بازدید 3865
خرید و فروش حیوانات در فضای مجازی توسط یگان حفاظت محیط زیست و پلیس فتا و همکاری این دو دستگاه کنترل می شود و برخورد لازم با آن صورت می گیرد.
کد خبر: ۴۳۳۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۶:۱۹ 13 September 2014
مدیر دفتر صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به خرید و فروش حیوانات در بازارهای شهری و مجازی گفت: به دلیل گسترگی وظایف و کمبود نیروی یگان حفاظت نمی توان به طور کامل با متخلفان و فعالیت در حوزه خرید و فروش حیوانات برخورد کرد.

مسعود عالیخانی در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: خرید و فروش حیوانات در فضای مجازی توسط یگان حفاظت محیط زیست و پلیس فتا و همکاری این دو دستگاه کنترل می شود و برخورد لازم با آن صورت می گیرد.

وی با رد ادعای برخی از افراد متقاضی خرید حیوانات مبنی بر اینکه مجوز باغ وحش خانگی از سازمان حفاظت محیط زیست دارند، گفت: چنین مجوز عمومی برای نگهداری کلیه حیوانات حداقل در دو سال اخیر صادر نشده و مجوزهای نگهداری از حیوانات تنها پس از بررسی مکان و شرایط نگهداری هر گونه خاص و تنها برای همان گونه از جانب سازمان محیط زیست و پس از بازدید از محل نگهداری و تایید دامپزشکی صادر می شود.

وی افزود: حیواناتی که جزو حیات وحش ما محسوب نمی‌شوند متفاوت از گونه‌های نادر بومی با آن‌ها برخورد می‌شود، اما تخلفات بر گونه‌های غیر بومی نیز بر اساس قوانین بین المللی مجازات مشخصی دارند که در ایران نیز اعمال می شود.

وی در خصوص ورود برخی حیوانات خاص به کشور عنوان کرد: درباره مجوز واردات حیوانات از کشور مبدا درخواست و پس از بررسی استانداردهایی خاص نسبت به

ورود آن تصمیم گیری می‌شود.

عالیخانی ادامه داد: اگر ورود این حیوانات به کشور غیرقانونی باشد قاچاق است و حیوان ضبط می شود و به مرکز نگهداری سازمان تحویل داده می‌شود.

مدیر دفتر صید و شکار سازمان محیط زیست در رابطه با فروش سنجاب‌های زاگرسی در کشور نیز گفت: این گونه در کشور ما در معرض انقراض است و مواردی از کشف و فروش سنجاب در ایران داشتیم که پس از دریافت آنها مواردی که دستی نشده بودند به طبیعت بازگردانده و مابقی آن به مراکز نگهداری تحویل داده شدند.

عالیخانی با اشاره به محدودیت در نیروی انسانی یگان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: نمی‌توانیم به طور گسترده در حوزه برخورد با خرید و فروش اقدام کنیم اما در شهرهای جنگل‌های زاگرسی نظارت دقیقی در بازارها اعمال می‌شود. همچنین در بازار تهران نیز با حضور در بازارهای اصلی با متخلفانی که قصد خرید یا فروش این گونه را داشته باشند برخورد می‌شود.

به گزارش ایسنا، سنجاب ایرانی، پستاندار شاخص جنگل های بلوط زاگرس است. این جانور 25 سانتی‌متر طول دارد و سر و دم قرمز از مشخصه های بارز این گونه نادر جنگل های بلوط ایران است. زیستگاه اصلی سنجاب ایرانی جنگل های پیرانشهر و سردشت در آذربایجان غربی است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت کوهرنگ روز دانشجو سایت غنی سازی نطنز
آخرین اخبار