بازدید 1458
خودكفائي ايران در بخش صنايع فلزي تا سال‌هاي آينده
کد خبر: ۱۷۷۴۸۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۰ - ۱۶:۴۴ 17 July 2011
بيزينس مونيتور طي گزارشي با اشاره به گستردگي طرح‌هاي توليدي ايران در بخش صنايع فلزي تاكيد كرد ايران در سال‌هاي آينده با خودكفائي و حتي مازاد توليد در اين بخش مواجه مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، نشريه تخصصي بيزينس مونيتور در تازه ترين گزارش خود به بررسي وضعيت صنايع فلزي ايران در سه ماه سوم 2011 پرداخت .

بيزينس مونيتور در اين باره نوشت رشد سريع ظرفيت توليد در بخشهاي آلمينيوم و آهن و فولاد ايران با رشد ناچيز تقاضاي داخلي و تقاضاي خارجي هماهنگي نداشته است و اين مساله در كنار خودكفا كرد ايران در ميان مدت صنايع فلزي ايران را با مازاد ظرفيت توليد روبرو خواهد كرد.

بر اساس گزارش بيزينس مونيتور ظرفيت بهره برداري از صنايع فلزي ايران تا سال 2015 ميلادي به كمتر از 50 درصد خواهد رسيد . سازمان توسعه و نوسازي صنايع و معادن ايران اعلام كرده است ظرفيت توليد آهن و فولاد اين كشور با بهره برداري از پروژه هاي در دست احداث به بيش از 46 ميليون تن در سال خواهد رسيد . بيش از 26 ميليون تن به ظرفيت توليد آهن و فولاد ايران تا مارس 2015 ميلادي افزوده خواهد شد .

بر اساس اين گزارش ميزان توليد آهن در ايران در سال 2010 به كمتر از 12 ميليون تن رسيده است كه اين رقم معادل 60 درصد ظرفيت بهره برداري از پروژه هاي توليد آهن بوده است . در سال مالي ايراني كه از 20 مارس آغاز مي شود ميزان توليد آهن در ايران با 14 درصد رشد به 12.43 ميليون تن رسيده است كه اين رقم با هدف تعيين شده از سوي دولت يعني 14 ميليون تن در سال فاصله دارد .

بر اين اساس افزايش ظرفيت توليد بدون رشد هماهنگ تقاضاي داخلي و صادرات موجب روبرو شدن صنايع فلزي ايران با مازاد توليد در ميان مدت خواهد شد . علاوه بر اين طي چهار سال آينده ظرفيت توليد مس و آلمينيوم در ايران با 400 هزار تن افزايش روبرو خواهد شد . اين مساله موجب خواهد شد تا ظرفيت توليد آلمينيوم در ايران به بيش از 900 هزار تن و توليد مس نيز به بيش از 600 هزار تن در سال افزايش يابد .

بر اساس اين گزارش تحريم ها مانع از دستيابي صنايع فلزي ايران به اهداف تعيين شده خواهد شد . در چهار ماه نخست 2011 ميزان توليد آهن در ايران با 10.7 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 4.34 ميليون تن رسيده است . بر اساس پيش بيني بيزينس مونيتور توليد آهن در ايران امسال بعيد است از مرز 13.4 ميليون تن فراتر رود كه اين رقم نشانگر رشد 12 درصدي نسبت به سال 2010 خواهد بود . اين رقم تا سال 2015 ميلادي در بهترين حالت به 20 ميليون تن خواهد رسيد كه نسبت به سال 2010 با رشد دو سومي روبرو خواهد شد .

اين بدان معناست كه اگر كليه پروژه هاي توليد آهن و فولاد ايران به بهره برداري برسد باز هم با نصف ظرفيت اسمي خود قادر به توليد خواهند بود . اين مساله موجب كاهش شديد سود آوري صنايع فلزي ايران خواهد شد .

در حالي كه نگراني از مازاد توليد فلزات در بازار ايران وجود دارد پروژه هاي جديدي نيز در دست بهره برداري است . در ژانويه 2011 احداث كارخانه توليد آهن در ابركوه استان يزد با ظرفيت يك ميليون تن در سال آغاز شده است . مجتمع فولاد و آهن بناب نيز با ظرفيت 500 هزار تن در سال در آذربايجان شرقي در ژوئن 2011 به بهره برداري رسيد . كارخانه فولاد نطنز نيز با ظرفيت توليد 600 هزار تن در سال امسال به بهره برداري خواهد رسيد . كارخانه توليد ورق هاي فولادي دامغان كوير با ظرفيت 300 هزار تن در سال نيز در حال بهره برداري است .

در ماه مي 2011 مناقصه توسعه كارخانه فولاد مباركه برگزار شده است . در بخش آلمينيوم ميزان توليد در سال 2010 – 2011 به بيش از 410 هزار تن رسيده است كه نسبت به سال قبل از آن 19.8 درصد رشد داشته است .

تحريم ها تاثير منفي بيشتري بر صنعت آلمينيوم سازي ايران نسبت به صنعت فولاد و آهن داشته است . بالا بودن قيمت آلمينيوم توليدي در بازار داخلي موجب شده تا وارد كنندگان ميزان واردات از كشورهاي خارجي را افزايش دهند .
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
الهام چرخنده دوره شبانه دانشگاه مکانیسم ماشه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس