بازدید 21390
۱

«دیدار اعلام نشده» کری با وزیر خارجه عمان درباره مذاکرات هسته‌ای

در حالی که دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ امروز وارد دومین روز خود شده و پنج روز دیگر تا پایان ضرب الاجل تعیین شده برای توافق نهایی میان طرفین مانده است، اخباری از تحولات دیپلماتیک از سوی هر دو طرف منتشر می‌شود که نشانگر تشدید تلاش‌ها برای به نتیجه رساندن گفت‌و‌گوهاست. در همین زمینه، ساعتی پیش، خبر دیدار اعلام نشده وزرای خارجه عمان و آمریکا منتشر شد.
کد خبر: ۴۵۰۷۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۰ 19 November 2014
«دیدار اعلام نشده» کری با وزیر خارجه عمان درباره مذاکرات هسته‌ایدر حالی که دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ امروز وارد دومین روز خود شده و پنج روز دیگر تا پایان ضرب الاجل تعیین شده برای توافق نهایی میان طرفین مانده است، اخباری از تحولات دیپلماتیک از سوی هر دو طرف منتشر می‌شود که نشانگر تشدید تلاش‌ها برای به نتیجه رساندن گفت‌و‌گوهاست. در همین زمینه، ساعتی پیش، خبر دیدار اعلام نشده وزرای خارجه عمان و آمریکا منتشر شد.

به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» خبر داده که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، امروز در اقدامی اعلام نشده و غیر منتظره، برای دومین بار طی روزهای اخیر با همتای عمانی خود دیدار و گفت‌و‌گو کرد؛ دیداری که موضوع هسته‌ای ایران و مذاکرات ایران با کشورهای عضو ۱+ ۵ محور آن بوده است.
 
به نوشته این خبرگزاری، یک مقام ارشد آمریکایی گفته، کری امروز (چهارشنبه) در هتل خود در لندن، با یوسف بن علوی، همتای عمانی خود دیدار و درباره سفر اخیر این مقام عمانی به ایران با وی به گفت‌و‌گو پرداخته است. این در حالی است که کری خود را برای سفر به وین و شرکت در مذاکرات هسته‌ای آماده می‌کند.

آسوشیتدپرس اشاره می‌کند، بر خلاف دیدار قبلی کری با بن علوی، این بار خبری درباره قصد وزیر خارجه آمریکا برای انجام چنین دیداری منتشر نشده بود و گویا قرار هم نبوده چنین خبری منتشر شود. در حقیقت، این خبر پس از آن تأیید شد که خبرنگار آسوشیتدپرس، بن علوی را در هتل محل اقامت کری مشاهده کرده و پیگیر صحت موضوع شده است.

دیدار دوباره وزیر خارجه آمریکا با همتای عمانی خود از آن جهت اهمیت می‌یابد که در پی میزبانی عمان از دور قبلی گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ـ که البته تنها میان وزرای خارجه ایران و آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا برگزار شد ـ بن علوی سفری به ایران داشت و پس از آن نیز یک بار با کری دیدار کرده بود؛ دیداری که بهانه آن، سوخت گیری هواپیمای کری در مسقط عنوان شده بود، ولی همان زمان اکثر تحلیلگران آن را اقدامی در جهت آگاهی یافتن آمریکا از دیدگاه‌های جدید ایران در قبال مذاکرات عنوان کردند.

بر این اساس و با توجه به دیدار دوباره این دو تن، می‌توان چنین استدلال کرد که عمان نقش خود را فرا‌تر از میزبانی صرف مذاکرات هسته‌ای تعریف کرده و به عنوان مرجعی برای انتقال دیدگاه‌ها میان دو طرف ایرانی و آمریکایی خارج از چهارچوب رسمی مذاکرات عمل می‌کند.

از سوی دیگر، باید اشاره کرد که کری ابتدا قرار بود، زود‌تر لندن را به مقصد وین ترک کرده و شخصاً در محل مذاکرات حضور پیدا کند؛ اما صبح امروز مشخص شد وی قصد دارد با به تعویق انداختن برنامه سفر خود، ابتدا دیدارهایی در لندن با مقامات برخی کشور‌ها داشته و پس از آن نیز با محوریت گفت‌و‌گو درباره مذاکرات، پیش از سفر به وین راهی پاریس شود. قرار است کری در سفر به پاریس، به جز دیدار با همتای فرانسوی خود، با وزیر خارجه عربستان سعودی نیز دیدار و گفت‌و‌گو کند.

به این ترتیب، می‌توان گفت کری قصد دارد پیش از حضور در وین، تلاش دارد ابتدا از طریق واسطه‌هایی چون عمان از مواضع نهایی ایران در قبال مذاکرات آگاه شده و از سوی دیگر، با برخی کشورهایی که همواره نظراتی متفاوت درباره برنامه هسته‌ای ایران داشته‌اند (فرانسه به عنوان سرسخت‌ترین کشور اروپایی در مقابل ایران و عربستان به عنوان ایفا کننده همین نقش در خاورمیانه) دیدار کرده و سپس با در دست داشتن طرحی کلی از راهی که طی شده و باید طی شود در مذاکرات رسمی با ایران حضور پیدا کند.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۱
باید جواب مناسبی به کارشکنی های فرانسه داد
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات # حج
وب گردی