بازدید 14058
کد خبر: ۳۶۹۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۱ 08 January 2014
سخنگوی دولت گفت: در چارچوب قانون موظف هستیم بیش از آنکه وقت‌مان را به چالش‌های فیمابین اختصاص دهیم به پاسخگویی بپردازیم، البته حق نمایندگان مجلس را محترم می‌شماریم چون آنها بر اساس قانون اساسی می‌توانند از وزرا سوال کنند.

رییس جمهور با روسای کمیسیون‌ها و نمایندگان اقتصادی مجلس دیدار می‌کند

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در نشست خبری به ارائه دستور کار امروز هیات وزیران در جلسه دولت پرداخت و گفت: امروز جلسه دولت به موضوع هدفمندکردن یارانه‌ها و چگونگی ادامه اجرای آن اختصاص داشت و با عنایت به بررسی‌های تیم اقتصادی پس از بحث‌های جمع‌بندی نهایی، نظرات اعضای هیات وزیران استماع شد و به جهت ضرورت توجه به همه نظرات، فردا قرار است رییس‌جمهور از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس و تعدادی از نمایندگان اقتصادی و مرتبط با موضوع هدفمندی یارانه‌ها دعوت کنند تا در این جلسه نظرات نمایندگان نیز مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی دولت افزود: ما آماده هستیم چگونگی ادامه قانون هدفمندی یارانه‌ها را در یک لایحه جامع به مجلس تقدیم کنیم و با توجه به تاکید نمایندگان مجلس مبنی بر این که به جای ارائه یک لایحه جامع، تبصره‌ای در لایحه بودجه 93 به موضوع چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شود، فردا با استماع نظرات نمایندگان به جمع‌بندی خواهیم رسید تا اگر امکان داشت در قالب تبصره کلی ارسال و به لایحه بودجه 93 الحاق کنیم و در صورتی که نتوانستیم ناگزیر هستیم به صورت لایحه جامع آن را به مجلس تقدیم کنیم.

بر اساس قانون اساسی نمایندگان می‌توانند از وزرا سوال کنند

وی همچنین در جواب سوالی در ارزیابی عملکرد مجلس در دادن کارت زرد به وزرا ، که روز گذشته وزیر ارشاد سومین وزیری بود که در دولت یازدهم کارت زرد گرفت، گفت: همه واکنش‌های دولت در قبال کنش نمایندگان محترم مجلس در چارچوب قانون خواهد بود و از این جهت وزرا ضمن اینکه به وظایف قانونی خود در حوزه اجرا ادامه می‌دهند با توجه به آیین‌نامه داخلی مجلس که در قانون آمده است به هر سوالی که از سوی نمایندگان مطرح شود پاسخ خواهند داد.

نوبخت افزود: این‌که طرح سوال از وزرا با چه انگیزه‌هایی صورت می‌گیرد و آیا وزرای محترمی که مورد سوال هستند باید غیر از پاسخگویی به سوالات، رفتار دیگری را هم نشان دهند، ما راه دیگری جز پاسخگویی قانون را موجه نمی‌دانیم. ضمن این‌که معتقد هستیم در یک محیط شفاف با مردم هوشمندی مواجه هستیم که همه چیز را در نظر دارند و رفتارها را ارزیابی می‌کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به این‌که نظام جمهوری اسلامی ایران مردم‌سالار است، گفت: همه مردم فرصت دارند دیدگاه‌های خود را نسبت به رفتار خدمتگزاران در قوای مختلف اعمال کنند و انتخابات مجلس فرصتی بوده است که مردم رضایت یا عدم رضایت خود را نسبت به نمایندگان منتخب خود اعمال کنند و همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری هم فرصتی است که مردم در آن زمان نظر خود را نسبت به عملکرد دولت نشان دهند.

وی تاکید کرد: در چارچوب قانون موظف هستیم بیش از آنکه وقت‌مان را به چالش‌های فیمابین اختصاص دهیم به پاسخگویی بپردازیم البته حق نمایندگان مجلس را محترم می‌شماریم، چون آنها بر اساس قانون اساسی می‌توانند از وزرا سوال کنند.

به نامه توکلی پاسخ داده خواهد شد

نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با نامه اخیر توکلی در مورد رانت‌خواری کنجاله در وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: به این موضوع نیز پاسخ داده می‌شود و اگر نیازی باشد برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا ، نوبخت همچنین در جواب سوالی در مورد هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: از مسائل مهم در موضوع ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، شناسایی جمعیت‌هایی است که باید طبق ماده هفت به تناسب درآمد از یارانه استفاده کنند، پس کمیته‌ای مامور شده است تا مطالعات را انجام دهد و تصمیم‌گیری نهایی در لایحه جامعی که تقدیم مجلس می‌شود، ارائه خواهد شد که بر پایه گزارش کمیته مرتبط خواهد بود.

سخنگوی دولت در جواب سوالی در مورد کاهش قیمت خودروهای داخلی با توجه به کاهش نرخ ارز در کشور، اظهارداشت: بانک مرکزی در جهت تامین سرمایه ثابت و در گردش واحدهای تولیدی خود را موظف می‌داند تا آنچه مربوط به بازار پول است را تقویت کند و دولت به شدت ضمن حمایت از تولید به مردم فکر می‌کند و بر این نکته نظارت دارد که برخی واحدهای تولیدی که افزایش نرخ ارز را در قیمت تولیدات خود اعمال می‌کنند، اما در صورت پایین آمدن تورم و نرخ ارز در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کنند اقدامات لازم را انجام دهد.

وی همچنین در رابطه با تک نرخی شدن ارز در سال آینده، گفت: هیچ جای دنیا اینطور نیست که تنها یک عدد در مورد نرخ ارز در بازار رسمی و غیررسمی وجود داشته باشد و همیشه نرخ ارز در صرافی‌ها اندکی متفاوت است، اما با توجه به ظرفیت اقتصادی ایران با توانایی منابع ارزی، عددی که الان به عنوان نرخ تاثیر انتخاب شده و مورد تصویب مجلس نیز قرار گرفته دو هزار و 650 تومان است و ما معتقدیم اقتصاد باید خود را با این عدد تنظیم کند و رفته رفته که شرایط اقتصادی رو به بهبود می‌رود، حتی این عدد پایین‌تر رود.

دولت با هر نوع تخلف در مجموعه دولت و بیرون از آن برخورد خواهد کرد

سخنگوی دولت در رابطه با دستور رییس‌جمهور مبنی بر مبارزه با ویژه‌خواران اقتصادی و این‌که آیا در این موضوع به وضعیت نزدیکان دولت نیز رسیدگی خواهد شد، تصریح کرد: قطعا دولت با هر نوع تخلف چه در مجموعه دولت باشد و چه در بیرون از آن برخورد خواهد کرد و آقای روحانی هم آنطور که در برنامه‌های تبلیغاتی خود به مردم اعلام کردند به این مساله حساس هستند، اما نباید اقدام شتابزده داشته باشیم و تصمیم‌گیری سطحی کنیم. پس موضوعی که در نامه آقای توکلی نیز مطرح شده بود را اگر لازم باشد پاسخ می‌دهیم و اگر لازم باشد با کسی برخورد کنیم این کار انجام خواهد شد.

نوبخت در جواب سوال دیگری در مورد جابجایی پایتخت و تاثیر آن در هجوم مردم به شهرهای صنعتی نیز تصریح کرد: موضوع انتقال مرکز سیاسی کشور مساله‌ای است که دولت مصمم است این کاستی را برطرف کند و شخص رییس‌جمهور از زمانی که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مسئولیت داشته است و پس از آن در مرکز تحقیقات استراتژیک به بررسی این موضوع پرداختند و کتابی نیز در این رابطه در دست تالیف دارند که امیدواریم علیرغم ذیق وقت امکان انتشار آن فراهم شود پس ضرورت انتقال مرکز سیاسی کشور در این جهت است که بخشی از مشکلات تهران و شهرهای بزرگ را کم کنیم.

وی افزود: مهاجرت به شهرهای بزرگ به خاطر استفاده از امکانات در شهرهای بزرگ است و اگر امکانات به صورتی متوازن در مناطق مختلف کشور توزیع شود، مردم ترجیح نخواهند داد که با وجود آلودگی هوا به شهرهای بزرگ مراجعه کنند، چون همه می‌دانیم شهرهای کوچک وضعیت مطلوب‌تری برای زندگی دارند، اما فقدان تسهیلات شهرهای بزرگ و تهران در مناطق دیگر مردم را وادار به مهاجرت می‌کند البته امروز شاهدیم که در زمینه تحصیلات و بهداشت و درمان امکانات خوبی در شهرهای کوچک نیز فراهم شده است، پس اگر بخواهیم جلوی مهاجرت را بگیریم اجبار کار معقولی نیست و شاید نتیجه مثبت نداشته باشد.

سخنگوی دولت در جواب سوالی مبنی بر اینکه آیا توزیع سبد کالا باعث گرم شدن بازار دلال‌ها نمی‌شود، تاکید کرد: اگر افراد برای تامین نیاز مواد غذایی خود سبد کالایی داشته باشند به جای آنکه به بازار مراجعه کنند و فشار تقاضا بالا رود و این موضوع بر افزایش قیمت‌ها تاثیر بگذارد شاید باعث کاهش فشار تورمی هم بشود چون میزان تقاضا کاهش پیدا می‌کند و در این صورت باید انتظار داشته باشیم که قیمت مواد غذایی نیز کمتر شود.

نوبخت همچنین در جواب سوالی در مورد صحبت‌های محمد جواد لاریجانی مبنی بر رسیدگی به پرونده کروبی و موسوی، گفت: در مورد رسیدگی به این موضوع مرجع قضایی و سخنگوی قوه قضاییه می‌توانند پاسخگو باشند.

هنوز استاندار خراسان رضوی به دولت معرفی نشده است

وی همچنین در مورد زمان انتخاب استاندار خراسان رضوی،‌ تصریح کرد: تا حال حاضر وزیر کشور کسی را به عنوان استاندار خراسان به هیات وزیران معرفی نکرده است اما این موضوع در حال بررسی است و اگر قطعی شود اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سخنگوی دولت همچنین در جواب این سوالی مینی بر این‌که آیا 25 دی ماه سفر استانی رییس‌جمهور انجام خواهد شد؟ گفت: ستادهای بررسی مقدمات سفرهای استانی رییس‌جمهور اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا سفرها به شکل مطلوب ادامه یابد و نواقصی که در گذشته بوده است برطرف شود.

نوبخت همچنین در جواب سوالی در مورد پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی با اشاره به این‌که در مرحله‌ای عضویت این سازمان را داشته‌ایم و عضو ناظر در سازمان تجارت جهانی بوده‌ایم، گفت: این موضوع با بهبود روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر به ویژه کشورهای صنعتی مرتبط است و به نتایج ژنو گره خورده است.

وی در جواب سوال دیگری در مورد اینکه بسته کالایی به بازنشستگان تامین اجتماعی هم تعلق می‌گیرد،‌ اظهارداشت: جامعه هدف برای دریافت سبد کالایی را بررسی می‌کنیم و امروز در این زمینه با وزیر کار صحبتی داشته‌ام و به گونه‌ای عمل خواهد شد تا افرادی که استحاق سبد کالایی را دارند آن را دریافت کنند. البته ممکن است در اولین اقدام چون کار جدیدی انجام می‌شود تفاوت‌ها و یا نواقصی وجود داشته باشد که حتما برطرف می‌شوند چون هدف ما توزیع عادلانه سبد کالایی به خانوارهایی است که استحاق دریافت آن را دارند.

سخنگوی دولت همچنین در جواب سوالی در مورد موکول شدن افزایش 10 هزار تومانی حق مسکن کارگران به سال آینده، تصریح کرد: تا آنجا که اطلاع دارم 99 درصد قرار بود این موضوع امسال اتفاق بیفتد، اما اگر در مصوبه آمده است این اقدام در سال 93 انجام می‌شود باید بگویم مصوبه بر اساس واقعیت‌ها تهیه شده است و اگر امکان تسریع در این کار وجود داشت حتما انجام می‌شد.

قیمت حامل‌های انرژی بعد از جمعبندی نهایی اعلام می‌شود

نوبخت همچنین در مورد قیمت حامل‌های انرژی و زمان دقیق ارائه سبد کالایی به مردم، یادآورشد: گزینه‌های مختلفی در جلسه امروز در مورد قیمت‌های حامل‌های انرژی مطرح شد که بعد از جمع‌بندی نهایی اعلام می‌شود. همچنین بهمن ماه اولین سبد کالایی را تقدیم مردم می‌کنیم و سبد کالایی دوم اسفند ماه قبل از شب عید به مردم داده خواهد شد.

وی همچنین در جواب سوال دیگری در مورد بدهی‌های بابک زنجانی و این‌که آیا قرار است دولت شکایتی را مطرح کند؟ گفت: قوه قضاییه همه این موارد را که بخشی از آن مطالبات دولت نیز خواهد بود بررسی خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین در جواب سوالی مبنی بر اینکه سه هزار میلیارد ریال برای یارانه شیر تصویب شده بود اما هنوز ابلاغ نشده است، تاکید کرد: این موضوع ابلاغ شده است و اگر نشده باشد حتما پیگیری می‌کنم.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا