در این میان دستگاه های امنیتی تلاش های زیادی می کنند اما علت این امنیت فراتر از این بحث است که به نگاه دینی نظام اسلامی بازمی گردد.
کد خبر: ۴۰۲۲۱۴
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۲ 22 May 2014
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وحدت و همبستگی ملی در عین تکثر و تنوع سلایق از مزیت های کشور است و باید آن را قدر شناخت، تاکید کرد: این تکثر و تنوع نباید به منافع و ارزش های ما آسیب وارد کند.

به گزارش ایرنا، سعید جلیلی عصر چهارشنبه در نشستی با دانشجویان دانشگاه شیراز افزود: همه باید کمک کنند تا آینده درخشان و پرامیدی را برای تمدن اسلامی ترسیم کنیم.

وی با بیان اینکه مناسبات کنونی جهان بر مبنای زور و تزویر پایه ریزی شده است، گفت: سوال اینجاست که چرا چند قدرت دنیا که هریک چند هزار کلاهک هسته ای دارند نگران سانتریفیوژهای ایران هستند که تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نگرانی این کشورها به خاطر ظهور و بروز الگویی است که نه تنها آنها را به چالش می کشد، بلکه مقاومت و الگو را محقق می کند و در این مسیر موفق نیز می شود؛ این الگو برای آنها خطرناک است و نمی توانند اجازه دهند فضایی ایجاد شود که درباره مناسبات جهان افشاگری کند.

جلیلی ادامه داد: این موضوع طنز تلخ معاصر است؛ کشوری دارای سلاح هسته ای که حتی از آن علیه انسان های بیگناه استفاده کرده است با ادعای مبارزه با سلاح کشتار جمعی و خلع سلاح، نگران سانتریفیوژهایی است که در یک نقطه دنیا طبق قوانین بین المللی فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: این کشورها که شمار آنها به انگشتان یک دست می رسد، در چنین فضایی خود را برابر با جامعه جهانی می دانند اما در این مناسبات، جنبش عدم تعهد با 120 کشور عضو که فعالیت صلح آمیز هسته ای را حق ایران می داند، جامعه جهانی نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری سخنان برخی مقام های آمریکایی درباره وجود گزینه نظامی روی میز، گفت: گزینه نظامی نخستین گزینه ای بود که کشورهای دارنده حق وتو در مخالفت با انقلاب اسلامی ایران، به کشور ما تحمیل کردند و گزینه ای نیست که آن را برای روز مبادا گذاشته باشند؛ اتفاقا نخستین بار گزینه نظامی را به کار بردند اما نتوانستند موفق شوند و ملت ایران اراده خود را به آنها تحمیل کرد و امروز نیز این وضعیت ادامه دارد.

وی ادامه داد: در موضوع تحریم ها، نخستین فشارها را بر روی صنایع دفاعی و هسته ای ایران متمرکز کردند و در این فضا بود که ایران انحصارها را شکست و به باشگاه هسته ای جهان وارد شد.

جلیلی گفت: اراده ملت ایران با الگوی خود خرمشهر را آزاد کرد؛ این الگو وقتی تکثیر شد جنوب لبنان آزاد شد و از این رو است که قدرتها نگرانند تمدن جدیدی که مقاومت و پیشرفت می کند، شکل گیرد؛ از این رو آمریکا با حمله ˈگاز انبریˈ درصدد معرفی دو اسلام آمریکایی و اسلام تکفیری به دنیا است تا اجازه ندهند چهره اسلام ناب در دنیا شناخته شود.

وی با بیان اینکه در یک گذرگاه مهم تاریخی قرار داریم، افزود: آنگونه که مقام های آمریکایی نیز عنوان کرده اند، دیگر دوران تک ابرقدرتی گذشته است و باید بپذیریم که دوران چند ابرقدرتی است و ایران یکی از قدرت های منطقه ای است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در این شرایط، اگر دانشگاه و مردم درک صحیحی از موقعیت تاریخی خود داشته باشند مسیر مقاومت همراه با پیشرفت می تواند ادامه یابد.

وی، اقتصاد مقاومتی را همان اقتصاد همراه با پیشرفت خواند و گفت: اقتصاد مقاومتی موانع را از سر راه پیشرفت بر می دارد؛ نه اینکه به حداقل ها توجه کند بلکه به قله ها می نگرد.

جلیلی با بیان اینکه هزینه هایی که نظام در موضوع هسته ای پرداخته برای دفاع از تحقیق در دانشگاه بوده است، خاطرنشان کرد: تحولات این حوزه نشان داد که انقلاب و نظام برای پیشرفت و تحقیق علمی در دانشگاه می ایستد و هزینه اش را نیز می پردازد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اهمیت ارتباط دوسویه دانشگاه و نظام اسلامی گفت: دانشگاه ها باید یکی از مهمترین قرارگاه های اقتصاد مقاومتی باشند.

جلیلی در ادامه گفت: باید نظام اجرایی کشور را منسجم کنیم و مانع از بروز و ظهور مفاسد اقتصادی شویم.

وی با یادآوری گزارش روز چهارشنبه محسنی اژه ای دادستان کل کشور به مجلس شورای اسلامی گفت: سئوال این جاست که چرا باید 630 هزار میلیارد ریال معوقه بانکی داشته باشیم و 110 هزار میلیارد ریال آن در دست 23 نفر باشد؟

وی ادامه داد: یارانه ای که ماهانه کل جمعیت ایران دریافت می کنند حدود 35 هزار میلیارد ریال است و حال اینکه 23 نفر حدود سه، چهار برابر این رقم تسهیلات گرفته اند و 18 ماه از سررسید پرداخت اقساط آنها نیز گذشته است و بانکها نیز حاضر نیستند از این افراد شکایت کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره مفاسد اقتصادی در دولت قبل گفت: با مدیریت صحیح تحریم و مبارزه با مفاسد می توان موفقیت های دیگری را رقم زد؛ با این نگاه بود که با مطرح شدن پرونده 30 هزار میلیارد ریالی، به مدت 6 ماه در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جلسات مستمری با دستگاه های مختلف برگزار کردیم تا جلوی امثال این پرونده ها گرفته شود؛ مفاسدی که آسیب های آنها می تواند از تحریم ها بدتر باشد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در مصارف ارزی، به موضوع واردات چوب بستنی در سال های گذشته به کشور اشاره کرد و افزود: کشوری که به بهانه تحریمها مبادلات ارزی با ایران نداشت، آنجا که به نفعش بود 39 میلیون دلار چوب بستنی به کشور ما صادر کرد؛ آخر چوب بستنی هم چیزی است که باید از دیگر کشورها وارد کنیم؟

 نباید به بهانه امنیت به حقوق مردم تعدی شود


جلیلی در ادامه با بیان اینکه امروز با وجود حمله گازانبری آمریکا و اسلام تکفیری، جمهوری اسلامی از امن ترین کشورها در منطقه و جهان است، افزود: در این میان دستگاه های امنیتی تلاش های زیادی می کنند اما علت این امنیت فراتر از این بحث است که به نگاه دینی نظام اسلامی بازمی گردد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر امروز از سطح بالای امنیت برخورداریم به دلیل نگاه مومنانه نظام است و بر این مبنا اجازه ندهیم به بهانه امنیت، عدالت زیرسووال برود و به حقوق مردم تعدی شود.

این نشست با عنوان الزامات پیشرفت و عدالت و به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در تالار فجر پردیس ارم این دانشگاه برگزار شد.
برچسب ها
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار