جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
وقتي پا به يكي از همين سالن‌هاي معروف شهر گذاشتيم، منوي غذايي روبه‌روي‌مان قرار دادند كه تصور اولمان اين بود كه اين غذاها براي هفت شب و هفت روز است چون هرچقدر حساب كرديم همه آنها در يك شب خورده نمي‌شدند. در اين منو، نام غذاهايي بود كه بعضي از آنها اصلا به گوشمان نخورده بود و توانايي تلفظ كردن آنها را هم نداشتيم
کد خبر: ۴۴۰۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۹ 09 October 2014
ديگر اين حرف به ضرب‌المثل تبديل شده است كه «تا عروس و داماد نباشي و با كفش آهنين نيفتيد دنبال كارها و خريد‌هاي عروسي نمي‌فهميد كه چه مي‌گذرد دور و برتان. » انگار ديگر دور شده‌ايم از آن زمان‌هايي كه به قول قديمي‌ها، جشن عروسي شب شيرين وصال بود. ديگر كمتر اين حرف به گوشتان مي‌رسد كه «ان‌شاءالله در عروسيت جبران مي‌كنم».

به گزارش اعتماد، در اين سال‌هاي اخير در جشن‌هاي عروسي آنقدر بريز و بپاش مي‌شود و آنقدر هزينه‌هاي چندصد ميليوني بابت يك شب مراسم خرج مي‌شود كه هركس از دور به اين ماجراها نگاه كند، انگشت به دهان خواهد ماند. جشن‌هاي عروسي، به نوعي تبديل به ميدان محك زدن مهماناني شده است كه دعوت شده‌اند تا حسابي شگفت‌زده صفر‌هايي شوند كه قرار است يك عمر عروس و داماد به پاي آن پير شوند.

شگفتي‌هايي مانند تالارهايي با ورودي چندصد هزار توماني، ماشين‌هاي آخرين سيستم و حتي هلي‌كوپتر، هواپيما و بالن‌هايي كه عروس و داماد را مي‌خواهد به خانه بخت ببرد. لباس عروس، آرايشگاه و فيلمبرداري كه براي ثبت خاطرات مي‌آيند، انگار به نوعي فرياد از خودبيگانگي تجملاتي مي‌زنند اما كجاست گوش شنوا؟ خودروي عروسي 300 ميليوني، فيلمبرداري و عكاسي 25 ميليوني آن هم در كوير دوبي و سواحل تركيه، گل آرايي‌هاي ميليوني، ورودي‌هاي 300هزار توماني براي هر نفر در سالن‌هاي عروسي و... از جمله امكاناتي هستند كه در همين تهران خودمان همه روزه هزينه مي‌شود تا يك شب به قول خودشان به يادماندني را ثبت كنند. در اين گزارش به سراغ برخي آرايشگاه‌ها، سالن‌هاي برگزاركننده مراسم، آتليه‌هاي فيلمبرداري، كرايه وسيله نقليه مراسم عروسي و... رفته‌ايم تا سر از كار اين هزينه‌هاي چندصد ميليوني دربياوريم.

با تخفيف آرايش عروس 8ميليون تومان

برخي آرايشگاه‌ها آنقدر اسم و رسم در كرده‌اند كه ديگر كمتر كسي است نام آنها را نشنيده يا سري به آنجا نزده باشد. آرايشگاه‌هايي كه با تبليغ‌هاي متنوع از جمله اينكه فلان بازيگر و شخصيت مطرح كشور به آن آرايشگاه مي‌رود يا از فلان وسايل و فلان آرايشگر از فلان كشور استفاده مي‌كنند، باعث شده است كه هر روز بر ميزان مشتري‌هايشان اضافه شود. از طرف ديگر به همين نسبت به ميزان دستمزدشان هم بيفزايند. به سراغ يكي از اين آرايشگاه‌هاي مطرح رفتيم. با شنيدن قيمت و كارهايي كه انجام مي‌دادند حيرت كرديم. حيرت‌مان از زماني آغاز شد كه مدير آرايشگاه درمورد خدماتي كه براي عروس‌هايش ارايه مي‌داد، شروع به صحبت كرد: «از چند ماه قبل از عروسي بايد پوست عروس آماده ميك آپ بشود. ماساژ و تقويت پوست صورت، پاك‌سازي و شفاف‌سازي پوست، بوتاكس، گريم شبيه‌سازي عروس به داماد، ميك آپ وي‍ژه عروس به سبك اروپايي، ماسك و تقويت و آماده‌سازي مو براي رنگ كردن، رنگ و مش، شينيون، مانيكور و طراحي ناخن، تتو و طراحي بدن و... از جمله كارهايي است كه براي عروس انجام مي‌دهيم.» او در ادامه تضمين هم مي‌دهد كه آرايش صورت عروس تا پايان شب هيچ تغييري نخواهد كرد. براي بازار گرمي هم كه شده وقتي به سر قيمت مي‌رسيم، مي‌گويد: زماني آمده‌ايد كه به تخفيف ويژه‌مان خورده‌ايد: «پكيج ويژه عروس كه همه اين آيتم‌ها را شامل مي‌شود، يك عدد تاج شكيل عروس و آرايش ويژه پاتختي هم به عنوان هديه تقديم عروس خانم مي‌شود كه روي هم هشت ميليون تومان براي شما تمام خواهدشد.»

700 مهمان، نفري 300 هزار تومان

سالن‌ها و باغ‌هايي كه مراسم عروسي در آنها برگزار مي‌شود، روز به روز مثل قارچ از هر كوي و برزني سر در مي‌آورند. اما يكسري باغ و سالن‌هاي عروسي اسم و رسم‌دار، آنقدر شهرت به هم زده‌اند كه خيلي از عروس و دامادها يكي از آرزوهايشان است كه بتوانند مراسم عروسي‌شان را در اين سالن‌ها برگزار كنند. وقتي پا به يكي از همين سالن‌هاي معروف شهر گذاشتيم، منوي غذايي روبه‌روي‌مان قرار دادند كه تصور اول‌مان اين بود كه اين غذاها براي هفت شب و هفت روز است چون هرچقدر حساب كرديم همه آنها در يك شب خورده نمي‌شدند.

در اين منو، نام غذاهايي بود كه بعضي از آنها اصلا به گوش‌مان نخورده بود و توانايي تلفظ كردن آنها را هم نداشتيم. غذاهايي مانند پلوي مكزيكي با ميگو، كوكتل ميگو با سس تارتار، سالاد فرانسوي، خوراك زبان با سس ترخون، چيكن فينگر، بره درسته با سس گريوي، ماهي درسته با تزيين مخصوص، چيكن آلاشريمپ به روش فرانسوي، استرفراي سبزيجات، كباب مكزيكي از فيله گوساله، سيني قرقاول با تزيينات ويژه، بوقلمون درسته با تزيين آناناس، شيرين پلو با مرغ، سوفله كلم، لازانيا، بيف استروگانف، رولت گوشت، و بيش از 10 نوع خورشت و انواع سالاد و اردور مثل سالاد فصل، سالاد امريكايي، سالاد كلم روس، سالاد ماكاروني، قارچ سرخ شده، بوراني اسفناج يا ماست و خيار، سالاد براكلي، سالاد سيب زميني و پيازچه، سالاد فرانسه، سيني سبزيجات پخته ايراني و فرنگي، انواع ترشي و دسرهاي مختلفي مثل پلمبير، كرم قهوه، كرم كارامل، ژله ميوه، موس ليموترش، موس شكلات، شارلوت ميوه و... اينها قرار است بر سر ميز شام قرار بگيرد. در طول مراسم هم انواع ميوه‌هاي چهار فصل، كمپوت‌هاي خارجي، بستني، معجون و آبميوه‌هاي طبيعي براي پذيرايي مهمانان در نظر گرفته شده است.

بعد از خواندن منوها مسوول اين بخش به ما گفت: «منوها بر اساس طيف غذاها، خوراك‌ها و دسر‌ها طراحي شده، البته اگر عروس و داماد بخواهند، مي‌توانيم منوهاي تركيبي هم طراحي كنيم ولي هزينه‌اش متفاوت است.» بعد از تمام اين صحبت‌ها وقتي قيمت اين سالن با منوي رنگارنگش به ميان آمد، به حالت عادي كه انگار رقم‌ها را به ريال مي‌گويد، ادامه داد: «هزينه اين سالن براي هر نفر از مهمانان با احتساب سرويس و ماليات به طور متوسط نزديك 300 هزار تومان تمام مي‌شود. » بعد از گفتن اين قيمت خودمان را از تك و تا نينداختيم تا ادامه صحبت‌هايش را بگويد كه صحبت از ظرفيت و صف رزرو به ميان مي‌آيد: «ظرفيت سالن‌هاي اين تالار از 700 نفر شروع مي‌شود يعني تعداد مهمانان در كمترين حالت ممكن مي‌تواند 700 نفر باشد. اگر شما مي‌خواهيد براي مراسم، اين سالن را انتخاب كنيد متاسفانه بايد بگويم هر چهار تالار پذيرايي تا سه ماه آينده رزرو شده است و فقط مي‌شود در صورت پرداخت كامل هزينه‌ها براي سه ماه آينده براي شما سالني را درنظر بگيريم.»

لباس عروس، با پارچه‌يي از طلا، 60ميليون تومان

لباس شب عروسي از آن دسته لباس‌هايي است كه فقط يك بار مي‌شود آن را بر تن كرد. مثل كت و شلوار دامادي نيست كه آقا داماد بعد از مراسم عروسي‌اش بارها و بارها بتواند از آن استفاده كند. اما حساسيتي كه براي خريد لباس عروسي وجود دارد، براي هيچ نوع لباسي نمي‌توانيد پيدا كنيد. به همين خاطر مزون‌هاي زيادي با تبليغات وسيع، لباس‌هاي عروس خاص و منحصر به فردي را طراحي مي‌كنند تا مشتري‌هاي بيشتري به سمت خود جذب كنند. يكي از اين مزون‌هاي معروف تهران كه كمتر كسي به خاطر قيمت بالاي آن مي‌تواند به سراغش برود، در يكي از برج‌هاي فرمانيه قرار دارد. براي رفتن به آنجا بايد از چند هفته قبل وقت گرفته باشيد. يكي از ويژگي‌هايي كه اين مزون دارد وقت‌هاي تعيين شده‌اش را تكي مي‌دهد و به هيچ عنوان نبايد با عروس‌هاي ديگر تداخل پيدا كند. اين مزون در يك برج بلند بالا با آسانسوري مجزا قرار دارد؛ براي اينكه از روي مدل‌هاي لباس عروس كپي‌برداري نشود، تدابير امنيتي زيادي انديشيده شده، به عنوان مثال عروس خانم يا بايد به تنهايي يا نهايتا با آقا داماد براي ديدن و انتخاب لباس عروس حضور داشته باشند.

با صاحب اين مزون كه صحبت مي‌كنيم مي‌گويد: «ما فقط با برند‌هاي معروف مانند «...» كار مي‌كنيم و تمام سفارش‌هاي‌مان مستقيم از خود كمپاني ارسال مي‌شود. اما براي فيكس نهايي اندازه‌ها و از همه مهم‌تر انحصاري‌بودن برند طراح كمپاني، با هزينه سفارش‌دهنده كه همان عروس و داماد هستند، براي دو هفته به ايران مي‌آيد و بعد از طراحي و الگو‌برداري به اسپانيا برمي‌گردد. يك ماه بعد سفارش لباس عروس فرستاده خواهدشد. البته باز هم قيمت مدل‌هاي انتخابي نسبي هستند. يعني بستگي به جنس پارچه و تور دارد. قيمت پارچه حرير، ابريشم يا ساتن... با هم متفاوت است. همين‌طور سنگ دوزي روي كار هم بسته به قيمت روز سنگ‌ها و جواهرات محاسبه خواهدشد.» او در ادامه مي‌گويد: «البته هستند عروس‌هايي كه مي‌خواهند واقعا از همه عروس‌ها خاص‌تر و متمايزتر باشند. براي همين درخواست مي‌كنند جنس پارچه لباس عروس‌شان زربافت باشد يا در آن از الياف طلا استفاده بشود. طلاي كار شده در لباس، باعث درخشندگي و زيبايي بي نظيرو خيره كننده‌يي مي‌شود.» از قيمت‌ها كه مي‌پرسيم در جواب مي‌گويد: «تمام لباس عروس‌هاي اين مزون به اضافه دستمزد، پارچه، لوازم مصرفي و هزينه رفت و برگشت طراح اسپانيايي به طور ميانگين از 60 ميليون تومان شروع مي‌شود و سقف گران‌ترين لباس هم معلوم نيست. چون بايد به نرخ روز محاسبه شود.»

ثبت خاطرات با 25 ميليون تومان

عكس و فيلم از جمله به يادماندني‌ترين يادگاري‌هايي است كه سال‌ها بعد از مراسم عروسي براي زوج‌ها باقي مي‌ماند. براي همين، حساسيت نسبت به فيلمبرداري و عكاسي بالا مي‌رود و افراد دوست دارند به بهترين شكل ممكن شب خاطره انگيزشان ثبت شود. ما هم به سراغ يكي از آتليه‌هاي معروف تهران رفتيم كه در آنجا مراسم افراد مطرح كشور از طريق دوربين‌هاي آنها به ثبت رسيده است. وارد آنجا كه شديم با كمي گردش در سالن آتليه با هرگونه نما، دكور و صحنه‌هايي كه فكرش را مي‌كرديم براي عكاسي، مواجه شديم، از سنتي تا كلاسيك، از پيانو وميز بيليارد گرفته تا كمانچه و گرامافون. عكس‌هاي روي در و ديوار هم مناظر فوق‌العاده زيبايي را نشان مي‌داد. ساحل‌هاي بكر، درياچه، جنگل، كوه‌هاي برفي، كوير، باغ‌هاي مجلل، خانه‌هاي سنتي و.... . خلاصه هر جايي كه فكرش را بكنيد، عروس و دامادهاي روي در وديوار، آنجا عكس گرفته بودند. شهرت آتليه به اين بود كه بسياري از عكاسي‌هاي آنها در مكان‌هاي خارج از كشور صورت مي‌گيرد و بسياري از بازيگرها و فوتباليست‌ها براي عكاسي، اين آتليه را انتخاب مي‌كنند. بعد از اينكه كمي به عكس‌ها نگاه مي‌كنيم، نوبت آن مي‌شود تا از كارهايي كه انجام مي‌دهند و پولي كه مي‌گيرند بگويند: «دو آلبوم 40 در 60 با 20 برگ عروسي باغ لواسان چاپ دو رو پلكسي، آلبوم 40 در60 با 20 برگ عروسي كوير چاپ دو رو پلكسي، حالا بسته به انتخاب خودتان دارد، مي‌توانيد كويرهاي ايران را انتخاب كنيد يا دوبي يا حتي قطر و... كليپ اين عكس‌ها هم، شب مراسم از طريق ويدئو پروجكشن پخش مي‌شود. ساخت كليپ اسپرت و آشنايي مخصوص عروس و داماد، فيلمبرداري يك الي 5 دوربينه با كيفيت Full HD، فيلمبرداري‌ها با استفاده از ريل - كرين - پروجيپ - اس تي دي كم وتجهيزات پيشرفته ديگر انجام مي‌شود. نورپردازي سينمايي و حرفه‌يي محل مراسم براي بالا بردن كيفيت تصاوير، شاسي عكس يك در 5/1 پنج عدد به اضافه شاسي هديه، ژورنال كوچك چاپ پلكسي سفيد از دو آلبوم براي عروس و داماد وژورنال كوچك عكس‌هاي عروسي براي والدين عروس و داماد و ليت يادگاري كه به تعداد مهمان‌ها نيز به شما داده خواهد شد.» مي‌گويند هر كدام از اين خدماتي كه گفتند، مي‌توانند اضافه و كم كنند كه در اين صورت روي هزينه نيز تاثير خواهد داشت. وقتي به قيمت‌ها مي‌رسيم، مي‌گويد: «اگر تمام اين امكانات را بخواهيد و بخواهيد خارج از ايران هم عكس‌هاي‌تان انداخته شود بين 15 تا 25 ميلون تومان خرج برمي‌دارد. اگر هم بخواهيد در داخل ايران عكس‌هاي‌تان را بيندازيد قيمت بين 12 تا 15 ميليون تومان مي‌شود.»

در آسمان‌ها پرواز كن و به خانه بخت برو

بماند آنهايي كه وضع مالي خوبي دارند و مي‌توانند عروسي‌هاي چند صدميليوني بگيرند. خودشان بالاترين مدل ماشين‌ها را هم سوار هستند و شب عروسي همان ماشين‌ها را تبديل به ماشين عروس مي‌كنند. اما باز هم هستند كساني كه براي داشتن يك ماشين خاص و كمياب مثلا ماشين‌هاي كلاسيك و قديمي يا ماشين‌هايي كه در ايران به تعداد انگشتان دست هم نمي‌رسند، حاضرند هزينه‌هاي هنگفتي بپردازند. حتي به خاطر بودن چنين افرادي، شغلي به همين منظور نيز به وجود آمده است كه ماشين‌هاي خاص و گرانقيمت را براي يك شب به عروس و دامادها كرايه مي‌دهند. كرايه ماشين‌هاي عروس هم بسته به اينكه به چه مدت، چه مدل از ماشين، گل‌زده يا ساده مي‌خواهند، متفاوت است. مي‌تواند از شبي 500 هزارتومان شروع بشود و تا پنج ميليون تومان و حتي بالاتر هم برسد. البته چون باز عده‌يي از همين عروس و دامادهاي خاص هستند كه نمي‌خواهند با چهار چرخ به خانه بخت بروند، براي آنها هم راهكارهايي در نظر گرفته شده است. مثلا درشكه با چهار اسب، هواپيماي دونفره و حتي بالن در خدمت اين عروس و دامادها هستند تا آنها را به خانه بخت بفرستند. البته كرايه يك شب اين وسايل سر به فلك مي‌كشد و حتي به 10 ميليون تومان به بالا هم مي‌رسد.

نقش خاطره مي‌زند عروسي‌هاي قديمي

شايد به ياد داشته باشيد عروسي‌هايي را كه براي راه‌اندازي‌اش تمام اهل فاميل، دوست و آشنا دست به دست هم مي‌دادند و گوشه‌يي از كار را مي‌گرفتند. آنقدر كارها به سرعت پيش مي‌رفت كه هيچ كاري روي زمين نمي‌ماند. عروسي‌ها در يك خانه خشتي برگزار مي‌شد. اين خانه‌ها در شب عروسي پر مي‌شد از صندلي‌هاي فلزي معمولي بدون حرير و گل آرايي. آقايان در حياط و خانم‌ها در خانه مي‌نشستند. سفره عقدي هم در يك اتاق كوچك بود با همان وسيله‌هاي محدود و سنتي كه در هر خانه‌يي پيدا مي‌شد. ميوه و شيريني و يك نوع غذا كه ديگش را هم در همان حياط پشتي بار مي‌گذاشتند. عروس و داماد هم به كمك همسايه و فاميل آماده مي‌شدند. يك نفر نيز مرامي، ماشين عروس را گل مي‌زد و ديگري ريسه وصل مي‌كرد و... اين سبك عروسي را ديگر تنها مي‌توان در فيلم‌ها و سريال‌هاي تلويزيون ديد و در واقعيت بايد آنها را به دست فراموشي بسپاريد. معادله پيچيده و عجيبي است. اين روزها خيلي‌ها در اوج جواني به ازدواج تن نمي‌دهند، چون پول كافي براي برگزاري جشن ازدواج شان در فلان تالار و خريد طلا و ماشين مدل بالا را ندارند. سال‌ها تلاش مي‌كنند و زحمت مي‌كشند تا شايد بتوانند بخشي از اين هزينه را تامين كنند و در نهايت زماني كه ديگر خبري از شوق جواني و ازدواج نيست با يك هزينه نسبي، عروسي مجللي برگزار مي‌كنند. اما با اين حال كساني را مي‌توانيد پيدا كنيد كه به راحتي آب‌خوردن بابت اين جور مراسم هزينه مي‌كنند و روزبه‌روز به خاطر بالا رفتن تقاضا، به مشاغلي براي برگزاري عروسي‌هاي خاص و گرانقيمت نيز افزوده مي‌شود.

روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱۴
انتشار یافته: ۳۰
سعيد
|
Malaysia
|
۰۷:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
گزارش هزينه هاتون كامل نيست يادتون رفت بگيد بعد از ٦ ماه زندگى مشترك ، همه اقوام و از جمله عروس و داماد خودشون را برا جشن طلاق اماده ميكنند در مكانى البته گرانتر ومجلل تر . و بهتر برا اقوام دعوت شده به عروسى دو تا كارت بفرسند كه دومى تاريخ طلاق توش مشخص شده باشه تا ملت بهتر برنامه ريزى كنند.
ناشناس
|
Thailand
|
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
اینگونه هم کی میگید نیست یک سری به عروسیهای شهرستانها بزنید چه بسا در خود تهران عروسی هایی با تشریفات کمتر برگزار میشه. ضمن اینکه چند درصد توان پرداخت هزینه فیلمبرداری 25 میلیونی دارند/
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
مطمئنا خیلی ها با خوندن این مقاله میان و کامنت میزارن که واویلا... چرا اینقدر خرج؟ به جای این خرج ها به فقرا کمک کنید و ...
میخواستم یک نکته ای را عرض کنم. اگر همه به دستور اسلام عمل میکردند، هیچ مشکلی توی جامعه وجود نداشت و هیچ فقیری وجود نداشت.
اگر هر کسی خمس مالش را به موقع و کامل به دست نیازمند برسونه باعث میشه فقیر و مستحق و در راه مانده و یتیم گرسنه در جامعه نباشه ، و این حق را داره که با بقیه پولش سالی 4 بار بره مکه. یا سالی 10 بار بره دبی. یا لباس عروس 100 میلیونی بخره.
متاسفانه وقتی از اسلام بخش هایی رو که دوست داریم و به درد این دنیامون میخوره را برداریم و به بقیه اش توجه نکنیم. این مشکلات به وجود میاد.
حتی در کشورهای اروپایی هم به نوعی این مسئله اجرا میشه. البته در قالب مالیات.
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
و نهایتا بعد از یک ماه طلاق!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
ما داريم كجا ميريم
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
یادم می آید کودکی بودم عروسی که میشد کوچه را چراغانی می کردند تقریبا همان هفت روز وو هفت شب معروف بساط عروسی دایر بود عروس را با یک آرایش ساده می آوردند روی یک کرسی و روی آن کرسی یم صندلی می گذاشتند و عروس بر آن جلوس میکرد داماد هم یا انار و یا سیب به دست در مقابلش ظاهر می شد و آن سیب یا انار را به دیوار بالای سر عروس می کوبید و حاضران هلهله کنان شادی می کردند نوازندگان سرنا می نواختند و طبل می زدند شامی به غایت ساده آبگوشتی با نانهایی بزرگ که از قبل بر آنها آب پاشیده بودند که کمی نرم شود .در پایان هم مردم هدایای اکثرا نقدی خود را تقدیم این زوج می کردند و عروسی تمام می شد و چه صفایی داشت عروسی های اراک یادش بخیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
این قسمت که نوشته تالار چندصد میلیونی واسه سه ماه آینده وقت نداره غیرمنطقی به نظر میرسه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
خوب اینطوری خرج میکنن که زندگی هاشون اینقدر پایداره ؛ پر از تفاهمه ؛ دعوا و طلاق دیگه از بین رفته ؛ خیانت نیست .
دیگه هیچکدوم سراغ موبایل بازی و اس ام اس بازی بعد عروسی نمیرن
همین خرجها باعث زیاد شدن عشق و محبت بین عروس داماد میشه .
نگو که نمیدونستی
ناشناس
|
France
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
پدر بزرگم همیشه میگفت سوار از پیاده خبر نداره و گرسنه از سیر...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
اونوقت اینقدر هزینه می کنن و چهار روز بعد هم طلاق میگیرن .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
اتفاقا الان اگر بخواهید عروسی سنتی برگزار کنید تقریبا غیر ممکن است. با پول می توان عروسی های آنچنانی براه انداخت اما حتی پول هم نمی تواند عروسی سنتی راه بیندازد.
خیلی چیزها غیر ممکن شده اند و باید در خواب دید. جوانها حتی در خواب هم نمی بینند چون مدتهاست از این مملکت رخت بربسته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
اين عروسي ها براي ازمابهتران است و

كه پول شان از پارو بالا مي رود پول هاي باد آورده دارند ونمي دانند چطوري آن را خرج كنند
كارشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
خانواده اي در زابل فرزند پسر 5 ساله خود را براي رهايي از اجاره نشيني به فروش گذاشته اند و .............................................!!
behnam
|
Bangladesh
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
مطلب بسیار آموزنده ایی بود و قابل توجه بعضی از اقا زاده ها که متاسفانه چند روز پیش عروسی اش بود فقط 50میلیون پول سالن شد بخدا سالن من در سالن 1373فقط 5 هزار تومن شد شاید باور نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
خاک تو سر من که از هر دستم یه هنر میباره اما عرضه تلکه کردن مردمو ندارم خاک تو سرم !!!
علی محسنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
آیا واقعا این هزینه ها در نظام جمهوری اسلامی انجام می شود ؟ اگر جلوی آنها گرفته نشود فاجعه های جبران ناپذیر بعدی رخ خواهد داد . و قهر خدا و عذاب الهی را برای کشور به دنبال خواهد داشت .خواهشمند است مقایسه های بین ساختمانهای مجلل تهران و کلان شهر ها و وضعیت زندگی اسفبار روستائیان رزمنده و جان برکف برای نظام ، مقایسه ای بین خوراک و غذای ثروتمندان کشور و فقرا ، مقایسه ای بین خودروها و سبک زندگی این دو قشر بیشتر ارائه نمایید تا مسئولین به فکر چاره باشند . و با اجرای مالیات های سنگین بر دارائی ها و در؟آمد ثروتمندان حق محرومین را از آنها بگیرند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
دنیا جز بازیچه و لهب ولعب نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
ذرهم یاکلوا ویتمتعوا ویلههم الامل فسوف یعلمون
ای پیامبر دنیا پرستان را بحال خودشان واگذار تا بخورند واز بهره های مادی لذت ببرند و در آرزوهایشان سرگرم باشند بزودی خواهند دانست (آنچه را در پیش رو دارند)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
دارندگی برندازندگی. درد مردم کم نیست این مسائل را هم انتشار دهید. به جای این حرفا دنبال این باشید که این ثروت ها از کجا جمع شده است
آرما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
در کشور ما ایران فقط باید زرنگ باشی !!! زرنگ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
وقتى اختلاسهاى جند صد هزار ميلياردى ميشه انهم نه يكى دو تا نتيجه آش أين عروسي ها است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
پوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووف
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
واقعا که!!!!!!!!!!!خرج دیگه را ول کن اگه فقط هزینه ارایش عروس دست کسانی بود که من میشناختم الان ازدواج میکردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
آخرش چی!!!!!!!
هموطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
جالبه که حدود نیمی از این ازدواجها در دوسال اول زندگی منجر به طلاق میشه .این همه هزینه و هیچ .واقعا به کجا داریم میریم.لازمه یه زندگی گذشت و فداکاری و وفاداریه نه خرج کردن چند صد میلیون پول اونم فقط و فقط برای چشم و هم چشمی.
ناشناس
|
Romania
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
کاش می فهمیدند که خاص بودن یک عروس به آرایش خاص و لباس گران قیمتش نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
ما توی عروسیمون یه جور غذا دادیم. میوه و شیرینی هم ندادیم. راستش پول نداشتیم. ولی خاطره خیلی خوبی موند برامون
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
بعد دولت با صد تا ضامن نفری 3 تومن وام میده برا عروسی.این عدد و رقم ها کمتر یا زیادترش شب عروسی ناخواسته باید انجام بشه.
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
ای داد بیداد یه خانواده 4نفری که در آمد ماهانه هشتصد هزارتومان حقوقش رو نمیدون چجوری خرج کن که تا آخر ماه دوام بیار یکی انقدر داره که نمیدون چجوری پولش روخرج کن
سخاوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۷
این همه نوشتی درسته من خودم بیست ساله کارم مرتبط با عروسی هست ولی این عروسی های آنچنانی چند روز دوام دارد از هر ده عروسی بیش از هفت عروسی به طلاق نی آنجامد وقتی گریم آرایشگاه هشت میلیونی پاک میشه صورت واقعی عروس خانم ظاهر میشه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: