بازدید 43407
۸
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان تأکید کرد، جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی در جایگاهی مناسب‌ و بعد از آمریکا، روسیه و چین است.
کد خبر: ۴۵۹۷۳۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۷ 20 December 2014
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان تأکید کرد، جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی در جایگاهی مناسب‌ و بعد از آمریکا، روسیه و چین است.

سردار سرتیپ پاسدار دکتر «حسین دهقان» در مصاحبه با برنامه «من طهران» شبکه العالم، در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه کشورمان در میان کشورهای جهان از نظر قدرت موشکی گفت: ایران در میان کشورهای دارای توان موشکی ‌جایگاه مناسبی دارد و در جایگاه پس از امریکا، روسیه و چین‌ قرار دارد.

سردار دهقان افزود: ما متناسب با تهدیدات احتمالی علیه کشور، تلاش کرده‌ایم تا برد موشک‌هایمان را افزایش دهیم و در این زمینه ما به بردهای لازم رسیده‌ایم.

* تلاش برای رادار گریز کردن موشک‌ها


وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تلاش می‌کنیم تا دقت اصابت موشک‌ها و ماندگاری آن‌ها را افزایش بدهیم و موشک‌هایمان را رادار گریز کنیم.

* امنیت ملی مهم است حتی اگر تهدید آن سوی مرز باشد

سردار دهقان همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه عراق، مبنی بر اینکه کشورش مانعی ندارد که هواپیماهای ایرانی مواضع داعش را در این کشور هدف قرار دهند‌ و اینکه آیا هواپیماهای ایرانی بر فراز عراق پرواز کرده و مواضع داعش را هدف قرار داده‌اند، اظهار داشت: امنیت ما برای ما مهم است، حتی اگر جریانی خارج از مرزهای ما بخواهد تهدیدی ‌برای ما ایجاد کند. خط قرمز ما امنیت ملی ماست.

* خط قرمز ما امنیت ملی و عتبات متبرکه در عراق است


وی تأکید کرد: این را ما صراحتا اعلام کردیم که در عراق عتبات متبرکه خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است. اگر داعش یا هر جریان مسلحی بخواهد این مراکز را تهدید کنند، جمهوری اسلامی ایران وارد خواهد شد.

سردار دهقان گفت: ما مرزی داریم که برایمان مهم است، اگر داعش بخواهد از این منظر وارد مرز یا حریم ما شود، حتما با آن مقابله خواهیم نمود، ولی امروز ما نیازی به آن نمی‌بینیم؛ آنچه هست اگر دولت عراق ‌رسما از ما کمک بخواهد حتما این کار را انجام خواهیم داد.

وزیر دفاع کشورمان درباره حمله هفته گذشته رژیم صهیونیستی به برخی مواضع ارتش سوریه نزدیک دمشق گفت: جریان داعش یک جریان صهیونیستی است‌ و به طور طبیعی اسرائیل هر اقدامی که برای حمایت از داعش بتواند انجام بدهد، آن کار را انجام خواهد داد و از هر ‌اقدامی که باعث تضعیف مقاومت شود، امتناع نخواهد کرد.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: این موضوع به افرادی در منطقه باید تفهیم شود که اتفاقاتی که در سوریه و عراق می‌افتد، به هدف تأمین امنیت اسرائیل است.

وی افزود: این افراد باید بدانند زمانی که اسرائیل در تجاوز ۵۰ روزه باریکه غزه را می‌کوبید، داعش هیچ واکنشی به این تجاوز نشان نداد. پس نتیجه می‌گیریم ‌آنچه در منطقه انجام می‌شود، خواست اسرائیل، آمریکا و نظام سلطه است و هر کاری که اسرائیل انجام می‌دهد، با هدف تضعیف جبهه مقاومت انجام می‌دهد.

سردار دهقان گفت: جریان‌های مقاومت در فلسطین اشغالی، لبنان و سوریه زیرساخت‌های صنعتی نظامی بسیار قابل توجهی دارند و قادرند ‌همه مراحل طراحی و تولید موشک‌ها را انجام بدهند و ما هم در مقاطعی با جریان‌های مقاومت در بخش‌های صنعتی و تکنولوژی همکاری ‌و رسماً هم اعلام کرده‌ایم ‌با مقاومت در این بخش‌ها همکاری خواهیم کرد و مقام معظم رهبری هم فرموده‌اند ‌کرانه باختری رود اردن نیز باید مانند باریکه غزه مسلح بشود. حمایت از مقاومت در راهبردهای عمومی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، و این امر را دنبال خواهیم کرد.

* آمریکا و اسرائیل جرأت تجاوز به ایران را ندارند


وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره تهدیدهای مستقیم آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته، مبنی بر هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای و سایر تأسیسات‌‌ گفت: در طول دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ما هیچ برهه‌ای را سراغ نداریم که به نوعی آمریکایی‌ها و اذناب آنان در جهت تضعیف نظام ما اقدامات عملی فروگذار کرده باشند.

سردار دهقان تأکید کرد: آنان هر آنچه ‌در توان داشتند در حوزه‌های ‌نظامی، سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به کار گرفتند، ولی همه این عداوت‌ها و کینه‌ها و محدودیت‌ها و تحریم‌ها، موجب شده که ملت ما مقاوم‌تر و موفق‌تر خودش را به عرصه بیاورد‌ و همه اقدامات آنان را ناکام بگذارد.

وی افزود: اینکه آنان تهدید کردند یا می‌کنند‌ و یا همواره بحث از گزینه روی میز می‌کنند، دال بر پوشالی بودن این تهدید است؛ به این معنا که اگر قادر به انجام کاری بودند و می‌توانستند چه مدیریت صحنه و یا مدیریت پیامدهای اقدامات گستاخانه خودشان را در اختیار بگیرند، به خودشان تردید راه نمی‌دادند.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: در عین حال که این تهدیدات را جدی گرفتیم، هیچ گاه تردیدی در اراده و عزم ملت ما نبوده، بلکه ما همواره توانستیم حقانیت خودمان را در این مسیر مقاومت به دنیا اثبات کنیم.

سردار دهقان گفت: امروز هم فکر می‌کنیم چیزی که آمریکایی‌ها را ترغیب کرده به اینکه بیایند در فضای متفاوتی با جمهوری اسلامی ایران تعامل کنند، نه از بابت این است که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بخواهیم تعامل و یا مذاکره را بپذیریم، بلکه بیشتر نیازی است که آنان دارند که می‌خواهند فضا را به صورتی ترمیم کنند، تا در سایه پیامدهای مثبت‌تر‌ ‌برای خودشان و امنیت و چهره از بین رفته و مخدوش و تنفری که در سایه اقدمات آنان در جهان ایجاد شده، اقداماتی را انجام دهند.

وی تأکید کرد: ‌ما فکر می‌کنیم ‌همواره تهدید می‌تواند از جانب آمریکایی‌ها ‌باشد؛ اما آنچه ‌مهم است، اینکه ما همواره در مقابل این تهدید‌ها ‌از بالا‌ترین سطح آمادگی برخورداریم و مطمئنیم ‌هیچ گاه آمریکا و اسرائیل به خود‌ جرأت اینکه بخواهند به ما تجاوز کنند، نخواهند داد.

* هیچ اراده‌ای نمی‌تواند موضوع موشکی را روی میز مذاکره هسته‌ای بگذارد


وی در پاسخ به سؤالی درباره تلاش‌های آمریکا و گروه ۱+ ۵ برای وارد کردن موضوع سامانه‌های موشکی ایران در مذاکرات گفت: آنچه ‌امروز با ۱+ ۵ درباره آن مذاکره می‌کنیم صرفا موضوع هسته‌ای است و به غیر از این، هیچ موضوع دیگری در دستور کار قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

سردار دهقان خاطرنشان کرد: بخش موشکی مربوط به توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران است ‌و این موضوعی است که ما تصمیم می‌گیریم چه باشد و چه نباشد‌ و هیچ اراده‌ای نمی‌تواند بیرون از اراده ما، خود‌ را بر تصمیماتی که که ما در این حوزه می‌گیریم اعمال کند.‌اساسا هم موضوع موشکی در بحث مذاکرات هسته‌ای در هیچ زمانی از طرف ما پذیرفته نشده است، و الان هم طرف مقابل اصراری بر این موضوع ندارد‌ و به عبارتی پذیرفته که جزو مقوله‌های مورد مذاکره نیست.

* داعش جریانی تکفیری ـ صهیونیستی و تهدیدی برای منطقه و جهان است


سردار دهقان در پاسخ به سؤالی درباره کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق جهت مقابله با گروه تروریستی داعش و واقعیت نقش ایران در زمینه مقابله با داعش در عراق گفت: ما داعش را جریان تکفیری صهیونیستی و همچنین تهدیدی برای منطقه و جهان می‌دانیم. از کشورهای مختلف اروپایی و اقصی نقاط جهان افرادی با انگیزه‌های مختلف به داعش پیوستند و با آن همکاری می‌کنند و بسیاری از جنایات ضد انسانی و ضد بشری را که اساسا در تاریخ بشر سابقه نداشته است، انجام می‌دهند.

وی افزود: این افراد به طور طبیعی یک روز به کشورشان باز‌می‌گردند، و اگر قرار باشد این نوع رفتار در آنجا در سایه این اندیشه غلط تحقق پیدا کند، به طور حتم یک تهدید جدی برای بشریت در همه جا شکل می‌گیرد.

* آموزش و تجهیز داعش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی

سردار دهقان خاطرنشان کرد: ما داعش را یک جریان محلی نمی‌دانیم، بلکه اسراییل و آمریکا، داعش را در بحث آموزش و تجهیز پشتیبانی می‌کنند. متأسفانه برخی ‌کشورهای منطقه با برداشت و تحلیل غلطی که از وضعیت دارند، در این راستا همراهی می‌کنند. تصور آنان این است که با تقویت داعش قادرند ابعاد و دایره نفوذ جمهوری اسلامی ایران را محدود و کشورهای اسلامی را گرفتار وضعیتی خطرناک کنند.

سردار دهقان تأکید کرد: امروز ما شاهد نابودی و تخریب زیر‌ساخت‌های اساسی سوریه و عراق توسط این جریان صهیونیستی هستیم، همچنین ده‌ها هزار نفر را در مناطق مختلف قتل عام کرده و نسل کشی می‌کنند، این یک جریان ضد ثبات در منطقه است.

* به دولت‌های سوریه و عراق سلاح و مشورت می‌دهیم

وزیر دفاع کشورمان گفت: به طور طبیعی ما در سوریه و عراق با دولت‌ها برای حفظ ثبات و امنیت آنان همکاری می‌کنیم؛ ما ثبات و امنیت در سوریه و عراق را در راستای ثبات و امنیت منطقه می‌دانیم.

سردار دهقان افزود: در بعد سلاح و تجهیزات معمولا دولت‌هایشان از ما خرید می‌کنند و در بعد آموزش و مشاوره در خدمت ارتش و نیروهای مقاومت سوریه و لبنان و عراق هستیم، این را خیلی روشن و صریح اعلام کردیم.

* سردار سلیمانی اگر در جرف الصخر ‌باشد برای مشاوره و راهنمایی است


وی همچنین درباره گزارش‌هایی درباره حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق و فرماندهی برخی از عملیات مانند عملیات جرف الصخر گفت: حتی اگر سردار سلیمانی در آنجا حضور پیدا کرده و می‌کند، باز هم از موضع مشاوره، راهنمایی و آموزش است؛ ما نیرویی را به عنوان نیروی ایرانی در سوریه و عراق مستقر نکرده‌ایم، افرادی نیز که در آنجا حضور یافته‌اند جهت مشاوره و آموزش هستند، تا به سازماندهی و آموزش کمک کنند، و در زمینه طرح‌های عملیاتی مشاوره دهند.

وزیر دفاع کشورمان گفت: فرماندهان صحنه همگی محلی هستند، نیروهای عمل کننده همه مردم عراق هستند، امروز معتقدیم مردم عراق به همراه دولت و مرجعیت قادرند مسأله عراق را حل کنند و‌‌ همان گونه که تا کنون موفقیت‌های چشمگیری ‌کسب کرده‌اند ان‌شاء‌الله در آینده نزدیک عراق را از لوث وجود این جریان صهیونیستی و تکفیری پاک خواهند کرد.

* خبر وجود موشک‌های ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد


سردار دهقان تأکید کرد: خبر وجود موشک‌های ایرانی در انبار اطراف دمشق که مورد تجاوز اسرائیل قرار گرفت، صحت ندارد و ما تردیدی نداریم که اسرائیل در هر جایی که بتواند امکانات مقاومت را نابود کند، از هیچ کاری دریغ نخواهد کرد.

سردار دهقان درباره موضوع کمک‌های نظامی ایران به ارتش لبنان و ممانعت‌های آمریکا از رسیدن این کمک‌ها گفت: امنیت لبنان برای ما مهم است و در ارتباط با مسائل عراق و سوریه هم تعریف می‌شود.

وی افزود: آنچه ‌از نظر ما اصل بود، این است که مانع تبدیل شدن فضای درگیری‌های سوریه، عراق و لبنان به فضای درگیری‌های شیعه و سنی بشویم، لذا به دولت لبنان پیشنهاد اعطای کمک‌های نظامی را دادیم تا دولت و ارتش این کشور بتوانند با جریان‌های تروریستی که امنیت مردم را به خطر انداخته‌اند، مبارزه کنند و لیستی را هم به مسئولان لبنانی ارائه کردیم و قرار شد ‌این لیست را بررسی کنند.

* اقلامی را که به مسئولان لبنانی پیشنهاد کرده‌ایم آماده است


سردار دهقان خاطرنشان کرد: در لبنان قانونی است که هر کشور ثانی که بخواهد به دولت بیروت کمک یا هبه‌ای اعطا کند، این کمک یا هبه باید به تصویب دولت برسد. ترکیب دولت لبنان معلوم است و اعضای این دولت نمایندگان گروه‌های سیاسی مختلف هستند لذا وزارت دفاع ایران نتوانست مصوبه‌ای را از دولت لبنان برای اعطای کمک‌های نظامی دریافت کند، و ما همچنان آماده هستیم‌. اقلامی را که به مسئولان لبنانی پیشنهاد کرده‌ایم آماده است، و زمانی که مسئولان لبنانی آمادگی خود را برای دریافت این اقلام اعلام کنند، این اقلام را در اختیار آن‌ها خواهیم گذاشت.

* پارچین... اگر اسناد معتبر داشته باشند، آماده پاسخگویی هستیم


وزیر دفاع در پاسخ به سؤالی درباره درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از سایت پارچین گفت: آژانس تاکنون چند بار پارچین بازدید ‌و نقاط مورد نظر در آن را ‌بازرسی کرده و از برخی نقاط نیز نمونه‌برداری کرده است. در مقطعی نیز اعلام کردند ‌به چیزی که نشان دهنده فعالیت در راستای نظامی باشد دست نیافته‌اند، ولی ما اصولا بر این باوریم که موضوع هسته‌ای بهانه‌ای برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران و نفوذ آن در منطقه و جهان است؛ و آن‌ها در این زمینه هیچ گونه سند و دلیلی ندارند. علاوه بر این، معمولا منابع خبری آژانس، اسرائیلی‌ها و منافقین هستند و آژانس به عنوان یک نهاد بین‌المللی بازیچه دست دشمنان ما قرار گرفته است.

سردار دهقان با تأکید بر شفافیت فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و انجام آن زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: در حال حاضر نیز ناظران، آژانس در مراکز فعالیت هسته‌ای ایران، مستقر هستند و اقدام به نظارت می‌کنند و ما موضوعی پنهانی نداریم که آن را از کسی مخفی نگه داریم. با ‌وجود این، اعلام کرده‌ایم که اگر سند متعبر قابل استنادی‌ باشد، ما آمادگی پاسخگویی در این باره را داریم.
 
* در مذاکرات اخیر اسناد جعلی ارائه شد

وزیر دفاع افزود: خوشبختانه در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای مجموعه‌ای از اسناد جعلی از سوی آژانس ارائه شد که در جلسه کار‌شناسی برای بررسی این مباحث، خود آن‌ها به فقدان سندیت این اسناد اعتراف کردند، بلکه حتی در مقابل از مسئولان ایرانی می‌خواستند تا سندی در اختیار آن‌ها بگذارند. این در حالی است که آن‌ها هنوز مدعی هستند، ولی ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم، ‌انحراف و فعالیت [خارج از چهارچوبی] نداشته‌ایم و اتهام‌های مطرح ‌در این باره علیه ایران، بی‌اساس و نابجاست. از این رو اعلام کرده‌ایم که چنانچه اسنادی مبنی بر انجام این فعالیت‌ها از سوی ایران‌ دارند، ما به آن پاسخ خواهیم داد.

وزیر دفاع ایران با درخواست از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای خودداری از پرونده سازی علیه ایران با استناد به اخبار منتشره از سوی صهیونیست‌ها و منافقین، تأکید کرد: آژانس تاکنون بار‌ها به این جمع بندی رسیده ‌که اخبار مذکور فاقد اعتبار و نادرست هستند و مطرح کردن مجدد مسائل با استناد به این اخبار، به منزله تداوم بهانه جویی برای ادامه این نزاع است.

* آمادگی ایران برای بازدید بازرسان آژانس از منطقه مریوان


دهقان با اشاره به ادعاهای واهی آژانس درباره فعالیت هسته‌ای ایران گفت: اخیرا آژانس ادعا کرد که ایران در منطقه مریوان، اقدام به انجام تستی کرده است. به همین دلیل از ما درخواست کردند تا این منطقه را ‌بازرسی کنند. ما نیز با اعلام آمادگی در این زمینه از آژانس پرسیدیم که مریوان کجاست و چه فعالیتی در آن انجام می‌شود و بیایید این منطقه را بازرسی کنید. آن‌ها مصرانه پیگیر این موضوع بودند. ما در مرحله اخیر مذاکرات، اعلام کردیم که بیایید و این منطقه را ‌بازرسی کنید. آن‌ها پاسخ دادند که ما نیازی نداریم مریوان را ببینیم!
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۵۸
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
واقعا متانت ایشان ستودنی است ما اول هستیم
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
اقا جان قدرت موشکی هند و پاکستان چی شد این وسط؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
در اینکه قدرت موشکی هستیم که شکی نیست.
ولی بعد از چین؟! یعنی غیر از این سه تا بالاتر از ما نیست؟
ما که موشک قاره پیما نداریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
انگلیس ,فرانسه , آلمان و ... توان موشکی ما رو ندارند ؟!
سمیرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
به امید روزی که ایران قدرت برتر منطقه بشه هم نظامی هم فرهنگی
بسیجی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
آفرین بر سردار عزیز فدای شما زحمت کشان کشور عزیزمان ایران اسلامی
مهاجر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
درود سردار رشيد اسلام.
خدا همه ممالك اسلامي را از شر دشمنان، بدخواهان محافظت فرما.
آميــــــــــــــــــــــــــــــــــن
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۹
تا قیامت هم که رخ بده این صهیونیستها به دشمنی با ما ادامه میدن .
لبیک یبن الحیدر
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا امیرحسین بانکی پورفرد محمد کاظمی حسین طائب
وب گردی