف بیان شد. من نیز بیان کردم. ما فعلا بنای ارائه مکتوب آن را نداریم، ولی اگر لازم باشد چنین خواهیم کرد.

تحریم‌های جدید اروپا بدعهدی است

معاون وزیر خارجه با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه طرف مقابل لجوج و بدعهد و اهل از پشت خنجر زدن هست، گفت: مصادیق زیادی از این فرمایشات را در مذاکرات به عینه دیده ایم.

عراقچی به اقدام اخیر اتحادیه اروپا در اضافه کردن افراد یا شرکت های جدید به فهرست تحریم ها اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که قرار بوده تحریم جدیدی اضافه نشود، ولی صرفا براساس یک اختلاف تفسیر در رابطه با توافقنامه ژنو، سوء استفاده کردند و افراد و شرکت های جدیدی را به فهرست تحریم ها اضافه کردند.

وی این اقدام را از جمله مصادیق بدعهدی و بدقولی ها در جریان مذاکره برشمرد و افزود: البته در این زمینه اختلاف تفسیر وجود دارد، ولی اینها از نظر ما حتما تحریم های جدید هست. کاری که اتحادیه اروپا اخیرا انجام داد یک تصمیم اشتباه در یک زمان اشتباه بود، حتما تأثیرات خود را در زمانی که ورود به جزییات داشته باشیم، خواهد گذاشت.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: از این مصادیق زیاد است. اینها در هیچ یک از تعهداتی که داشتند نه در رابطه با ما بلکه با بسیاری از کشورهای دیگر، درزمان اجرا بدعهدی ها و بدقولی های زیادی کردند و لجاجت هایی به خرج دادند . در طول مذاکرات نیز ما به کرات این را مشاهده کردیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: بازی که اروپا و آمریکا بین آمریکا و کنگره در می آورند، اینکه توافقاتی صورت می گیرد و بعد ادعا می کنند که یک عضو مخالف است کار ما را بسیار سخت و پیچیده کرده است. یعنی ما از یک طرف روی موضوعات مذاکره می کنیم و از طرف دیگر باید ترفندهای مذاکراتی که آنها صورت می دهند باید مقابله کنیم.

عراقچی مهمترین ترفندی که در دو سه دوره اخیر مشاهده شد را عدم اتفاق نظر بین اعضای 1+5 برشمرد و گفت: البته یک مقدار آن واقعی است. وقتی موضوعات به مراحل حساس خود می رسد، رسیدن به وحدت نظر در بین 6 کشور مشکل هست، ولی بعضا از این اختلاف نظرها برای تحمیل خواسته هایشان سوء استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: علی رغم همه اینها ما محکم ایستاده ایم و بارها به همه آنها گفته ایم ما با 1+5 که صدای واحدی دارد مذاکره می کنیم، حاضر نیستیم درباره یک مطلب دو بار یا سه بار مذاکره کنیم.

در گام اول تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی بدون هیچ استثنایی باید لغو شود

وی درباره آن بخش از بیانات مقام معظم رهبری درباره لغو تحریم ها و اینکه چقدر بیانیه لوزان تأمین کننده این فرمایشات است؟ گفت: یکی از خواسته های اصلی ما در طول مذاکره این بوده که در گام اول هر دو طرف تعهدات خود را انجام دهند. اگر ما در توافق قبول کردیم که بر فرض محدودیت ها و نظارت های بیشتری را بپذیریم آمادگی داریم آنها را در گام اول انجام دهیم و در مقابل انتظار داریم که در گام اول نیز تمامی تحریم های اقتصادی و مالی لغو شود.

عراقچی ادامه داد: علی رغم آنکه آمریکایی ها در فکت شیت خود موارد خلافی را گفتند و بخصوص در حوزه تحریم ها به صراحت دروغ گفتند. ما به آمریکایی ها تذکر دادیم و حتی اروپایی ها نیز به آمریکایی ها تذکر دادند که این توافقی نبود که در لوزان کردیم. ولی قرار بین ما و آنها این است که در گام اول تمامی تحریم های اقتصادی و مالی بدون هیچ استثنایی باید لغو شود.

وی با بیان اینکه در این میان مشکل اجرایی وجود دارد که باید برای آن راه حل پیدا کرد ، گفت: معتقدیم اصل همزمانی باید رعایت شود. آنچه ما و آنها باید انجام دهند در یک مرحله و یک روز انجام شود. در توافق ژنو نیز چنین کردیم.

معاون وزیر خارجه ادامه داد: مشکلی که داریم این است که به خاطر گستردگی اقداماتی که دو طرف به خصوص طرف ایرانی باید انجام دهد همزمانی و در یک روز انجام شدن، از نظر عملیاتی ممکن است چندان آسان نباشد . ما به زمان بیشتری احتیاج داریم. باید به تدبیری برسیم ودر حال کار روی آن هستیم. از صاحبنظران درخواست می کنم اگر ایده هایی دارند در این زمینه ارائه دهند که اصل همزمانی رعایت شود. همان موقعی که ایران اقداماتش را انجام می دهد آنها هم باید تحریم ها را لغو کنند.

عراقچی تصریح کرد: هیچ فاصله ای را بین این دو قائل نیستیم. گفته شده 6 ماه یا چند ماه بعد، این گونه نیست. حتما باید اصل همزمانی رعایت شود. ما روی این تأکید داریم و مقام معظم رهبری نیز امروز تأکید کردند و انشاءالله برای این راه حل پیدا کنیم.

تا رسیدن به توافق فاصله داریم

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: ما هنوز توافق نداریم و تا رسیدن به توافق فاصله داریم. آنچه در لوزان به آن رسیدیم مجموعه ای از راه حل هاست که از هم اکنون به بعد باید جزییات آن را روی کاغذ بیاوریم. هنوز هیچ چیز تمام نشده و هنوز مذاکرات به سرانجام خود نرسیده است.

عراقچی افزود: هنوز نمی توان با قطعیت گفت که تا تیر ماه به توافق نهایی می رسیم یا نه. ممکن است در جزییات طرف مقابل ما زیاده خواهی هایی داشته باشد و خواسته های غیر منطقی در قالب جزییات مطرح کنند، چون این شیوه های مذاکراتی غربی هاست که در کلیت یک حرف هایی می زنند و در جزییات سعی می کنند خواسته هایی که در کلیت قضیه به آن نرسیدند را بیان کنند.

وی تاکید کرد: ما کماکان تا آخرین لحظه هوشیاری خودمان را خواهیم داشت که به آنچه منافع ملت ایران و تأمین کننده عزت مردم ایران هست، برسیم.

معاون وزیر خارجه توافق خوب را توافقی دانست که حقوق مردم ایران را در حوزه هسته ای تأمین و همه تحریم ها را مرتفع و عزت و استقلال کشور را حفظ کند.

عراقچی رسیدن به چنین توافقی را دغدغه و نگرانی تیم مذاکره کننده عنوان کرد و گفت: در خصوص خواسته هایی که آنها داشتند و خطوط کلی که مقام معظم رهبری اشاره کردند، راه حل هایی پیدا شده است. ما در کلان می دانیم که چگونه باید این مشکلات را رفع کنیم. ولی پیاده کردن دقیق این راه حل ها و به جزییات آن پرداختن هنوز کار سنگینی را می طلبد.

معاون وزیر خارجه گفت: در طول رسیدن به جزییات و تدوین کردن این راه حل ها و مشخص کردن همه ابعاد آن، ممکن است با موانع و زیاده خواهی هایی مواجه شویم و ممکن است با درخواست هایی مواجه شویم که غیرقابل پذیرش باشد و هنوز فاصله داریم و باید مراقبت کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت: دغدغه های مقام معظم رهبری چه آنچه که به صورت علنی فرمودند و چه آنچه که به ریاست جمهوری و وزیر خارجه در زمان خود تذکر و رهنمود می دهند، همه آنها نصب العین ماست و در چارچوب رفع دغدغه ها و نگرانی های اصولیمان حرکت می کنیم.

وی در خصوص راستی آزمایی آژانس و ایجاد مشکل در این خصوص با بیان اینکه آژانس تنها مرجع معتبری است که انجام اقدامات هسته ای را تأیید کند، گفت: اجازه نمی دهیم کس دیگری که مرجعیت بین المللی ندارد بیاید از تأسیسات ما بازدید کند. این وظیفه آژانس است. اصل همزمانی برای ما اصل کلیدی است و باید راه حل های ابتکاری را در این زمینه پیدا کنیم.

معاون وزیر خارجه گفت: ما راه حل هایی کلی به دست آوردیم ولی در جزییات باید به نتیجه برسیم.

اجازه سوء استفاده نمی دهیم

معاون وزیر خارجه درباره تأکید رهبری بر ایستادگی در برابر نفوذ بیگانگان در حوزه نظامی و امنیتی کشور خاطرنشان کرد: یکی از خطوط قرمز ما در مذاکرات همین بود که هیچ سوء استفاده ای از نظارت های آژانس بر تأسیسات ما نباید صورت گیرد. به طور اصولی و کلی مشکلی با موضوع نظارت و شفاف سازی نداریم. ما چیزی برای پنهان کردن نداریم، تمامی تأسیسات هسته ای ما، برای مقاصد صلح آمیز است. ما هیچ برنامه نظامی هسته ای مخفی نداریم که بخواهیم نگران باشیم از اینکه نظارت بر آن را تأمین کنیم.

عراقچی گفت: ما با سوء استفاده از نظارت مشکل داریم. هیچ وقت اجازه نداده و نمی دهیم به نام نظارت و شفاف سازی سوء استفاده کرده و بخواهند از مراکز نظامی، دانشمندان هسته ای ما، حتی مراکز اقتصادی اطلاعاتی بیشتر از آنچه برای اعتماد سازی لازم دارند به دست آورند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اضافه کرد: ما در این زمینه عنایت و دقت داشتیم و در جزییات نیز به این مسئله توجه خواهیم داشت

پروتکل الحاقی

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به دسترسی ها و اطلاعاتی که در پروتکل الحاقی پیش بینی شده گفت: پروتکل الحاقی یک سند بین المللی است که بیش از 90 کشور دنیا آن را اجرا می کنند. تصویب پروتکل الحاقی در کنفرانس خلع سلاح در ژنو با اجماع همه کشورها صورت گرفت.

وقتی این کار صورت گرفت، همه کشورها دقت داشته اند که روزنه هایی برای سوء استفاده در آن وجود نداشته باشد. گرچه پروتکل دسترسی های بیشتری را برای آژانس ایجاد می کند، ولی اینگونه نیست که اجازه سوء استفاده و دسترسی های غیر معمول را بدهد.. حساب و کتابی را مشخص کرده است که بدون طی آن و رفع نگرانی های امنیتی کشور مربوطه، این دسترسی ها انجام نخواهد شد.

معاون وزیر خارجه گفت: این خط قرمز ماست و به هیچ وجه اجازه نمی دهیم خط قرمز ما توسط مذاکرات خدشه دار شود. بارها به طرف مقابل گفته ایم، به هیچ وجه امنیت ملی خود را وجه المصالحه هیچ چیز دیگری قرار نمی دهیم.

وی گفت: در تماس مستقیم با سازمان انرژی اتمی و دوستان نظامی هستیم و این روزنه ها را ببنیدم که باعث سوء استفاده نشود.

فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری در طول یک سال و نیم گذشته، نصب العین ما بوده است

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در خصوص تعامل با منتقدان که مورد تاکید مقام معظم رهبری بود، گفت: این فرمایش حکیمانه ایشان در طول یک سال و نیم گذشته، نصب العین ما بوده و جلسات مکرری با منتقدان توافق داشتیم که نمونه بارز آن حضور در مجلس و کمیسیون امنیت ملی بود. حتی آنهایی که عضو کمیسیون امنیت ملی نبودند در این نشست ها شرکت کردند که در برخی موارد سه تا چهار ساعت به طول می انجامید.

عراقچی ادامه داد: ما از شنیدن نقطه نظر منتقدان استقبال می کنیم. جلساتی را در داخل وزارت خارجه داشتیم و از منتقدان دعوت کردیم. در حوزه های مختلف با دوستان منتقد اعم از دانشگاهی، دانشجو، بسیجیان و ... جلسه داشتیم. با رسانه ها چندین جلسه خصوصی داشتیم. به این روند شدت می بخشیم.

وی گفت: صحبت های منتقدان و مخالفان کاملا محترم است و ما استقبال می کنیم که آن را بشنویم و نکاتی از آنها یاد می گیریم، ولی مخالفت کردن هم یک حساب و کتاب و حد و مرزی دارد. وقتی از اغراض ملی خارج می شود و اهداف فروملی پیدا می کند دیگر اسمش مخالفت کردن نیست.

عراقچی ادامه داد: اگر نیت کمک کردن به تیم است و اینکه اگر دغدغه ای هست رفع شود و راه حلی ارائه شود، کمک کننده است، ولی نباید از حد و مرز خارج شود. افرادی بودند که ساعت ها با آنها صحبت کردم، ولی باز هم بر همان موضع خود هستند. ما به وظیفه خود عمل می کنیم. انشاءالله منتقدان با حسن نیت وارد این گفت وگوها شوند و به ما کمک کنند این سه و چهار ماه حساسی که هست به احسن وجه طی کرده و اگر نقاط ضعفی وجود دارد، برطرف کنیم.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: ما همیشه گفته ایم و امروز هم مقام معظم رهبری تاکید مجدد کردند ما خود را اسیر زمان در مذاکرات نمی دانیم و در ادوار قبلی هر زمان به پایان مهلت رسیدیم، توجهی نکردیم که مهلت تمام می شود و ناچاریم حتما توافق کنیم.

وی گفت: تا وقتی خواسته ها و نظرات ما تأمین نشود. تا وقتی که به یک توافق خوب از نظر خود نرسیم، حتما عامل زمان نمی تواند به ما فشار بیاورد. حتما اسیر و محصور در زمان نخواهیم شد.

عراقچی ادامه داد: تلاش می کنیم حتی زودتر از پایان ژوئن به نتیجه برسیم. معتقدیم زودتر هم می توان به نتیجه رسید ولی تا زمانی نظرات ما تأمین نشود، ابایی از تمدید نخواهیم داشت و میز مذاکره را ترک نخواهیم کرد.

پشتیبانی‌های رهبر انقلاب بزرگترین قوت قلب و پشت گرمی ما در مذاکرات بوده است

عراقچی همچنین از بیانات «دقیق و حکیمانه» رهبر معظم انقلاب درباره مذاکراتی که در جریان است و از «عنایت و اطمینان ایشان به تیم» تشکر کرد و گفت: پشتیبانی های ایشان بزرگترین قوت قلب و پشت گرمی ما در مذاکرات بوده است. نکاتی که ایشان فرمودند همان چیزی است که در صحنه عمل اتفاق می افتد. ایشان خطوط قرمز را مشخص می کنند. ما در 16 ماه گذشته تلاش خود را کردیم تا این خطوط قرمز رعایت شود.

معاون وزیر خارجه درباره رهنمودهای مقام معظم رهبری و اینکه جزییات باید در اختیار مردم قرار گیرد نیز گفت: رهنمودهای ایشان همواره ملاک نظر ما بوده است. همه جزییات را در اختیار مردم و صاحبنظران قرار خواهیم داد. از نظر ما هیچ چیز محرمانه ای برای مردم وجود ندارد.
تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار