تحولات اخیر منطقه به ویژه در سوریه و موضعگیری برخی کشورهای عربی سبب شده ناظران در انتظار افشای حقایقی باشند که پیش از این تنها سربسته درباره آنها سخن به میان می آمد.
کد خبر: ۱۹۷۷۱۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۲ 17 October 2011
رسانه های عربی با اشاره به اعترافات تکان دهنده "بندر بن سلطان" رئیس شورای امنیت ملی عربستان درباره برخی وقایع مهم منطقه در سالهای اخیر از جمله ترور حریری و عماد مغنیه از نقش سرویسهای اطلاعاتی سعودی در این وقایع پرده برداشتند.

به گزارش «مهر» تحولات اخیر منطقه به ویژه در سوریه و موضعگیری برخی کشورهای عربی سبب شده ناظران در انتظار افشای حقایقی باشند که پیش از این تنها سربسته درباره آنها سخن به میان می آمد.

مسئله بازداشت "بندر بن سلطان" شاهزاده سعودی و رئیس شورای امنیت ملی عربستان در سوریه چند هفته پس از ترور عماد مغنیه در دمشق، موضوعی بوده که رسانه ها این روزها روی آن مانور بسیاری دادند.

بر این اساس، بندر بن سلطان پس از این ترور که برخی احتمال دست داشتن سرویسهای اطلاعاتی عربی را در آن دخیل دانسته اند به طور ناشناس قصد ورود به دمشق را می کند که در همان بدو ورود در فرودگاه توسط نیروهای امنیتی سوریه بازداشت می شود.

مسئله اعترافات وی در سوریه موضوعی است که هنوز فاش نشده و برخی این اعترافات را به منزله زلزله ای بزرگ در رقم خوردن تحولات منطقه می دانند. گفته می شود اعترافات این شاهزاده سعودی شامل پشت پرده روابط آمریکا و عربستان درباره لبنان، دادگاه بین المللی و ترور حریری می شود.

اما روزنامه "الثبات" لبنان اخیرا اطلاعاتی تکان دهنده درباره ترور "رفیق الحریری" نخست وزیر فقید لبنان منتشر کرده که از نقش شخص بندر بن سلطان در ترور حریری  از طریق تشویق گروهکهای وابسته به القاعده در عراق پرده بر می دارد.

بر این اساس، رئیس شورای امنیت ملی عربستان، گروهکهای وابسته به القاعده را پس از شنیدن پاسخ منفی از حریری، مامور ترور وی می کند. گفته می شود بندر بن سلطان در آن سال (قبل از 2005) از حریری می خواهد که در طرح ترور "سید حسن نصرالله" دبیرکل حزب الله لبنان مشارکت داشته باشد و در این زمینه همکاری کند، اما مخالفت شخص حریری با این مسئله شاهزاده سعودی را بسیار خشمگین کرده تا جایی که تصمیم به ترور نخست وزیر وقت لبنان می گیرد.

علاوه بر این اسناد معتبر نشان می دهد شورای امنیت ملی عربستان پس از دیدار مقامات سعودی با برخی از مقامات لبنانی در سال 2010 تصمیم به ایجاد مجدد "اتاق عملیات لبنان" در این شورا می گیرد. تصمیمی که بر مبنای دستورات "ملک عبدالله" پادشاه عربستان اجرایی شده تا در مهمترین یگان امنیتی و اطلاعاتی عربستان بخشی ویژه برای مدیریت تحولات لبنان به کار گرفته شود.

بر این اساس، در همان سال تصمیم پادشاه عربستان در زمینه ایجاد اتاق عملیات لبنان در شورای امنیت ملی سعودی با شگفتی ناظران آگاه روبرو می شود، چه آنکه بندر بن سلطان به عنوان رئیس این شورا تنها یک سال قبل متهم به تلاش برای سرنگونی ملک عبدالله شده بود.

اما به هر حال پادشاه سعودی به بندر دستور تشکیل این اتاق را می دهد تا تلاش برای جنگ روانی و رسانه ای علیه حزب لله و تخطئه چهره محبوب و مردمی سید حسن نصرالله به عنوان یکی از اهداف اساسی در ریاض دنبال شود.

بر این اساس، ملک عبدالله همان سال 500 میلیون دلار بودجه در اختیار اتاق عملیات لبنان قرار می دهد و تاکید می کند هدف ما نه ضربه زدن به حزب الله، بلکه تلاش برای هدف قرار دادن وجهه دبیرکل حزب الله لبنان است.

به هر حال مسئله اعترافات بندر بن سلطان در سوریه و گزارشهای منابع معتبر درباره نقش رژیم آل سعود در ترورهای اخیر،  موضوعی است که همچنان ابعاد کامل آن افشا نشده و به احتمال فراوان در آینده تبعات بسیاری در منطقه ایجاد خواهد کرد.روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: