بازدید 5066

تاج:چهار سهمیه ایران در لیگ قهرمانان

کد خبر: ۳۵۸۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۳ 19 November 2013
رییس سازمان لیگ با ارائه جدید‌ترین آمار منتشر شده از سوی AFC ایران را دومین کشور آسیا و اولین کشور غرب این قاره معرفی کرد.

به گزارش ایسنا، نشست خبری رییس سازمان لیگ در محل این سازمان برگزار شد. مهدی تاج در این نشست خبری جدیدترین امتیاز‌های ایران در فوتبال آسیا را اعلام کرد که در این رتبه‌بندی ایران در مقام دوم آسیا و اول غرب این قاره ایستاد.

تاج اظهار کرد: در این رده‌بندی ژاپن با کسب 935 از 1000 امتیاز، ایران با کسب 908 امتیاز، کره جنوبی 887 امتیاز، عربستان 869 امتیاز، امارات 848 امتیاز، قطر 848 امتیاز، چین 843، استرالیا 804، ازبکستان 693، تایلند 601 رتبه‌های اول تا دهم را به دست آوردند که جای تبریک به فوتبال ایران دارد که در این جایگاه ایستاده‌ایم. ما قبلا در آسیا پنجم و در غرب این قاره سوم بودیم.

او با بیان اینکه این موفقیت برای ایران جای تبریک دارد، سهمیه باشگاه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا را به این شرح اعلام کرد: ژاپن 4 مستقیم، ایران 4 مستقیم، کره 4 مستقیم، عربستان 4 مستقیم، امارات 3 مستقیم (یک غیر مستقیم)، قطر 2 مستقیم (دو سهمیه غیر مستقیم)، چین 3 مستقیم (یک سهمیه غیر مستقیم) استرالیا 2 مستقیم (2 غیر مستقیم)، ازبکستان یک مستقیم (دو تا غیر مستقیم)، تایلند یک مستقیم (دو تا غیر مستقیم). این درحالی بود که بحرین با وجود هزینه 65 میلیارد تومانی برای حق پخش، فقط یک سهمیه در پلی‌آف را به دست آورد.

رییس سازمان لیگ همچنین با بیان اینکه 15 باشگاه از مجموع 16 باشگاه ایران مجوز حرفه‌ای را کسب کرده‌اند، آمار سایر کشورها را به این شرح اعلام کرد: عربستان 8 باشگاه، قطر 12 باشگاه، امارات 12 باشگاه، اردن 5 باشگاه، ازبکستان 4 باشگاه، هند یک باشگاه.

تاج همچنین با اشاره به تغییر در پارامترهای امتیازدهی در آسیا سایر امتیازهای ایران را بدین گونه اعلام کرد:

بخش سازماندهی با کسب 50 امتیاز از 50 امتیاز،

بخش استاندارد فنی با کسب 169.17 امتیاز (سال گذشته 133 بود)

بخش تماشاگران با کسب 90.9 از 100 امتیاز (سال گذشته 83.5 بود)

اداره کردن مسابقه‌ها با کسب 150 امتیاز (سال‌های قبل 50 بود)

او دلیل کسب نکردن امتیاز کامل در بخش تماشاگران را پایین بودن متوسط قیمت‌ها عنوان کرد و گفت: البته امسال هیچ گونه توصیه‌ای برای افزایش قیمت‌ها نداریم. همچنین کم بودن تماشاگران بازی‌های تیم ملی هم به این آمار آسیب زده است.

تاج افزود: برای بخش اداره کردن مسابقه‌ها مسائلی چون آیین‌نامه‌های انضباطی، همکاری با مجریان قانون، بحث مالکیت باشگاه‌ها، ناظر بازی‌ها و تمام وقت بودن مدیران سازمان لیگ از جمله موارد مطرح هستند. البته ساختار مدیریتی و همچنین رسانه ملی کمک بسیاری را به ما کرده است. در این بخش برای نمونه پارسال به تیم گهر دورود کمک کردیم تا فصل را به انتها برساند.

رییس سازمان لیگ ادامه داد: در بخش بازاریابی تبلیغات امتیاز 50 از 50، در بخش مقیاس تجاری امتیاز 60.3، مدیریت مسابقه‌ها امتیاز 50 از 50 و در بخش رسانه امتیاز 50 از 50 را به دست آورده‌ایم.

رییس سازمان لیگ اضافه کرد: در بخش بازاریابی تبلیغات درآمد لیگ و باشگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است. همچنین در بخش مقیاس تجاری عملکرد و گزارش‌های مالی که شامل حامیان مالی، حق پخش و بلیت‌ فروشی و ... مورد توجه قرار می‌گیرد. در مدیریت مسابقه‌ها نیز مسائلی چون حضور آمبولانس، تامین امنیت بازی، خدمات رسانی، حضور نماینده بازی‌ها در هر مسابقه، تسهیل مسیرهای دسترسی برای بازیکنان و تماشاگران از جمله موارد مورد توجه توسط AFC است. در بخش رسانه نیز مسائلی چون کنفرانس مطبوعاتی، وجود اتاق کنفرانس‌ها و جایگاه خبرنگاران مورد توجه قرار گرفته است.

