بازدید 3702
وي نقش مثبت و تأثيرگذار دو كشور در تحولات منطقه را يادآور شد و‌ گفت: دشمنان از نزديكي روابط بين ايران و تركيه ناراحت و نگران هستند، چرا كه آن را بر خلاف منافع خود و به سود ملت‌هاي منطقه ارزيابي مي‌كنند.
کد خبر: ۱۷۶۵۵۱
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۰ 12 July 2011
رييس جمهوري اسلامي ايران تأكيد كرد: كشورهاي منطقه بايد مراقب باشند تا در نقشه آمريكا براي نجات رژيم صهيونيستي و بهبود اوضاع اقتصادي خود بازي نكنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، محمود احمدي‌نژاد، دوشنبه شب در ديدار  احمد داود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه افزود: آنها به دنبال آن هستند تا با فريبكاري و به راه انداختن دعواي شيعه و سني، ‌علوي و غيرعلوي، ترك و كرد به هدف اصلي خود يعني نجات رژيم صهيونيستي و بهبود اوضاع اقتصادي خود دست پيدا كنند.

رييس‌جمهوري درباره تحولات اخير در منطقه نيز گفت: امروز ملت‌هاي منطقه بايد از حقوق برابر، حق رأي، امنيت و عزت برخوردار باشند و ديگر هيچ دولتي نمي‌تواند آزادي و عدالت را از مردم خود سلب كند و در برابر مطالبات آنها پاسخگو نباشد.

وي خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران معتقد است، امروز تمامي دولت‌هاي منطقه مي‌توانند با ايجاد اصلاحات و برآورده كردن خواسته ‌هاي مردم، كشورشان را اداره كنند.

** هشدار درباره پیامدهای مداخله بيگانگان در كشورهاي منطقه

رييس شوراي عالي امنيت ملي ايران با بيان اينكه رژيم صهيونيستي بزرگترين خطر براي كشورهاي منطقه است، خاطرنشان كرد: بايد تلاش شود تا همه اقدامات در راستاي محدود كردن اين رژيم جعلي صورت بگيرد و هرگونه اقدامي در راستاي اهداف اين رژيم به معناي خودكشي است.

احمدي‌نژاد با بيان اينكه كشورهاي منطقه بايد در برابر طراحي‌هاي بيگانگان هشيار باشند و اجازه ندهند كه آنان در امور داخلي كشورشان دخالت كنند، گفت: اگر پاي بيگانگان به امور داخلي كشورهاي منطقه باز شود، مطمئناً همه كشورهاي منطقه ضرر خواهند كرد، زيرا در اين صورت بيگانگان با ورود به مسايل داخلي يك كشور به طور غير رسمي در امور ساير كشورها نيز دخالت خواهند كرد.

** نقش آفريني ايران و تركيه به سود ملتهاي منطقه

رييس جمهوري همچنين نقش ايران و تركيه را در تحولات منطقه بسيار حساس و تأثيرگذار دانست و گفت: دو كشور در كنار يكديگر مي‌توانند اقدامات بزرگي را به نفع دو ملت و ملت‌هاي منطقه انجام دهند.

وي نقش مثبت و تاثيرگذار دو كشور در تحولات منطقه را يادآور شد و‌ گفت: دشمنان از نزديكي روابط بين ايران و تركيه ناراحت و نگران هستند، چرا كه آن را برخلاف منافع خود و به نفع ملت‌هاي منطقه ارزيابي مي‌كنند.

احمدي‌نژاد يادآور شد: دشمنان از پيشرفت‌هاي كشورهاي منطقه به خصوص ايران و تركيه خوشحال نيستند.

** اوغلو: بايد از ظرفيت‌هاي تعيين كننده ايران براي حل مشكلات خاورميانه استفاده شود

وزير امور خارجه تركيه نيز در اين ديدار ضمن مثبت ارزيابي كردن روابط تهران ـ آنكارا، درباره شرايط كنوني منطقه گفت: امروز جهان اسلام در حال عبور از بحران خاصي مي باشد و در اين شرايط ايران و تركيه از مسئوليت سنگيني برخوردار هستند.

احمد داود اوغلو ،نقش و تأثيرگذاري جمهوري اسلامي ايران درمنطقه را يادآور شد و اظهار داشت: امروز براي حل مشكلات منطقه خاورميانه بايد از ظرفيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران كه تعيين‌كننده است، استفاده شود.

وزير امور خارجه تركيه همچنين با تأكيد بر اهميت گسترش روابط ايران و تركيه براي مقابله با بحران‌هاي موجود در منطقه اظهار داشت: همكاري تهران ـ آنكارا مي‌تواند مشكلات موجود در منطقه را حل و فصل كند و در برقراري امنيت پايدار در منطقه مؤثر باشد، برای همین، افزايش روابط دو كشور، علاوه بر اينكه به سود دو كشور است، به سود همه ملت‌هاي منطقه خاورميانه نيز خواهد بود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه جنگ قره باغ علیرضا رزم حسینی عیسی آل کثیر هفته دفاع مقدس مصطفی ادیب
آخرین اخبار