19301بازدید
مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل ـ ترکیب ایران در نخستین و آخرین بازی دو تیم
تیم ملی فوتبال ایران،‌ سه‌شنبه این هفته در چهارچوب مقدماتی جام جهانی برزیل در دوحه در حساس‌ترین بازی به مصاف تیم قطر می‌رود. نتیجه این دیدار برای تیم ملی کشورمان برای راهیابی به جام جهانی فوق‌العاده پراهمیت است.‌ تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر، تاکنون هجده بار برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند که در این هجده مسابقه، تیم کشورمان به ده پیروزی دست یافته، سه بار متحمل شکست شده و پنج بازی با نتیجه مساوی پایان یافت.
کد خبر: ۳۲۳۰۰۰
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۱ 01 June 2013
کامل‌ترین تاریخچه بازی‌های ايران و قطرتیم ملی فوتبال ایران برای راهیابی به جام جهانی، سه بازی حساس در خرداد ماه پیش روی دارد و باید به ترتیب به مصاف قطر، لبنان و کره جنوبی برود. دیدار ایران و قطر روز چهاردهم خرداد در دوحه برگزار خواهد شد. به این ترتیب، تیم ملی روز دوازدهم رهسپار دوحه می‌شود و دو روز پیش از آغاز مسابقه در این کشور خواهد بود.

به گزارش «تابناک»، ‌قطر پس از بازی با ایران و در روز پایانی این مسابقات، در تاریخ 28 خرداد به مصاف ازبکستان خواهد رفت. قطری‌ها پیش از آن مسابقه، ‌بازی تدارکاتی با تیم قرقیزستان در نظر گرفته‌اند و چند روز قبل از مسابقه با ازبکستان، به مصاف قرقیزستان می‌روند.

اکنون در گروه اول مسابقات انتخابی جام جهانی، تیم ازبکستان با شش بازی و یازده امتیاز صدرنشین است. کره جنوبی و ایران هر کدام با پنج بازی ده و هفت امتیازی هستند و در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. قطر هم با شش بازی هفت امتیازی است و در مکان چهارم جدول جای دارد.

‌تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر، تاکنون هجده بار برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند که در این هجده مسابقه، تیم کشورمان به ده پیروزی دست یافته، سه بار متحمل شکست شده و پنج بار به نتیجه تساوی مقابل قطری‌ها رضایت داده است.

نخستین دیدار دو تیم در تاریخ یازدهم آذر ۱۳۶۷ در دوحه در چهارچوب بازی‌های جام ملت‌های آسیا برگزار شد.

 در آن دیدار که مرحوم دهداری، هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشت، تیم ملی با گل‌های کریم باوی و فرشاد پیوس، دو بر صفر به برتری رسید.

در نخستین دیدار تاریخ دو تیم که با قضاوت واتروت میشل، داور فرانسوی در شهر دوحه و در چهارچوب رقابت‌های جام ملت‌های آسیا برگزار شد، تیم ملی ایران با این ترکیب به مصاف حریف رفت:

احمد رضاعابدزاده، زرینچه، مهدی فنونی‌زاده، مرتضی فنونی‌زاده (72 مجید نامجو مطلق)، نادر محمدخانی، مرتضی کرمانی مقدم، سیروس قایقران، صمد مرفاوی (۷۵ محمد حسن انصاری فر)، مجتبی محرمی، فرشاد پیوس و کریم باوی.

سرمربی: پرویز دهداری

از جمع مربیان، محمد مایلی کهن با چهار بار مربیگری مقابل قطر از این حیث رکورددار است و در میان بازیکنان، عابدزاده به همراه دایی، هر کدام با پنج حضور مقابل قطر از این جهت دارای رکورد جالبی هستند؛ افزون بر اینکه علی دایی با به ثمر رساندن چهار گل، بهترین گلزن ایران مقابل قطر بوده است.

علیرضا نیکبخت واحدی نیز سه گل برای تیم ملی مقابل قطر به ثمر رساند و اشکان دژاگه، کریم باقری، وحید ‌هاشمیان، میلاد میداودی و احسان حاج صفی نیز هر کدام دو بار موفق به گشودن دروازه قطر شدند.

جالب اینکه آخرین گلزن ایران اشکان دژاگه بود که در نخستین بازی‌اش برای تیم ملی در دقایق ۵ و ۵۵ گل‌های ایران را به ثمر رساند. البته در این دیدار به دلیل مصدومیت حضور ندارد‌.

