بازدید 160621

آیا تک فرزندی کار درستی است؟

تنهایی برای یك كودك هم خوب است و هم بد. خوب از این جهت كه والدین مجبور نیستند محبت و توجه خود را میان فرزندانشان تقسیم كنند و بد به این دلیل كه كودك در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشكل می‌شود و ممكن است حسود شود. اما برخی دیگر از این کودکان از آنجایی که کسی را ندارند تا با او رقابت یا بازی و دعوا کنند و یا دوست و همدمی در منزل ندارند بنابراین برخی از احساسات را تجربه نمی کنند و فرصتی برای کنترل و مدیریت احساساتشان نخواهند داشت.
کد خبر: ۱۹۷۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۳ 17 October 2011
زندگی ماشینی باعث شده تا زوج‌ها به داشتن تنها یك فرزند در زندگی خود بسنده كنند.این در حالی است كه والدین تك فرزند همواره احساس گناه می‌كنند چون بر این باورند كه تنها فرزند آنها در طول زندگی خود احساس تنهایی خواهد كرد و به اصطلاح لوس خواهد شد.

به گزارش مشرق،درباره تک فرزندی دو باور وجود دارد. باور نخست اینکه چند فرزندی بسیار دشوارتر از تک فرزندی است. حال آنکه تک فرزندی مشکل‌تر است چون والدین فقط یک فرصت تکرار نشدنی برای تربیت فرزند خود دارند و باور دوم اینکه تک فرزندی بسیار ساده تر از چندفرزندی است. به دلیل کمتر بودن هزینه‌ها، نبود اختلاف بین خواهر و برادرها و... حال آن که تک فرزندی مشکلات روانی خاص خود را پدید می‌آورد. به هر حال تک فرزندی شمشیری دو لبه است که نقاط ضعف و قوت گوناگون دارد.

این مورد مزایا و معایبی برای والدین بچه دارد:
 
مزايا
 
هزينه كمتر براي خانواده، كنترل راحت تر تك فرزند، صميميت عميق والدين با تك فرزند، آرامش خانه (فرزند ديگري نيست تا با ناسازگاري آنان آرامش خانه از بين برود)، احساس امنيت و اعتماد به نفس بيشتر با تك فرزند به جهت رسيدگي بيشتر به او.
 
معايب
 
 وابستگي شديد والدين به تك فرزند (اين وابستگي سبب اضطراب تك فرزند مي‌شود وهميشه نگران است كه اگر صدمه‌اي به او برسد، والدين دچار لطمة روحي شديد خواهند شد)، حساسيت فراون والدين دربارة‌ رفتار وگفتار تك فرزند كه او را به رفتار و گفتاري نامطلوب مي‌كشد و لوس مي‌شود، مراقبت بيش از حد والدين كه استقلال تك فرزند را به خطر مي‌اندازد، وابستگي شديد تك فرزند به والدين كه مانع دوست يابي او در ارتباط با همسالان مي‌شود، تأثير منفي بر رشد تك فرزند به جهت نبودن رقابت بازي يا درگيري با برادر يا خواهر، تسليم‌پذيري والدين و عدم مخالفت با تك فرزند كه سبب شكنندگي و آسيب پذيري در آينده مي‌شود و نمي‌تواند نااميدي‌ها و فشارهاي روحي را تحمل كند، برخورد بزرگانه با كودك (اين كار سبب مي‌شود جلوي بچگي كردن او گرفته شود)، ارتباط كمتر با همسالان، به جهت نبودن برادر و خواهري در منزل از ايجاد ارتباط با همسالان خجالت مي‌كشد.
 
و همینطور معایب و مزایایی برای کودک:
 
تنهایی

تنهایی برای یك كودك هم خوب است و هم بد. خوب از این جهت كه والدین مجبور نیستند محبت و توجه خود را میان فرزندانشان تقسیم كنند و بد به این دلیل كه كودك در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشكل می‌شود و ممكن است حسود شود. اما برخی دیگر از این   کودکان  از آنجایی که  کسی را ندارند تا با او رقابت یا بازی و دعوا کنند و یا دوست و همدمی در منزل ندارند بنابراین برخی از احساسات را تجربه نمی کنند و فرصتی برای کنترل و مدیریت احساساتشان نخواهند داشت.
 
چه باید كرد؟
 
 فرستادن بچه به مهدكودك: مهدکودک و آمادگی مکانی است که در آن کودک می تواند احساسات نابهنجار را در بازی با کودکان هم سن و سال خود تجربه کند. کودکان در سنین مهدکودک دوست دارند بیشتر اوقات را با والدین خود سپری کنند به همین دلیل گاه مهدکودک برای آنان ناراحت کننده است اما آنها نیاز دارند در برخورد و صمیمیت با کودکان هم سن و سال خود تجربه کسب و احساسات خود را عاقلانه کنند.

داشتن یک همبازی: هنگامی که کودکان مشغول بازی با دوستان هم سن خود هستند ممکن است به رفتارهایی چون مشارکت و ناتوانی در صحبت یا بحث کردن با دیگران برای دفاع از حقوق خود و. . . تمایل داشته باشند، پس والدین باید در این باره با تک فرزند خود صحبت کنند.

همچنین پس از اینكه فرزند شما وارد مدرسه شد ارتباط او با همسن و سالهایش را همواره حفظ كنید.

مثلا با بچه‌های همسایه ارتباط داشته باشد و یا او را در كلاسهای مختلف ثبت‌نام كنید. سعی كنید با بستگان و خانواده‌هایی رفت و آمد داشته باشید كه فرزند همسن فرزند شما دارند.
رشد سریع

تک فرزند بودن، تاثیری بس فراوان  بر مراحل رشد کودک دارد. برخی از کودکان تك فرزند، به دلیل زندگی در یك محیط بزرگسال از لحاظ روحی و روانی بسیار سریعتر رشد می‌كنند و دنیا را از دید بزرگسالان می‌بینند.

چه باید کرد؟
 
توصیه می شود، شما و همسرتان باید كمتر به فرزندتان به عنوان تنها همدم خود وابستگی داشته باشید. والدین باید همیشه والدین فرزندشان بمانند نه همدم او.

توقعات بالا
علت تك فرزندی بسیاری از خانواده‌ها تجمیع تمام امكانات رفاهی برای تنها فرزند خانواده‌ است. با وجود اینكه تجمیع امكانات برای یك بچه احتمال موفقیت وی را بسیار بالا می‌برد اما به موازات آن ممكن است توقعات والدین از فرزند خود را نیز افزایش بدهد.

همین موضوع باعث خواهد شد تا فرزند برای موفق شدن و انجام كارهای بزرگ زیر فشارهای روحی و روانی له شود.

چه باید كرد؟

كوچكترین كارهای فرزند خود را زیر ذره بین قرار ندهید. اجازه بدهید كه وی حریم خصوصی و هویت مستقل برای خود داشته باشد. او باید احساس كند كه شما به خاطر همان چیزی كه هست دوستش دارید و توقعات غیر معمول از وی ندارید.

در فواصل زمانی مشخص با معلمان وی مشورت كنید. آنها می‌دانند كه توانایی‌های فرزند شما تا چه حدی است. در صورت آگاهی از این توانایی‌ها دیگر انتظارات غیر معقول از آنها نخواهید داشت.

سرخوردگی

با توجه به اینكه تك فرزند، كانون تمام توجهات و محبت‌های والدین در طول زندگی است به همین دلیل تا زمان ورود به دنیای خارج از خانه همه چیز را بر وفق مراد می‌بیند. اما به محض ورود به این دنیای جدید دچار سرخوردگی می‌شود چون همه چیز دیگر بر وفق مراد او نخواهد بود.

چه باید كرد؟

به فرزند خود بیاموزید كه ممكن است در زندگی با ناكامی‌ و مسائل زیادی مواجه شود كه بر وفق مرادش نیستند. اما از همه مهمتر درخواست‌های فرزند خود را به سرعت اجرا نكنید. به او یاد بدهید كه باید برای رسیدن به هدفش تحمل داشته باشد و صبر كند چون دنیای خارج از خانه هم اینگونه است.

یکی دیگراز مسوولیت های والدین ، این است که دنیای پیرامون را برای فرزند خود شرح دهند.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۱۹۵
من خودم دوست دارم فرزنددیگری بدنیا اورم اما شوهرم وخانواده اش مخلفت می کنند
تک فرزندی خیلی اشتباهه
نظرمن است است که فرزند بساز خو ب است
من اصلا به داشتن فرزند دیگر تمایل ندارم ولی از اینکه در اینده دخترم احساس تنهایی کند و به من اعتراض کند مردد هستم و با توجه به اینکه شاغل نیز هستم واقعا بزرگ کردن یک فرزند دیگر برایم مشکل هست نظر شما چیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
بیخیال باش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
دوست داری همین بچه ات طوری شود ؟ مسلما نه حالا من که چند بچه دارم دوست ندارم حتی یکی شان مریض شوم تو چی بقه بچه هات کو ؟
من هم کاملا با خودم در گیر هستم دختری3 ساله دارم و در سن 37 سالگی هستم نمی بدانم به این موضوع فکر کردن کار درستی است للطفا راهنمایی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱
هر چه سریعتر یه بچه دیگه بیار بهترین موقع است تک فرزندی در سن شما فوق العاده خطرناکه , قبلش با یه متخصص یا مشاور حتما مشاوره کن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۱
البته و صد البته با شما موافق هستم تا بالا نرفتن سنتان اقدام کنید بچه به خواهر یا برادر احتیاج دارد
من شخصاً به خاطر شاغل بودنم وسن 37 سالگی ام به داشتن فرزند دیگر تمایل زیاد ی ندارم ولی از اینکه در اینده پسرم که 11سال دارد احساس تنهایی کند البته هم اکنون هم به من اعتراض می کند ودوست دارد فرزنددیگری هم داشته باشیم ،مردد هستم و با توجه به اینکه شاغل نیز هستم واقعا بزرگ کردن یک فرزند دیگر برایم مشکل هست نظر شما چیست
من هم پسری 5ساله دارم و کاملا فخالف بچه دار شدن هستم ولی از تنهایی پسرم در آینده میترسم لطفا راهنماییم کنید.
من یه دختر7 ساله دارم تمایلی ب اوردن فرزند دیگری ندارم چون شوهرم خیلی مخالفه نظر شما چیه سنم 27 موندم سردوراهی از اینکه دخترم در اینده احساس تنهایی کنه میترسم
سلام .من الان 30 سالم هستش ویک فرزند دختر دارم که 2سالش شده .همه دوستام بهم میگن یکه بچه دیگه بیار .اونها خودشون یه دونه بچه دارن وبچه هاشون توسن 12 سال به بالا هستش و میگن مخصوصآ تک فرزند دختر اگه داشته باشی خیلی لوس وغیر قابل کنترل میشه و به من توسیه میکنن یکی دیگه بیار دختر و پسرش فرقی نمیکنه .ولی من واقعآ موندم که چیکار کنم چون شوهرم فاصله سنیش بامن زیاده و یه خورده بی حوصله است نسبت بب بچه منو دچار تردید کرده .
من هم مرددبودم که این سایت رو دیدم وتردیدم بیشتر شد کمکم کنید.
به نظر من معایب داشتن فرزند دوم خیلی بیشتر از مزیتهای آن است
با سلام من یه دختر حدودا 8 ساله دارم آرزوشه که یه خواهر یا برادر داشته باشه خانواده شوهرم خیلی اصرار دارند ولی شوهرم نمیخواد خودمم در این خصوص مرددم چون کارمندم وقت آزادم خیلی کمه
من یک پسر 16 ساله دارم تاحالا مشگلی از بابت تک بودنش نداشتم اما مدتی است که خود پسرم از تنهاییش شکایت میکنه و از من گلایه میکنه که یه خواهریا برادر باید میداشت
خواهش میکنم منو راهنمایی کنید که ایا با اینکه پسرم بزرگ شده بچه ی دوم جایز هست یا خیر
حرس نخور توکل به خدا از هیچ نترس فکر چی مکنید
حرس نخور توکل به خدا از هیچ نترس فکر چی مکنید
من یک تک فرزند 21 ساله هستم ازتون خواهش میکنم نذارید بچه هاتون تک فرزند باشن......
من تک فرزند هستم 24 سالمه چند نکته رو می خوام عرض کنم. وقتی کودک تک فرزند است با والدین خود همکلام است و از کودکی با مشکلات بزرگسالان آشناست این دو عیب دارد1 کودک بچگی کردن را از دست می دهد 2 همیشه زندگی از مشکلات یزرگسالان پر است و دچار افسردگی می شود
من چون ارتباط اجتماعی ام ضعیف است در مسایل شغلی مشکلات زیادی دارم اگر کسی به من بگوید چگونه می توانم از این ضعف ارتباطی بیرون بیایم ممنون خواهم شد
من ی پسر دارم. شاغلم.. پسرم یازده سالشه و من 36 فکر کنم دیگه امکان بچه دار شدنم ضعیف باشه...
سلام به نظر من این ضعف شما ارتباطی به تک فرزند بودن شما نداره من خیلی ها رو دیدم که چند خواهر و برادر دارن ولی مهارت انچنانی هم در ارتباط ندارن اولا این قضیه کمی ارثیه دوما در بزرگسالی اکتسابی میشه اگر براتون خیلی مهمه از کتاب های در این زمینه کمک بگیرین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
به موارد زیر گوش کنید بهتر است:
به شرطی که این مطلب را نخوانید و سرسری رد شوید و همه رااجرا کنید تا آخر و بدون لحطه ای تردید و تنبلی و گرنه حتی زحمت خواندن آنرا هم به خود ندهید :
1 - تا می توانید خرید های خانه را انجام دهید
2- تا می توانید بهانه ای پیدا کنید در خیابان به گشت و گذار کنید (همینجور الکی )
3 - در صحبت هایی که با دیگران می کنید صحبت های خود را بی دلیل بدون اینکه دیگران بفهمند کش دهید و توضیح دهید (هر چه بیشتر بهر هر بهانه ای پیدا کردید فقط حرف بزنید آنقدر که بگویند شما حراف هستید (این بهتر است تا کم رویی)
5- در خرید های خود آنقد چانه بزنید تا مغازه دار شما را از مغازه بیرون کند
7 - اگر می گویید که من رویش را ندارم پس بیخیال
8- راجب به همه چی اضهار نظر کنید
9- همین کارها را بکنید و اصلا خجالت نکشید کم کم خودتان دستتان می آید که چکار کنید
10 جلوی آیند راجع به مسائل مختلف سخنرانی کنید و خودتان را جای سخنرانی بگذارید و دائما سخنرانی کنید
تک فرزندی یعنی ایمانت خیلی ضعیف است چرا که خداوند روزی رسان است
27سالمه و دخترم 9 سالشه.نمیدانم دوباره بچه دار شدن کار درستی یا نه ؟للطفا راهنمایی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
بچه شیرین و خوب است حتی 5 تا
مونا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
اکثر روانشناسا فاصله سنی 3 تا 5 سال رو برای خواهر و برادرها در نظر می گیرن و این مطلب رو در نظر داشته باشید که اگر کودکی سن دبستان رو رد کرد و خواهر یا برادر دار شد همچنان تک فرزند محسوب میشه چون این دو کودک دیگه از هیچ لحاظی با هم سنخیتی ندارن و به دلیل فاصله سنی زیاد نمیتونن همدم خوبی باشن.
من پسری تک فرزند خانواده و 17 سال دارم. حالا که تک فرزندم احساس تنهایی میکنم . درسته که بیشتر اوقات خونه نیستم با رفقا میرم بیرون ولی وقتی خونه هستم زیاد حرف نمیزنم در اتاقمو میبندم و تنها میشینم درسته که آدم باید با والدینش صحبت کنه ولی چقد ؟ خودشم بیشتر وقتا پدرم کاره و مامانم همچنین تا ساعت 5 بعداظهر. احساس تنهایی خیلی سخته .کاش یه خواهر برادری داشتم. :(
دستورات خدا و سیستمی که خدا درست کرده حرف نداره
بیخود خودتون رو خسته نکنید و هر روز یه تز جدید ندید
اگه به حرف خدا و پیغمبر گوش میکردید این قدر هر روز حرف دیروز تون رو باطل نمیکردید
پاسخ ها
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۸
میشه لطفا بیشتر توضیح بدید؟
منم 33سالمه ویک پسر 5ساله دارم خودم کارمند هستم و هیچ کمکی ندارم این موضوع خیلی فکرمو مشغول کرده نمی تونم درباره بچه دوم. تصمیم بگیرم دوستان اگه نظری دارید بهم بگید تا از این مشغله فکری راحت بشم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱
نذاردیربشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۴/۰۹
بچه خیلی شیرین است حتی بازیها و دعواهایشان
منیه تک فرزندم 12سالمه و مشکلات تک بون اینه به علت نداشتن خواهر یا برادر بچه غرق در دنیای ارزو میشود و از دنیای واقعی دور میشه مثل من به علت صحبت با بزرگ ها کودکی رو از دست میده و مشکل افسردگی هم پیش میاد و چون بزرگ تر ها نمبتونن درکش کنن به  دنیای مجازی رو میبرن
به نظرمن فرزند کمتر زندگی بهتر تعدادبدبخت ها رونباید زیاد کنیم مگه با مستاجری و450تومن حقوق چندتابچه میشه بزرگ کرد
سلام من یه دختر5ساله دارم که واقعاکلافه ام کرده خیلی لوس شده وروابط اجتماعی شم درحدصفرتصمیم جدی گرفتم که دوتا بچه دیگه م بیارم تادیگه معنی حسودی وتک بودن یادش بره
من یه پسر 3 ساله دارم بچه میخوام ولی تو این دور زمونه اصلا از پسس برنمیام کاملا درگیرم
به نظر من اشتباه تصمیم می‌گیری چون کار شما از چاله به چاه افتادنه باید مشکلت را باهاش حل کنی کاین دلیل برای آوردن بچه های دیگر به این دنیا نیست
من یک پسر پنج ساله دارم.شوهرم راضی نیست که من بچه دار شم.من واسه اینده بچم نگرانم.واقعا از خدا میخوام بهترین راه حل رو بهم الهام کنه
من دختری سه ساله دارم اصلا بچه دوم نمی خواستم که ناخواسته باردار شدم و الان یکپسر هم دارم و خیلی خوشحالم تک فرزندی یعنی بیکسی غریبی بچه های فامیل برای فرزند مان برادر و خواهر نخواهند شد.
من سی سالمه و یه دختر هفت سال و نیم دارم، شوهرم و دخترم عاشق بچه هستن طوری که دخترم همه جا میگه من تنهام آبجی میخوام بهش میگم اگه داداشی باشه چی میگه اشکال نداره اونم نعمت خداست.موندم چون ماههای اول بارداری افسردگی گرفتم میترسم بازم همونطور شم. لطفا راهنمایی کنید،من یکسال با خودم درگیرم که بچه دار بشم یا نه.
پاسخ ها
ayda
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
من دانشجو مامایی هستم.بنظرمن نذارید بچه تونتنهابمونه....و از اونجایی ک هرچقد سن شما بالاترمیره عوارض حاملگی هم بیشتر میشه سریعتر اقدام کنین
من سی وهفت سالمه دختری یازده ساله دارم دخترم دختر میخوادو همسرم پسر من اصلا امادگی بچه دار شدن وتربیتشو ندارم نه از لحاظ جسمی ونه روحی لطفا راهنماییم کنید
سلام وخسته نباشد من 32 سالمه و یه فززند 5 ساله دارم میترسم از اینکهدوباره بچه بیارم و از طرفی هم نگران آینده دخترم هستم که اگه ما یه چیزمون بشه دخترم تک وتنها میمونه
دوسال دو دلی میکنمیترسم همینجوری پپیش بره بعد فاصله سنی شون هم زیادشه تمام فامیل میگن یکی دیگه بیار
با سلام به همه دوستان. من 36 سالمه یک پسر 5 ساله دارم. شاغل هستم و از هون ابتدای زندگی مشترک هم با همسرم تصمیم داشتیم یک فرزند داشته باشیم. عزیزان من داشتن چند فرزند با این دلیل که فرزند اول تنها نماند فقط دلیلی برای رفع مسوولیت والد بودن است.
سلام من 31 سالمه و یه دختر 4 ساله دارم به دلیل مشکلات دوران بارداری وهمچنین افسردگی بعد از آن ونیز بیماریهای نوزادی تاالان دخترم اصلاتمایل وروحیه وحتی ذوقی برای فرزنددوم ندارم لطفا حتما راهنمایی ام بکنید
به نظر من تک فرزندی به معنای رفاه واقعی برای فرزند میباشد درسته است که خداوند رزاق است و شکی در آن نیست اما خداوند متعال عقل و منطق هم به بندگانش هم عطا فرموده
من خودم تک فرزند هستم وخواهر وبرادری ندارم الان هم 19سالمه خوشبختانه میتونم باهم سن وسالام ارتباط برقرار کنم هیچ مشکلی ندارم درسته بعضی وقتا احساس تنهایی میکنم ولی دیگه عادت کردم اینکه میگن تک فرزندا لوس هستند اشتباهه من که اینطور نیستم شاید 50 درصد این طور باشه
من واقعا با کامران موافقم کامل درکش میکنم
من 24 سالمه و تک فرزندم واقعا از این موضوع ناراحتم و به شدت از لحاظ روحی اذیت شدم تو این مدت. متاسفانه به علت توجه و نگرانیه بیش از حد پدر و مادرم وابستگیه شدیدی پیدا کردم و روابط اجتماعی ضعیفی دارم! همیشه دوست داشتم خواهر و برادر داشته باشم و به دوستام حسودی می کردم. واقعا معایب تک فرزندی بیشتر از محاسنشه. اینو هر ژی بزرگتر میشم بیشتر درک می کنم و غصه می خورم.
عزيزم توکل کن به خدا وزودتردست به کارشوتاسه نشه بازى نشه
سلام من سی سالمه،یک پسر 5ساله دارم فکر میکنم به هیچ وجه آمادگی روحی برای بچه دوم رو ندارم اما همش نگران تنهایی پسرم در آینده هستم نمیدونم کار درست چی؟ چون خودم با وجود یک برادر بزرگتر،باز هم همیشه تنها بودم نمیدونم آیا واقعا یک خواهر یا برادر پر کننده تنهایی هستند؟
من ۱۴ سالمه و تک هستم درسته پدر مادر هستند اما جای خواهربرادرونمیگیره همیشه دوستام وقتی از خواهر یا برادرانشان میگن من این کمبودی احساس میکنم و ناراحت میشم
من پسري 19 ساله ام فرزند اول بعد من 4داداش و خواهر ديگر دارم که اگر نبودند واقعا افسرده ميشدم ما همه کارامون با همه و خيلي راحت زندگي ميکنيم لطفا به شعار فرزند کمتر زندگيه بهتر فکر نکنيد.
زندگيم خيلي راحتته
تازه مادرم ترم سومه دانشگاه و به تمام کاراش نيز ميرسه
سلام من ٣٩ سالمه و يك دختر ٦ ساله دارم از وقتي دخترم ٤ ساله بود مي خواستم بچه ديگري بدنيا بيارم ولي شوهرم مخالف بود ، حالا كه راضي شده من به خاطر سنم دو دلم لطفا راهنماييم كنيد.
سلام من مادر یک بچه دو سال و نیمه هستم و الان واقعا احساس میکنم نمیتونم هم مادر باشم هم هم بازی یعنی مادر هر چقدر تلاش کنه نمیتونه جای هم سن و هم بازی رو پر کنه
دوستان من یک دختر پنج ساله دارم یک ساله دارم پرس و جو میکنم که بچه دوم خوبه یا تک فرزند بیشترین درصد نظر به این هستن که تک فرزند بیشتر اسیب میبینه دیگه امروز مصمم شدم که پیش متخصص برم و برای بارداری اقدام کنم
منم 34 سالمه وی دختر 8ساله دارم واقعا بچه دوم دوست ندارم ولی اطرافیان خیلی میگن ی دونه دیگه بیار این بچه اوردن شده برام ی کابوس شبانه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
دقیقا منم مثله شما و تو شرایط شمام اصلا نمیدونم چیکار باید کنم که بعدا پشیمون نشم
هیچ کس باندازه کسی ک تنهاست و نتیجه تک فرزندیه نمیتونه دراین مورد خرف ستجیده ای بزنه
تک فرزندی خیلی بده من ک پدرومادرمو نمیبخشم چون خیلی سختمه . روزی نیس ک بهش فک نکنم. ب خاطر ایجاد امکانات بیشتر این کارو نکنید. نمیبخشنتون
سلام من ٢٦ سالمه يه دختر چهار ساله دارم دخترم و شوهرم خيلى بچه دوست دارن طورى كه دخترم هر روز ازم ميپرسه من آبجى ميخوام ولى خودم تمايلى به فرزند دوم ندارم راهنماييم كنيد خواهش ميكنم آيا فرزند دوم واقعا لازمه ؟؟؟؟
فرزند کمتر زندگی بهتر فقط یه شعاره که برای ما ساختن ... متاسفانه خوب هم بینمون جا افتاده ........ ان شاءالله که شما پایبند این شعار نیاشید.
من چهل و یک سالمه و یک پسر شش ساله دارم از طرفی شوهرم هم بچه نمیخواد ولی من خودم به خاطر پسرمم دوست دارم یکی دیگه بیارم از طرفی خودمم دودلم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم
من که نمیتونم پدر مادرمو ببخشم .هیچ وقت . خالا به هر دلیلی ک من تنها شدم ولی نمیتونم ببخشمشون . در حقم ظلم کردن . شما اینکارو در خق بچه هاتون نکنید
من یه مادر شاغلم. بعد از تولد دخترم فرزند دوم نمی خواستم ولی تصور این که دخترم بعدا" تنها خواهد ماند دیوانه ام می کرد فرزند دومم رو به دنیا اوردم هر جند برای خانمهای شاغل بزرک کردن بچه دوم سخته ولی خیلی خوشحالم لاقل دخترم یه همخون داره یه همریشه .گاهی می بینم آنقدر مادرانه و مهربانانه از داداشیش حمایت می کنه .من در این مدت به این نتیجه رسیده ام که تک فرزند ممکنه رفتار نرمالی نداشته باشه چون تو خونه غیر خود کسی رو ندیده از طرفی همان طور که ما پدر مادرها به نیازهای اساسی فرزندانمان توجه می کنیم و کم نمی ذاریم داشتن خواهر یا برادر هم جز این نیازهای اساسی است و نباید از بچه دریغ شود البته به عنوان یه مکادر شاغل که وقت زیادی برای بچه ها ندارم بیش از دو بچه رو نمی پسندم .
من خودمم درگیرم پسرم 5سالش هست وازم خواهرمی خوادماندم چه کارکنم35سالم هست می ترسم به درس پسرم لطمه بخ ره
من خودمم درگیرم پسرم 5سالش هست وازم خواهرمی خوادماندم چه کارکنم35سالم هست می ترسم به درس پسرم لطمه بخوره ازنظرمالی وجسمی شرایطمون خوب هست اماچون پسرم اذیت می کنه شوهرم راضی به آوردن یه فرزنددیگه نیست ازتون خواهش می کنم من راراهنمایی کنید ممنون
باسلام من 34سال سن دارم ویک پسر12ساله اصلانمیتونم تصمیم بگیرم برای داشتن فرزند دوم همسرم هم میگه هرطورخودت صلاح میدونی ولی پسرم گاهی اوقات دوست داره که یه خواهریابرادر داشته باشه واقعا ذهنم درگیراین قضیه شده چون پسرمم بزرگ شده بدردش نمیخوره ازیک طرف هم میترسم پشیمون شم اگه بچه دیگه بیارم چون پرم ازآب وگل دراومده ودوباره بجه دیگه ودردسراش لطفا کسانی که شرایط من ودارن راهنمایی کنن ممنون میشم.
سلام.من برای یک تحقیق میدانی به چند نفر تک فرزند نیاز دارم اگه کسی تمایل داره که با من همکاری کنه لطفن به من ای.میل بزنه.این موضوع برای من هم بسیار مهمه چون خودم تک فرزند هستم.ممنون
سلام.من برای یک تحقیق میدانی به چند نفر تک فرزند نیاز دارم اگه کسی تمایل داره که با من همکاری کنه لطفن به من ای.میل بزنه.این موضوع برای من هم بسیار مهمه چون خودم تک فرزند هستم.ممنون
من یه تک فرزندم الان هم هفده سالمه
فقط یه چیزی به همه میگم به هیچ عنوان نزارید کسی تک فرزند بشه همین و بس اونایی که کثل منن میفهمم من چی میگم
با سلام من هم شاغلم دخترم 5 ساله بود که بار دار شدم ناوخواسته و پسرم به دنیا اومد تک فرزندی رو نمی پسندم چون ریسک بزرگیه از طرفی بحث خون و همریشه بحث مهمیه . به هر حال من دو فرزندی رو پسندیدم
با سلام. بنده خود در یک خانواده تک فرزند بزرگ شده ام . از همه عزیزانی که دارای یک فرزند هستند عاجزانه تقاضا میکنم از این زندگی تک فرزندی پرهیز کنند. چرا که فرزند شما دارای مشکلات بسیار فراوان از قبیل افسردگی,بی انگیزگی,گوشه گیری,ناراحتی دائمی که در رفتار او قابل مشاهده است و... هزاران مشکلات دیگر که در دوران نوجوانی و بزرگسالی گریبان گیر او خواهد شد. اگر شما والدین به راحتی و ارامش خود فکر میکنید حداقل یک بار فقط یک بار به فرزندتان و مشکلات او هم فکر کنید. باتشکر
من 38 سالمه ویه پسر10ساله دارم .بدجوری موندم سردوراهی که ایا یه بچه دیگه بیارم یا نه؟هم فکربچمو میکنم که تنهانمونه وهم فکروپیری خودمون رو .به نظرتون دیرنشده؟این کاردرسته یانه؟
سلام ، من ٢٩ سالمه و يك دختر ٥ ساله دارم كه سالم بدنيا اومدنش معجزه بوده و هر بار بارداري واسه سلامت جنين ٢٥% ريسك داره و استرسش واسم تومور اورد و عمل كردم ولي دخترم و همسرم بينهاييييت واسه بچه بعدي بيتابي ميكنند تا جايي كه ديگه دخترم تو خواب و بيداري ورد زبونشه دين و دنيا رو واسطه كرده بچم، شاغل هستم و ...
واقعا موندم ميترسم دير شه نتونم جبران كنم واسش تو رو خدا نظر بديد
من 30طسالم،پسرم 4سال نیم،به امیدخداگذاشتم حامله بشم،بخاطرتنهای بچه م.ودراینده اگه مشکلی داشتم،حداقل پسرم نتونست بیاد سراغ اون یک دیگه بیاید
من تک فرزند هستم و 13 سالمه بعضی وقت ها احساس پوچی میکنم هرچی از بچگی التماس کردم که یک بچه دیگه بیارن نیاوردن پدرم راضی نمیشه بعضی وقت ها به بچه های داییم و خالم حسودیم میشه کاش من هم خواهر برادر داشتم
سلام ی دختر هفت ساله دارم برای آیندش نگرانم بخاطرمسکلات کاری وآینده بچه میترسم دوباره حامله بشم شده برام جنگ روانی.لطفا راهنمایی کنید
سلام من یه پسر 8 ساله دارم شوهرم مخالف شدیده که یه بچه دیگه بیاریم الان هم 41 سالمه ولی از اینده پسرم میترسم چکار کنم
سلام من ۲۵سالمه.دخترم ۷سالشه .خودم خانه دارم و همسرم کارمند.من اصلا از بچه خوشم نمیاد همسرم هم همین طور.خودم چهار خواهر و دو برادر دارم هر کدومشون دوتا بچه دارن چهارتاش هم سن دختره من هستن و ما زود زود هم دیگر رو میبینیم.و دخترم با بچه ها بازی میکنه و از چهارسالگی هم مهدکودک میره.نمیدونم چیکار کنم ؟
ماچهار خواهر دو برادرهستیم همیشه فکرم بیش اوناست ای کاش نبودند شما 1 درد دارین ما10000000000000000 جور کمبودمهبت نداری بیتوجهی بزن بزن حالا من خودم شخصا تجربه کردم 1 بچه کافی من دختر4خوانواده یدونه بسر 6ساله دارم
من تک پسر خانواده هستم و دو خواهر کوچکتر از خود دارم که اصلا با آنها زیاد جور نیستم همش احساس افسردگی شدید می کنم و احساس تنهایی می کنم خیلی به پدرومادرم وابسته ام واسم خیلی مشکله
من سی سالمه و یه دختر هشت ساله دارم، دخترم از نظر رفتاری خیلی نرماله، اصلا هم دوست ندارم دوباره بچه دار بشم، کلی جوونیمو گذاشتم تا فرزندم بزرگ بشه، کلی اندامم بهم خورد کلی زحمت کشیدم تا دوباره لاغر بشم، به نظرم دوباره بچه دار شدن حماقته
یه دونه لوس بهتر از چهار تا گرسنس۰
پاسخ ها
زیبا
| Germany |
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱
من یه تک فرزنده 19 سالم
با یه امکانات خوب
ولی حاظر بودم این امکانات نبود و یه خواهر کوچیکتر داشتم
نذارید دیر بشه
تنهایی خعلی سخته
هیچکس و هیچ چیز جایه خواهر و برادر رو پر نمیکنه
تک فرزند بودن اصلا خوب نیست مشکلات زیادی رو در پی داره هم برای پدر و مادر هم برای فرزند.پیشنهادمیکنم به خانواده ها که حتما به فکرآوردن بچه دوم باشن متاسفانه در ایران تک فرزندی رواج پیداکرده که اصلا هم خوب نیست من که تک فرزندم میفهمم که بد دردیه
من یه پسر ده ساله دارم. چند سال هست که برای بچه دوم اقدام کردیم ولی خدا نخواست.. و دیگه از نظر سنی خودم دیر شده... چکار باید بکنم که پسرم حس تنهایی پیدا نکنه
من یه پسر ده ساله دارم. چند سال هست که برای بچه دوم اقدام کردیم ولی خدا نخواست.. و دیگه از نظر سنی خودم دیر شده... چکار باید بکنم که پسرم حس تنهایی پیدا نکنه
من سی سالم وکارمند بانک هستم یه بچه 4 ساله همدارم تازگیا خیلی به فرزند دوم فکر میکنم ولی ازیه طرف شغلم وموقعیت کاریم واز یکطرف خستگی جسمی وروحی نمی دانم چه کار کنم اصلا هم به مسایل مادیش فکر نمیکنم چون معتقدم خدا کمک میکنه راهمناییم کنید
من ۳۸ سالمه شوهرم ۴۷ سالشه یک پسر ۱۷ ساله داریم به نظرتون برای بچه دیگه دیر شده
عزيزم توكل كن
فقط تک قرزندی
من یه دختر15ساله هستم تک فرزندهم هستم وخیلی احساس تنهایی میکنم در صورتی که افسرده شدم البته قبلا اینطور نبودم این یکی دوسالی هست که اینظورم از یه جهت خوبیش اینه که همه چی واسم فراهمه ولی نمیدونم باید چ کنم اگر بشه راهنماییم کنید
من 25 سالمه و یه پسر 9ماه دارم کلا به همسرم گفتن که من 4تا فرزند میخوام ولی ایشون میگه دو تا من مخالف تک فرزندی هستم
سلام من بیستو چهار سالمه یه پسر سه ساله دارم خیلی تو دوراهیه وحشتناکی قرار گرفتم نمیدونم دومیو بیارم یا نه البته خانه دارم و شاغل نیستم تنهل مشکلم اینه که اعصاب بچه ندارم همین بچمم مامانم بزرگ کرده نمیدونمدومیو میتونم بزرگ کنم یانه
منم تک فرزندم...15سالمه وهیچ کدوم از این ویژگی هارو ندارم.......همه تک فرزندا عین هم نیستن....
به این نکته هم توجه کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
بنظر من كيفيت مهمترازكميت است تعدادبچه بستگي به شرايط زندگي داره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۵
كيفيت مهمترازكميت است
من یک پسر تک فرزند 12 ساله ام . خیلی تنها وعصبی هستم . از والدین خواهش میکنم یا اصلا بچه نیارید یا اگر هم میاورید بیشتر از یکی بیارید .من تنها هستم چون پدر ومادرم مرا از کودکی به چشم یک بزرگ میدیدن و همبازی هم نداشتم
من چیکار کنم.اون موقعی که هم بازی میخواستم والدینم بچه نیاوردند تا زمانی که 12 ساله شدم .من از این ناراحتم که همه ی فامیل هایمان بچه هایی با اختلاف سن 3و 4سال دارند و همبازی همند و تازه الان تو این موقع که تو سن 12 سالگی هستم میارن.دارم افسرده میشم
از هر چی تک فرزندیه متنفرم زندگیم نابوده بابا اگه میترسید که اوضاع کشور و دنیا خوب نیست پس چرا این بچه ی اول بدبخت رو به دنیا آوردید آخه ا مامان بابا اگه شما رفتید من تنهایی تو این دنیا چیکار کنم
والا اونايي هم تك فرزند نيستن ٧-٨ تا خواهر برادرن ميگن ما زياد بوديم بهمون توجه نشد،كار به كارمون نداشتن،افسرده شديم.اوني كه يكي هست ميگه من تنها بودم،همدم نداشتم افسرده شدم،زياد زندگي و سرنوشت خودتون رو معطوف به عوامل دور و بر نكنيد،هميشه دليلي هست كه بخواد ادم رو افسرده كنه.خودتون و وجودتون رو با خودتون بسازيد
به نظرمن چندفرزندی مشکلات خیلی بیشتری نسبت به تک فرزندی داری آسیبهای روحی که توچندفرزندی دیده شده خیلی بیشتره شاید تک فرزندی به نظر تنها بیاد اما چندفرزندی هم دلیل بر تنها نبودن نیست به خصوص بچهایی که پشت سرهم هستند حسودتر و خودخواه ترو روحیه ی ضعیف تری دارن و فقط تنها کاری که بلدن بچهای کوچکترو بزرگ کنن و پدرومادر خودشونو راحت میکنن وارزشی هم به خواسته های بچها نمیدن تک فرزندی اگر مشکلات داشته باشه خیلی خیلی کمتر ازچند فرزندی یا دوفرزندیه فقط برای افزایش جمعیت چندفرزندی توصیه میشه همین ادمها اگر بهشون توجه بشه هیچ وقت تنها نیستن تربیت مهمه نه تعداد
من 33 سالمه یه دختر 6 ساله دارم افسردگی و اضراب شدید دارم نمیتونم باردار شم ولی تنهایی دخترم عین خوره داره روحمو میخوره من چیکار کنم
سلام...من 14 سالمه و تک فرزندم و همیشه تک فرزندی رو دوست داشتم...به نظرم تک فرزندی واقعا خوبه چون که زمان کافی داره تا برای خودش وقت بزاره،راحت تره...
نظریه ی اشتباهی هست که میگن تک فرزند ها مشکل روابط دارن...نه...من آدم شادی هستم و روحیه ی فوق العاده بالایی دارم و روابط اجتماعی خیلی خیلی خوبی هم دارم...لطفا همه رو یکی نگیرید...خیلی ها از تک فرزندی راضین...
به نظر من، به جیبتان نگاه کنید. قطعاً دو فرزند فقیر، مشکلات به مراتب بیشتری از یک فرزند متوسط از لحاظ مالی یا حتی فقیر خواهند داشت. افرادی هم که می گویند خداوند روزی رسان است، انگار هنوز فیلم گرسنگی آفریقایی ها را ندیده اند.
به نظر من ، اگه فرزند دختر دارید فرزند دیگری بیارید ، اما اگر فرزند پسر دارید همون یکی کافی است چون پسر باید همیشه تو اجتماع باشه کار کنه تلاش کنه و مرد که بشه دیگه انقد تو زندگی مشغله کاری داره که شاید مادر و پدرش را هم نبیند، اما دختر نیاز به خواهر یا برادر دارد چون دختر احساساتش بیشتر است .
من یک تک فرزند ۱۳ ساله هستم ، من کاملا از وضعیتم راضیم چون اگر الآن بخوام خواهر یا برادر کوچک داشته باشم حتی برام بدتر از تک بودن است !! اختلاف سنی بین ۱ تا ۵ سال کافیه بیشتر از این فرقی با تک بودن نمیکنه ، من توی خیلی از مشکلات همدم مادرم هستم کسی توی خانواده بی مشکل نیست ، اصلا هم لوس بار نیامدم ، همه تک فرزند ها با هم یکی نیستند
اینها همه اش چرت و پرت است که ، تک فرزندی اشکال دارد و ......
اینها همه اش القاعات غلط این حکومت در تلویزیون و توجه کردن به افکار غلط سنتی و دینی می باشد.
من یک دختر سه ساله دارم و حالا نیز در اثر توجه به این موضوعات اشتباه و خطای خانومم که به موقع به دنبال سقط جنین نرفت و گناه دانست. از همسرم قهر کرده ام و شاید از هم جدا شویم.
بخاطر این چرت و پرت هایی که متاسفانه وجهه شرعی می دهند.
فقط کارمندان رسمی و کسانی که کاملاَ تامین مالی هستند باید به بچه دوم فکر کنند.
تازه اگر عدالت را نتوانی بین بچه ها ایجاد کنی، مسئول هستی و آیا انوقت می توان گفت گه دین اسلام گفته روزی در دست خواست؟؟؟
خدا از کجا پول تزریق خواهد نمود؟؟؟
من 15 سالمه وتک فرزندم خیلی احساس تنهایی میکنم همیشه حسرت داشتن خواهروبرادری توی دلم مونده از پددومادراخواهش میکنم بچه هاشونو تنها نزارن علاوه براین خودشون هم پیری ومریضی ....دارن باید یکی عصای دستشون بشه
سلام من یه دختر 15 ساله و تک فرزندم ؛ الان ک دارم اینارو مینویسم دارم گریه میکنم؛من از بچگی ارزوم بود ک خواهر و برادر داشته باشم ... تروخدا این کارو با بچه هاتون نکنید .... بخدا من همیشه تا یه نفر رو میبینم ک خواهر و برادر داره از حسودی میترکم....تروخدا التماس میکنم ک نزارید بچه هاتون تنها بزرگ شن ...من توی خیالاتم همیشه تصور میکنم ک خواهر و برادر دارم .... تروخدا این ظلم رو نکین در حق بچه هاتون
داداش قران رو ولش کن منم کارمند شرکتی هستم فکرشو بکن بعد 120سال زندگی باید رفت تک فرزندت چی میشه خودتو بزار جای فرزندت نه خواهر نه برادر
بنده خودم دوخواهر کوچکتر از خودم دارم واز این که تک فرزند نیستم خیلی هم راضیم ضمن این که با پدر ومادرم خیلی حرف می زنم ولی انقدر که تو حرف زدن با خواهرام احساس راحتی می کنم با مامانم یا بابام این حس را ندارم وحتی با اینکه انها از من کوچکتر هستند ولی خیلی هم را حمایت می کنیم وحتی با جر وبحث ودعوا هم می کنیم اما تحمل دوری از هم را نداریم
سلام من یه دختر18 ساله تک فرزندم میخوام از پدرومادرا خواهش کنم این ظلم رو درحق بچه هاشون نکنن.تنهایی خیلی بده.تاکی خواب و گوشه گیری و بی کسی و شبکه های اجتماعی؟اخه تاکی...؟
پاسخ ها
احمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
سلام
من هم یه پسر 18 ساله تک فرزندم واقعا که ما تک فرزند ها یک احساس غم و تنهایی عجیبی داریم که به نظر من هیچ راهی در ظاهر برای از بین بردن غم نداریم
موافقم
من نمیدونم چطورازجوانهای بی حال مثل من توقع دارید یه زن باچندتابچه داشته باشن؟
من 16سالمه دیگه خسته شدم وقتی دوستامومیببنم خاله شدن عمه شدن میمیرم چراپدرمادرااین کارارومیکنید؟اگه میخوایدبچه بیارید2تاخوبه نه یکی واسه راحتی خودتون اون بچه چه گناهی کرده اخه؟
سلام

هم نشین خوب بهتر از تنهایی و تنهایی بهتر از هم نشین بد است- حدیث از امیر مومنان (ع)

خواهر و برادر اگه خوب باشن پنج تا هم کمه اگه بد باشن یه دونه اش هم نباشه بهتره به ادم ها بستگی داره .
توی این دوران که نه کار درست و حسابی هست و نه خانه و خورد و خوراک درست حسابی چند فرزندی برای کسی که شغل درست و حسابی ندارد بدرد نمی خورد اول دولت باید مشکلات جامعه را حل کند بعد به فکر افزایش جمعیت بیفتد وگرنه وبال گردن خودش می شود اگه به زور روزتان شب می شود همان یک فرزند کافی است
من ۴۵ سالمه ویه دختر ۱۰ ساله دارم نمیدونم ایا فرزند دیگه میتونه کمکی به دخترم بکنه دراینده یا اختلاف سنی زیادشون اونارو ازهم دور میکنه.ضمنا من خودم اصلا حوصله بچ دوم رو ندارم
بی خیال بابا تک فرزند خیلی هم خوبه
سلام ۳۵ساله هستم و یک پسر ۱۴ساله دارم فکر میکنم خیلی دیر شده برای بچه دوم اشتباه کردم باید زودتر اقدام میکردم
من يه پسر سيزده ساله دارم الان دوباره دارم پدر ميشم خيليم خوشحالم .هروقت پسرم بچه هاي ديگرو ميديد كه خواهر برادر دارن غم و حسرت رو تو چشماش و رفتارش ميديدم الهي كه يه پسر يا دختر سالم ديگه خدا بهم بده از خوشحالي بال درميارم ...
سلام دوستان.من ی خانم 34ساله هستم ک ی دختر 15ساله دارم.من خیلی منفعت طلب و خودخواه بودم.البته موقعیت اجتماعی بسیار عالی هم داشتم و دارم.همه چیز دنیارو همیشه واسه دخترم میخواستم و میخوام.این روحیات و افکارو تا زمان 6سالگی دخترم داشتم.اما بعدش تصمیم گرفتم ی فرزند دیگه هم داشته باشم.ولی قسمت نشد ک نشد.یبارم سقط داشتم.چ میشه کرد از چند جهت نشد ک نشد.در حال حاضر ک دخترم15ساله شده خیلی احساس نقص دارم و فکر میکنم تک فرزند داشتن ی نقص و ایراده.در حدی ک افسردگی گرفتم.البته دخترم از نظر روحی و اجتماعی در سطح بالایی قرار داره.تا حالا غصه و ناراحتیشو ندیدم.ب شبکه های مجازی هم علاقه ای نداره و اهل افرات و تفریط نیست.ولی خودم واقعا اذیتم.البته همسرم بی خیاله.ولی میدونم از بچه بدش نمیاد.ولی انگیزه و رقبت هم نشون نمیده.واقعا دارم خودمو از بین میبرم.اگه تصمیم قاتع بگیرم میدونم ک میتونم.اما مشکل اینجاست ک بخاطر بزرگ شدنش دیگه نمیتونم تصمیم بگیرم.لطفا نظرتونو بگید.
پسرم دو سالشه برا بچه دوم مرددم . میرم روانشناس
من خودم یه دختر تک بچه 15 ساله هستم تک بچه بودن خیلی بهتره چرا که خجالتی نمی شه آدم حرفش رو می تونه بزنه ارتباطش با بقیه خیلی بهتره و.........یکی از دلایل هم نصف نشدن محبت هستش
افراد تک فرزند واقعا در حق بچه ی خودشون ظلم میکنن. وقتی بچه بزرگ شد واقعا تنها و بی یاور میشه
من 18 سالمه و یه دختر هستم . تک فرزند...
تو این تجربه ای که داشتم فهمیدم تک فرزندی چیز خوبی نست ادم به یک همدم تو زندگیش نیاز داره پدر و مادری که پیر میشن و دیگه حوصله شنیدن خیلی حرفات ب دلیل افزایش سن ندارن هم بازی نداری رفیف نداری تا یک خواهر و برادر میبینی که خوشن باهم دلشون گرمه پشت هم هستن حتی اگ قهر باشن بازم دلشون قرصه ک هوای همو دارن اما تو چی میون این همه آدم ئ این همه شلوغی فقط خودتو و خودت ...من که کارم ب روانشناس کشید دارم افسرده میشم هیچکس ندااااااااااارم کاش حداقل یه دونه خواهر یا برادر داشته ....خدااااااااا تنهایی من انتخاب کی بود؟؟؟؟/
سلام من خودم تک فرزندم وظیفم میدونم چندتا چیزو بگم .... داشتن خواهر و برادر ضامن خوشبختی کسی نیست .‌.. بهتره هممون به داشته هامون فکر کنیم... به عزیزانی ک تک فرزندن میخوام بگم که انقدر ذهنشونو درگیر این مسعله ی بیخود نکنن ... درسته که خواهر و برادر خوبه ولی اونقدری ن که همه ما ذهنمونو درگیرش کنیم .... همیشه انسان به چیزی که نداره علاقه داره ....
دخترم شش سالشه.شوهرم مشکل اعصاب داره.از لحاظ مالی تامینم.بچه دوم با پدر مریص در اینده ؟نمیدونم چه تصمیمی بگیرم.دخترم وهمسرم خیلی دوست دارند.لطفا راهنماییم کنید.
سلام..من22سالمه یک تک فرزندم.....منکه عادت کردم.....بنظرم ب تک فرزندا بعضیا حسودی میکنن....در کل خیلی دوس داشتم یک خواهر داشتم ..........الان دیگه دیر شده .........تفاوت سنی زیاد میشه با من...............
من هم یک پسر چهار ساله دارم ....مطمینم برای خودم تک فرزندی بهتر ولی از همین حالا احساس میکنم پسرم تنهاست ....زندگی سخته قبول دارم ولی وقتی خوب بهش فکر میکنم میبینم تنهایی هم خیلی سخته ...دوست دارم خانوادم گرم باشه تا اینکه پولدار ....خدا بهمون کمک کنه ...ضمنا من یه برادر زاده دارم 15 ساله وقتی اونو میبینم و پسرمو جاش میزارم با اینکه تو رفاه کامل اما خیلی تنهاست ....خیلی ...دلم براش میسوزه ....زیاد
من یه دختر سه ساله دارم شاغلم.یکم مرددم که دومی رو بیارم یا نه؟!
دخترمم تو این سه سال خیلی اذیتم کرد خیلی گریه میکنه و بهونه گیر وجیغ جیغو از همون اولم همینجوری بود خیلی میترسم بچه دومم هم اینجوری باشه
من مادريك پسر٩ساله و٤١سال سن دارم.پسرم هرروزازمن ميخوادكه براش برادربيارم.ولي هرچي باهاش صحبت ميكنم گوش نميده.ازنظرخودم اصلا بارداريم منطقي نيست ولي ناراحتيونيازپسرم داره عذابم ميده.نميدونم چه كنم
سلام .نمیدونم چی بگم تک فرزند بودن خیلی سخته نمیتونی جلو مشکلاتت وایسی حتی باعث افسردگی هم میشه من که همیشه تو تنهاییام گریه میکنم ارزو داشتم یه خواهر یا برادر داشتم تا باهاشون حرف بزنم اخه فک کنم ادم با خواهر و برادرش راحت تر باشه
سلام من 15سالمه احساس تنهایی میکنم با اینکه همش میریم مسافرتو خونه فامیلا... ولی هیچی به این نمیرسه که یک خواهر یا برادر داشته باشی.
سلام من 15سالمه احساس تنهایی میکنم با اینکه همش میریم مسافرتو خونه فامیلا... ولی هیچی به این نمیرسه که یک خواهر یا برادر داشته باشی.
منم 14 سالمه و تک فرزندم و اینو کاملا قبول دارم که واقعا تحمل بعضی چیزا واسم خیلی سخت میشه چون هم سن و سالی نیس که درکم کنه
من یک جوان ۲۰‌ساله تک فرزندم
واقعا تک فرزندی وحشتناکه
شاید در کودکی حس نکردم اما الان در این سن دارم از تنهایی و رفتار دیگران ضربه میخورم
نزارین بچه هاتون تک باشن.....چون در جوانی ضربه میخورن
سلام .منم یه پسر ۱۰ساله دارم دوست داره خواهر و برادر داشته باشه خودم الان ۳۶سالم ولی اگر بخواد فرزندی داشته باشم نمیدونم فاصله سنی یازده سال چطور میتونه باهم کنار بیان تک فرزندی بالا عزیزان گفته بودند خیلی تنهان یا اینکه یکی اصلا با فاصله سنی ۱۲سال دوست نداشت, بعضی مهم نبود کوچکه چند ساله باشه فقط باشه, اینکه منم مردد شدم آیا بخاطر پسرم بچه دوم داشته باشم یا نه. لطفا شما تک فرزندا بهم کمک کنید
سلام
من یک تک فرزندم که 13 سال دارم
از شما می خواستم بپرسم برای گزراندن زمان ( در روز های تعطیل یا کار و درس و ... نداریم ) چه کار می توانیم انجام دهیم؟؟
ممنون میشم اگه کمی زود جواب بدین
من 24 سالمه یه پسر دارم امسال دوم دبستان میره به نظرشما یه بچه ی دیگه بیارم یانه وضع مالی مون خوب نیست
من يه تك فرزندم و بنظرم تك فرزندي اشتباهه چون باعث ميشه پدر و مادر روي فرزند حساسيت پيدا كنن و بهش اجازه تصميم گيري مستقل ندن
شرایط همه باهم فرق داره پس هچکس نمیتونه بگه تک فرزندی خوبه یا بد من تک فرزندم ارتباطم با والدینم عالیه و پدرم مثل برادر و مادرم برام مثل خواهره تک فرزندا مغرور نیستن مسئولیت پذیر و عاقل هستن... بزرگ بشن هم تنها نمیمونن.. بستگی به خود فرد داره... لطفا اگه تک فرزند نیستید قضاوت نکنین الکی
من ۲۰ سالمه وتک فرزند هستم تک فرزندی خوب نیست حداقل برای من. در ارتباط برقرار کردن در برخورد با مشکلات زندگی بسیار ضعیف و زودرنجم اگه یه مسئله ای بر وفق مرادم نباشه فوری ناامید وناراحت میشم توی جمع هم خیلی خجالتی ام و هیچ دوستی نزدیک و صمیمی هم ندارم
دوستان من قبلا توی بحثهای جمعی میگفتم تک فرزندی خوبه ...ولی با یه اتفاق که اونم تصادف پسرم بود فهمیدم خیلی اشتباهه وابستگی که ادم به تک فرزند داره .پدر مادر دوووم نمیاره اگر اتفاقی بیافته .تک فرزندی خوب نیست ..یا فرزند نداشته باشی یا حداقل دوتا
سلام
من آموزگارم.خودم دوفرزند دارم با۴سال اختلاف سنی.گرچه معضل تک فرزندی درکلاس درس هم خودنمایی میکنه ،چون تک درخت زندگی خواهان توجه همکلاسی وآموزگاره واین مقدورنیست،علاوه برآن باتوجه به کمبودش کلاس روبه هم میریزه وباسرزنش روبروست.
امامابه فکرخودمونیم نه آینده وروحیه فرزندانمون.
چه بسا دوفرزند فقط کافیه وقاعده درست ۴ فرزندجورهست.
دنیای همه دنیای کودکی تا جوانیست ،بعدازاون خانواده ها تفکیک خواهندشد.چه خواهرو برادرخوب باشند باهم یانباشند!
باسپاس
سلام من دوتا دختر ناز دارم ٨ساله و ٥ ساله فقط ميخواستم بگم اگر صد بار ديگه به عقب برگردم باز هم دو فرزند خواهم داشت وقتي باهم بازي ميكنن بيرون از خونه مواظب هم هستن صداي خندهاشون از توي اتاق مياد ، صبح تا شب باهم هستن إحساس فوق العاده ي كه نميشه گفت ،اصلا نميتونم در نظر بگيرم بچه تنها چطور با خودش كنار مياد مگه اين كه از ي غير هم خون براي خودش برادر يا خواهر بسازه ، اگر كسي تواناي داشتن دو فرزند رو داره اين خيانت به بچه اس كه بزارن تك بمونه پدر مادر هاي كه تك فرزند هستند ادم هاي خود خواهي هستند چون ميدونن بچه با ي خواهر يا برادر شاد تر به خاطر راحتي خودتون اين شادي رو از بچه نگيريد
سلام، من ۳۲ سال سن دارم و یک پسر یک ساله دارم، خیلی فکر فرزند دوم هستم فقط هم برای نظر همسرم و پسرم ولی خودم اصلا مایل نیستم و همین پذیرشش رو برام سخت کرده و به نوعی امید به آینده رو ازم گرفته وقتی به سختی های فکر می کنم، از طرفی اصلا نظرات دوستان رو‌ که می گند تک فرزندان تنهاند و این چیزها قبول ندارم، مگه دنیای یک آدم فقط با بودن یه خواهر و برادر تعریف میشه و بدون اون تنهاست، این مشکل کاملا تربیتی هست و نتیجه کمبودهای دیگه هست نه نبود یه خواهر یا برادر، من خودم یک برادر با فاصله ۵ سال دارم و همسرم ۳ برادر داره ولی واقعا الان همه تو زندگی شخصی خودشون هستند و پر کننده تنهایی هم نیستند، به نظر من این نگرانی ما از تنهایی آینده بچه هامون بیش‌تر جو حاکم هست که موج مخالفت با تک فرزندی هست و ارتباطی به تعداد بچه ها نداره، هر چند شاید ۲ بچه از یه دونه بهتر باشه ولی دلیل فرزند دوم هر کس نباید تنها خواستن بچه اول از جهت تنهاییش باشه چون دلیل کاملی نیست
سلام برای بچه دار شدن در مرحله اول باید شرایط روحی و روانی مادر درنظر گرفته شود چون اوست که باید نه ماه دوران حاملگی را تحمل کند و بیشتر تربیت بچه به عهده مادر هست هرچند که مرد هم دخالت دارد ولی فرزند بیشتر ساعات با مادر هست تا پدر پس شرایط مادر از هر لحاظ مهمتر است و اگر شرایط مناسب ندارد هیچ زمان دست به بچه دار شدن نزد و تحت تاثیر جو قرار نگیرد چرا که به فرزندش نیز ظلم میکند.
سلام من 35 سالمه و یه دختر 6 ساله دارم هیچ شوق و ذوقی برای داشتن فرزند دوم ندارم.هر جا میرم از قیافم بهم میگن تو چرا ناراحتی؟افسرده ای؟؟بچه یخورده سروصدا میکنه اعصابم بهم میریزه.بچه ام هم مثل خودم عصبی شده.اصلا امادگی سختی های دوران بارداری و بهم خوردن ریختو هیکل و ندارم.همه اطرافیان هم تحت فشارم میزارن بهم احساس گناه میدن و میگن تک فرزندی خوب نیس بچه گناه داره.حالا موندم با این اوضاعم دوباره حامله بشم خوبه یا نه؟
انسان به اختیار خودش به این وادی رنج نیومده که به اختیار خودش نسلیو ادامه بده که تو به زنجیر کشیدنو مسئول بودنش هیچ و هیچ و هیچ نقشی داشته باشه. لطفن بر اساس عقل ناقص خودتون که فکر میکنید "نژاد برترین و دارای هوش برترین" و این قبیل حرفای بی اساسه، توله پس نندازین تا به انقراض نسل انسان کمک شایانی کرده باشین. و جانداران و گیاهان نفس راحتی از دست این بشر خودخواه و رذل بکشن.
به خودتون بیاید؛ ما هیچ تعهد و مسئولیتی در قبال تولید نسل و تداوم تعداد بشر روی این کره خاکی نداریم.
خلاص....
من تک فرزندم ، اگه آینده بچه تون براتون مهمه نذارید تک بمونن ، از ۱۸ سالگی به بعد نابود میشن ، افسردگی ، احساس سرخوردگی ، نا امیدی ، نداشتن هدف ، احساس ترس از تنهایی در آینده ...
دوستی دارم مدیر تولید یه شرکته شوهرش هم مهندسه یه پسر داشتن 6 ساله سرطان گرفت و فوت کرد این زن و شوهر هردو 40 ساله اند امیدشون را به زندگی به طرز وحشتناکی از دست دادن دوستان داریم همه تشویقشون میکنیم برای فرار از زجر کشندهای که دارن میکشن دوباره بچه دار بشن خدا اینو برا هیچ کس نیاره بچه یه دونه بدترین
وضعیتش زمانیه که اونو به هر دلیلی از دست بدی اونوقت میفهمی بچه یه دونه اشتباهه وحشتناکیه که پدر و مادرا ندانسته خودشون را گرفتار این معضل میکنن خدا همه ی بچه ها را حفظ کنه
سلام بنده هم سی و هشت سال دارم وضع مالی خوبی هم دارم ولی به نظر من انسان که از جنس فنا پذیر است بهتر است از همون اول به دنیا نیاد این بچه آخرش باید بره زیر خاک و در این دنیا سختی بکشه یکی بچه اندازه ای که با روزگار سرگرممون کنه و در دهن مردم رو بزاریم کافیه و الان هم یک پسر یازده ساله دارم از خدا سپاسگزارم
من مطمئن هستم نظرم درج نخواهد شد ولی خب مینویسم که نگید خریم!!
بنظر من سیاست بالا بردن جمعیت و فرزند آوری سیاست استعمارگرانه غربیها برای تامین نیروی انسانی و کار هست در واقع اونها که سرجمع یک صدم درصد جهان هم نیستند بقیه رو میدوشند و شما تصور کنید در یک آن جمعیت جهان بشه مثلا یک میلیارد اون موقع سرمایه داران کلان چطور بتونن بر ثروتشون بیافزایند چطور بتونن دارایی هاشون رو حفظ بکنند پول بدون نیروی کار و سرباز ارزشی نخواهد داشت فقرا که از زندگی سهمی ندارند این ثروتمندان هستند که از تمامی امکانات بهره مند میشند و حتی قانون مختص فقراست چرا که ثروتمندان هر آنجه که بخوان با پول بدست میارند و این قانون هست که گلوی فقرا رو میفشاره و اونها رو نمیذاره جز بردگی کردن به چیز دیگه ای دست پیدا کنند، الان همین چین و هند یکی از تامین کنندگان نیروی انسانی ارازن برای سرمایه گذاریهای غربیها هستند، وقتی هند و چین مستعمره انگلیس بود اونها سیاست افزایش جمعیت رو در پیش گرفتند، بعدش اینایی که میگن جمعیت زیاد به مردم فکر نمیکنن فقط فکر این هستند که بالا رفتن جمعیت نیروهای کارگر و زحمت کش سرباز ها و .... در جامعه تامین باشن فرض کنیم ثروتمندان کلی پول دارند وقتی جمعیت کم باشه چطور با پول فلانی رو برای انجام کارهاشون برده خودشون بکنند در واقع افزایش جمعیت کلا سیاست غلط و نظام سرمایه داری خواهان این سیاست غلط و امپریالیستی هست بعدش نسبت به منابع آبی که در ایران موجوده جمعیت ایران ده برابر جمعیت آمریکا و هند و چینه یعنی تمام کشورهای تقریبا نسبت به منابع آب آشامیدنی که دارند جمعیتشون تناسب داره ولی توی این آمار نسبت جمعیت به دارایی آبی در ایران خیلی بالاست
سلام من پسری ۱۳دارم خودمم ۲۸سالم پسرم اوایل خیلی اسرار برای بچه دوم داشت الان هم همین طور هست نمیدونم چی کار کنم مرددم اصلا نمیدونم به درد هم میخورن یا نه شوهرم هی میگه خودت میدونی نمیخوام بی گدار به آب بزنم فردا بگم عجب اشتباهی کردم لطفا کمکم کنید ممنونم
سلام کفر خدا نکنید خدای که دندان دهد نان هم دهد من یک فرزند دارم خدا راشکر ولی ارزو دارم دوتا دیگر هم داشتم متاسفانه دوتا کودک بر اثر مشکل قلبی از دست دادم هم دکتر روانشناس وهم دکتر اطفال گفت اگر جان همسرت را دوست داری فکر بچه نکنید خدا دا شکر هر جه تقدیرش بود وشکرش یک فرزند سالم وصا لح دارم از شما بزرگواران خواهشمندم
من 39 سالمه و یک فرزند 5 ساله دارم فرزند دوم دوست دارم اما به خاطر مشکلات اقتصادی و دغدغه ای که برای آینده اشون دارم میترسم از آوردن فرزند دیگری ،شاید بتونم آینده یک فرزند را تامین کنم اما دو فرزند خیلی مشکله،لطفا راهنمایی کند
با سلام من یه دختر سه ساله دارم خودمم 36 سالمه همسرم با فرزند دوم به شدت مخالف نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید من از تنهایی و اینده دخترم به شدت میترسم
با سلام ما به عنوان والدین مسئول به دنيا آمدن فرزندمون هستیم پس ناگزیر مسئول تامین رفاه، آینده، رشد و پرورش و سلامت روح و روان فرزندمون هم هستیم حالا اگر تک فرزندی واقعا به روح و روان و شخصيت فرزندمون آسیب جدی وارد می کنه پس تکلیف روشنه و اگر آسیب های گفته شده اغراقه یا به روش های ديگری قابل جبرانه پس چه احتیاجیه به فرزند دوم.
سلام بچه ی دوم علاوه بر یک اقتصاد خوب به یک روحیه ی عالی یک ذهن ارام و یک انگیزه و امادگی برای حضور فرزند دوم دارد.لطفن برای تنها ماندن بچه ی اول بچه ی دوم تولید نکنید بچه ی دوم در این جامعه یک نوع خیانت ب خودتان فرزندتان جامعه اقتصاد مسکن و همه ی اینهاست لطفن یک موجود دیگر رو با دستان خودتان ب جامعه ی اینچنینی رهسپار نکنید. تک فرزند هایی داریم که افسرده و تنها و عصبی نیستند موفق هستند دارای اعتماد بنفس هستن و در اجتماع خود را اثبات کردند. بچه همان چهار تا کلیپ داخل موبایل و اینترنت نیست. بچه سخت است و خیلی تبعات سنگینی دارد
کشور چین به اجبار تمام بچه هاشون تک فرزند هستند چو طبق سیاستهای دولت کسی اجازه داشتن یک فرزند بیشتر رو نداشت حالا به نظر شما تمام چینی ها ( اکثریت چینی ها ) تک فرزند هستند افسرده و تنها و دارای بیماریهای روانی هستن ؟؟
سلام من ۳۷ سالم و در خانواده ای به دنیا اومدم که سه تا خواهر و سه تا بردار دارم ولی همیشه احساس تنهایی کردم به نظرم
تنهایی ارتباطی با تعداد افراد خانواده نیست بلکه به روابط با یگدیگر هست حتی اگر تک باشید می تونید با ارتباط بهتر با پدر و مادر احساس تنهاییتون و از بین ببرید.
سلام به نظر من پدر و مادر هر چقدر هم برای بچه همه چی رو فراهم کنن و واسش کم نزارن باز نمی تونن جای یه هم بازی هم سن و سال خودش رو پر بکنن انسان برای تکامل عقل و کسب مهارت های اجتماعی نیاز داره که در هر سنی با هم سالان خودش در ارتباط باشه دوستان مهدکودک نمی تونن به جای خواهر و برادر باشن حتی دو تا بچه خیلی گزینه مناسبی نیست یعنی کافی نیست و با این اوضاع اقتصادی خانواده ها پس بهتره اصلا بچه دار نشد تا اینکه به یه بچه تنها ظلم کرد یا ۱۰ تا یا هیچی ...والا
سلام منم یه دختر6ساله ویه دختر3ساله دارم که متاسفانه دختر دومم یه بیماری زنتیکی خیلی نادر داره و درواقع رشدش به اندازه یه بچه دو ماهس...واقعا شرایط زندگیم سخته ودختر بزرگم خیلی پرخاش میکنه وباتوجه به اینکه 31 سالمه دوس ندارم دخترم بزرگم تو تنهایی بزرگ شده....برام دعا کنید خدا بهترین راه رو جلوم بذاره
مامانم خیلی کتکم میزنه
مثلا من که دو تا خواهر دارم از تنهایی بیرون اومدم چشم نداریم همدیگرو ببینیم حسرت میخورم کاش حداقل تک فرزند بودم لااقل ایندت تضمین هست الان برا ارث و میراث تو سر و کله هم میزنن
سلام تک فرزندی اصلا خوب نیست
سلام، من 19 سال سن دارم.بنده خود در یک خانواده تک فرزند بزرگ شده ام . هیچ کس
بع اندازه من تنها نیست .خواهش میکنم به فرزندتون رحم کنید .خدا از پدر مادرم نگزره.
تک فرزند بودن نعمتیه ک من شانسش رو نداشتم!و هروز بیشتر از قبل دارم عذاب میکشم بابتش ازوقتی ک ی بچه 6ساله بودم تا الان ک22سالمه! نظرم عوض نشده!!!!!این آرزو موند ب دلم تا ابد!!! بذارین بچه هاتون تک فرزند باشن زندگیشون روبکنن!
سلام دوستان ...از نظر بنده تک فرزندی معایبی داره وچند فرزندی هم معایب دیگه ...چند فرزند تو اوضاع اقتصادی و شرایط دینی الان ک اکثرا صفر شده کار درستی نیست .خانواده زمانی باید ب چند فرزندی فکر کنه ک یکی اختلاف سنی با بچه ی اول کم باشه ب دلیل هم بازی بودن و رشد و تکامل بچه ها از لحاظ کلامی .اینی ک مادری نوشته من اعصاب بچه رو ندارم بنطزم ادم های الان انقد ب خودشون و منفعت های خودشون فکر میکنن ک تحمل سختی رو ندارن .اگه خانواده ایی ک توان مالی و اعتقادات پایبندی داره ک بتونه از پس چند فرزند بر بیاد بتونه مراقبت های ب موقع از فرزنداشو داشته باشه عالیه چرا که نه.ولی کسی اگه نتونه با این تفکرات ک من اعصابه بچه رو ندارم از اولش کنار بیاد به نداشتن یا ب تک فرزندی قانع باشه .واقعا ظلمه در حق بچه ایی ک ب دنیا بیاریش و نتونی براش وقت بزاری
اگه واقعا حوصله بچه را ندارین یکی کافی هست بچه را بدبخت نکنید
تو رو خدا جان امام حسین اشتباه منو تکرار نکنید .من یک تک فرزند دارم که تا قیامت عذاب وجدان دارم که چرا دوتا یا سه بچه نیاوروم
سلام من 11 سالمه و تک فرزندم و 1000 کیلومتر از قوم و خویش ها دورم خیلی بده ترو خدا بچه دوم رو بیارین شما عذاب وجدان ندارین خودتون 10 نفر و 8 نفر بودین خیلی بد دردیه برای بچه ها از هر ظلمی بد تره هر کی میگه تک فرزندی خوبه خیلی داره اشتباه می‌کنه درسته وضعیت اقتصادی خیلی بده ولی دیگه منتقی ترین 2 هست 2 تا بچه بسه نه 1 خوبه نه 3 من خودم به شدت عذاب میکشم یعنی هر روز تو اتاقم گریه میکنم اگه بزارین بچه ها تک فرزند بمونن افسرده میشن مریض میشن و میمیرن مردن بچتون خوبه یا دو تا بچه داشتن مخصوصا آقایون همشون مخالف بچه دوم هستن من که به جای شما ها برای بچتون عذاب وجدان دارم هیچکس تو تاریخ مثل من نبوده شرط میبندم پس اینا رو تک فرزند نگه ندارین اگه تک فرزند نگهشون داشتی پشیمون میشی از همین الان گفته باشم دوس دارین تو زندان 2 نفره باشین که خودت باشی با یه نفر؟؟؟ اونم 4 سال و نیم؟ بچه ها من براتون یه پیشنهاد دارم اگه مامان باباتون دلسوزان خودتون رو با چیز های علمی سر گرم کنین مثلا باباتون از سر کار اومد برین تو اتاق درو ببندین و با مداد رنگی هاتون بازی کنین و بهشون بگین خواهر و برادر اگه راضی نشدن ادامه بدین
سلام من ۲۳ سالمه یه دختر۳ساله دارم شوهرم میگه باید یه بچه هم داشته باشیم وضعمالی مون خوبه ولی پیش مادر شوهر زندگی میکنیم . من خودمم میخوام خونمون جدا باشه بعد . شوهرم میگه اگه بدونم بارداری منم اون ماه از خانه پدریم جدا میشم ‌ . حالا من چیکار کنم . از خواهرام پرسیدم میگن زوده ولی شوهرم گیر داده دست بردارنیس
سلام منم یه تک فرزندم . خیلی بده با آرزوی اینکه یه روز یه کسی بهم بگه آبجی از بچه گی دارم بزرگ میشم . البته خانواده اصلا بهم گوش نمیدن. تورو خدا این کارو با بچه هاتون نکنید. اگر قراره یه بچه بیارید اصلا نیارید.
سلام
من دو دختر دارم، همسرم خیلی علاقه مند نبود نه سر بچه اول و نه سر بچه دوم، وضع مالی مون هم متوسط رو به پایین بود، ولی با صحبت های من قبول کرد بچه بیاریم، الان اون بیشتر از من عاشق بچه هاست، رابطه خودم و همسرم هم بهتر شده و خیلی خیلی کمتر دعوا میکنیم، به برکت وجود بچه ها خدا کمکمون کرده وضع مالی مون هم خیلی بهتر شده و تونستیم خونه و ماشین بخریم.
خانمهایی که نگران به هم ریختن تیپ و ظاهرتون هستید با بچه دار شدن، اولا که واقعا بارداری و زایمان اونقدرا هم که میگن ظاهر رو تغییر نمیده و کاملا کوتاه مدته ولی نکته اصلی اینجاست در هر حال با بالا رفتن سن چین و چروک و پیری و سفیدی و ریزش مو میاد چه بخواین چه نخواین، فقط اگر بچه زیاد داشته باشید بعد ۶۰ سالگی با عزت زندگی میکنید ولی افرادی که بچه ندارن تو سن بالا معمولاً خیلی خوار میشن و همش محتاج کمک غریبه هان
هرکس بچه دوم نداره یا تک فرزند هست قبول میکنه من فرزند یا خواهرو برادرش بشم
با سلام من ۳۱ سالمه یه دختر ۹ ساله دارم ۵ سال پیش ۲ تا سقط پشت سر هم داشتم که بعد از سقط ها هم دخترم هم خودم خیلی ضربه ی روحی خوردیم بعد از آزمایش فهمیدم که مشکل ژنتیک دارم اگر باردار بشم شاید دوباره سقط بشه منو دخترم مثل بچه ندیده ها شدیم ناشکری نشه خیلی دلم بچه ی دوم میخواد دخترم که خیلی احساس تنهایی میکنه هر وقت بارون میاد میره تو بالکن خونه کلی گریه میکنه واز خدا خواهر وبرادر میخوادبیشتر دلم به دخترم میسوزه توروخدا اگه مشکل جسمی ندارین زودتر بچه ی دوم بیارین
سلام دوستان همه چی بستگی داره به خود ادم میتونی تک باشی با افکار بسیار زیبا خوب میتونی دور ورت شلوغ باشه با افکار منفی بچه اوردن مردم ایران شده که زن مرد های فامیل بگن یا نیار دومی بیار یا نیار متسفانه یک نوع اختیار خود نداشتن یک اختلال روانی هست اول اختلال روانی خودمون درست کنیم بعد فکر بچه باشیم در مورد بچه من هشت خواهر برادریم اما خیلی احساس تنهایی میکنم
با سلام. منم سی و یک سال دارم و یک پسر یازده ساله دارم. به خاطر تنهایی پسرم اقدام به بارداری کردم ولی سقط شد.خیلی سختی کشیدم و اذیت شدم. حالا باز به فکر بارداری هستم ولی میترسم باز دوباره سقط شه. نمیدنم چیکار کنم فکر و غصه و تنهایی پسرم داره نابودم میکنه. خانما اگر تک فرزند دارید هیش وقت نزارید تنها بزرگ شن. فاصله سنی بچهاتون رو نزارید بیشتر از دو یا سه سال شه. من طعم تلخش رو چشیدم
سلام، برای بچه دار شدن باید به روحیات خودتون و همسرتون و اقتصاد خانواده توجه داشته باشید. یک نسخه واحد برای همه نمیتونه راهکار باشه.سلامت و تندرست باشید
سلام خانمی36 ساله هستم ویه پسر 11 ساله دارم پسرم خیلی غمگین که چرا یه داداش نداره خودمم وجدانم ناراحت از یه طرف یه کم مشکل اعصاب دارم اصلا موندم شبها که میخوابه نگاه صورتش میکنم پر از بغض خیلی دلم میسوزه لطفا راهنمایی بفرمایید
پسر من ۱۲ سالشه تک فرزنده میگه مامان اگه میخوای برای من بچه بیاری نیار من همین جوری خیلی راحتم ولی خودم راضی نمیشم احساس میکنم در حقش دارم ظلم میکنم
سلام . من یه پسر نوجوان دارم و بسیار هم از تک فرزندی راضی ام .اگه تربیت اصولی و درست باشه مشکلی پیش نمیاد. هر فرزندی که به دنیا میاد یک پرونده هم برای والدین باز میشه چون مسوولیت دنیوی و اخروی فرزندان و نسل های بعد از اونها هم با والدینه . پس باید مراقب تعداد فرزندان باشیم.
سلام من ۱۹سال سن دارم تک فرزندم از وقتی که ۱۹سالگیم تموم شد یک فکرای من خیلی اذیت میکنه باخودم میگم من چون تک فرزندم بهم زن نمیدن چون میترسم تک فرزندم احساس میکنم کسی باهام ازدواج نمیکنه
سلام من ۱۳ سالمه و تک‌فرزند هستم واقعا خیلی بده بخدا خیلی بده
هر چقدر میگفتم از بچگی ی خواهر یا برادر واسم بیارین مامانم دو بار بچش سقط شد و دیگه اقدام نکردن و تک فرزند بودن خیلی بده
درسته الان تکنولوژی پیشرفته س اما دیگه مادر من راضی نمیشه من هم تا ابد تنهای بدبخت میمیرم
سلام
من 18 سالمه و تک فرزندم. به نظرم اون قدرها هم که میگین بد نیست. بستگی به شخصیت خود بچه هم داره که تک فرزندی اذیتیش کنه یا نه. من که هیچ مشکلی با تک بودن ندارم. درسته یکم راحت طلب بار امدم ولی واقعا برام عجیبه که بعضی هاتون میگین مادر و پدرمون رو نمیبخشیم! این چه حرفیه آخه؟
سی سالمه یه. پسر 6ساله دارم. شوهرم فوق العاده بی مسیولیت و بد اخلاق دارم اصلا به بچه و تربیتش اهمیت نمیده چه برسه به رفاه خیلی درگیر این موضوع که باید بچه دوم آورد یا نه
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری