بازدید 8769
۱

مردم به تبلیغات نادرست ارتودنسی اعتماد نکنند

کد خبر: ۲۷۴۹۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۹ 26 September 2012
اخیرا تبلیغات گسترده ای حاکی از ظهور سیستمهای جدید درمان ارتودنسی در پیکها و مجلات به چشم می خورد که گفته می شود با استفاده از آنها دیگر نیازی به کشیدن دندان وجود ندارد.
 
دکتر مسعود داودیان متخصص ارتودنسی در گفتگو با مهر گفت: تبلیغاتی از جمله عدم نیاز به کشیدن دندان، کاهش طول درمان، کاهش درد بیمار و یا افزایش فاصله مراجعات به متخصص ارتودنسی که در مجلات و پیک ها به چشم می خورد، همگی نیاز به تامل و مشاوره با متخصص ارتودنسی دارد.
 
عضو انجمن ارتودنتیست های ایران تاکید کرد: در حقیقت تصمیم گیری در خصوص نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان جهت ارتودنسی بر عهده ابزار درمان نیست بلکه بر اساس صلاحدید متخصص ارتودنسی و متناسب با میزان به هم ریختگی دندانها و به خصوص فرم صورتی هر بیمار است.
 
داودیان با اشاره به ابزار براکت که در درمان ارتودنسی برای نگاه داشتن سیم ارتودنسی بر روی دندان بیمار چسبانده می شود، ادامه داد: در سیستم دیمون به جای استفاده از براکت های معمول که از کش برای نگه داشتن سیم ارتودنسی کمک می گیرند، از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود.
 
داودیان ادامه داد: البته باید پذیرفت که ویژگیهای این سیستم در حد یک ابزار کمکی، سبب تسهیل درمان بیمارانی می شود که ردیف نمودن دندانهای آنها به تشخیص درمانگر قرار است بدون خارج نمودن دندان صورت گیرد.
 
وی در مورد تاثیر این سیستم بر کاهش طول مدت درمان ارتودنسی نیز گفت: امکان تسریع درمان با این مدل از براکت ها تنها در حدود چند ماه آن هم در مورد کیس هایی ممکن است که قرار نیست دندانی از دهان آنها خارج شود.
 
داودیان تاکید کرد: تا به امروز به رغم پیشرفتهای شگرفی که در ابزارهای درمانی صورت گرفته است، هنوز شیوه و راهکار درمانی فراگیری که بتواند مدت زمان درمان را به صورت محسوسی کاهش دهد، ابداع و یا معرفی نشده است.
 
این متخصص ارتودنسی در مورد کاهش میزان درد ارتودنسی با استفاده از سیستم دیمون افزود: اصولا ارتودنسی تنها در یکی دو روز اول درمان آن هم در مورد برخی بیماران با درد و ناراحتی جزئی همراه است بنابراین تفاوت چشمگیری در مقدار درد با استفاده از این سیستم و براکت های معمولی وجود ندارد.
 
داودیان در مورد تعداد دفعات مراجعه بیمار به متخصص ارتودنسی نیز گفت: اساسا بدون توجه به نوع براکت های بکار رفته جهت درمان، بیمار باید ماهی یکبار به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند زیرا معمولا هر ماه کش ها و فنرهای دستگاه ها نیاز به بررسی و تنظیم مجدد دارند و بنابراین تبلیغاتی مبنی بر عدم نیاز به مراجعه مکرر به متخصص ارتودنسی با استفاده از برخی سیستم ها که در مجلات و پیک ها مشاهده می شود دروغ هستند.
 
وی خاطر نشان کرد: اخیرا برخی از دندانپزشکان عمومی که به صورت تجربی و غیرقانونی اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی ارتودنسی می کنند این شائبه را ایجاد کرده اند که به کمک سیستم دیمون ضمن رفع نیاز به کشیدن دندان دیگر نیازی به مراجعه به متخصص ارتودنسی جهت درمان بهم ریختگی های دندانی وجود ندارد که با توجه به توضیحات مطرح شده این ادعا محال است.
 
داودیان خاطر نشان کرد: مشکلی که هم‌اکنون در جامعه برای برخی از مردم وجود دارد، عدم تمایز بین این دو گروه یعنی دندانپزشک عمومی و متخصصان ارتودنسی است چون بسیاری از بیماران با دیدن کلمه ارتودنسی روی تابلو و یا سربرگ دندانپزشک گمان می‌کنند که آن دندانپزشک، متخصص ارتودنسی است در حالی که اغلب آنها دارای مدرک عمومی بوده و تخصص لازم برای انجام ارتودنسی را ندارند.
 
وی ادامه داد: دندانپزشکان عمومی به خوبی می توانند در مراحل اولیه شکل گیری مشکلات دندانی - فکی، در صورت آموزش و تجربه کافی کمکهای شایانی به منظور کنترل و جلوگیری از پیشرفت ناهنجاریها انجام دهند و یا با تشخیص زودهنگام مشکل، آن را به متخصص ارتودنسی ارجاع دهند تا هم مدت زمان درمان، و هم هزینه درمان و از همه بهتر عواقب احتمالی درمانهای پیچیده اعم از تحلیل ریشه، استخوان و نیاز به کشیدن دندان یا جراحی را کاهش دهند.
 
عضو انجمن ارتودنتیست های ایران در خصوص نحوه تمایز دندانپزشکان متخصص ارتودنسی از دندانپزشکان فاقد تخصص در این رشته خاطر نشان کرد: بهترین روش توجه به عناوین به کار رفته در تابلو و مهر دندانپزشکان است. به طوریکه بر اساس قوانین و مقررات اداره نظارت بر درمان، متخصصان ارتودنسی در تابلو و مهر خود از کلمه "متخصص ارتودنسی" استفاده می کنند و کاربرد کلمات و عباراتی نظیر ارتودنسی، زیبایی، عضو انجمن ارتودنسی و... هیچ یک موید متخصص بودن یک دندانپزشک نیست.
 
داودیان در پایان با اشاره به هزینه بالای استفاده از سیستم دیمون در مقایسه با سیستمهای معمول گفت: درمان با این سیستم زمانی توصیه می شود که مزایای کارکردش برای بیمار در ازای 40 تا 50 درصد دریافت هزینه بیشتر منطقی باشد.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
در خصوص انتخاب دکتر ارتودنسی خیلی باید دقت کرد همین جناب اقای دکتر داودیان که تبلیغات زیادی در اینترنت برای خودشان براه انداخته اند .من برای دخترم با تبلیغات اینترنتی ایشان برای ارتودنسی بدون کشیدن دندان مراجعه کردم ایشان مرتب میفرمودند که من این کار رو انجام میدم بعد از دریافت طرح درمان و انجام کارهای بیمه و چندین جلسه رفت و امد در ترافیک ایشان فرمودند که دخترم باید 4 دندان بکشد .اصلا ثبات اظهار نظر ندارند و کلا تمام حرفهای خودشان را انکار کردن حتی نامه ای که به ما داده بودند را نفی میکردند .از مردم عزیزم خواهش میکنم حتما به تبلیغات اینترنتی دکتر ها توجه نکنند
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار
وب گردی