بازدید 1423
کد خبر: ۱۷۶۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۰ - ۲۳:۵۵ 12 July 2011
رئیس سازمان هواشناسی با اعلام اینکه امسال تنها 80 درصد از میانگین بارندگی در بلندمدت در کشور رخ داده است افزود: میانگین بارندگی در کل کشور نسبت به میانگین بلند مدت 20 درصد کاهش یافته است.

بهرام صناعی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در سال زراعی جاری در استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان حدود 5/0 درجه کاهش دما و در بخشهایی از استانهای تهران، مازندران، سمنان، آذربایجان غربی و شرقی بین 5/1 تا 5/2 درجه سانتیگراد افزایش دما و در بقیه استانها بین 5/0 تا 5/1 درجه سانتیگراد افزایش دما نسبت به میانگین بلند مدت رخ داده است.

وی با بیان اینکه امسال تنها 80 درصد از میانگین بارندگی در بلند مدت در کشور رخ داده است افزود: میانگین بارندگی در کل کشور نسبت به میانگین بلند مدت 20 درصد کاهش یافته است.

به گفته صناعی در سال جاری میانگین بارندگی در 9 استان آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، قزوین، همدان، کرمان، زنجان، آذربایجان شرقی، کرستان و گیلان در حدود نرمال و برابر 90 تا 110 درصد میانگین بلند مدت بوده است.

وی افزود: در بقیه استانها میانگین بارندگی کمتر از حد نرمال بوده و استان یزد با 58 درصد مقدار نرمال کمترین میزان بارندگی و آذربایجان غربی با 114 درصد مقدار نرمال بیشترین بارندگی کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی، وضعیت دما در تابستان امسال به جز در استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان و بخشی از هرمزگان که مشابه میانگین بلند مدت است در بقیه استانها مشابه تهران 1 تا 5/1 درجه سانتیگراد افزایش دما پیش بینی می شود.

صناعی یادآور شد: تیرماه سال 90 تا کنون میانگین بیشینه دمای هوای تهران که معادل 9/37 درجه سانتیگراد بوده نسبت به میانگین بیشینه بلند مدت که برابر 8/36 درجه سانتیگراد بوده 1/1 درجه سانتیگراد افزایش داشته است.

به گفته وی، اما میانگین بیشینه دمای تهران در تیرماه سال 90 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که برابر 4/38 دجه سانتیگراد بوده 5/0 درجه کاهش داشته است.

صناعی اظهار داشت: بالاترین دمای بیشینه در سال 90 تا کنون در تهران برابر 2/42 درجه سانتیگراد بوده در حالیکه در دوره آماری این عدد به 3/43 درجه سانتیگراد رسیده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: پیش بینی می کنیم تابستان امسال دمای تهران نسبت به میانگین بلند مدت یک تا 5/1 درجه سانتیگراد افزایش داشته باشد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 علیرضا رزم حسینی صباح احمد جابر الصباح جنگ قره باغ بندر دیلم
آخرین اخبار