بازدید 10328

سرگردانی‌ مردم‌‌ برای‌ گرفتن‌ وام‌ حج‌تمتع

کد خبر: ۳۱۵۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۵ 26 April 2013
افزایش نجومی قیمت‌های حج تمتع در سال جاری موجب شد بسیاری از مردم، زنان و مردان سالخورده برای اینکه بتوانند به زیارت خانه خدا مشرف شوند و مابه‌التفاوت هزینه‌ها را پرداخت کنند به‌ دنبال گرفتن وام، سرگردان بانک‌ها شوند.

به گزارش فارس، سفر به خانه خدا آرزوی هر فرد مسلمانی است که تلاش می‌کند تا روزی دیده بر خانه حضرت دوست بیفکند و امید به تحقق آن، انتظار را شیرین می‌کند.

اما در روزهای گذشته با مطرح شدن اخباری مبنی بر افزایش نجومی قیمت فیش‌های حج تمتع کسانی که از سال 84 و با قیمت یک میلیون تومان ثبت‌نام کرده‌اند وقتی با خبر شدند که هم اکنون قیمت‌ها به 9 تا 12 میلیون تومان افزایش پیداکرده است بسیاری از امیدهایشان ناامید شد.

چه بسا افراد زیادی که در سال 84 و زمان ثبت نام اولیه حج تمتع که آن زمان قیمت فیش حج تمتع یک میلیون تومان بود خود را مستطیع می‌دانستند و ثبت نام کردند اما به یکباره متوجه شدند که باید 8 تا 11 میلیون تومان دیگر پرداخت کنند تا فیش آنها تأیید شود و هم اکنون پس از گذشت 8 سال کسی فکر نمی‌کرد که تا این حد قیمت‌ها افزایش پیدا کند به عنوان مثال پیرمرد و پیرزنی که هشت سال پیش این توانایی مالی را داشته و ثبت نام کرده است هم اکنون با کهولت بیشتر سنشان، چگونه باید این مابه‌التفاوت را پرداخت کنند؟

وقتی در مورد علت این افزایش قیمت‌ها جویا می‌شویم معاون حج سازمان حج و زیارت افزایش قیمت ارز را دلیل این افزایش قیمت‌ها می‌داند و می‌گوید در سال‌های گذشته دولت برای اعزام‌های حج عمره و تمتع ارز را با قیمت مرجع در اختیار ما قرار می‌داد اما در سال جاری ارز مرجع به حج تمتع تخصیص نیافت و چون ما هزینه اسکان،غذا و سایر هزینه‌ها را در عربستان باید به دلار پرداخت کنیم هزینه‌ها افزایش پیدا کرد و این در حالی‌ است که هزینه اسکان و غذا در عربستان تغییر چندانی نکرده است و افزایش قیمت‌ها تنها ناشی از افزایش قیمت دلار است .

در سال 84 قیمت ارز رسمی 902 تومان وقیمت دلار آزاد 904 تومان بود و قیمت فیش‌های حج تمتع یک میلیون تومان و امسال قیمت دلار آزاد 3500 تومان است و هزینه حج تمتع 9 تا 12 میلیون تومان است و کسانیکه در سال 84 خود را برای حج تمتع مستطیع می‌دانستند شاید هم اکنون استطاعت پرداخت 8 تا 11 میلیون تومان ما‌به‌التفاوت را نداشته باشند و با پایان مهلت ثبت نام باید چه کنند؟

تکمیل ظرفیت 61 درصد کاروان های تمتع 92

غلامرضا رضاییˈ معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت به خبرنگار فارس گفت: ظرفیت 61 درصد کاروان های تمتع 92 تکمیل شده است و  ششم اردیبهشت ماه  مهلت یک هفته ای مشمولان برای نام نویسی در کاروان‌ها پایان می‌یابد.

وی افزود: در صورتی که ظرفیت کاروان‌ها تا پایان مهلت مقرر تکمیل نشود، اولویت‌های جدید فراخوان می‌شوند.

وقتی با افرادی صحبت می‌کنیم که در سال 84 ثبت نام کرده‌اند و با اینکه هم اکنون جزو اولویت‌ها هستند اما توانایی آن را ندارند که به یکباره این مبلغ را پرداخت کنند از فروش فیش‌های حج تمتع خود خبر دادند و این موضوع باب جدیدی را برای دلالان خرید و فروش فیش‌های حج تمتع باز کرده است اما اینکه این فیش‌ها با چه قیمتی خرید و به فروش می‌رسند جای تأمل است.

بازار دلالان فیش‌های حج تمتع گرم شد

خرید و فروش ‌فیش‌های حج تمتع و عمره توسط واسطه‌ها و دلالان و اینکه از این راه سود‌های کلانی را نیز می‌برند پدیده جدیدی نیست اما افزایش یکباره قیمت‌ها باعث شد تا حباب فیش‌های حج تمتع بزرگتر شود و قیمت‌ها روند صعودی به خود بگیرد.

برای دیدن استقبال مردم برای ثبت نام در کاروان‌های حج تمتع سری زدیم به دفاتر زیارتی سطح شهر تا ببینیم افزایش قیمت‌ها تا چه حد در استقبال مردم تأثیر گذاشته است.

به یکی از دفاتر زیارتی شمال تهران سری زدیم و مسئول بخش زیارتی این مرکز از استقبال خوب مردم خبر داد و گفت طی دو سه روز آغازین ثبت نام ظرفیت کاروان‌های ما تکمیل شد و افزایش قیمت‌ها نیز تأثیری بر استقبال مردم نداشته است.

اما هر چقدر که به مرکز و جنوب شهر نزدیک می‌شدیم وضعیت متفاوت‌تر می‌شد تعدادی برای فروش فیش‌های خود مراجعه می‌کردند و تعدادی نیز به دنبال گرفتن وام برای رفتن به زیارت خانه خدا بودند و اینجا بود که ضرب‌المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر به ذهن متبادر می‌شد چراکه افرادی که توانایی مالی دارند در هر زمانی می‌توانند اقدام به این سفر کنند اما کسانیکه زمانی خود را مستطیع می‌دانستند هم اکنون به دنبال وام برای رفتن به زیارت بودند.

اما مسئولین و متولیان پاسخگو باشند که آیا سفر به خانه خدا با گرفتن وام، برای مردم مشکل شرعی ایجاد نمی‌کند و کسانیکه 8 سال به انتظار نشسته‌اند تا روزی به زیارت خانه‌خدا مشرف شوند هم ‌اکنون باید این افزایش نجومی قیمت‌ را چگونه پرداخت کنند؟

نکته جالبی که در این میان به چشم می‌خورد این بود که فیش‌ها با قیمت 5 تا 7 میلیون تومان از مردم خریداری می‌شد و با قیمت‌هایی مانند 30 تا 45 میلیون تومان به فروش‌می‌رسید و دلالان و واسطه‌هایی که مانند دلالان بازار ارز در گوشه خیابان به آرامی زمزمه می‌کردند:" فیش حج تمتع خریداریم"

اقدام سازمان حج برای کاهش هزینه‌های حج تمتع

غلامرضا رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت به افزایش هزینه‌های اعزام به تمتع اشاره کرد و در پاسخ به اینکه هنوز 30 درصد ظرفیت کاروان‌ها خالی است گفت: تکمیل ظرفیت کاروان‌های تمتع معمولا حدود سه هفته طول می‌کشد.

رضایی گفت: سازمان حج و زیارت برای استفاده از ارز مرجع در تمتع 92 نامه‌ای به دولت نوشته است که نامه سازمان حج از سوی دولت به بانک مرکزی ارجاع شده است و هم اکنون منتظر پاسخ بانک مرکزی هستیم.

معاون سازمان حج گفت: اگر با تخصیص ارز مرجع به تمتع 92 موافقت شود هزینه های اعزام مانند سال گذشته می شود.

رضایی حداقل و حداکثر هزینه اعزام به تمتع در سال 91 را به ترتیب چهار و شش میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این مبلغ در تمتع پیش رو به دلیل افزایش نرخ ارز به 9 و 12 میلیون تومان افزایش یافته است و مجموع ظرفیت حج تمتع 92، 59 هزار و 284 نفر است.

کمیسیون فرهنگی مجلس از سازمان حج و زیارت توضیح خواست

این نگرانی‌ها از افزایش هزینه‌های حج تمتع به مجلس شورای اسلامی هم رسید و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ بحث اخیر سازمان حج و زیارت در کمیسیون فرهنگی مطرح شد و کمیسیون فرهنگی نگرانی شدید خود را از این مسئله ابراز کرد و بر این اساس سازمان حج و زیارت باید توضیحاتی را هم به کمیسیون فرهنگی و هم به افکار عمومی ارائه کند.
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم