بازدید 9001
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: مرغداران روزانه پنج میلیارد تومان ضرر می‌کنند اما دولت می‌تواند با اختصاص یارانه غیرنقدی و هدفمند، تولید و بازار تخم‌مرغ را تثبیت کند.
کد خبر: ۴۰۰۸۵۸
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۶:۴۲ 17 May 2014
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: مرغداران روزانه پنج میلیارد تومان ضرر می‌کنند اما دولت می‌تواند با اختصاص یارانه غیرنقدی و هدفمند، تولید و بازار تخم‌مرغ را تثبیت کند.

به گزارش ایسنا، هدایت اصغری افزود: وزارت جهاد کشاورزی قیمت 4500تومان را برای هر کیلوگرم تخم‌مرغ تعیین کرده که در حال حاضر مرغداران کیلویی 1900 تا 2000 تومان در فروش محصولشان ضرر می‌کنند و میزان زیان آنها در هر روز به پنج میلیارد تومان می‌رسد که بخشی از آن به شرایط فصلی و بخش دیگر به کاهش قدرت خرید مردم برمی‌گردد. وی افزود: دولت باید سهم بخش تولید و کشاورزی را از درآمدهای حاصل از هدفمندی‌ یارانه‌ها به گونه‌ای به بخش کشاورزی اختصاص دهد تا هم قدرت خرید مردم افزایش یابد و هم هزینه‌های تولید برای کشاورزان کمتر شود.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: یارانه‌های غیر نقدی و هدفمند می‌تواند استفاده چندمنظوره برای بخش کشاورزی و دولت به عنوان اعطاکننده این یارانه داشته باشد؛ به گونه‌ای که اگر دولت این یارانه را در قالب مشوق‌های صادراتی، هزینه‌های تبعی ذخیره‌سازی یا نهاده‌های ارزان قیمت در اختیار صنعت مرغداری قرار دهد می‌توان تضمین کرد که قیمت تخم مرغ طی یک سال ثابت بماند.

اصغری گفت: طرح ساماندهی بازار نهاده‌های تولید و تخم مرغ به وزارت جهاد کشاورزی و معاونت نظارت راهبردی رئیس‌‌جمهور‌ ارائه شده که براساس آن اگر دولت با مشارکت مرغداران شرایطی فراهم کند تا قیمت تخم مرغ کمتر از قیمت تعیین شده نشود و از سقف در نظر گرفته شده نیز بالاتر نرود می‌توان در کنار در نظر گرفتن دیگر شرایط از جمله صادرات 10 هزار تن تخم مرغ و ذخیره‌سازی 10 هزار تن دیگر در هر ماه، تولید و بازار این محصول را تثبیت کند. وی اظهار کرد: یکی دیگر از شرایط این طرح پیشنهادی این است که دولت 100 هزار تن نهاده در اختیار صنعت مرغداران مرغ تخم‌گذار قرار دهد و بهای آن را پایان سال دریافت کند که باعث می‌شود بازار نهاده‌ها و هزینه‌های تولید مرغداران تا حد بسیاری کنترل شود.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محمد باقر قالیباف مجلس یازدهم دریای کارائیب منطقه حفاظت شده خاییز سیروس مشفقی