بازدید 37631
کد خبر: ۲۱۷۸۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۳ 08 January 2012
سردار موسی کمالی گفت: پیش بینی می‌شود که قانون جدید خدمت وظیفه عمومی از آخر دی‌ماه اجرایی و افزایش زمان خدمت به 24 ماه به اواخر سال 92 موکول شود.

به گزارش فارس خدمت وظیفه عمومی و اخبار مربوط به آن این روزها بیش از ماه‌های قبل مورد توجه رسانه‌ها و جوانان مشمول خدمت قرار گرفته است. با به گوش رسیدن تصویب قانون جدید خدمت وظیفه از سوی هیئت دولت سوالاتی همچون، از چه زمانی این قانون اجرایی خواهد شد، موضوع کفالت‌ها چگونه پیگیری خواهد شد، آیا خدمت وظیفه به 24 ماه کشیده می‌شود یا خیر و غیره از مجموعه سوالاتی است که در بین اذهان عمومی موج می‌زند.

برای یافتن پاسخ این سوالات هم کلام سردار موسی کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در یک روز نیمه سرد زمستانی شدیم.

چرایی تغییر قانون یکی از موضوعاتی است که ذهن بسیاری از افراد جامعه را به خود مشغول کرده است. علت یا ضرورت‌های این تغییر چه بود؟

در نظام جهوری اسلامی ایران قانون خدمت وظیفه عمومی در سال 63 تصویب و در سال 64 اجرایی شد. تا سال 64 آخرین قانونی که در زمینه خدمت سربازی جاری بود مربوط به سال 1350 می‌شد لذا در زمان جنگ ضرورت‌هایی مشاهده شد تا تغییرات اساسی در قانون و آیین نامه‌های اجرایی ایجاد شود. از آن سال به بعد قانون بالغ بر 54 بار مورد اصلاح قرار گرفت.

بعضاً تعدد قوانین مثل سرباز معلم، سرباز جهاد کشاورزی، قانون هیئت علمی، قانون واگذاری سرباز به قوه قضائیه و غیره باعث پیچیدگی کار می‌شد لذا ضروری بود تا قانونی که در سال 64 اجرایی شده بود با تحولی اساسی روبه‌رو شود. لذا ما قانون را در سال 86 پیشنهاد کردیم و هم اکنون شاهد به نتیجه رسیدن آن هستیم.

یعنی قانون جدید برای مبارزه با تکثر قوانین و آیین‌نامه‌ها پیشنهاد شد؟

بله. برای اینکه ما یک قانون به روز داشته باشیم و برای اینکه بتوانیم به صورت یکنواخت عمل کنیم نیازمند این قانون بودیم. ما با قانون جدید به دنبال تحکیم و تقویت بنیان‌های خدمت سربازی هستیم. به توسط این قانون با افرادی که از سربازی فرار می‌کنند و نسبت به آن تمکین نمی‌کنند سخت‌گیری‌های لازم صورت می‌گیرد. کسانی که تخلف می‌کنند در قانون جدید مجازات‌های لازم قانونی در نظر گرفته شده و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

پس با این اوصاف می‌توان گفت که این قانون حرف اول و آخر را در در سربازی خواهد زد و دیگر در آینده نزدیک دچار تغییر و تحول نمی‌شود؟

هر قانونی که به تصویب می‌رسد سال‌های سال اجرا می‌شود لذا اصل بر این است که این قانون اخرین اصلاح را گذرانده و تا سال‌های سال در بین نیروهای مسلح و مردم حاکم خواهد بود و اجرا خواهد شد.   

برای اجرای قانون جدید خدمت وظیفه عمومی چرا زمان بندی مشخصی وجود ندارد در حالی که با این کار خیل عظیمی از جوانان و خانواده‌ها با مشکل بی‌اطلاعی روبه‌رو شده‌اند.

برای اجرای قانون دو روش وجود دارد. در روش اول قانون گذار زمان اجرای قانون را به صورت شفاف مشخص می‌کند. برای مثال در آن آورده می‌شود که قانون باید بعد از 6 ماه به اجرا گذاشته شود. صورت دیگر قانون به این شکل است که در آن زمان اجرا به هیچ وجه مشخص نشده است. اگر تعیین زمان صورت نگیرد قوانین 15 روز پس از ابلاغ ریاست جمهوری لازم الاجراست.

در این موضوع چرا این روال اجرایی نشد؟

در قانون خدمت وظیفه عمومی نوشته‌اند که قانون از زمان تصویب لازم الاجراست. یعنی قانون‌گذار زمانش را مشخص کرده است. اما ما یک ضابطه یا قاعده در مورد قوانین نیروهای مسلح داریم.

از آنجایی که نیروهای مسلح در اختیار فرماندهی کل قوا قرار دارد و ایشان به عنوان فرمانده نیروهای مسلح به حساب می‌ایند و قوانین به عنوان ابزاری برای فرماندهی صحیح در اختیار رهبری قرار دارد لذا قوانین جدید خدمت وظیفه عمومی بعد از تصویب باید به تنفیذ ایشان برسد.

با این اوصاف تا کی باید چشم انتظار اجرای این قانون بود؟

ما اقدامات لازم را به انجام رسانده‌ایم و قانون جدید تقدیم مقام معظم رهبری شده است. برای اینکه مردم در بلاتکلیفی نمانند ما از تاریخ 10 دی شروع به ایجاد بسترهای لازم برای اجرای قانون کرده‌ایم و آن مواردی را که تفاوت ماهوی با قوانین قبلی نداشت را در حال اجرا داریم.

پس قانون از 10 دی اجرایی شد؟

تا حدودی بله، ولی موارد جدید قانون انشا الله بعد از تصویب حضرت آقا اجرایی خواهد شد.


پیش بینی شما چیست؟ چه زمانی باید منتظر اجرای قانون بر اساس ضوابط کلی باشیم؟

پیش بینی ما این است که پس از تنفیذ حضرت آقا این قانون با پایان دی ماه اجرایی شود.


سردار شما در بین صحبت‌هایتان به بسترهای لازم برای اجرای قانون اشاره کردید. این بسترها چه هستند؟

در این زمینه باید قانون را دید. برای مثال در قانون جدید زمان اعزام مشمولین قبلاً بر اساس سال صورت می‌گرفت. یعنی اگر فردی متولد اسفند ماه سال 73 بود باید از اول فروردین سال 90 سرباز می‌شد در حالی که بر اساس قانون جدید این فرد از اسفندماه سال ۹۰ سرباز محسوب خواهد شد و قانون به او ۶ ماه فرصت می‌دهد تا بعد از این تاریخ خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند. لذا ما باید دفترچه‌هایی که صادر کرده‌ایم را بررسی و افرادی را که غایب بودند را شناسایی کنیم.

از سوی دیگر در قانون فعلی افراد می‌توانند تا 24 سالگی تمام در مدارس درس بخوانند این در شرایطی است که در قانون جدید این سن تا 20 سالگی تمام کاهش یافته است. این موضوعات باید بررسی شود و فعالیت‌ها بر اساس این تغییرات شکل بگیرد.

با این اوصاف باید گفت که قانون عطف بماسبق نمی‌شود؟

دقیقا. چون قانون عطف بماسبق نمی‌شود لذا باید به سازمان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها شرایط جدید ابلاغ شود و از این طریق تمام بسترها را ایجاد کرد تا اجرای قانون هرچه صحیح‌تر صورت گیرد.

آیا در این بسترسازی توجه‌ای به سیستم مالی و انجام فعالیت‌های بانکی از سوی مشمولین هم شده است؟

در قانون جدید آمده که از زمان اجرا، بانک‌ها و موسسات مالی اگر بخواهند به فردی تسهیلات ارائه دهند باید تکلیف نظام وظیفه فرد برایشان مشخص شده باشد. لذا باید مکاتبات لازم صورت گیرد و بانک‌ها را در این زمینه آماده کرد.

ما برای انجام این دسته از اقدامات نیاز داریم تا از نظر سخت افزاری در سازمان وظیفه عمومی تجدید نظرهایی صورت گیرد و تا حدودی از نظر نرم افزاری برنامه‌های جدیدی تنظیم شود تا از این طریق وضعیت فرد از نظر تحصیلی، معافیت پزشکی، کفالت و غیره به راحتی مشخص شود.

کفالت‌های پدر 60 سال و یا سایر کفالت‌ها هم اکنون نقطه سوال بسیاری از مردم هستند و نمی‌دانند با اجرای قانون جدید تکلیفشان در این زمینه چیست. همانطور که پیش بینی کردید این قانون با پایان دی‌ماه اجرایی می‌شود. تکلیف کسانی که پرونده تشکیل داده‌اند و یا در شرف تشکیل پرونده کفالت هستند چه می‌شود؟

قوانینی که ما اجرا می‌کنیم از یک قاعده حقوقی پیروی می‌کند و عطف بماسبق نمی‌شود لذا کسانی که تا روز اجرای این قانون پرونده تشکیل دادند و پروندشان بررسی شده و برایشان حکم صادر شده است بر اساس قانون قبلی اقدام خواهد شد ولی در مورد کسانی که مدارک داده‌اند ولی پروندشان رسیدگی نشده و هنوز موضوعشان در حال بررسی است از زمان ابلاغ قانون جدید از سوی مقام معظم رهبری ضوابط جدید برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

یعنی کسانی که پرونده‌شان به مرحله نهایی نرسیده باید بر اساس قانون جدید عمل کنند؟

هر زمان قانون جدید ابلاغ شود کار بر اساس قانون جدید ادامه پیدا خواهد کرد مگر اینکه قبلاً پرونده رسیدگی شده باشد و حکم نهایی صادر شده باشد.


در قانون جدید خدمت وظیفه زمان خدمت 24 ماه در نظر گرفته شده است. این موضوع از چه زمانی اجرایی خواهد شد؟

در قانون جاری و قانون جدید خدمت سربازی 24 ماه است. تفاوتی از این لحاظ وجود ندارد اما در قانون فعلی آمده بود که شورای عالی دفاع تعیین کننده میزان خدمت وظیفه است ولی در قانون جدید ستاد کل نیروهای مسلح با اخذ مجوز از محضر مقام معظم رهبری می‌تواند این مدت را کاهش یا افزایش دهد. این نکته را تاکید می‌کنیم که اگر خدمت وظیفه اضافه شود مشمول کسانی نخواهد شد که در حال گذراندن خدمتشان هستند.


آیا می‌توان زمانی را اعلام کرد که طی آن خدمت ۲۴ ماه شود؟

اگر قرار باشد خدمت سربازی اضافه شود ان‌شاالله برای اواخر سال 92 صورت خواهد گرفت. اجرای آن حدوداً 18 ماه بعد در دستور کار قرار خواهد گرفت.   

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۵۶
انتشار یافته: ۲۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
ددم وای 24 ماه من که دووم نمی یارم و میمیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
بابا پدر ما رو در آوردید با این سربازی - بفروشید بگذارید بخریمش پولش رو بدید به اونهائی که شاید به دلیل بیکاری یا هر چیز دیگه دوست دارند برن سربازی تا اینقدر هم از حقوق پائین سربازی ناله نکن . من 20 میلیون میدم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
لطفا در رابطه با معافيت تحصيلي ها شفاف سازي شود.
لطفا اقدامي در جهت تمديد و افزايش معافيت تحصيلي انجام شود.
فراز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
با سلام
مي خواستم بدونم توي قانون جديد آيا فكري به حال مشمولين متاهل غايب بالاي 30 سال كردن يا نه . لطفا تمنا مي كنم فكري به حال ما بكنيد با 35 سال سن چه جوري با داشتن همسر بريم خدمت تكليف مخارج و اجاره خونمون چي ميشه ما يه اشتباهي كرديم غايب شديم الان هم 15 سال به بالاست داريم چوبشو ميخوريم لطفا رحمي به ما بكنيد لااقل از حالا به بعد رو بتونيم راحت كار كنيم . بخدا تا اينجا كه چيزي از زندگي نفهميديم تقصير خودمونه ولي شما بزرگواري كنيد مشكل ما حل بشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
آقا من با داشتن فوق لیسانس ، 35 سال سن ، دو فرزند پسر و دختر که یکیشون کلاس دومه و اون یکی سال آینده میره مدرسه ، 3 خانواده که خرجشونو میدم ، باید برم سربازی ؟
خداوکیلی من به چه درد شما میخورم ؟
میتونم براتون چکار کنم ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
بسمه تعالی
سلام وعلیکم :
از محضر مقام معظم رهبری عاجزانه التماس ودرخواست داریم . در ارتباط با افراد تک فرزند ومتاهلی که خود داری زن وفرزند هستند .با رافت اسلامی به این موضوع نگریسته و به خاطر رضای خداوند هم که شده مشکلی به مشکلا ت جامعه اضافه نشود .چرا که این موضوع از هم اکنون باعث اختلاف بین این گونه خانوادهای شده است زیرا که در چنین شرایط سخت اقتصادی تامین ماهیتاج زندگی برای افراد سالخورده بسی سخت ودشوار است .چه رسد به اینکه مشکلات عروس ونوه او نیز به گردنش سنگینی نماید. بس برای رضای خداوند و جلو گیری از هم پاشیدگی زندگی جوانان به این مشکل با عنایت بیشتری اتخاذ تصمیم شود. التماس دعای خیر....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
شما رو به خدا بزارید از اول سال 91 من درخواست کفالت برای پدر دادم هنوز تو مرحله رسیدگی هست گفتن 3 بهمن بیا . آخه چرا لب دریا می رم باید آب ببرم؟ به من که رسید آسمون تپید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
لطفا قانون را براي ورودي جديد دانشگاه ها اعمال كنيد.
براي ما كه روودي قديم هستيم اعمال نشود تا معافيت تحصيلي كم نياوريم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
18 ماه خدمت باعث معتاد شدن خیلی از جوانها شده وای به 24 ماه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
ما نسل سومس ها تو این مملکت شدیم موش آزمایشگاهی. اون از دبیرستان و هنرستان نمان که هر روز یک نظام آموزشی رویمان اجرا میشد . اون از کنکور و دانشگاه هان که بلندترین سدها را باید رد میکردیم این هم از نظام وظیفه و سربازی که از فردا خبر نداریم که چطور میشود.
هر روز یک قانون. خوبی قانون به ثبات آن است وگر نه با بی قانونی و سلیقه ای بودن امور چه فرقی میکند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
سن ازدواج کم بالا بود. به لطف قانون جدید بالاتر هم میره.
اشکال نداره. ما هم خدایی داریم...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
2 سال خدمت سربازي
قبول دارم بايد سربازي رفت اما نه 2 سال
2سال از پر انرژي ترين سال هاي يك جوان ببخشيد به هدر ميرود
نه مي تواند درس بخواند نه چيزي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
شما رو به خدا قبل از ابلاغ قانون جدید ، راجع به حذف قانون کفالت تک پسر با پدر بالای 59 سال تمام که یه عمری این قانون بوده و یهو حذفش کردن پیگیری کنید ... اخه چرا همه برنامه و زندگی مردم رو می ریزند به هم .
حذف قانون معافیت کفالت پدر بالای 59 سال بدون هیچ اطلاع قبلی حداقل 1یا 2 ساله، واقعا جفائی است بر کسانی که سالها برای استفاده از این قانون قدیمی و بجا برنامه ریزی کرده اند.....
حداقل 2 سال پیش اعلام میکردید
.
«وَإيّاكَ ... اَن تَعِدَهُم فَتُتبِعَ مَوعِدَكَ بِخُلفِكَ... فَاِنَّ الخُلفَ يوجبُ المَقتَ عِندَ اللّه وَالنّاسِ»
بپرهيز از خلف وعده كه آن موجب نفرت خدا و مردم از تو مى شود.
نهج البلاغه، نامه 53، در باب حقوق مردم نسبت به حاکمیت

لغو معافیت کفالت که 30 سال در حال اجرا بود به یکباره و بدون هیچ گونه اطلاع رسانی قبلی، خلف وعده نیست؟

برای من و امثال من که با اتکا به این قانون ازدواج کردیم و بچه دار شدیم و مشغول به کار شدیم . چون می دونستسم معاف می شیم . حالا به یکباره می گن لغو شد.
به خدا من توی قانونگذاری قصد دخالت ندارم . ولی ولله این نحوه یکباره قانون گذاری درست نیست. اگر هم صلاح را در وضع این قانون یا امثال این قوانین می دونین . لااقل مسلمونا یک تبصره بذارین که این قانون برای اونهایی که تازه به سن مشمولیت می رسن ، اجرا بشه . یعنی مشمول توی 18 سالگی بدونه که این قانون وجود نداره و نخواد براساس این قانون تصمیمی برای اینده و زندگیش بگیره.
نه برای امثال ما که 8 سال پیش وقتی به سن مشمولیت رسیدیم. چون می دونستیم که این قانون وجود داره . و من مشمول اون قانون می شم . ازدواج کردم . درسم را ادامه دادم . بچه دار شدم . مشغول به کار شدم . چون می دونستم که معاف خواهم شد.
حالا به یکباره توی سن 27 سالگی به من می گن قانون لغو شد. بیا برو خدمت. . کی می خواد در غیاب من خرجی خونوادهمو ما رو بده. ولله اگر میدونستم که قراره این قانون لغو بشه ، و قراره 2 سال از خانوادم ، زنم ، بچم ، دور بشم . ازدواج نمی کردم. و برنامه زندگیم رو جور دیگه ی 8 سال پیش می چیدم.
باید چه کنم . تو رو به امام حسین اگر درصدی فکر می کنین که حرفم درست است، پیگیری کنید. اگر هم درست نمی گم . هیچ گونه وقعی ندین.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
منم دقیقا دوسال درسم طول دادم تا شامل این قانون بشم؛ حالا یه شبه همه چیز عوض شد
kamran
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
کسی که قبلا مدارک داده ولی تعلل در بررسی ورسیدگی از جانب نظام وظیفه بوده چه گناهی کرده !!!!؟؟؟؟
یک مادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
تور را به خدا من فقط یک پسر دارم وپروندهاش هم رو به اتمام است
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
میشه یکی واضح بپرسه در قانون جدید پدر بالای 59 سال تمام نیازمند مراقبت تشخیص داده میشود یا نه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
خوب بود بجای اینکه به بهانه کمبود نیرو زمان را افزایش بدیید همه کسانی رو که با معافیت سه برادری معاف شدند رو هم به سربازی می بردید و از خدمت همه سربازان کم می کردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۸
ترکیه خدمتو خریدنی کرد.آلمان و قرقیزستان و ارمنستان نظرسنجی کردن جووناش نخواستن لغو کردن.ما 6ماه هم اضافه کردیم!!!!
نیما
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۹
کلا 60 سال عمر میکنی 2سالشو باید بریم سربازی!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
انتخابات 1400 محسن رضایی شورای شهر ششم سید ابراهیم رئیسی