جدال ایران و قطر برای هشتمین بار در راه جام‌جهانی

پیش از این، ایران و قطر هفت بار در دیدارهای مقدماتی جام جهانی برابر هم به میدان رفته‌اند که حاصل آن، سه برد و یک باخت و سه  تساوی برای ایران بوده است. در این بازی‌ها، ایران دوازده بار دروازه تیم ملی فوتبال قطر را باز کرده و هشت بار هم برابر حریف دروازه‌اش گشوده شده است.

تاریخچه کامل دیدارهای تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر به شرح زیر است:

بازی شماره ۱: ایران دو، قطر صفر ـ ‌ ۱۱ آذر ۱۳۶۷ دوحه، جام ملت‌های آسیا؛ گل‌ها: کریم باوی، فرشاد پیوس.

بازی شماره ۲: ایران دو، قطر صفر ـ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۵ ‌تبریز، دوستانه‌؛ ‌گل‌ها: علیرضا حکیم‌زاده، ادموند اختر.

بازی شماره ۳: ایران یک، قطر صفر ـ ۱۱ خرداد ۱۳۷۵ ‌دوحه، دوستانه‌؛ ‌گل: ابراهیم تهامی.

بازی شماره ۴: ایران سه، قطر صفر ـ ۱۱ مهر ۱۳۷۶ ‌تهران، انتخابی جام جهانی‌؛ ‌گل‌ها: کریم باقری ـ دو گل، علی دایی.

بازی شماره ۵: قطر دو، ایران صفر ـ ۱۶ آبان ۱۳۷۶ ‌دوحه انتخابی جام جهانی.

بازی شماره ۶: قطر یک، ایران دو ـ ۱۰ مرداد ۱۳۸۰ ‌دوحه دوستانه‌؛ ‌گل‌ها: علی دایی ـ دو گل.

بازی شماره ۷: قطر دو، ایران یک ـ ۲۹ بهمن ۱۳۸۲ ‌دوحه دوستانه‌؛ ‌گل: علیرضا نیکبخت واحدی.

بازی شماره ۸: ایران سه، قطر یک ـ ۲۲ مهر ۱۳۸۳ ‌تهران، انتخابی جام جهانی‌؛ ‌گل‌ها: علیرضا نیکبخت واحدی، مهدی مهدوی کیا، علی دایی.

بازی شماره ۹: قطر دو، ایران سه‌ ـ ۴ فروردین ۱۳۸۶ ‌دوحه انتخابی جام جهانی‌؛ ‌گل‌ها: وحید‌هاشمیان ـ دو گل، آرش برهانی.

بازی شماره ۱۰: فروردین ۱۳۸۶ ‌دوحه، دوستانه‌؛: ایران یک، قطر صفر ‌گل: علیرضا نیکبخت واحدی.

بازی شماره ۱۱: قطر صفر، ایران صفر ـ ۲۰ دی ۱۳۸۶ ‌دوحه دوستانه.

بازی شماره ۱۲: ایران شش، قطر یک ـ ۲۱ مرداد ۱۳۸۷ ‌تهران، مسابقات غرب آسیا‌؛ ‌گل‌ها: میلاد می‌داودی ـ دو گل، احمد آل نعمه، احسان حاج صفی، ‌هادی عقیلی، جلال رافخایی.

بازی شماره ۱۳: قطر صفر، ایران یک ـ ۱۹ آبان ۱۳۸۷ ‌دوحه دوستانه‌؛ ‌گل: غلامرضا رضایی.

بازی شماره ۱۴: قطر سه، ایران دو ـ ۷ دی ۱۳۸۸ ‌دوحه تورنمنت قطر‌؛ ‌گل‌ها: میلاد زنیدپور، احسان حاج صفی.

بازی شماره ۱۵: ایران صفر، قطر صفر ـ دی ۱۳۸۹ ‌دوحه، دوستانه.

بازی شماره ۱۶: ایران یک، قطر یک ـ شهریور ۱۳۹۰ ‌دوحه، مقدماتی جام جهانی برزیل؛ ‌گل‌: ‌هادی عقیلی.

بازی شماره ۱۷: ایران دو، قطر دو ـ ۱۰ اسفند ۱۳۹۰تهران، مقدماتی جام جهانی برزیل؛ ‌گلها‌: ‌ اشکان دژاگه (۲گل 4 و 50 برای ایران) و ابراهیم خلیفه 9 و کاسولا محمد 86 برای قطر

بازی شماره 18: ایران صفر، قطر صفر ـ 23 خرداد 91 تهران، مقدماتی جام جهانی برزیل؛

شناسنامه آخرین دیدار دو تیم - توقف ایران مقابل قطر در حضور 100 هزار نفر

‌سال پیش در تاریخ 23 خرداد 91 دیدار تیم‌های ایران و قطر در مرحله دوم رقابت‌های مقدماتی جام جهانی برزیل از ساعت 20 در حضور صد هزار بیننده در ورزشگاه آزادی آغاز شد و با تساوی بدون گل پایان یافت.

تیم ملی بازی را مسلط بر توپ و میدان شروع کرد و چندین حمله روی دروازه قطر انجام داد اما دقایقی بعد تیم قطر از لاک دفاعی بیرون آمد و به سمت دروازه ایران حرکت نموده و خطراتی را هم ایجاد کرد.

دقیقه سی‌ بازی، تیم ملی بار دیگر جان تازه ای گرفت و حتی ضربه نکونام به تیرک دروازه برخورد کرد؛ اما بلافاصله ایران صاحب موقعیت دیگری شد، ولی با بدشانسی این موقعیت‌ها از دست رفت. دقیقه 35 بازیکنان قطر حمله خطرناکی انجام داد که رحمتی به خوبی این توپ را دفع کرد.

تیم ملی در نیمه دوم بازی هجومی تری به نمایش گذاشت، ولی بازی بسته قطری‌ها کار را برای مهاجمان تیم ملی سخت کرده بود و حتی اعتراض بینندگان را هم در پی داشت.

حملات تیم ملی ادامه داشت اما تاکتیک ایران برای باز کردن دروازه قطر مثمر ثمر واقع نشد. تیم ملی که در بازی با ازبکستان هم نمایش جالبی نداشت و توقع می‌رفت امروز مقابل صد هزار بیننده خودی بهتر ظاهر شود و نتیجه بهتری بگیرد بازی ناامید کننده ای نشان داد و بدون گل متوقف شد. ایران در دو بازی مرحله قبل نیز دو بار برابر قطر متوقف شده بود.

تیم ملی که در بازی اول خود در این مرحله ازبکستان را یک بر صفر شکست داده بود با این تساوی چهار امتیازی شد. قطر که در دو بازی قبل خود مقابل تیم‌های لبنان و کره جنوبی سه امتیاز به دست آورده بود، با این تساوی چهار امتیازی شد. در این گروه کره با شش امتیاز اول است و ایران با 4 چهار امتیاز در جایگاه دوم قرار دارد.

داور استرالیایی بازی به ابراهیم ماجد و سزار از قطر و تیموریان و کریمی از ایران کارت زرد نشان داد.

ترکیب تیم ملی ایران:

مهدی رحمتی، خسرو حیدری، سید جلال حسینی، مهرداد پولادی،‌هادی عقیلی، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، حسین ماهینی (53- اشکان دژاگه)، احسان حاج صفی (46- محمدرضا خلعتبری)، علی کریمی و کریم انصاری فرد (90- مازیار زارع)

سرمربی: کارلوس کی‌روش
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۱۱
شاهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
به امید برتری ایران
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
تابی جون ایناطلاعات میریختی توی یک جدول
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
بازي‌هاي قبلي رحمتي دروازه بان بود كه با خوش شانسي گل نخورديم. واي از ديدار پيش رو كه ديگه رحمتي را هم نداريم. ببينيم ديكتاتور تيم ملي چه ميكنه؟!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
من که چشم اب نمی خوره با این تیم ...
کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
جالب بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
این تیم ملی که من میبینم فکر نکم موفق بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
خدا را شكر كه رحمتي را نداريم حتما ميبريم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
به چه روزی افتادیم عبور از سد قطر (1/5تهران هم نیست)هم برامون آرزو شده
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
چرا حقیقی اماده خط خورد
کوروش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
حقیقی اماده خط خورد تا نکونان بازی کنهه
سیروس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
احتمال زیاد از قطر و لبنان میبازیم.
در آخر کره جنوبی رو میبریم و یه خدانگهدار شیرین به جام جهانی میگیم.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: