بازدید 25710

رتبه جديد ایران در«شاخص رفاه»

کد خبر: ۲۰۲۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۰ - ۰۸:۵۰ 10 November 2011
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

پس از گذشت یک هفته از انتشار گزارش توسعه انساني سازمان ملل در سال 2011 كه بر اساس آن رتبه ايران به لحاظ شاخص «توسعه انسانی» در میان 187 کشور دنیا 18 پله كاهش يافته و در جایگاه هشتاد و هشتم قرار گرفته است، اینک موسسه مطالعاتی لگاتوم انگلیس نیز با انتشار گزارشی اعلام کرده است که ایران به لحاظ «شاخص رفاه» در میان 110 کشور جهان افتي 5 پله‌ای را تجربه کرده و در رتبه 97 از میان 110 کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

اگرچه بنا بر اعلام سازمان ملل متحد ایران جزو کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا محسوب می‌شود، اما بنا بر گزارش لگاتوم، ایران از نظر شاخص رفاه که صرفا رفاه اقتصادی هم نیست و کیفیت زندگی مردم و سطح عمومي رفاه آنها را نیز شامل می‌شود، تنزل داشته است.

تازه‌ترین گزارش سازمان ملل در ارزیابی شاخص توسعه انسانی، از جایگاه هشتادوهشتم ایران در بین 187 کشور جهان خبر داده بود؛ رتبه‌ای که در مقایسه با رتبه‌بندی منتشر شده در سال 2010 که ایران را در رده هفتادم معرفی کرده بود، بیانگر نزولی 18 پله‌‌ای بود؛ هرچند در گزارش امسال، رتبه‌بندی سال گذشته نیز مورد تجدید نظر قرار گرفته و رتبه سال گذشته ایران 87 عنوان شده است. شاخص توسعه انسانی بر اساس معیارهایی چون امید به زندگی، کیفیت نظام آموزشی، درآمد واقعی و درآمد سرانه ملی محاسبه می‌شود و رقمی از صفر تا يك را در بر می‌گیرد که هر چه این رقم بیشتر باشد دلالت بر وضعیت بهتر از نظر توسعه انسانی دارد.

در همین حال به نظر می‌رسد بنا بر گزارش لگاتوم رتبه ایران از نظر شاخص رفاه نیز کاهش یافته است. آن گونه که خبرگزاری فارس گزارش داده است، موسسه مطالعاتی لگاتوم با انتشار گزارشی اعلام کرد، ایران در میان ۱۱۰ کشور جهان از نظر «شاخص رفاه» با سقوط ۵ پله‌ای نسبت به سال قبل در جایگاه نود و هفتم جهان قرار گرفته است؛ بنا بر این گزارش، کشورهایی که در راس رتبه‌بندی شاخص رفاه لگاتوم قرار دارند کشورهایی هستند که علاوه بر داشتن تولید ناخالص داخلی بالا دارای شهروندانی شاد، سالم و آزاد هستند. لگاتوم همچنین کشورهای مختلف را بر پایه فاکتورهای تشکیل‌دهنده شاخص رفاه از جمله وضع اقتصاد، کارآفرینی، نحوه اداره حکومت، آموزش، بهداشت، امنیت و ایمنی، آزادی فردی و سرمایه اجتماعی رتبه‌بندی کرده است.

رتبه نهم ایران در خاور میانه

بر اساس این گزارش، ایران با نزول ۵ پله‌ای نسبت به سال قبل در رتبه 97 جهان از نظر شاخص رفاه قرار گرفته است. ایران در سال گذشته رتبه ۹۲ و در سال ۲۰۰۹ نیز رتبه ۹۳ را در شاخص رفاه به دست آورده بود.

 به این ترتیب رتبه ایران فقط از ۱۳ کشور؛ یعنی کشورهای روآندا، کامرون، اوگاندا، زامبیا، کنیا، موزامبیک، نیجریه، سودان، یمن، پاکستان، اتیوپی، زیمبابوه و جمهوری آفریقای مرکزی بالاتر بوده است. همچنین در این گزارش رتبه ایران از نظر اقتصادی ۷۶، کارآفرینی ۸۸، آموزش 64، بهداشت 61، ایمنی و امنیت 100 اعلام شده است. در میان کشورهای منطقه نیز ایران در جایگاه مناسبی قرار ندارد و در میان آنها رتبه نهم را به خود اختصاص داده است. کشور امارات با رتبه 27 جهانی مقام اول منطقه را به لحاظ شاخص رفاه به خود اختصاص داده است و پس از آن کویت با رتبه 35 و عربستان سعودی با رتبه 49 در مقام دوم و سوم منطقه قرار گرفته‌اند. اردن 65، ترکیه 75، سوریه 81، لبنان 82 و مصر با جایگاه جهانی 89 بالاتر از ایران در منطقه قرار دارند و پس از ایران نیز یمن با رتبه جهانی 106 و پاکستان 108 در مقام آخر منطقه قرار می‌گیرند.

نروژ در صدر کشورهای جهان

در میان کشورهای جهان نروژ دارای بیشترین رفاه شناخته شده است و رتبه اول جهانی را به خود اختصاص داده است. پس از این کشور به ترتیب دانمارک و استرالیا در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند. نیوزیلند، سوئد، کانادا، فنلاند، سوئیس و هلند نیز رتبه‌های چهارم تا نهم را به خود اختصاص داده‌اند و در این میان ایالات‌متحده آمریکا در این رده‌بندی رتبه 10 و بالاتر از کشورهای اروپایی مثل انگلیس، آلمان و فرانسه قرار گرفته است. در میان 110 کشور جهان، جمهوری آفریقای مرکزی نیز در انتهای این رده‌بندی قرار دارد و زیمبابوه و اتیوپی نیز به ترتیب رتبه‌های 109 و 108 را به خود اختصاص داده‌اند.


تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۶۷
اینو 300 بار دیگه هم بخونیم کمه : رتبه ایران فقط از ۱۳ کشور؛ یعنی کشورهای روآندا، کامرون، اوگاندا، زامبیا، کنیا، موزامبیک، نیجریه، سودان، یمن، پاکستان، اتیوپی، زیمبابوه و جمهوری آفریقای مرکزی بالاتر بوده است .
پاسخ ها
آرش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۹
من به خیلی از کشورهای دنیا سفر کردم. اگه یکی تو ایران خونه از خودش داشته باشه به نسبت خیلی دیگه از جاهای دنیا زندگی راحتی داره. من این رو با لحاظ کردن متوسط حقوق هر کشور می گم. تو همین ترکیه که البته اقتصادش از ما قوی تر هستش قیمت یه کرایه تاکسی تا 40 هزار تومن هستش
دوستان گرامی،فکر می کنم کشور قطر را جا انداخته باشید.مستحضر هستید قطر با درآمد سرانه 83400دلاری ثروتمندترین کشور جهان به شمار می رود و احتمالاً در این جدول و باتوجه به شاخص هایی که برشمردید می تواند جزء 3 ردیف اول باشد...لطفاً بازبینی و اصلاح بفرمایید.
حالا بذارید 1404 بشه ... ما اول... قراره بشیم
مبارك بأشد البته اوضاع در قشر متوسط جامعه إز اين هم بدتر است . روزي نيست كه إفرادي مثل من بخاطر عدم توانايي برآوردن نيازهاي اوليه زن وبچه آرزوي مرگ تكنيم
مطمئن هستید این آمار غرض ورزانه نیست؟
در ضمن:
به فرموده پیامبر مکرم(ص) :
از هر دری که فقز وارد شود از در دیگری ایمان خارج می شود.
پس تنها فقر مادی ملاک نیست که باهاش مشکل داریم ، مهمتر از اون فقر فرهنگی هست!
با تشکر !!
لطفا وقتی خبری را به این شکل ارائه میکنید شاخص های مورد ارزیابی و نحوه امتیاز دهی به هر کدام و را مشخص کنید تا مخاطب شما خودش هم این اعداد و ارقام را کنتل کند.
در هر صورا با توجه به مقام کشورهای همسایه و هم منطقه ای کشورمان در این لیست ها میتوان این برداشت را نمود که بالاترین امتیاز مربوط به ثروت حاکمان این کشورهاست و الا شاخصی مانند مقبولیت اجتماعی حاکمیت و درصد مشارکت مردم در تعیین سرنوشت و درصد افراد با سواد و سطح سواد عمومی و ..... یا محاسبه نشده و یا امتیاز بسیار بسیار پائینی دارد چون کشوری مانند عربستان با فقر عمومی ولی نهفته اجتماعی و عدم مشارکت مردم در سرنوشت خود و استبداد حاکمان جبارو ......نمیتواند قابل قیاس با وضعیت کشورمان باشد.
لطفا این کامنت را هم مورد توجه قرار دهید و همدرج کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۹
عزیز برادر یه تک پا برو بیرون از این کشور خودت میفهمی شاخصها کدام است
ببینم این رتبه رفاهه یا رتبه تن پروری که امارت بیست و هفتم شده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۹
اگه تن پرورند لااقل عقلشون کار میکنه که تونستند اینهمه توریست و به کشور بیابونیشون بکشونند و واسه کشورشون ایجاد درآمد کنند.
پس تو منطقه وضعمون از یمن بهتره هنوز ، تازه رتبه مون هنوز زیر صده . دیگه چی میخواین؟
مباركه
چشم شما روشن
به من ما قبل از نروژ هستیم یعنی رتبه 0.9 و این ایران که بهش اشاره شده تشابه اسمی است.
وا مصیبتا ما با این همه ثروت بعد از اردن وسوریه ومصر هسیتم؟!!
پ ن پ ، میخواید با دلار 1300 تومانی حقوق 800 هزار تومانی ناقاره بزنیم براتون
آقايون خيلي زحمت كشيدن كه فهميدن رفاه مردم چقدره واقعا دستشون درد نكنه خدا رو شكر يكي فهميد
بالاخره یه عدد و رقم آماری معتبر دیدیم. خدا پدرشونو بیامرزه که اگه آمار جهانی نبود سازمانهای داخلی میگفتند ما تو ده تا کشور اول دنیا هستیم!
اگررتبه بندی واقعی باشد ایران اسلامی از هر لحاظ که فکر کنید جزو 20 کشور دنیاست
پاسخ ها
امیر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۹
بله مطمئنا شما درست می گید ما رتبه اول تو رفاه هستیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۹
آقای پولدار شمارتو بده بهت زنگ بزنم یه پول دستی بده شهریه دانشگاه را بهم قرض بده!
ضمنا از سال 85 تا حالا پول نداشتم کاپشن بخرم، جلو بندی ماشینم هم داغونه و پول ندارم، 5 ساله از بی پولی و بنزین گرون خانوادمو نبردم سفر!
چطور میشه ایران با امارات و کویت مقایسه کرد؟ با این همه جمعیت و این همه فشار های مختلف.
ایران باید با کشور های هم طبقه خودش مقایسه شود.
واقعا شما که این گزارش رو منتشر می کنید خودتون اعتقادی بهش دارید آیا واقعا فکر می کنید وضع زندگی مردم در سوریه و مصر و اردن از مردم ایران بهتر است توی همین مصر که رتبه اش از ایران بالاتر است خود همین غربی ها علت قیام مردم رو نه بیداری اسلامی بلکه فقر و بیچارگی اکثر مردم معرفی می کنند ولی حالا از ایران بالاتره من نمی گم وضعایران از خیلی خوبه و مثلا از ترکیه بهتره ولی ...
پاسخ ها
نادر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۱۹
شما اگر درآمد میلیاردی ترکیه از توریست ها و صنعت نساجی که حتی به اروپا صادر می کند را در نظر بگیرید، نظرت عوض میشه!!
گرچه شما کامنت منو نخواهید گذاشت ولی می نویسم
وضع حمل و نقل شهری توی تهران که افتضاحه ، شهرهای دیگه رو نمی دونم
اون آقا یا خانمی که به این آمار شک داره؛ یه حساب سرانگشتی بکنه ببینه من با حقوق 650 هزارتومانی در ماه و با فرض ندادن اجاره خونه و خرج زندگی تا چند سال دیگه می تونم یه خونه 50 متری تو نظام آباد بخرم!!!!
بعد به رتبه واقعی رفاه در ایران پی میبره
اصلا درست نیست من خیلی کشورهای دنیا رفتم یعنی ما وضعمون از هندی ها تایلندی ها عراقی ها و افغانی ها هم بدتره؟ ابن آمار مطلقا غلطه. من مطمینم مردم ایران از خیلی اروپایی ها هم مرفه تر هستند.
عوضش تو شاخص فلاكت رتبه اوليم
دوست عزیزی که فرمودن وضع زندگی تو ایران از ترکیه بهتره احتمالا خودش اوضاع مناسب داره و تابعیت دوگانه رو هم ردیف کرده واسه همون از اوضاع قریب به 90 درصدمردم ایران خبرنداره کلاهتو بذار بالاتر رفیق به جای این حرفا بیاین به فکر سازندگی و بالا بردن آمار رفاه کشور باشیم که وقت منتشر شدن اینجور آمارها به توجیه کردن وفرافکنی و ربط دادنش به اوضاع بد اقتصادجهانی نباشیم
آهای آدمای منصف کجایید که نظرتونو اعلام کنید آیا ما واقعا وضعمون اینه که این آمار میگه آیا وضع علمی وتکنولوژیکی و بهداشت وسواد و... در کشورمون اینه که اینا میگن
در اروپا و امریکا که مردم میگن ماداریم زیر فشار مالیات له میشیم و وضع اشتغال و...
بدهی انگلیس 4.7 تریلیون پوند است میدونید این یهنی چی(این یعنی اگر بدهی انگلیس را یک وان پر از آب فرض کنیم وکلیه هزینه های جاری این کشور را جریان شیر آبی که به درون وان باز است لحاظ کنیم آنگاه کلیه سود و فهالیت های اقتصادی و در آمد مالیاتی و غیره طبق تحلیل یکی از کارشناسان اقتصادی خودشان مانند فنجان آبی است که هر چند لحظه از وان کم میشود این یعنی اینگلیسیها دارند بخاک سیاه میشینند آنوقت این موسسه امرکایی اروپایی برای ما شاخص تعریف میکنند
این آمارها دقیق نیست کشورهایی مانند سنگال که از ایران اتومبیل وارد میکنند و مردم فقیری داره از ایران بالاتر قرار می گیره خیلی خنده داره
یک کمی منطقی باشید دیگه اینجوری هم نیست
رفاه ایران یعنی تلاش (تنبلی کمتررفا بیشتر،تنبلی درهمه زمینه ها)واقعاچقدرکارمفید انجام می دهیم ؟ آیا برای چیزهای که نمی دانیم، یا برای کارهایی که نتوانستیم انجام بدهیم تلاش کردیم؟چقدر؟آیا تلاشمان کافی بود؟
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل