البته انتشار سخنان دکتر نوبخت، نه تنها به ابهامات در این زمینه ‌پایان نداد، بلکه باعث شد‌ ‌سؤالات فراوانی برای مردم در‌ چگونگی افزایش قیمت نان در شهر‌ها و استان‌های مختلف به وجود آورد؛ به نحوی که مردم نمی‌دانند قرار است فردا صبح، ‌‌نان را از نانوایی‌ها ‌به چه قیمتی خریداری کنند و نانوا‌ها هم نمی‌دانند نان را به چه قیمتی به مردم بفروشند!
کد خبر: ۴۵۴۰۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۴ 30 November 2014
قرار است از فردا قیمت انواع نان حداکثر تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند؛ بنابراین، نانوایی‌ها در این طرح آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت. با این طرح ضمن توجه به افزایش کیفیت نان از سوی نهاد‌های ذی‌ربط، قیمت انواع نان در کشور با همکاری استانداران و فرمانداران اصلاح خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، این خبر در حالی امروز منتشر شد که تا ساعاتی قبل هیچ یک از مقامات مسئول دولتی اظهار‌نظری در این مورد نکرده بودند. با این حال، پایگاه اطلاع رسانی دولت، لحظاتی پیش توضیحاتی را به نقل از آقای نوبخت، سخنگوی دولت در مورد افزایش قیمت نان منتشر کرده است.

البته انتشار سخنان دکتر نوبخت، نه تنها به ابهامات در این زمینه ‌پایان نداد، بلکه باعث شد‌ ‌سؤالات فراوانی برای مردم در‌ چگونگی افزایش قیمت نان در شهر‌ها و استان‌های مختلف به وجود آورد؛ به نحوی که مردم نمی‌دانند قرار است فردا صبح، ‌‌نان را از نانوایی‌ها ‌به چه قیمتی خریداری کنند و نانوا‌ها هم نمی‌دانند نان را به چه قیمتی به مردم بفروشند!

به عنوان مثال، ایشان با اشاره به موضوع افزایش قیمت نان در کشور اعلام کرده است: «دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد و یارانه خرید گندم را همانند سابق پرداخت خواهد کرد... اما این اجازه را به نانواها‌ در استان‌های مختلف نیز خواهد داد تا بر اساس اقتضائات هر استان به منظور جبران مابه التفاوت افزایش هزینه‌های جانبی، قیمت نان را تا حداکثر ۳۰ درصد افزایش دهند‌».

به نظر هیچ کس نمی‌تواند، پاسخ مناسبی برای این تناقض فاحش به دست آورد که چگونه می‌شود، همزمان دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان نداشته باشد، ولی از سوی دیگر به نانوایی‌ها اجازه داده باشد که قیمت نان را ۳۰ درصد افزایش دهند.

تابناک امیدوار است دولت تدبیر و امید هر چه زود‌تر ابهامات در این زمینه را رفع کرده و مردم را از بلاتکلیفی درآورد.

متن کامل سخنان محمد باقر نوبخت‌


معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور، شامگاه یکشنبه و در پایان جلسه هیأت دولت، با اشاره به تلاش دولت برای حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نان تصریح کرد: دولت برای اینکه نان با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد، هر سال به این محصول یارانه اختصاص می‌دهد، به طوری که امسال بالغ بر هفت هزار میلیارد تومان برای خرید نان یارانه اختصاص یافته است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی با بیان اینکه دولت گندم را از کشاورزان زحمتکش هر کیلو ۱۰۵۰ تومان خریداری می‌کند و با وجود قیمت تمام شده آنکه به رقم ۱۱۶۰ تومان می‌رسد، آن را به قیمت ۴۶۵ تومان در اختیار کارخانه‌های آرد‌سازی و نانوایی‌ها قرار می‌دهد، گفت: در حالی که این قیمت‌ها چند سالی است ‌ثابت مانده، گزارش‌هایی از استان‌های مختلف به دولت رسیده ‌که برخی نانوا‌ها با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی نظیر افزایش قیمت سوخت و دستمزد کارگر، نان را بی‌کیفیت یا کمتر از وزن مقرر ‌تحویل شهروندان می‌دهند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و سرپرست معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور ادامه داد: در سه سال اخیر قیمت بسیاری از کالا‌ها و خدمات متناسب با نرخ تورم افزایش یافته؛ این در حالی است که قیمت نان ثابت مانده و این موضوع موجب بروز مشکلاتی برای کارخانه‌های آرد‌سازی و نانوایی‌ها شده است.

نوبخت تصریح کرد: دولت همچنان یارانه گندم به قیمت هر کیلو ۶۶۵ تومان را در اختیار کارخانه‌های آرد‌سازی و نانوایی‌ها قرار خواهد داد، اما این اجازه را به نانواهایی‌ها در استان‌های مختلف نیز خواهد داد تا بر اساس اقتضائات هر استان به منظور جبران مابه‌التفاوت افزایش هزینه‌های جانبی، قیمت نان را تا حداکثر ۳۰ درصد افزایش دهند.

وی با تأکید بر اینکه استانداران این افزایش قیمت را تمشیت خواهند کرد، ابراز امیدواری نمود که شکایات مربوط به کاهش کیفیت نان و یا کم شدن وزن نان کاسته شود و نانوایان محترم که از زحمتکش‌ترین قشر جامعه هستند نیز متضرر نشوند.

دکتر نوبخت با بیان اینکه دولت در سال گذشته، بالغ بر چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کرده است، گفت: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، این رقم در سال‌ جاری دو میلیون تن افزایش خواهد داشت. پرداخت یارانه به کشاورزان باعث شده تا دولت به جای واردات گندم از کشورهای دیگر، این محصول را در داخل تهیه کند و بر همین منوال، در سال آینده هر کیلو گندم را ۱۱۵۰ تومان از کشاورزان خریداری خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور گفت: این تصمیم به استان‌ها ابلاغ شده ‌و آن‌ها می‌توانند از فردا یا چند هفته دیگر متناسب با شرایط استان در بحث هزینه‌ها، این تصمیم را اجرایی کنند که حداکثر افزایش قیمت تا ۳۰ درصد خواهد بود.

دکتر نوبخت اظهار داشت: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان بر نحوه اجرای تصمیم نظارت خواهد کرد و باید همه تلاش کنیم که به گونه‌ای عمل شود که هم تولید کننده و هم مصرف کننده و هم عرضه کنندگان نان متضرر نشوند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
رسول دانیال زاده بهاء ابوالعطا حسن حیدری آنفولانزا غزه بولیوی شبکه حقانی فردو خانه پدری آلودگی هوا