در دومین روز مذاکرات هسته‌ای در مسقط، پایتخت عمان که تا حد زیادی می‌تواند در سرنوشت مذاکرات تعیین‌کننده باشد، حساب توئیتر منتسب به دفتر رهبر انقلاب دلایل نه‌گانه حمایت ایشان از مذاکرات را با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در فاصله زمانی دیدار مسئولان و کارکنان قوه‌ قضائیه‌ در تیرماه ۹۲ تا نیمه تیرماه امسال و دیدار مسئولان نظام برشمرده است.
کد خبر: ۴۴۸۳۹۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۴ 10 November 2014
در دومین روز مذاکرات هسته‌ای در مسقط، پایتخت عمان که تا حد زیادی می‌تواند در سرنوشت مذاکرات تعیین‌کننده باشد، حساب توئیتر منتسب به دفتر رهبر انقلاب، دلایل نه‌گانه حمایت ایشان از مذاکرات را با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در فاصله زمانی دیدار مسئولان و کارکنان قوه‌ قضائیه‌ در تیرماه ۹۲ تا نیمه تیرماه امسال و دیدار مسئولان نظام برشمرده است.

به گزارش «تابناک»، متن این دلایل نه گانه که در قالب یک تصویر و به صورت زیر منتشر شده، به قرار زیر است؛

۱ـ بیست و ششم ژوئن ۲۰۱۳؛ برابر با پنجم تیر ۱۳۹۲، بیانات در دیدار مسئولان و کارکنان قوه قضائیه‌ در آستانهٔ سالروز حادثه هفتم تیر و روز قوه قضائیه.

* عزم جمهوری اسلامی برای پایان دادن به پرونده هسته‌ای به ‌رغم میل دشمن به طولانی کردن آن


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: یک جمله هم در خصوص قضیه هسته‌اى عرض کنم ـ در آینده اگر لازم شد، شاید مفصل‌تر عرض کنیم ـ من در سخنرانىِ روز اول سال گفتم جبهه مخالف ما که عمدتاً منحصر در چند کشور معدودِ زورگو و زیاده‌خواه است و اسم خودشان را به غلط و به دروغ می‌گذارند جامعه جهانى و در رأس آن‌ها آمریکا است، محرک اصلى هم صهیونیستهایند، مسأله این‌ها این است که نمی‌خواهند موضوع هسته‌اى ایران حل شود. اگر لجبازى آن‌ها نبود، موضوع هسته‌اى به راحتى حل می‌شد. بار‌ها تا لحظه حل پیش رفتیم، امضا کردند، آژانس هسته‌اى امضا کرد؛ قبول کرد که این اشکالاتى که وجود داشته، برطرف شده ـ این‌ها موجود است، این‌ها سند است؛ این‌ها که قابل انکار نیست ـ خب باید قضیه تمام می‌شد، پرونده هسته‌اى کشور باید پایان پیدا می‌کرد. آمریکایى‌ها بلافاصله یک چیز جدید را مطرح کردند، آوردند وسط. نمی‌خواهند قضیه تمام شود. نمونه‌هاى متعددى را ما در این زمینه داریم. حل مسأله هسته‌اى جمهورى اسلامى، به حسب طبیعت خود، از جمله کارهاى سهل و آسان و روان است؛ اما وقتى طرف مقابل مایل نیست این قضیه حل شود، خب بله همین جور می‌شود که ملاحظه می‌کنید).

۲ـ بیست و یکم جولای ۲۰۱۳؛ برابر با سی تیر ۱۳۹۲، بیانات در دیدار مسئولان نظام‌ در دوازدهم ماه مبارک رمضان

* غلبه بر موانعی که دشمن در مسیر پیشرفت کشور ایجاد کرده است


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: دومین نکته‌اى که در این زمینه وجود دارد، مسأله تعامل با دنیاست که این روز‌ها زیاد هم گفته می‌شود. ما معتقد به تعامل با دنیا هستیم. در تعامل با دنیا، باید طرف مقابل را شناخت. اگر نشناسیم، پشت پا خواهیم خورد. پرونده خصوم خودمان را فراموش نکنیم. ممکن است انسان یک وقتى سابقه‌اى را به رو نیاورد؛ اشکالى ندارد. شما یک وقتى با یک شخصى مواجهید، می‌خواهید یک کارى را انجام دهید، یک سابقه‌اى هم از او دارید، مصلحت نمی‌دانید به رو بیاورید؛ این اشکالى ندارد، اما این سابقه یادتان نرود؛ اگر یادتان رفت، پشت پا خواهید خورد، ضربه خواهید خورد.

آمریکایى‌ها می‌گویند ما می‌خواهیم با ایران مذاکره کنیم. خب، سال‌هاست که می‌گویند می‌خواهیم مذاکره کنیم؛ این یک فرصتى نیست که براى ما به‌وجود آوردند. من اول سال گفتم که خوشبین نیستم. در مسائل خاص، مذاکره را منع نمی‌کنم ـ مثل مسأله خاصى که در قضیه عراق داشتیم، و بعضى از قضایاى دیگر ـ لیکن من خوشبین نیستم؛ چون تجربه من این را نشان می‌دهد. آمریکایى‌ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیر منطقى‌اند، هم در برخوردشان صادق نیستند. این چهار ماه هم که از آن صحبت ما گذشت، همین را تأیید کرد؛ موضع گیرى‌هاى مسئولان و دولتمردان آمریکا نشان داد همین مطلبى که ما گفتیم ـ که گفتیم خوشبین نیستیم ـ درست است؛ خود آن‌ها عملاً این را تأیید کردند. انگلیس‌ها هم یک جور دیگر، دیگران هم یک جور دیگر. تعامل با دنیا هیچ ایرادى ندارد، ما از اول هم اهل تعامل با دنیا بودیم؛ منتها در تعامل، طرف مقابل را باید شناخت، شگردهاى او را باید دانست، هدفهاى اساسى و کلان را باید مدّ نظر داشت. ممکن است دشمنى سر راه شما را بگیرد، بگوید از اینجا نباید جلو بروید. سازش با او به این صورت نیست که شما قبول کنید، برگردید؛ هنر این است که شما کارى کنید که راهتان را ادامه دهید، او هم مانع کار شما نشود؛ والّا اگر چنانچه توافق و تفاهم به این معنا بود که او بگوید شما باید از این راه برگردید، شما هم بگویید خیلى خوب، اینکه خسارت است. توجه به این جهات باید از سوى مسئولین و دولتمردان وجود داشته باشد.)

۳ـ سوم نوامبر ۲۰۱۳؛ برابر با ۱۲ آبان ۱۳۹۲، بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان به مناسبت روز ملّى مبارزه با استکبار جهانى‌.

* توسعه تجربه و ظرفیت فکری ملت ایران برای تکیه بر توان داخلی


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: یک تجربه‌اى در اختیار ملّت ایران است ـ که حالا من مختصراً عرض خواهم کرد ـ این تجربه ظرفیّت فکرى ملّت ما را بالا خواهد برد؛ مثل تجربه‌اى که در سال ۸۲ و ۸۳ در زمینه تعلیق غنى‌سازى انجام گرفت که آن ‌وقت تعلیق غنى‌سازى را در مذاکرات با همین اروپایى‌ها، جمهورى اسلامى براى یک مدّتى پذیرفت. خب ما دو سال عقب افتادیم، لکن به نفع ما تمام شد. چرا؟ چون فهمیدیم که با تعلیق غنى‌سازى، امید همکارى از طرف شرکاى غربى مطلقاً وجود ندارد. اگر ما آن تعلیق اختیارى را ـ که البتّه به‌نحوى تحمیل شده بود، لکن ما قبول کردیم، مسئولین ما قبول کردند ـ آن روز قبول نکرده بودیم، ممکن بود کسانى بگویند خب یک ذرّه شما عقب‌نشینى می‌کردید، همه مشکلات حل می‌شد، پرونده هسته‌اى ایران عادى می‌شد. آن تعلیق غنى‌سازى این فایده را براى ما داشت که معلوم شد با عقب‌نشینى، با تعلیق غنى‌سازى، با عقب افتادن کار، با تعطیل کردن بسیارى از کار‌ها مشکل حل نمی‌شود؛ طرف مقابل دنبال مطلب دیگرى است؛ این را ما فهمیدیم، لذا بعد از آن شروع کردیم غنى‌سازى را آغاز کردن. امروز وضعیّت جمهورى اسلامى با سال ۸۲، زمین تا آسمان فرق کرده؛ آن روز ما چانه می‌زدیم سرِ دو، سه سانتریفیوژ، [در حالى که‌] امروز چندین هزار سانتریفیوژ مشغول کارند. جوان هاى ما، دانشمندان ما، محقّقین ما، مسئولین ما همّت کردند، کار‌ها را پیش بردند؛ بنابراین، از مذاکراتى هم که امروز در جریان است، ما ضررى نخواهیم کرد. البتّه بنده همچنان که گفتم خوشبین نیستم؛ من فکر نمی‌کنم [از] این مذاکرات آن نتیجه‌اى را که ملّت ایران انتظار دارد، به‌دست بیاید، لکن تجربه‌اى است و پشتوانه تجربى ملّت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد؛ ایرادى ندارد امّا لازم است ملّت بیدار باشد. ما از مسئولین خودمان که دارند در جبهه دیپلماسى فعّالیّت می‌کنند، کار می‌کنند، قرص و محکم حمایت می‌کنیم، امّا ملّت باید بیدار باشد، بداند چه اتّفاقى دارد مى‌افتد [تا] بعضى از تبلیغاتچى‌هاى مواجب‌بگیر دشمن و بعضى از تبلیغات چى‌هاى بى‌مزد و مواجب ـ از روى ساده‌لوحى ـ نتوانند افکار عمومى را گمراه کنند).

۴ـ بیست نوامبر ۲۰۱۳؛ برابر با بیست و نهم آبان ۱۳۹۲، بیانات در دیدار پنجاه هزار فرمانده بسیج سراسر کشور در مصلّاى امام خمینی (ره)

* حمایت از تصمیم قوه مجریه در عین رعایت خطوط قرمز


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: یک نکته هم درباره مسائل اخیر و این بگومگوهایى که در صحنه سیاست خارجى و مسائل هسته‌اى و گفت وگو و مذاکره و از این حرف‌ها هست، عرض بکنیم. اوّلاً بنده اصرار دارم بر حمایت از مسئولانى که اجراى کار بر عهده‌شان است، از همه دولت‌ها بنده حمایت می‌کنم، از مسئولان ـ مسئولان داخلى، مسئولان خارجى ـ حمایت می‌کنم و وظیفه ما است. من خودم مسئول اجرایى بوده‌ام، وسط میدان بوده‌ام، سنگینى کار و سختى کار را با همه وجود احساس کرده‌ام؛ می‌دانم که کار اداره کشور کار سختى است. لذا این‌ها به کمک احتیاج دارند، من هم کمکشان می‌کنم، حمایتشان می‌کنم؛ این یک طرف قضیّه است که قطعى است. از آن طرف اصرار دارم بر تثبیت حقوق ملّت ایران، از جمله مسأله حقوق هسته‌اى؛ اصرار داریم بر اینکه از حقوق ملّت ایران یک قدم عقب‌نشینى نباید بشود. ما البتّه در جزئیّات این مذاکرات مداخله نمی‌کنیم؛ یک خطوط قرمزى وجود دارد، یک حدودى وجود دارد، این حدود باید رعایت بشود؛ این را گفتیم به مسئولین و موظّفند که این حدود را رعایت کنند؛ از هارت‌وهورت دشمنان و مخالفان هم واهمه‌اى نداشته باشند و ترسى به خودشان راه ندهند).

۵ـ نهم ژانویه ۲۰۱۴؛ برابر با ۱۹ دی ۱۳۹۲، بیانات در دیدار مردم قم

* رفع شر شیطان بزرگ و حل مشکل


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: امروز هم مقابله با دشمنى‌هاى دشمن و رفع همه این گرفتارى‌ها، با ایستادگى ملّت، با تکیه بر توانایى‌هاى درونى کشور، با اعتماد به خدایى که دل‌ها را این‌جور آماده کرده است و به این جهت هدایت کرده است، ممکن است. البتّه وقتى دشمن نگاه کرد، دید یک ملّتى عازم است، ایستاده است، تصمیم دارد کار خودش را پیش ببرد، آن دشمن ناچار به عقب‌نشینى می‌شود؛ همین هم هست. این اشتباه آن‌ها را ملّت ایران به هم خواهند زد؛ اینکه خیال می‌کنند، می‌گویند ما تحریم کردیم، ایران مجبور شد بیاید پاى میز مذاکره، نه، [این‌طور نیست‌]. ما قبلاً هم اعلان کردیم، قبل از این حرف‌ها هم ما گفتیم [که‌] نظام جمهورى اسلامى درباره موضوعات خاصّى که مصلحت بداند، با این شیطان براى رفع شرّ او و براى حلّ مشکل، مذاکره می‌کند؛ معناى این آن نیست که این ملّت مستأصل شده است، ابداً. یکى از برکات همین مذاکرات اخیر این بود که دشمنى آمریکایى‌ها و مسئولین دولت ایالات متّحده آمریکا با ایران و ایرانى، با اسلام و مسلمین آشکار شد، براى همه مدلّل شد، همه این را فهمیدند. می‌شنوید لحنهاى این‌ها را، حرف هاى این‌ها را؛ آنجایى که اقدام نمی‌کنند، می‌گویند نمی‌توانیم ـ راست می‌گویند، نمی‌توانند ـ و اگر می‌توانستیم تار و پود صنعت هسته‌اى ایران را بکلّى از هم جدا کنیم، می‌کردیم، امّا نمی‌توانیم. بله، البتّه نمی‌توانند. چرا نمی‌توانند؟ چون این ملّت اراده کرد که در این مسأله و در همه مسائل خود روى پاى خودش بایستد و ایستادگى کند، ابتکار خودش را به میدان بیاورد؛ و آورد؛ [بنابراین‌] دشمن نمی‌تواند کارى بکند؛ در همه مسائل همین‌جور است. دشمنى آن‌ها روشن شد، ناتوانى آن‌ها هم روشن شد، حالا به این در و آن در می‌زنند).

۶ـ نهم آوریل ۲۰۱۴؛ برابر با بیست فروردین ۱۳۹۳، بیانات در دیدار مدیران، متخصصان و کار‌شناسان سازمان انرژی اتمی با رهبر انقلاب

* مقابله با فضاسازی و دروغ‌پردازی دشمن در افکار عمومی علیه ایران


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: یکی دیگر از ترفندهای جبهه استکبار در مقابل نظام اسلامی، ایجاد فضای بین المللی بر ضد جمهوری اسلامی، با بهانه‌های عامه پسند برای افکار عمومی است، افزودند: موضوع هسته‌ای، یک نمونه از مسائلی است که تلاش کردند، به بهانه آن، بر ضد نظام اسلامی فضاسازی و دروغ‌پردازی کنند. حتی اکنون که با توجه به حکم شرعی و عقلی و سیاسی، مسلّم شده است که جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، مقامات امریکایی هرگاه که در مورد موضوع هسته‌ای صحبت می‌کنند، با اشاره و یا تصریح، موضوع سلاح هسته‌ای را نیز بیان می‌کنند، در حالیکه خودشان هم می‌دانند که نداشتن سلاح هسته‌ای، سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران است. هدف آن‌ها این است که با این بهانه، فضای بین المللی را ضد ایران حفظ کنند و بر همین اساس بود که با طراحی جدید دولت برای مذاکره درخصوص موضوع هسته‌ای موافقت شد تا این جوّ جهانی شکسته و ابتکار عمل از طرف مقابل گرفته شود و حقیقت نیز برای افکار عمومی دنیا مشخص شود).

۷ـ نهم آوریل ۲۰۱۴؛ برابر با بیست فروردین ۱۳۹۳، بیانات در دیدار مدیران، متخصصان و کار‌شناسان سازمان انرژی اتمی با رهبر انقلاب

* تبدیل روابط آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران به روابط متعارف و غیرفوق‌العاده


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: موافقت با این مذاکرات برای شکستن فضای خصمانه جبهه استکبار بر ضد ایران بود و این مذاکرات باید ادامه یابد اما همه بدانند که با وجود ادامه مذاکرات، فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته‌ای به هیچ وجه متوقف نخواهد شد و هیچ یک از دستاوردهای هسته‌ای نیز تعطیل بردار نیست، ضمن آنکه روابط آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران نیز باید روابط متعارف و غیرفوق العاده باشد).

۸ـ هفتم جولای ۲۰۱۴؛ برابر با ۱۶ تیر ۱۳۹۳، بیانات در دیدار مسئولان نظام‌

* تأکید بر سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر نداشتن سلاح هسته‌ای


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: می‌گویند ما از بمب هسته‌ای می‌ترسیم! اوّلاً تضمین برای جلوگیری از سلاح هسته‌ای راه‌های خودش را دارد؛ اشکالی هم ندارد. ثانیاً اگر بناست که راجع به مسئلهٔ سلاح هسته‌ای کسی نگران باشد، آن، آمریکا نیست. آمریکا که خودش چند هزار کلاهک هسته‌ای دارد، چند هزار بمب هسته‌ای دارد، و خودش به کار برده؛ خب به شما چه! شما چه کسی هستید که بایستی نگران این باشید که فلان کشور به سلاح هسته‌ای دست پیدا می‌کند یا نمی‌کند؛ وانگهی آن دستگاه‌هایی که مسئولند، خب بله، می‌شود تضمین کرد. [البتّه‌] تضمین هم شده است یعنی روشن است؛ شاید خود آن‌ها هم می‌دانند. اصل حرف آن‌ها حرف ناحقّی است.

۹ـ یازده می‌۲۰۱۴؛ برابر با ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳، بیانات در بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران

* به ‌دست گرفتن ابتکار عمل در سیاست خارجی


(متن اصلی بیانات رهبر انقلاب: من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین المللی هر چه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار بندند اما نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسائل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود).


اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
قیمت بنزین اعتراضات آبان 98 محمدرضا داورزنی هفته بسیج عبدالرضا داوری پیمان سنتو قرارداد مارک ویلموتس پالرمو درآمد سهمیه بندی بنزین