او امتیاز ایران در بخش استادیوم‌ها را 132.5 از 140 عنوان کرد و گفت: این امتیاز سال گذشته 80 بوده است که خوشبختانه با رسیدن تعداد ورزشگاه‌های دارای مجوز A به عدد 12 توانستیم به این موفقیت دست یابیم. در بخش باشگاه‌ها نیز ما امتیاز 95.6 از 100 امتیاز به دست آورده‌ایم که سال گذشته ما 194 از 200 را در این بخش کسب کرده بودیم.

تاج با بیان اینکه در بخش زیرساخت‌ها امتیاز کامل 10 از 10 را کسب کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: این بخش به معنای زیرساخت‌های ورزشگاهی نیست که به مسائلی چون سهولت اخذ ویزا برای تیم‌های حاضر در جام باشگاه‌های آسیاست که به ایران سفر می‌کنند. موارد دیگری چون پروازهای بین‌المللی به غرب و شرق آسیا نیز در این بخش مورد توجه قرار گرفته است. از وزارت امور خارجه برای تسهیل در دادن ویزا به تیم‌های خارجی که به ایران سفر می‌کنند تشکر می‌کنم.

رییس سازمان لیگ فوتبال ایران با ابراز خوشحالی از کسب 4 سهمیه قطعی در لیگ قهرمانان آسیا برای فوتبال ایران افزود: هفته آینده ما در مالزی بحثی را در مورد برنامه‌ریزی برای لیگ قهرمانان آسیا خواهیم داشت زیرا با این برنامه‌ریزی سازمان لیگ روبه‌روی تیم ملی قرار داده شده است و این مطلب به نفع هیچ کشوری نیست. در آسیا همه کشورها به جز کره موافقت خود را با این تغییرات اعلام کرده‌اند و ما فردا صبح نیز در جلسه‌ای که در کشور امارات خواهیم داشت بر این مسئله تاکید خواهیم داشت. در حال حاضر لیگ قهرمانان آسیا از مردادماه شروع می‌شود و در اردیبهشت ماه تمام می‌شود و ما می‌خواهیم این زمان بین شهریور تا اسفندماه باشد.

تاج تصریح کرد: مطمئنا این مطلب حق طبیعی کی‌روش است که بازیکنان تیم ملی را در اختیار داشته باشد و برگزاری دیدارهای لیگ قهرمانان آسیا در نزدیکی جام جهانی شاید به آن لطمه بزند.

به گزارش ایسنا رییس سازمان لیگ تصریح کرد: ما اگر مشکلات خود را از بعد تجاری حل کنیم و بتوانیم در این بخش امتیاز مناسب را بگیریم، حتی می‌توانیم جایگاه ژاپن را نیز کسب کنیم.

تاج در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قراردادهای سازمان لیگ ایران با شرکت‌های همراه اول و ایرانسل اشاره کرد و گفت: سازمان لیگ فقط 5 درصد از این درآمدها را در اختیار می‌گیرد و مابقی آن متعلق به باشگاه‌هاست. در حالی که تمامی درآمدها شامل حق طراحی، آماده‌سازی، انتشار، فروش، توزیع، نمایش امکانات تصویری درآمدش در اختیار سازمان لیگ است. این قرارداد بزرگ‌ترین قرارداد مخابراتی در ایران است که از هر 50 تومان پیامک، 14 تومان متعلق به همراه اول، 14 تومان متعلق به سازمان لیگ و مابقی آن هزینه‌های جاری است. البته در این قراردادها نیز ایرانسل وظایفی داشته و ما منتظر هستیم که به تکالیف خود عمل کند وگرنه ما شکایت خود را از این شرکت پیگیری می‌کنیم.

او همچنین به بسته شدن سایت‌هایی که بدون مجوز مطالب فوتبالی را منتشر می‌کنند اشاره کرد و گفت: ما به وزارت ارشاد نامه‌ای را ارسال کردیم تا از سایت‌هایی که مطالب فوتبالی می‌نویسند ولی فاقد مجوز هستند جلوگیری شود. هر سایتی که مطلبی که در مورد فوتبال می‌نویسد باید از سازمان لیگ مجوز بگیرد.

تاج در پایان صحبت‌های خود درباره صحت آمار ارائه شده اینچنین گفت: واقعا این بدترین حالت ممکن است که بگویند که این مدارک صوری است. ما حتی پیش از سفر بلاتر و شیخ سلمان به ایران بازدید از ورزشگاه‌های مختلف کشور توسط AFC را داشتیم. البته متاسفانه ما در خودزنی رتبه اول را داریم. هیچ‌گاه به سندسازی و صوری کار کردن اعتقاد ندارم. البته ورزشگاه‌های ما دارای مشکلاتی هستند که مطمئنا باید برطرف شوند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی