بازدید 36420
نعمت زاده مسئول اجرای مصوبه قیمت نان؛

از فردا نان ۳۰ درصد گران می‌شود

قیمت انواع نان حداکثر تا ۳۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. نانوایی‌ها در این طرح به صورت آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت. طرح اصلاح فرآیند تولید و عرضه آرد و نان از فردا دوشنبه، دهم آذر اجرایی می‌شود.
کد خبر: ۴۵۳۹۶۹
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۹ 30 November 2014
خبر‌ها حکایت از آن داشت که نانوایان پایتخت برای تغییر در قیمت نان در حال آماده‌باش هستند و آنگونه که از سوی اتحادیه به آنان اعلام شده، حق افزایش قیمت را تا زمان اعلام رسمی قیمت‌ها ندارند؛ موضوعی که البته با بی‌توجهی برخی نانوایان در سطح شهر مواجه شده و آن‌ها به استقبال گرانی نان رفته‌ بودند و به نوعی گرانفروشی می‌کردند.

به گزارش «تابناک»، با این حال قرار است از فردا قیمت انواع نان حداکثر تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. نانوایی‌ها در این طرح آزادپز و یارانه‌ای، آرد خود را تحویل خواهند گرفت. طرح اصلاح فرآیند تولید و عرضه آرد و نان از فردا دوشنبه دهم آذر اجرایی می‌شود.

 بر اساس این طرح ضمن توجه به افزایش کیفیت نان از سوی نهاد‌های ذی‌ربط، قیمت انواع نان در کشور با همکاری استانداران و فرمانداران اصلاح خواهد شد.

انواع نان قیمت پس از افزایش 30 درصدی

قیمت سابق    /     قیمت جدید

تافتون 300 تومان / 390 تومان

بربری 500 تومان / 650 تومان

سنگک 600 تومان / 780 تومان

لواش 160 تومان / 208تومان

محسن بهرامی ارض اقدس، مشاور معاون اجرایی رئیس جمهورنیز اظهار داشته است: از فردا ۱۰ آذرماه سالجاری قرار است مصوبه دولت مبنی بر افزایش کیفیت نان اجرایی شود که در این رابطه مقرر شده وزیر صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: آقای نعمت‌زاده و سازمان حمایت مسئول اجرای مصوبه قیمت نان هستند که به زودی اطلاع رسانی می‌کنند.

این خبر در حالی امروز اعلام می‌شود که در روزهای اخیر، صحبت‌ها و حتی مستندات زیادی ارائه شد که دولت بنا داشته از اول آذر امسال قیمت نان را ۳۰ درصد افزایش دهد.

هیأت وزیران در چهاردهم آبان ۹۳ تصویب کرده بود، «قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان ۳۰ درصد جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه‌های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می‌یابد‌».

این موضوع ادامه داشت تا اینکه چند روز پیش یک مقام مسئول با تأیید اینکه افزایش ۳۰درصدی قیمت نان از اول آذر مصوبه هیأت وزیران است، گفت: «دولت بنا به مصالحی فعلاً جلوی ابلاغ و اجرای این مصوبه را گرفته است‌».

البته با اینکه آشکار است، ‌قیمت نان در سال‌های اخیر به بهانه‌ها‌ی مختلف با استفاده از روش‌هایی مانند کاهش وزن چانه یا افزایش قیمت نان به بهانه‌های اضافه کردن شیر یا کنجد به نان افزایش یافته بود، نزدیک به سی ماه است که قیمت نان افزایش رسمی نداشته است.

اگرچه محسن لزومیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان قبلاً اعلام کرده بود با اعلام رسمی افزایش قیمت نان، هیچ نانوایی حق افزایش قیمت تا ده روز را ندارد و باید در این دوره ده روزه، حتما باید قیمت نان را نیز بدون تغییر همچون سابق اعمال کنند. در غیر این صورت، با متخلفان برخورد جدی صورت می‌گیرد.

 احتمال تعیین بهای جدید آن به صورت استانی

 لزومیان اظهار داشته است: بر اساس مصوبه ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت‌های جدید نان استانی تعیین خواهد شد و در این زمینه استانداران مسئولیت خواهند داشت. وی افزوده است: بیشترین افزایش قیمت نان در تهران صورت خواهد گرفت و هر استانی با توجه به سطح برخورداری قیمت نان در آنجا تعیین خواهد شد. همچنین در استان‌های کم برخوردار کمترین افزایش قیمت اعمال خواهد شد.

مصوبه ۱۴ آبان دولت چه بود؟

هیأت وزیران در جلسه ۱۴ آبان ماه خود به پیشنهاد معاونت اجرایی رئیس جمهور و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصویب کرد که به منظور مدیریت، هدایت و تصمیم گیری چگونگی اصلاح کیفیت و تعیین قیمت‌ها (از جمله هزینه‌های تبعی و قیمت تمام شده) و تهیه طرح جامع مرحله‌ای اصلاح نظام یارانه گندم، آرد و نان و نظارت بر حسن اجرای مصوبات، علمکرد استانداران و کارگروه‌های استانی و نظارت بر بازرسی گندم، آرد و نان، کارگروهی به ریاست معاون اجرایی رئیس جمهور و عضویت وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دادگستری، امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس اتاق اصناف ایران تشکیل می‌شود.

همچنین بر اساس مصوبه مذکور، کارگروهی در هر استان به ریاست استاندار، معاون برنامه ریزی استاندار و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (دبیر)، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مرکز استان، رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان، مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی در استان، رئیس اتاق اصناف مرکز استان و رئیس هیأت مدیره اتحادیه نانوایان مرکز استان و سایر دستگاه‌ها (حسب تشخیص کارگروه) با وظایفی تشکیل می‌شود.

در این مصوبه تصریح شده است، «قیمت فروش گندم از اول آذر ماه ۱۳۹۳ برای نانوایی‌های یارانه‌ای درب سیلو و انبارهای تحت اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران سراسر کشور از قرار هر کیلوگرم (۶۵۰ / ۶) ریال تعیین می‌شود و برای سایر متقاضیان گندم، بر اساس قیمت تمام شده محاسبه می‌شود».

در ادامه این مصوبه نیز رسما اعلام شده است که «قیمت انواع نان از اول آذر ماه ۱۳۹۳، حداکثر به میزان ۳۰ درصد جهت جبران تعدیل قیمت گندم و افزایش سایر هزینه‌های دو سال اخیر کارخانجات آسیابانی و نانوایی‌ها نسبت به قیمت‌های رسمی و مصوب سال ۱۳۹۲ در سراسر کشور افزایش می‌یابد».

دولت همچنین مصوب کرده است که در جهت بهبود کیفیت نان و ایجاد رقابت سالم بین واحدهای نانوایی سنتی، آزادپز، فانتزی، نان صنعتی، حجیم و نیمه حجیم حداقل ۲۰ درصد از مجموع آرد مصارف نانوایی با قیمت غیریارانه‌ای اختصاص خواهد یافت. قیمت فروش نان این واحد‌ها، با هدف رقابت و ارتقای کیفیت، از شمول قیمت گذاری مستثناست.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۴۹۸
انتشار یافته: ۲۲
شما بربری 500 تومانی در تهران پیدا کنید بعد قیمتش رو 650 تعیین کنید!!!
بربری معمولی الان 600 تومان هست.
خدا بگم چی کارشون کنه
208 تومان
هرجور حساب کنی که چند تا بخری تا رند بشه جور در نمیاد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
100ناش میشه 2800
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
1000 تا بخر میشه 208 هزار تومان !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
حتما دولت تدبیر کرده شما قصه نخور. شاید دوباره بانک مرکزی می خواد دو ریالی، 50ریالی چاپ کنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
نونواها خودشون رند ميكنن!
گفته شد نان امسال گران نمی شود
این طرح اصلاح فرآیند تولید و عرضه آرد و نان را دوست دارم!
34 سال عمر کردیم همیشه وقتی صحبت از گرانی نان مطرح می شود طرح اصلاح فرآیند تا یکی دو هفته اجرا و پس از آن همه چیز به فراموشی سپرده می شود. قبل تر ها تا یک ماه نان بزرگتر و باکیفیت تر تحویل می شد ولی الان فقط پولش زیاد می شود نه انداره و کیفیت نان!!!
پاسخ ها
ماهان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
در اصل اسم اين طرح "اصلاح فرآیند قيمت نان" است كه به اشتباه "اصلاح فرآیند تولید نان" درج شده!
حقوق کارمندان چی میشه ؟ زیاد میشه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
صد در صد. منتظر باشند.
شیب ملایم...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
به اندازه نرخ تورم 15 درصد
واقعا يكي از دوستان گل گفت...حالا چند ماهه كه ما داريم نون بربري رو 600 ميخريم...در ضمن قيمت جديد تافتون هم جالبه...آخه 390تومن يعني چي اونوقت؟؟؟؟ كي الان توي جيبش 100ريالي پيدا ميشه؟!!!
ماافزایش قیمت را طبق قانون قبول داریم سوال بنده از دولت مردان این است آیا قانون یکطرفی اجرا میشود؟طبق همان قانون با افزایش قمت های حامل های انرژی و نان باید یارانه پرداختی هم افزایش یابد اما متاسفانه همیشه قوانین بصورت درست و صحیح اجرا نمیشود؟
خوبببببببببببببب خدا مبارک کنه . پس برق و اب و گاز . کی گرون میشه. یارانه ها که خدارو شکر سه برابر شد .
امروز رفتم نانوایی طرف الکی میگه دستگاه خرابه که فردا نان را گرانتر بفروشه. آخه این چه وضعیه... آخر زورمون به این میرسه که بیایم اینجا کامنت بزاریم.
مگر به اين هوا حقوق کارمندان هم 30% افزايش پيدا کنه.
سلام . تنها چیزی که هیچ وقت تورم نداره و بهش دست نمی زنند یارانه مردمه . قیمت همه چی بالا رفت اما این یارانه هنوزم یارانه 4 سال پیشه . جالبه . نه ؟
كسيكه اينجوري قيمت ميزاره(٢٠٨ تومان) مطمعنا خودش تا الان صف نونوايي نمونده و براش ميارن دم در خونه!
بابا تابناک....
مسئله نان مسئله فقراست
بذار مردم فریاد بزنند
شاید گوش سنگین مسئولان بشنود
اینا میترسن رای نیارن
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه