بازدید 8685
۳
این خودرو همچنین کمترین رتبه را در بخش ترمز بین تمام خودروهای تحت ارزیابی داراست. در آخرین رده جدول نیز سایپا131 X پارس خودرو قرار دارد که این محصول نیز در همه معیارها نمره منفی بدست آورده است. بدنه و رنگ این محصول دارای کمترین کیفیت بین خودروهای تحت ارزیابی تیرماه هستند.
کد خبر: ۱۸۲۶۷۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۶:۱۵ 10 August 2011
تازه‌ترین رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در اولین ماه از فصل تابستان در شرایطی اعلام شد که نیسان تینا جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کرد و پراید یا به قول سایپایی‌ها «X100» نیز در انتهای جدول باقی ماند.

به گزارش بيما این رده‌بندی که توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران انجام شده و روی سایت رسمی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار گرفته است، به تیرماه امسال اختصاص دارد و در آن، 22 خودرو داخلی مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته‌اند.

خودروهای حاضر در رده‌بندی تیر نیز مانند ماه‌های قبلی در نه معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور، ‌ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزیینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ ارزیابی شده و بر اساس مجموع نمرات منفی بدست آمده، در دو گروه «خیلی خوب» و «خوب» جای گرفته‌اند. هر خودرویی که نمره منفی آن بین صفر تا 120 بوده، به دسته «خیلی خوب» رفته و خودروهای دارای نمره منفی 120 تا 200 نیز میهمان دسته خوب‌ها شده‌اند.
از نکات قابل توجه ارزیابی تیرماه می‌توان به افزایش جزئی نمرات منفی نیسان تینا، پژو 206‌هاچ بک، تندر پارس خودرو و سایپا 131 اشاره کرد.همچنین خودروهایی مانند پژو پارس تولید تهران و لیفان نیز جزو غایبان ارزیابی تیرماه به شمار می‌روند.

ژاپنی‌ها در صدر

رده‌های اول تا چهارم رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در تیرماه، به چهار مونتاژی ژاپنی اختصاص دارد و در این بین، نیسان تینا بهترین کیفیت را داراست.

تینا که با تیراژی اندک در پارس خودرو به مونتاژ می‌رسد، در سه معیار تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی بدست آورده است. این در شرایطی است که نیومزدا3 اگرچه نسبت به تینا 4/10 امتیاز منفی بیشتر دارد، اما کل نمره منفی این خودرو به معیار رنگ آن مربوط می‌شود و در سایر معیارها هیچ امتیاز منفی به خود نمی‌بیند. این محصول در «گروه بهمن» به مونتاژ می‌رسد. پس از نیومزدا3، با نیسان ماکسیما در رده سوم جدول روبه‌رو می‌شویم، خودرویی که در سه معیار تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی دارد. سوزوکی گرند ویتارا نیز که پشت سر ماکسیما قرار گرفته، در همین سه معیار حائز نمره منفی شده است. ویتارا به عنوان تک محصول شاسی بلند ایران خودرو در سایت خراسان این شرکت مونتاژ می‌شود و ماکسیما نیز محصول پارس خودرو به شمار می‌رود.

از ژاپنی‌ها که بگذریم، مگان فرانسوی را در رده پنجم جدول می‌بینیم. این محصول که در پارس خودرو به مونتاژ می‌رسد، در چهار معیار تزئینات، تجهیزات الکتریکی، بدنه و رنگ نمره منفی بدست آورده است. آوانته نیز که رده بعدی را به خود اختصاص داده، علاوه بر این چهار معیار، در سیستم تعلیق نیز نمره منفی دارد. این محصول در شرکت خصوصی «خودروسازان راین» مونتاژ می‌شود. این شرکت البته یک نماینده دیگر به نام «ورنا» نیز در رده بندی تیرماه دارد که رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده است. ورنا به جز سیستم موتور و نفوذ آب، در سایر معیارها نمره منفی به خود می‌بیند.

رتبه فرانسوی‌ها

رده‌های هفتم تا دهم جدول کیفیت تیرماه را چهار فرانسوی به اشغال خود درآورده اند و در این بین، پژو 206‌هاچ بک دارای بهترین کیفیت است. این محصول البته در پنج معیار از جمله بدنه و رنگ نمره منفی دارد. این در شرایطی است که مدل صندوقدار 206 با کسب نمره منفی در هشت معیار، جایگاه دهم جدول را به خود اختصاص داده است. صداهای غیرعادی، بدنه و رنگ از جمله معیارهایی هستند که 206 صندوقدار در آنها نمره منفی به خود می‌بیند. پژو 206 در حال حاضر پرتیراژترین محصول ایران خودرو به شمار می‌رود.

اما سری هم به تندر-90 بزنیم، محصولی که مدل پارس‌خودرویی آن در رده هشتم جای دارد و مدل ایران خودرویی‌اش نیز یک رده پایین تر قرار گرفته است. تندر پارس خودرو در شش معیار از جمله بدنه، رنگ و تجهیزات الکتریکی نمره منفی دارد و تندر ایران خودرو نیز در پنج معیار امتیاز منفی به خود می‌بیند. اگرچه به جز نفوذ آب، سایر معیارهایی که تندرها در آن نمره منفی کسب کرده‌اند یکسانند، اما در میزان نمرات منفی در همین معیارها نیز متفاوت از یکدیگر هستند.

به عنوان مثال، تندر پارس خودرو نمره منفی بیشتری در معیار بدنه نسبت به تندر ایران خودرو کسب کرده و تندر ایران خودرو نیز کیفیت پایین‌تری در بخش صداهای غیرعادی دارد.

کیفیت ریو و MVM

ظاهرا مونتاژی کره‌ای پارس خودرو قصد ندارد کمرکش جدول کیفیت را رها کرده و بالا و پایین رود. ریو که ظاهرا این روزها با مشکل تامین قطعات روبه‌رو است، معمولا در رده‌بندی‌های کیفی در رتبه‌های میانی جدول قرار می‌گیرد و در تیرماه نیز این عادت خود را حفظ کرده است. این محصول در تمام معیارها نمره منفی به خود می‌بیند و بیشترین آن به سیستم موتور اختصاص دارد. ریو از همان ابتدا نیز در این معیار نمره منفی بالایی داشت.

از ریو که بگذریم، به MVM مدل 530 در رده سیزدهم جدول برمی خوریم. این محصول چینی که همچنان بیشترین نمره منفی را در سیستم تعلیق بین خودروهای تحت ارزیابی دارد، به جز این معیار در بدنه و رنگ نیز حائز نمره منفی شده است. MVM مدل 530 در شرکت «مدیران خودرو» به مونتاژ می‌رسد، شرکتی که البته یک نماینده دیگر نیز به نام MVM مدل 110 در جدول رده‌بندی تیرماه دارد. این محصول البته رده هجدهم جدول را به خود اختصاص داده و به جز سیستم موتور، تجهیزات الکتریکی، ترمز و نفوذ آب در سایر معیارها نمره منفی به خود می‌بیند. MVM مدل 110 به همراه پژو 405 خراسان دارای بیشترین نمره منفی در معیار صداهای غیرعادی است.

اما سری هم به سمند و پژو 405 و پارس بزنیم. در این بین، سمند رده چهاردهم را به خود اختصاص داده و در تمام معیارها نیز امتیاز منفی دارد که بیشترین آن به تزئینات مربوط می‌شود.

پس از سمند به پژوپارس تولید سایت خراسان برمی‌خوریم که به جز نفوذ آب و سیستم تعلیق در باقی معیارها دارای امتیاز منفی است. پژو 405 نیز که یک رده پایین‌تر قرار دارد، در همه معیارها منفی شده و بیشترین آن به تزئینات مربوط می‌شود. همچنین پژو 405 خراسان هم که به جز تجهیزات الکتریکی در باقی معیارها نمره منفی دارد، پشت سر همتای تهرانی خود قرار گرفته است.

رده‌های انتهایی

سری هم به چهار خودرو حاضر در انتهای جدول بزنیم، خودروهایی که جزو ارزان قیمت‌های بازار به حساب می‌آیند. در این بین، پژو روآ بهترین کیفیت را داراست، اما در تمام معیارها امتیاز منفی دارد.

روآ در دو معیار سیستم موتور و تزئینات دارای بیشترین امتیاز منفی بین تمام خودروهای تحت ارزیابی است.این محصول ظاهرا تا چندی دیگر از چرخه تولید حذف خواهد شد. پس از روآ، به سایپا 131 X در رده بیستم جدول برمی خوریم، خودرویی که در همه معیارها حائز نمره منفی شده است. این محصول البته در دو معیار تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب کمترین کیفیت را بین خودروهای تحت ارزیابی به خود می‌بیند. در رده بعدی نیز سایپا132 X را می‌بینیم که در تمام معیارها امتیاز منفی بدست آورده است.

 این خودرو همچنین کمترین رتبه را در بخش ترمز بین تمام خودروهای تحت ارزیابی داراست. در آخرین رده جدول نیز سایپا131 X پارس خودرو قرار دارد که این محصول نیز در همه معیارها نمره منفی بدست آورده است. بدنه و رنگ این محصول دارای کمترین کیفیت بین خودروهای تحت ارزیابی تیرماه هستند.


رتبه کیفیت خودروهای داخلی اعلام شدرده‌های انتهایی

سری هم به چهار خودرو حاضر در انتهای جدول بزنیم، خودروهایی که جزو ارزان قیمت‌های بازار به حساب می‌آیند. در این بین، پژو روآ بهترین کیفیت را داراست، اما در تمام معیارها امتیاز منفی دارد. روآ در دو معیار سیستم موتور و تزئینات دارای بیشترین امتیاز منفی بین تمام خودروهای تحت ارزیابی است.این محصول ظاهرا تا چندی دیگر از چرخه تولید حذف خواهد شد. پس از روآ، به سایپا 131 X در رده بیستم جدول برمی خوریم، خودرویی که در همه معیارها حائز نمره منفی شده است. این محصول البته در دو معیار تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب کمترین کیفیت را بین خودروهای تحت ارزیابی به خود می‌بیند. در رده بعدی نیز سایپا132 X را می‌بینیم که در تمام معیارها امتیاز منفی بدست آورده است. این خودرو همچنین کمترین رتبه را در بخش ترمز بین تمام خودروهای تحت ارزیابی داراست. در آخرین رده جدول نیز سایپا131 X پارس خودرو قرار دارد که این محصول نیز در همه معیارها نمره منفی بدست آورده است. بدنه و رنگ این محصول دارای کمترین کیفیت بین خودروهای تحت ارزیابی تیرماه هستند.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۹
پس تیبا چی شد
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۹
هرچی هزینه اضافی میگیرید حرامتان
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۹
خوشم اومد که هیچ جا از کلمه تولید استفاده نکردید و نوشتید فلان محصول در فلان کارخانه به مونتاژمی رسد.واقعیت هم همینه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا محمد کاظمی حسین طائب ناصر کنعانی چافی
آخرین اخبار
وب گردی