بازدید 14313
١٢٠هزار نفر در سراسر ايران سهامدار پديده شانديز هستند
کد خبر: ۴۷۵۴۴۲
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۶:۵۷ 15 February 2015
خبر خوش اين بود، از فروش سهام‌تان انصراف بدهيد تا جايزه بگيريد. اين را مي‌شد از فحواي اطلاعيه‌اي كه از قول مديرعامل پديده منتشر شده بود، دريافت.  پيش از اين وي وعده داده بود كه روز شنبه ٢٥ بهمن ماه خبر خوشي براي سهامداران خواهد داشت. حالا بحران پديده ديگر چند ماهه شده است. بحراني كه منافع بيش از ١٢٠ هزار سهامدار اين شركت را با خطري جدي روبه‌رو كرده است.  

به گزارش اعتماد، وقتي پخش آگهي‌هاي پديده شانديز از سوي دادستاني ممنوع اعلام شد و دفاتر خريد و فروش سهام اين شركت در برخي شهرها بسته شد، اعتراضاتي از سوي برخي سهامداران در شهرهاي مختلف صورت گرفت. سهامداراني كه سهام شركت پديده شانديز را بين ٢٠٠ تومان تا ١٠ هزار تومان خريداري كرده‌اند.

مديرعامل پديده پيش از اين در گفت‌وگو با «اعتماد» نقدينگي جمع‌آوري شده از محل فروش سهام را بيش از يك ميليارد و دويست ميليون تومان اعلام كرد و گفت: در كل يك ميليون و ٨٧٥ هزار سهم داريم كه ٢١ درصد آن، يعني ٣٩٠ ميليون سهم را به مردم واگذار كرده‌ايم.  اين بدان معني است كه ١٢٠ هزار نفر بيش از يك هزار و دويست ميليارد تومان به مديرعامل پديده سپرده‌اند و حالا اگر بخواهند اين پول را بر اساس دستوري كه از سوي دادستاني صادر شده است، پس بگيرند با مشكل روبه‌رو خواهند شد.  

جنس بحراني كه اين‌بار پديده را تهديد مي‌كند با بحران‌هاي پيشين يكي نيست. تا چندي قبل وقتي قيمت سهام پديده رو به كاهش مي‌گذاشت، محسن پهلوان، مديرعامل وارد ميدان مي‌شد و ٤٠٠ تا ٥٠٠ ميليارد تومان وارد بازار مي‌كرد و سهم مي‌خريد تا قيمت در مقطعي بالاتر از قبل ايست كند. حالا اما پاي ٤٠٠ تا ٥٠٠ ميليارد تومان در ميان نيست از اين رو پديده مجبور است شرايطي ويژه را براي اوضاعي ويژه تدارك ببيند. هيات‌مديره شركت توسعه بين‌المللي صنعت گردشگري پديده شانديز در اطلاعيه‌اي به دستور مقام قضايي مبني بر ضرورت بازخريد سهام فروخته شده به سهامداران اشاره كرده و تاكيد كرده‌اند با توجه به اينكه معمولا و در پايان سال نقدينگي به‌شدت كاهش يافته و پرداخت تسهيلات بانكي و ساير منابع تا اوايل سال بعد به تعويق مي‌افتد و اين امر تامين حجم قابل توجه نقدينگي مورد درخواست سهامداران را براي شركت ناممكن ساخته است، هيات مديره شركت تصميم گرفته است كه همزمان با انتقال قطعي سهام نسبت به صدور گواهينامه تعهد پرداخت وجه با شرايط زير اقدام كند: «از آنجايي كه شركت راضي به ضرر وزيان سهامداران محترم نيست وجوه تعهد شده را با احتساب ٣٠ درصد سود مشاركت سالانه و در بازه زماني ٧ ماهه پرداخت مي‌نمايد. البته محاسبه سود مشاركت از تاريخ درخواست بازخريد انجام خواهد شد.»

با توجه به مذاكرات صورت گرفته با بعضي منابع در صورتي كه قبل از تاريخ سررسيد و هر زماني كه وجوهي توسط شركت تحصيل گرديد، به شما عزيزان اعلام و در حد توان، طلب افراد تسويه خواهد شد. در اين اطلاعيه از آنچه در ماه‌هاي پيش گذشت به عنوان هجمه رسانه‌اي ياد شده و تاكيد شده است: «هجمه رسانه‌اي بر روي فعاليت‌هاي اقتصادي شركت، موجب هجوم سهامداران براي فروش سهام خود گرديد كه مسلما اگر اين هجمه بر روي هر بانكي اتفاق مي‌افتاد نه تنها آن بانك امكان پاسخگويي به همه را نداشت، بلكه حتما با مشكلات جدي مواجه مي‌شد زيرا مبالغ دريافتي صرف كسب درآمد و سودآوري و سرمايه‌گذاري شده است فلذا منابع لازم براي عودت وجه مردم را در دسترس نخواهد داشت. حال كه اين هجمه به شركتي كه تمام منابع دريافتي را صرف ساخت وساز نموده صورت گرفته است حتما با مشكلات جدي مواجه خواهد شد زيرا اولويت براي شركت ما اتمام پروژه و بهره‌برداري كامل از آن است؛ چراكه اتمام پروژه مساوي با سودآوري حداكثري و خلق ارزش افزوده است.

پر واضح است در صورت اصرار سهامداران به برگشت وجوه خود، شركت را در اتمام پروژه‌هاي در حال اجرا ناكام نموده و موجب تعطيلي پروژه‌ها مي‌گردد فلذا مديريت عامل و هيات مديره شركت با در نظر گرفتن صرفه و صلاح شركت در وهله اول و در نظر گرفتن حفظ سرمايه‌هاي سهامداران محترم، از شما عزيزان تقاضا مي‌نمايد با تداوم مشاركت خود و انصراف از فروش ضمن برخورداري از ١٠ درصد سهام جايزه، شركت را در نيل به اهداف عاليه خودكمك نموده و سهمي در توفيق شركت داشته باشيد.»در اين اطلاعيه به سهامداران قول داده شده است مديرعامل اين شركت، محسن پهلوان مقدم با تضمين ٨٠ درصد سهام خود جلوي هرگونه ضرر وزيان احتمالي به سهامداران محترم را گرفته و با اقداماتي كه بر اساس دستور مقامات محترم اجرايي و قضايي جهت ورود شركت به فرابورس صورت گرفته است اطمينان خاطر مي‌دهد كه حتي در فرابورس نيز حمايت و پشتيباني از سهام شركت را مثل سابق ادامه دهد.  اين اطلاعيه تكليف سهامداران پديده شانديز را روشن مي‌كند. پولي در دسترس نيست و نمي‌شود سهام فروخته شده را خريداري كرد. هر چند تمامي كامنت‌هايي كه براي اين اطلاعيه در سايت پديده شانديز درج شده بود، حكايت از همراهي و موافقت سهامداران با تصميم هيات‌مديره و پيشنهاد آنان داشت اما نگراني برخي سهامداران بيش از پيش نسبت به روند وقايع افزايش يافته است.

 يك محاسبه ساده

 بر اساس اعلام مديرعامل پديده شانديز ٣٩٠ ميليون سهم به ارزش ١٢٠٠ ميليارد تومان با قيمت‌هاي متفاوت از ٢٠٠ تومان تا ١٠ هزار تومان به مردم فروخته شده است. قيمت سهام شركت پديده در آخرين روز پاييز ركورد عجيب و غريبي را براي خود ثبت كرد. هر سهم اين شركت به قيمت ١٢ هزار و ٤٨ تومان رسيد اما سرنگوني فواره قيمت‌ها از همين جا آغاز شد. قيمت هر سهم در پانزدهمين روز دي ماه تا بيست و پنجمين روز بهمن ماه ٢٠١٢ تومان گزارش شده است. اين اتفاق بعد از برگزاري مجمع عمومي اين شركت در هفتم دي ماه رخ داد كه در آن هيات‌مديره با افزايش سرمايه موافقت كردند. بر اين اساس اعضاي هيات‌مديره اعلام كردند تعداد سهام شش برابر و قيمت سهام تقسيم بر شش شد.

قاضي صادقي، دادستان مشهد توضيحاتي متفاوت در اين خصوص ارايه كرده است. وي در نيمه دوم دي ماه بود كه به افزايش قيمت سهام اين شركت در آخرين روزهاي قبل از بروز بحران و ورود دستگاه قضايي اشاره كرد و گفت: آنچه مشخص است اينكه ارزش سهام در اين شركت به صورت صوري و به اصطلاح «بادكنكي» افزايش پيدا كرده است كه واقعيت خارجي ندارد، اين در حالي است كه رقم دقيق ارزش سهام بايد توسط كارشناسان زبده مورد بررسي قرار گيرد. وي همچنين به افزايش غيرقانوني تعداد سهام از سوي مديران اين شركت اشاره كرد و گفت: تا حدود يك هفته قبل – پيش از ٢٢ دي ماه - تعداد سهام يك ميليارد و ۸۷۵ ميليون بوده كه دوباره آن را تقسيم و به ۱۱ ميليارد و ۲۵۰ ميليون سهم افزايش دادند كه اين كار آنها غيرقانوني بود و اين موارد نوعي مانور متقلبانه و كلاهبرداري محسوب مي‌شود چرا كه قبلا از سوي دستگاه قضايي به اداره كل ثبت اسناد و املاك نيز اعلام شده است كه افزايش سهام توسط اين شركت‌ها غيرقانوني است.

قاضي صادقي در ادامه اين مصاحبه به برخي تخلفات مانند امضاي برگه‌هاي خريد سهام توسط كاربري كه هيچ سمت و مسووليتي در شركت‌هاي سرمايه‌گذاري ندارد نيز اشاره كرد و افزود: دغدغه مهم دستگاه قضايي اين است كه مردم و سهامداران متضرر نشوند يا هنگام فروش سهام فريب نخورند اما شهروندان نيز بايد دقت كنند تا در مقابل فروش سهام اسناد و مدارك معتبر و قانوني را دريافت كنند كه به امضاي مديران شركت پديده يا هيات‌مديره و... رسيده باشد و اين مدارك تعهدآور باشد تا حقوق آنان تضييع نشود و سهامداران قبل از امضاي هر برگه يا سندي، محتويات مندرج در آن را به دقت مطالعه كنند و در صورتي كه شروط‌هاي درج شده را قبول كردند اقدام به دريافت آن مدرك معتبر يا سند داراي ارزش قانوني كنند. مجيد پورعيسي، معاون برنامه‌ريزي و اشتغال استاندار خراسان شمالي ميزان نقدينگي جمع‌آوري شده از محل فروش سهام شركت پديده را ٩٤ هزار ميليارد تومان اعلام كرد.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه اجلاس داووس علی دیواندری اکبر طبری حسن دیاب سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا احمد حمزه