بازدید 19854

اصلاح الگوی مصرف و غیرت ملی

دکتر بهزاد قره یاضی
کد خبر: ۴۱۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۲:۳۷ 23 March 2009
برای بازدید از بستگان همسرم در ایام نوروز به همراه خانواده به شهرستان رشت زادگاه فرزندانم و جایی که بیش از 20 سال از عمر خود را در آن سپری کرده ام سفر کردیم.
در دوره کارشناسی زراعت در دانشگاه گیلان بود که با زراعت برنج و مشکلات شالیکاران ایران آشنا شدم و فهمیدم که "برنج" حاصل نمی شود مگر "به رنج"؛ و جایی که با خود عهد کردم تا پایان عمرم را برای کمک و یاری به این قشر شریف صرف کنم.
سمینار دوره کارشناسی، پایان نامه دوره کارشناسی ارشد و دکتری و تمام تحقیقات دوره فوق دکتری خود در موسسه بین المللی تحقیقات برنج و پس از آن (جمعا به مدت قریب به 25 سال) را به پای این عهد و به تولید برنج های مقاوم به آفات اختصاص دادم و به حول و قوه الهی موفق شدم با رهاسازی و کشت آن در سال 1383 (مقارن با سال بین المللی برنج) نام ایران را بر صدر کشورهای اسلامی و منطقه از نظر تولید هر نوع محصول تراریخته و در جهان از نظر تولید برنج تراریخته مقاوم به آفات (مانند کرم ساقه خوار) بنشانم.
با بر سر کار آمدن مدیران جدید وزارت جهاد کشاورزی نظیر شخص وزیر و مدیر منصوب وی بر تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی، بذور تراریخته تولید شده در انبار متروکه ای در شهرستان رشت به قفل و زنجیر کشیده شد و اعتراضات گسترده انجمن های علمی و پژوهشگران مستقل و پیگیری های اینجانب و حتی طومارهای صدها نفره نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اعتراض به عملکرد وزیر هم مفید فایده ای نشد و بالاخره چنانچه در خبرها دیدیم در سال 2006 میلادی نام ایران از فهرست کشورهای تولید کننده محصولات تراریخته جهان حذف و از سال 2008 میلادی کشورهای بورکینافاسو و مصر به جای ایران در این فهرست نشستند.
انعکاس این خبر موجب تحریک مدعیان رهبری جهان در دولت نهم نشد و کسی نپرسید که چرا اینگونه شده است!

هنگامی که دوستانی به من متذکر می شدند که این دولت سر خصومت خاصی با تو و محصولات تراریخته ندارند بلکه دانسته یا نادانسته نتیجه عملشان در خصومت با تولید داخلی و افزایش تجارت (واردات) تجلی می کند نمی توانستم خود را به پذیرش آن راضی کنم. اما امروز که از گشت و گذاری در بازارهای برنج فروشی و علافان رشت بزرگترین تولید کننده برنج کشور به خانه برمی گشتم با اندوهی جانکاه به همین نتیجه رسیدم و این چند کلام را قلمی کردم! در هنگام تهیه این یادداشت چند پرده همچون تصویری عریض از مقابل چشمانم گذشت. بگذارید آن ها را برای شما نیز به تصویر کشم؛

پرده اول: وعده مهندس محمد رضا اسکندری در مجلس شورای اسلامی برای خودکفا کردن کشور در تولید برنج در طی سه سال (و بسیاری از محصولات دیگر طی یک تا سه سال) در حالی که بالاترین رکورد واردات رسمی تاریخ کشور در برنج و در عین حال بالاترین قیمت های برنج در داخل کشور به دلیل کاهش بی رویه تولید این محصول اساسی را تجربه کرده ایم.

پرده دوم: تعویض پیاپی برجسته ترین مدیرانی که هرکدام دارای سوابق طولانی در تحقیقات برنج و حضور در مراکز بین المللی تحقیقات برنج بوده اند و جایگزینی آنها با افرادی که دارای بنیه ضعیف علمی به ویژه در تحقیقات برنج است.

پرده سوم: شالیکارانی که بر سر معاون سابق زراعت مهندس اسکندری (که مدعی بود برنج های ایرانی ذاتا به کرم خاردار!!!؟ مقاومند) فریاد می کشیدند که "ما از شما هیچ نمی خواهیم و تنها کاری که از شما می خواهیم این است که دست از سر ما شالیکاران بردارید و بگذارید ما از فناوری های روز استفاده کنیم. شما که هنوز نمی دانید کرم خاردار مربوط به پنبه است و نه برنج چرا در کار ما مداخله و مزاحمت می کنید"!

پرده چهارم: سکوت روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در مورد مقالات متعددی که در ماههای پایانی سال 1387 در مورد مسمومیت زا بودن و مضر بودن برنج های تولید شمال کشور (!!؟) منتشر شده بودند و مخالفت های بی شمار عملی و نوشتاری شخص وزیر و معدودی از مسئولین بیوتکنولوژی و غیر بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی با تولید مزرعه ای محصولات تراریخته.

پرده پنجم: کشاورزانی که به دلیل افزایش قیمت تمام شده برنج ناشی از افزایش بی رویه قیمت نهاده های تولید، نیروی کار، آب، برق، انرژی، و هزینه های متداول زندگی و عدم امکان ادامه حیات در هجمه واردات تاریخی برنج قادر به فروش محصول خود نیستند و در فقر مطلق ناگزیر از تن دادن به تغییر کاربری اراضی خود هستند.

پرده ششم: تصویر علافی ها وبرنج فروشی های رشت که در آن مرغوبترین برنج های هندی و پاکستانی به نصف قیمت برنج های ایرانی عرضه می شوند و تقریبا جایی برای برنج های ایرانی باقی نمانده است.

پرده هفتم: کیسه های برنج ده کیلیویی خارجی رنگارنگی که از سوی مسئولین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی به عنوان عیدی بین کارکنان توزیع شد در حالی که برنج شالیکاران هم وطن ما بر روی دست آنها مانده است.

پرده هشتم: ممانعت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی و تعویق آن به مدت یک ماه و سکوت در مقابل اعتراض نگارنده با وجود گذشت قریب به دو ماه از سر رسید این یک ماه و عدم ارائه هر گونه توضیحی به ملتی که به نمایندگی از آنها بر کرسی ریاست تکیه زده اند...

امید آن دارم در سالی که عنوان "اصلاح" آن هم در "الگوی مصرف" را بر پیشانی خود دارد شاهد تغییر مدیران "وارداتچی" بی توجه به غیرت ملی و تغییر الگوی مصرف از محصولات تراریخته و غیر تراریخته وارداتی به تولیدات دانایی بنیان و دانش محور وطنی باشیم.

بهزاد قره یاضی، متخصص بیوتکنولوژی کشاورزی و ایمنی زیستی
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۰
براستی باید بر تیزبینی و عمیق اندیشی رهبر فرزانه انقلاب به خود ببالیم
هميشه آرزويم اين بوده است كه پست هاي مهم نه فقط به متخصصين كه به دلسوزان آن سپرده شود.كسي كه دلش به حال صنف زير دستش بسوزد
با تشکر از انعکاس موضوع
آقا این حرفارو ولش . مدیریت به سبک انشاا... همه چیزو درست میکنه.
با سلام خدمت آقای دکتر قره یاضی و دیگر هموطنان
اینجانب مدتهاست که مطالب و مقالات شما را در رابطه با وضعیت کشاورزی ایران می خوانم و از آنجاییکه خود اهل شمال کشور هستم وشناختی از گمرکات و برخی از مسائل کشاورزی دارم، سخت در عجب هستم که مسئولان مملکت چرا بخود زحمت دیدن مطالب شما را نمی دهند و صحت و سقم آنرا جویا نمی شوند؟
آیا به غیر از این است که کشاورزی و صنعت دو رکن اصلی توسعه و شکوفایی هر مملکت می باشند؟ نمی دانم.... چرا آقای لاریجانی باید چنین جواب دندان شکنی در رابطه با طرح هدفمند کردن مالیات ها و اخطار قانون اساسی بدهد اما از طرفی نسبت به مسائل استراتژیک و فنی، تخصصی زادگاهش (آمل، کشاورزی) اینقدر بی توجه و مسامحه به خرج دهد؟؟؟
با سلام و تبريك سال نو
بعنوان يك هموطن لازم است خدمت جنابعالي كه يك متخصص در امور كشاورزي ميباشيد عرض كنم كه كيفيت برنجهاي ايراني واقعا خراب شده است و لازم است چاره اي اساسي انديشيده شود.
برایم عجیب است که این مطلب را سایت تابناک برای بازدید عموم قرار داده است. به نظرم از دستش در رفته.
اما به هر حال، این مصیبت یعنی علم گریزی..
چرا نقدي كه ميكنيم نمياريد
دیروز در سایت ایسنا می خواندم که نوشته بود: جناب آقای دکتر خیام نکوئی رئیس پژوهشکده بیو تکنولوژی به دلیل ایجاد و تولید انبوه محصولات تراریخته برنج، پنبه و سیب زمینی جایزه محقق برگزیده در سطح کشورهای اکو را اخذ کرده است. ناگهان شوکه شدم و خیلی تعجب کردم چون می دانستم آقای دکتر خیام تا کنون با گیاهان تراریخته کار نکرده و هیچ گونه اطلاعی از انتقال ژن و چگونگی تکثیرگیاهان تراریخت را آنرا ندارد. ناخودآگاه موضوع مدرک آقای کردان به یادم آمد که آقای کردان خیلی بدشانس بوده است و افراد زیادی به نحو دیگر از زحمات دیگران بهره برداری نامشروع علمی می کنند و آنهم در حریم مقدس علم. بهر حال نامبرده مانع تکثیر و ازدیاد گیاهان تراریختی را که حاصل کار دیگر محققین بوده، نیز گردیده است. چگونه ایشان در کاری که تخصص لازم را نداشته و در زمان مدیریت خود اقداماتی نیز بر علیه برنج تراریخته که اولین محصول تراریخته کشور بوده و از افتخارات این مرز و بوم می باشد، برداشته است. حال چگونه محققی که کتاب علمی ندارد و شاید مقالات علمی بسیار اندکی چاپ کرده باشد و اختراعی هم ندارد، برنده چنین جایزه ای می شود. اسم آنرا چه می توان گذاشت؟ سوئ استفاده از مدیریت، رانت علمی، و...!!!!!!
از سایت تابناک تقاضا می کنم با محققین صاحب نظر پژوهشکده بیوتکنولوژی کرج تماس بگیرید و واقعیات را به مردم و مسئولین منعکس نمائید.

با تشکر
آفرين بر غيرت و جسارت بي مثالتان كه حقايق غير قابل انكاري را مرقوم فرموديد.
بيشتر معرفي ايشان بود .اصلاح الگوی مصرف هم فرصتی برای قلم فرسایی.زمان معاونت ایا به الگوی مصرف و هزینه توجه داشتید؟
این درد دل همه محققین به ویژه رنج کشیده های برنج، برنج کاری که عمر خود را صرف تولید و بهبود تولید این محصول نمودند می باشد. مدیران ما فقط مدیران رابطه ای و رایزنی ها می باشند نه مدیران آگاه و علمی به مسایل. تا انقلابی در مدیریت کلان این وزارتخانه و معاونت های مربوط رخ ندهد وضع از این هم که هست بدتر خواهد شد.
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی