بازدید 13848
اصلی ترین عضو این تیم، جوانی 23 ساله به نام «جاشوا ویلیامز» است که نسبت به سن پایینش پست بسیار دشواری را به عهده دارد. وی مسئولیت سامانه 35 ماهواره ای GPS را به عهده دارد که هر یک از آنها ارزشی برابر چهل میلیون دلار داشته و در عبور و مرور میلیاردها انسان، خودرو، هواپیما و کشتی در سرتاسر جهان نقشی کلیدی به عهده دارند. وی باید سیگنال های دریافتی از تمامی این ماهواره ها و شانزده پایگاه زمینی دریافت کننده در سرتاسر جهان کنترل کرده و تصحیحات زمانی را برای انطباق دقیق اطلاعات ارسالی و دریافتی اجرا کند.
کد خبر: ۱۷۷۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۱۰ 19 July 2011
جنگ، سفرهای زمینی و هوایی، کوهنوردی و بسیاری از فعالیت های دیگر جهان امروزه به شدت به وجود سیستم موقعیت یاب جهانی وابسته است، سیستم ماهواره ای هوشمندی که توسط گروهی هشت نفره و جوان کنترل می شود.

به گزارش مهر، اصلی ترین عضو این تیم جوانی 23 ساله به نام «جاشوا ویلیامز» است که نسبت به سن پایینش پست بسیار دشواری را به عهده دارد. وی مسئولیت سامانه 35 ماهواره ای GPS را به عهده دارد که هر یک از آنها ارزشی برابر چهل میلیون دلار داشته و در عبور و مرور میلیاردها انسان، خودرو، هواپیما و کشتی در سرتاسر جهان نقشی کلیدی به عهده دارند. وی باید سیگنال های دریافتی از تمامی این ماهواره ها و شانزده پایگاه زمینی دریافت کننده در سرتاسر جهان کنترل کرده و تصحیحات زمانی را برای انطباق دقیق اطلاعات ارسالی و دریافتی اجرا کند.

«جنیفر گرنت»، عضو دیگر این گروه معتقد است بار تمامی جهان بر دوش ویلیامز است زیرا در صورتی که کوچکترین اطلاعات نادرستی توسط این سیستم ماهواره ای ارسال شود، ویلیامز اولین نفر در خط دفاع است که باید از بروز فاجعه جلوگیری کند. GPS امروزه به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی بشر تبدیل شده و برای مثال تنها در بریتانیا بیش از هجده میلیون راننده برای رفتن از یک نقطه به نقطه ای دیگر از اطلاعات این سیستم استفاده می کنند.

از کاربرد نظامی تا زندگی روزمره

GPS اولین بار برای استفاده نظامی طراحی و ساخته شد و اطلاعاتی که فراهم می کرد برای بمبارانهای دقیق در جنگهای آمریکا به کار گرفته می شد. اما اکنون در کنار استفاده های نظامی، کاربران عادی نیز به راحتی به آن دسترسی دارند. این سیستم منجر به بهبود یافتن جنبه های مختلفی از زندگی بشر شده است، در کشاورزی موجب بذرپاشی، آفت کشی دقیق تر و بهبود رسیدگی به محصولات شده است. در هوانوردی موجب کاسته شدن مدت زمان و هزینه پروازها و در دریانوردی از میزان گم شدن و انحراف ها از مسیر اصلی شده است.

با این همه سیگنال های GPS از آسیب پذیری بسیار بالایی نیز برخوردارند، در گزارشی که اوایل سال جاری منتشر شد، محققان اعلام کردند جهان لحظه به لحظه به GPS بیشتر وابسته می شود، در حالی که سیگنال های آن به راحتی و حتی تحت تاثیر پرتوهای خورشیدی و یا پارازیتهای زمینی قابل تخریب هستند.

آسیب پذیری شدید سیستم GPS

به گفته محققان یک سیگنال پارازیت 50 واتی می تواند تمامی اتصالات به GPS را در جنوب بریتانیا از کار بیاندازد و در صورتی که گروهی از خرابکاران قصد تخریب ارتباطات GPS در سرتاسر جهان باشد، باید دفتر مرکز این سیستم را هدف بگیرند.

به گفته گرنت حفظ عملکرد این ماهواره ها کار بسیار دشواری است اما توسط هشت نفر کنترل می شود. هر یک از این افراد در طول روز با هر یک از این ماهواره ها 70 تماس برقرار می کنند. این تماسها می توانند تماس های روزانه و معمول باشند که طی آنها درجه حرارت مخزن سوخت و یا شارژ باتری خارجی ماهواره ها کنترل می شوند.

کنترلها ویژه در زمان سفید شدن ماهواره ها، زمانی که ماهواره از کار افتاده و ارسال سیگنال ها به زمین را متوقف می کند، انجام می شوند. از کار افتادن ماهواره ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به پرواز درآوردن ماهواره ها مانند به پرواز درآوردن یک هواپیمای بدون خلبان بر فراز اقیانوس اطلس است، با این تفاوت که ماهواره ها 20 هزار کیلومتر بالاتر از هواپیما پرواز می کنند.

ماهواره ها از صدها قطعه متحرک برخوردارند، در حالی که با سرعتی برابر 7.2 کیلومتر بر ثانیه حرکت می کنند. در صورت بروز نقص فنی این وظیفه اعضای گروه هشت نفره GPS است که موتورهای ماهواره را روشن کرده و آن را برای تعمیر به منطقه ای امن برسانند.

زباله های فضایی دشمن اصلی سیستم موقعیت یاب جهانی

به گفته ویلیامز، جوانترین فردی که کنترل حیاتی ترین فناوری جهان را به عهده دارد، در یک روز بد کاری در مرکز کنترل حتی فرصت نفس کشیدن هم باقی نمی ماند. به گفته وی خطر جدی که ماهواره های سیستم موقعیت یاب جهانی را تهدید می کند شعله های خورشیدی و یا نقص فنی نیستند، بلکه این زباله های فضایی هستند که بزرگترین خطرها را برای ماهواره ها به وجود می آورند، قطعات سرگردانی که هم اکنون هزاران هزار قطعه از آنها در مدار زمین در حرکتند. شاید این زباله ها از ابعاد کوچکی برخوردار باشند، اما سرعت بالای آنها می تواند خسارتهای جبران ناپذیری را وارد آورد.

بر اساس گزارش تلگراف، گرنت می گوید هدف تمامی این فعالیتهای طاقت فرسا و شبانه روزی که در مرکز کنترل GPS  انجام می گیرند حفظ دقت و کیفیت اطلاعات این ماهواره ها برای استفاده رایگان انسانها در سرتاسر جهان است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مراوه تپه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس آنفلوانزا مصطفی ادیب