بلیط پرواز عیدت رو با کمترین قیمت بخر
      
از روز گذشته تاکنون، خبر محکومیت یک مأمور سابق سازمان جاسوسی آمریکا به جرم افشای اطلاعات محرمانه، از جمله اطلاعات مربوط به عملیات آمریکا علیه تأسیسات هسته‌ای ایران، به طور گسترده‌ای در عرصه بین‌المللی منتشر شده؛ اما این مأمور مجرم شناخته شده که بوده و جزئیات پرونده محکومیت وی از چه قرار است؟
کد خبر: ۴۷۰۴۸۶
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۱ 27 January 2015
زندگینامه مأمور سابق «سیا» که عملیات علیه ایران را فاش کرداز روز گذشته تاکنون، خبر محکومیت یک مأمور سابق سازمان جاسوسی آمریکا به جرم افشای اطلاعات محرمانه، از جمله اطلاعات مربوط به عملیات آمریکا علیه تأسیسات هسته‌ای ایران، به طور گسترده‌ای در عرصه بین‌المللی منتشر شده؛ اما این مأمور مجرم شناخته شده که بوده و جزئیات پرونده محکومیت وی از چه قرار است؟

به گزارش «تابناک»، روز گذشته، جفری الکساندر استرلینگ، مأمور سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) که به اتهام افشای اطلاعات محرمانه از فعالیت‌های جاسوسی و خرابکارانه آمریکا تحت محاکمه قرار داشت، مجرم شناخته شد. مهم‌ترین مورد اتهام وی، افشای اطلاعات مربوط به خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران توسط آمریکا و قرار دادن این اطلاعات در اختیار یک خبرنگار روزنامه «نیویورک تایمز» بوده است.
 
بنا بر اخبار منتشره در رسانه‌های آمریکایی، استرلینگ که ۹ مورد اتهام علیه وی مطرح بود، از سوی دادگاه فدرال ویرجینیا در تمامی موارد مجرم شناخته شد‌. اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده در این زمینه گفته است: «این یک نتیجه عادلانه و مناسب است. اطلاعات افشا شده از سوی متهم، شامل موارد مربوط به عملیاتی بوده که در راستای دفاع از امنیت ملی آمریکا انجام گرفته است».

اطلاعاتی که استرلینگ در سال ۲۰۰۳ در اختیار جیمز رایزن، خبرنگار نیویورک تایمز قرار داده بود، شامل موارد مربوط به عملیات مخفیانه سیا علیه برنامه هسته‌ای ایران بود که به «عملیات مرلین» معروف است. محتوای این عملیات، جاسوسی از برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد اختلال در بخش‌های مختلف این برنامه بوده است. رایزن در کتاب خود با نام «وضعیت جنگی» که در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد، اطلاعات به دست آمده ‌از استرلینگ را مورد استفاده قرار داده بود.

دادستان‌های پرونده استرلینگ بر این باورند، دلیل افشای این اطلاعات از سوی وی، تلاش وی برای انتقام‌گیری در پی اخراجش از سیا در ژانویه ۲۰۰۲ بوده است. زمان اعلام حکم نهایی دادگاه درباره استرلینگ، ۲۴ آوریل اعلام شده و وی تا آن زمان به قید وثیقه آزاد خواهد بود. بنا بر قانون، شاید حکم زندانی چند ده ساله در انتظار وی باشد.

فعالیت استرلینگ در سیا


استرلینگ، مأمور سابق سیا که به عنوان وکیل و حقوقدان نیز فعالیت کرده، مدرک علوم سیاسی خود را در سال ۱۹۸۹ از دانشگاه میلیکین در ایلینویز دریافت کرد و در سال ۱۹۹۲ توانست با مدرک دکترا از دانشکده حقوق دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس میسوری فارغ‌التحصیل شود.

وی در چهاردهم ماه می ‌۱۹۹۳ به سازمان سیا پیوست و از سال ۱۹۹۵ در واحد عملیات ایران در بخش خاور نزدیک و آسیای جنوبی این سازمان مشغول به فعالیت شد. درجه طبقه‌بندی امنیتی وی، درجه «فوق سری» بود و به اطلاعات محرمانه، از جمله مکاتبات طبقه‌بندی شده و همچنین فهرست خبرچین‌ها و عاملان سیا دسترسی داشت.

پس از آموزش زبان فارسی در سال ۱۹۹۷، استرلینگ نخست به «بن» آلمان و سپس به نیویورک رفت تا اتباع ایرانی را در حکم ‌عاملان سیا اجیر کرده و از آن‌ها در عملیاتی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران استفاده کند. از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰، وی مسئول مستقیم ارتباط با یک مهندس روس بود که از سوی سیا استخدام شده بود تا اطلاعات غلطی را در بحث هسته‌ای به ایران بدهد و زمینه خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران را فراهم کند.

در آوریل ۲۰۰۰، وی با تنظیم شکوائیه‌ای به وجود رویه‌های تبعیض نژادی در سیا اعتراض کرد. در نتیجه این اقدام، مقامات سیا دسترسی‌های وی به اطلاعات محرمانه را قطع کرده و مقام وی را به یک کارمند اداری تنزل دادند. در ‌‌نهایت، قرارداد استرلینگ با سیا در ۳۱ ژانویه ۲۰۰۲ فسخ شد.

بازداشت و طرح اتهام


در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴، دستگاه‌های امنیتی آمریکا ایمیل‌هایی را ردگیری کردند که از سوی استرلینگ ‌یا‌ دیگران برای وی ارسال شده بود؛ افزون بر این، تماس‌های تلفنی استرلینگ با جیمز رایزن، خبرنگار نیویورک تایمز نیز شنود و ردگیری شد. گفته شده که در این ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی، استرلینگ اطلاعات محرمانه‌ای را در اختیار رایزن قرار داده است.

در ‌۲۲ دسامبر ۲۰۱۰، نیل مک براید، دادستان آمریکایی، کیفرخواستی ‌علیه استرلینگ به چندین اتهام، از جمله افشای بدون مجوز اطلاعات مربوط به دفاع ملی تنظیم و ارائه کرد. به این ترتیب، استرلینگ به پنجمین نفر در تاریخ ایالات متحده تبدیل شده که بر اساس «قانون جاسوسی»، به سوءاستفاده از اطلاعات مرتبط با موضوع دفاع ملی متهم شد.

در جریان جلسه دادگاهی که در چهاردهم ژانویه ۲۰۱۱ برگزار شد، ادوارد مک ماهون، وکیل مدافع استرلینگ، موکل خود را بی‌گناه دانست؛ اما یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح درباره پرونده استرلینگ تاکنون، اعتراض وی و وکلیش به این موضوع بوده که دادگاه به جای استناد به مکاتبات انجام شده میان وی و خبرنگار نیویورک تایمز، مستقیم‌ خود رایزن را به دادگاه احضار و از وی درخواست فاش نمودن منبع اطلاعاتش را کرده است. به هر حال و با وجود همه این بحث‌ها، استرلینگ روز گذشته از سوی دادگاه در تمامی موارد اتهامی مجرم شناخته شد.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: