بازدید 14304
تخلف در انتخابات نظام مهندسی کشور!
جامعه ایرانی یا دولت در ایران، نباید به شنیدن تخلف در سازمان‌ها و ادارات عادت کند؛ عادتی که وقوع تخلف را عادی نشان می‌دهد و صاحب منصبان را از رسیدگی به آن برحذر می‌دارد؛ آن هم تخلفی که با جان مردم سروکار دارد. آیا درباره این تخلف خاص، آقای وزیر رسیدگی خواهد کرد؟ یا رئیس جمهور و یا نهادهای نظارتی؟
کد خبر: ۲۸۷۹۱۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۹ 01 December 2012

انتخابات سازمان نظام مهندسی، در حالی برگزار شده است که برخی قاطعانه از بروز تخلف در این انتخابات خبر داده و خواستار رسیدگی هر چه زودتر وزیر راه و شهرسازی به این تخلفات شده‌اند.

 به گزارش «تابناک»، برخی از افرادی که خود را آماده حضور در این انتخابات کرده بودند، در تماس با تابناک، مدعی شده‌اند که وزارت راه و شهرسازی، دست به اعمال سلیقه و در واقع تخلفی در انتخابات هیأت مدیره نظام مهندسی کشور زده است.

بر پایه این گزارش، این افراد مدعی‌اند که اعتبارنامه‌های برخی مهندسین در برخی استان‌ها از سوی وزارت راه و شهرسازی تأیید نشده و در شماری از موارد نیز افرادی با رشته‌های نامرتبط و غیراصلی در این انتخابات شرکت کرده و اعتبارنامه‌های آنان از سوی وزارتخانه تأیید شده است.

اکنون پرسش این افراد این است که اگر قرار بر رد صلاحیت کاندیدا‌ها و اعتبارنامه‌های آن‌ها بوده، این کار بنا به قانون و آیین‌نامه اجرایی انتخابات، باید پیش از انتخابات و از سوی هیأت اجرایی و با هماهنگی دستگاه نظارت انجام می‌گرفته و وزارتخانه، حق دخل و تصرف در شرایط صلاحیت کاندیدا‌ها پس از تأیید اعتبار آنها از سوی هیأت نظارت را ندارد.

بر پایه نص صریح ماده ۶۴ قانون انتخابات هیأت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی کشور، یکی از وظایف اصلی هیأت اجرایی، اعلام شرایط عضویت در هیأت مدیره است و بر پایه ماده ۶۶ همین قانون، احراز شرایط داوطلبان نیز بر عهده هیأت اجرایی است.

ماده ۶۸ قانون اشعار می‌دارد که داوطلبان باید در رشته‌های اصلی کاندیدا شوند و همین مورد در ماده ۶۹ نیز تأکید شده است.


بنا بر قانون شرکت در انتخابات هیأت مدیره، رشته کاندیدا باید از رشته‌های اصلی و مرتبط باشد و بنابراین، هیأت اجرایی به همین دلیل، برخی از کاندیدا‌ها را پیش از برگزاری انتخابات، خود به درستی رد صلاحیت کرده است.

این همه به معنای آن است که شرایط و صلاحیت افراد برای کاندیداتوری در انتخابات به شکل کامل و پیش از انتخابات از سوی هیأت اجرایی و زیر نظر هیأت نظارت تأیید می‌‌شود؛ اما با کمال ناباوری، هم‌اکنون وزارت راه و شهرسازی پس از برگزاری انتخابات، صدور اعتبارنامه برای شماری از کاندیدا‌ها را که در این انتخابات برگزیده شده‌اند، ممنوع و دلیل آن را صلاحیت نداشتن این افراد برای عضویت در هیأت مدیره نظام مهندسی استان‌ها عنوان کرده است.

نکته جالب در این میان، آن که بر پایه تماس‌های تابناک با برخی مقامات آگاه در این زمینه، مشخص شده است که گاه، وزارتخانه اعتبارنامه برای برخی کاندیدا‌ها با تخصصی خاص در برخی از استان‌ها را تأیید کرده و در برخی دیگر از استان‌ها، همین تخصص را دارای صلاحیت ندانسته و از تأیید اعتبارنامه جلوگیری کرده است!
 
در واقع دو تخلف ـ به عمد یا سهوی ـ در انتخابات نظام مهندسی کشور رخ داده و اعمال سلیقه‌ای در این زمینه صورت گرفته است:

نخست این که: افرادی که اکنون از تأیید اعتبارنامه‌های آن‌ها در وزارتخانه جلوگیری شده، بی‌گمان، از سوی هیأت اجرایی انتخابات تأیید شده‌اند؛ بنابراین، چنانچه این دست از افراد دارای صلاحیت نبوده‌اند، چرا پیش از انتخابات، این امر به آن‌ها اطلاع داده نشده و از حضورشان جلوگیری نشده است؟

این در حالی است که بنا به روال، باید اعتبارنامه افرادی که در انتخابات تأیید شده و آرای بیشتر داشته‌اند، از سوی وزیر امضا و تأیید می‌شد!
در واقع اعمال سلیقه وزارتخانه پس از انتخابات به هیچ عنوان ـ بر پایه قانون ـ پذیرفته نیست و تخلف است.

دوم آن که: چرا در برخی استان‌ها، اعتبارنامه شماری از افراد با یک تخصص تأیید شده، ولی در برخی دیگر از استان‌ها، افرادی با‌‌‌ همان شرایط و تخصص، به مشکل برخورده‌اند و از امضا و تأیید اعتبارنامه‌های آن‌ها جلوگیری شده است؟ آیا این امر به مثابه اشتباه و اعمال سلیقه‌ در انتخابات نهادی با این درجه از اهمیت نیست؟!

هرچند چندان آگاهی‌های بسیاری از وضعیت و کارکرد و تعهدات و مسئولیت‌های سازمان‌های نظام مهندسی در کشور در میان افکار عمومی نیست، بی‌گمان، این سازمان‌ها، یکی از مهمترین ارکان تشکیلاتی و حرفه‌ای در کشورند که به لحاظ وجاهت قانونی و حرفه‌ای، از جایگاهی اساسی برخوردارند.

همچنین اهمیت این نهاد بیش از هر چیز، در تعهد و مسئولیت آن است، چرا که مستقیم با جان و مال افراد در جامعه و سرمایه‌های کشور و نظام در ارتباط است؛ بنابراین، در این میان، هر گونه اعمال سلیقه‌ای که منجر به حضور افراد غیر متخصص و غیر حرفه‌ای در این نهاد شود، می‌تواند فاجعه‌هایی بس بزرگ در کشور پدید آ‌ورد که افزون بر خسارات فراوان مالی و جانی، پای آبروی کشور را نیز در برخی موارد به میان ‌کشد.

از این روی، بروز تخلف سهوی یا عمدی در انتخابات نهادی با این درجه از اهمیت، موضوع جدی است که باید از سوی مسئولان امر پیگیری شود.

یادآور می‌شود، «تابناک» آمادگی دارد با انتشار اسنادی که در این زمینه در اختیار دارد، توضیحات وزارت راه و شهرسازی را نیز بازتاب دهد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹۲
انتشار یافته: ۱۴
دكتراي ترافيك از نارمك
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
در كشور ما هيچكس از تخصص خودش نون نميخوره !!!!

براي همينه كه ما همه جا عقبيم .
باخبر از همه جا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
شايد يكي از دلايل افزايش آمار ريزش ساختمانهاي اطراف محل گود برداري ؛ همين باشه كه مهندس ناظر ؛ تخصصش ، اصلاح نباتات علوفه ايست :-)
ناشناس
|
France
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
بابا نظام مهندسی شده بخور بخور از نظام تبریز یک گزارش تهیه کنید سر انتخاب رئیس بیا ببین چه دعوائی به پا شده؟ حالا وضع انتخابات به کنار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
كاملا درست است.
نظام مهندسي فقط منبع سود جويي يك عده وافزايش هزينه هاي مردم نگون بخت شده است.
دفاتر فني زير نظر نظام هم الي ماشاالله.
جهت اطلاع : نقشه هاي مكانيكال ، الكتريكال ، و سازه ساختمان خود بنده را فقط يك نفر به نمايندگي ساير عزيزان مهندس امضا ومهر كرد وساير عزيزان (بدون حتي ديدن نقشه ها)فقط حق الزحمه ميليوني خود را دريافت نمودند.و.....
متقاضي مسكن مهر پرند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
اينجوريه كه بعضي از مسكناي مهر در كشور ، توالت نداره !!!!!!!!
كارشناس مسائل حقوقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
خوب وزارت راه و شهر سازي هم ؛ همون كاري بكنه كه دولت براي رئيس صندوق سازمان تامين اجتماعي كرد !!!
براي تاييد اعتبار نامه هاي هر كيو كه دلش ميخواد ؛ بياد قانون موجود رو به نفع اونا تغيير بده !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
بیایید از نظام مهندسی مشهد هم گزارش تهیه کنید و مخصوصا اینکه یک شرکت تعاونی هم در کنارش زدند که فقط پول گرفته از مردم و ظاهرا هیات مدیره قبلی پولها رو ...!
پورنصیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
به طورمثال درگیلان برای (...) که در وزارت راه وشهرسازی ارتباطات خوبی دارد ودبیرفنی است اعتبارنامه صادر شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
اگر یک سری به سازمان نظام در مشهد بزنید، حتماً شوکه میشوید.
آقایان ناهار و شام و هزینه هایی بود که کردند. آمار آراء دور پیش را اگر با امسال در مورد افرادی که رای نیاوردند و همچنین آنهایی که آوردند مقایسه کنید و از یک نفر مطلع خبر بگیرید، خواهید دید چه وضع اسف باری در این سازمان حاکم شده است!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
یه نگاهی هم به سهمیه دفاتر فنی و بعضی از مهندسین بندازید .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
ترسوها من حاضرم هر جا لازمه شهادت بدم اون موضوع تقلب رو که گفتم راسته.
مهدي بندري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
كاش در ارتباط با ازمون نظام هم تحقيق و اطلاع رساني كنيد. من كه به نظرم حقمو خوردن . بايد قبول ميشدم ولي با رتبه 43 رد شدم
مهندس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
از برگزاری انتخاب نظام مهندسی چند ماه گذشته است. چرا اینقدر دیر مورد توجه و نقد قرار گرفته است؟ با این حال امیدوارم هر چه زودتر تکلیف این سازمان روشن و مهندسان با روی خوش به آن نگاه کنند.
ضمناً آیا درست کردن مدرک و سابقه کار برای گرفتن پروانه اشتغال به کار پایه 1 برای یکی از مسئولین رده بالای سازمان صحت دارد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
لطفاً گزارشي از دفاتر باصطلاح فني تهيه كنيد كه به هيچ وجه مجوز سازمان نظام مهندسي ندارند و مانند پزشك بدون مجوز مطب مي باشند كه اكثرا مسئول دفتر حتي مهندس هم نيست و خلق الله هم بي خبر از همه جا كار را به آنها واگذار مي كنند اين موضوع چندين بار اعضاء سازمان به مسئولين سازمان در خصوص پلمپ دفاتر فاقد مجوز گوشزد نموده اند ولي رسيدگي نمي شود. جهت اطلاع از تعداد سي دفتر فعال در سطح شهرري فقط پنج دفتر مجوز دارند و بقيه غير قانوني هستند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
یارانه ارز 4200 تومانی سامانه یکپارچه فروش خودرو حسن صیاد خدایی فتح خرمشهر متروپل آبادان
وب گردی