بازدید 6558
خير، موضوع اصلا اين نيست. ما در اين دوره از انتخابات تشكيلاتي به اسم حاميان آقاي احمدي‌نژاد نداريم و هيچ اصولگرايي با اين عنوان نمي‌خواهد وارد انتخابات شود كه ما بخواهيم با آنها كار بكنيم يا نكنيم.
کد خبر: ۱۷۶۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۵ 12 July 2011
روزنامه اعتماد نوشت:

اصولگرايان بطور رسمي استارت بايكوت حاميان احمدي‌نژاد در انتخابات مجلس را زدند و در يك اقدام دو طرفه هم شوراي حكميت اصولگرايي را با لابي منحل كردند و هم مدعي شدند كه محمود احمدي‌نژاد خودش رايحه خوش خدمت را منحل كرده و به همين دليل به رايحه‌يي‌ها هم سهمي در حلقه اصولگرايي نمي‌دهند؛ اقدامي كه بسياري فرار به جلوي اصولگراياني مي‌دانند كه اين روزها فكرهايشان را روي هم گذاشته‌اند تا به هر طريقي دادن صندلي‌هاي سبز بهارستان به حاميان دولت را منتفي كنند.

ديروز همزمان دو اتفاق مهم در اردوگاه اصولگرايي رخ داد. نخست صفار هرندي اعلام كرد به هيچ‌وجه نماينده رايحه خوش خدمت در تشكيلات اصولگرايي نيست و در گام دوم حسين فدايي كه با ليست رايحه خوش خدمت به مجلس هشتم وارد شد اعلام كرد اين‌بار به عنوان نماينده اصولگرايان تحولخواه مي‌خواهد وارد حلقه 8 نفره اصولگرايان شود.

حال آنكه تا سالي پيش افكار عمومي تحولخواه‌ها را با چهره‌هايي مانند توكلي و افروغ و خوش‌چهره مي‌شناخت نه چهره‌هايي مانند فدايي كه از حاميان سرسخت احمدي‌نژاد بودند و حتي با ليست آنها به مجلس ورود پيدا كردند.

محمد رضا باهنر هم در گفت‌وگو با «اعتماد» اين پازل را با دادن خبر منتفي شدن شوراي حكميت اصولگرايي كامل كرد و يك طرفه و از جانب اصولگرايان اعلام كرد ديگر رايحه خوش خدمت (تشكيلات سياسي حامي احمدي‌نژاد) وجود خارجي ندارد.

اين تشكيلات تاكنون دو انتخابات شوراي شهر سوم و مجلس هشتم را پشت سر گذاشته و بسياري از اصولگرايان اين تشكيلات را گرچه مجوز حزبي نداشت يك نشكيلات سياسي دولت ساخته مي‌دانند كه با حضور پررنگ نزديكان احمدي‌نژاد مانند محصولي، ثمره هاشمي، زريبافان و سعيدلو شكل گرفت.

اخباري مبني بر شكل‌گيري شوراي حكميت از سوي صادق محصولي براي ايجاد مثلثي جديد وابسته به حاميان احمدي‌نژاد منتشر شد. اين تشكيلات با حضور سه ريش‌سفيد به ساز و كار وحدت شما آسيب مي‌زند. در اين باره چه كار مي‌كنيد؟

شوراي حكميت منتفي شد و ديگر چنين مساله‌يي، موضوعيت ندارد. البته دلايل انحلال را از خودشان بپرسيد.

اگر خبر شما درست باشد پس حاميان احمدي‌نژاد تنها از طريق همان تشكيلات رايحه خوش خدمت مي‌توانند وارد ساز و كار انتخاباتي اصولگرايان شوند؟

ما اين دوره اصلا تشكيلاتي تحت عنوان رايحه خوش خدمت نداريم.

حاميان آقاي احمدي‌نژاد همانند انتخابات قبلي با ساز و كار رايحه خوش خدمت به موضوع انتخابات ورود پيدا مي‌كنند، يعني شما نمي‌خواهيد آن را بپذيريد يا آنها حاضر به پذيرش همكاري با شما نمي‌شوند؟

خير، موضوع اصلا اين نيست. ما در اين دوره از انتخابات تشكيلاتي به اسم حاميان آقاي احمدي‌نژاد نداريم و هيچ اصولگرايي با اين عنوان نمي‌خواهد وارد انتخابات شود كه ما بخواهيم با آنها كار بكنيم يا نكنيم.

پس تشكيلات سياسي اطراف آقاي احمدي‌نژاد قرار است با چه عنواني وارد انتخابات شوند؟

ما اصل را صحبت‌هاي آقاي احمدي‌نژاد گرفتيم. ايشان در مصاحبه تلويزيوني گفتند در انتخابات مجلس دخالت نمي‌كنند و تاكيد كردند قوه مجريه ورودي به انتخابات مجلس ندارد و به همين دليل هم ورود نماينده‌يي از آنها در تيم انتخاباتي ما منتفي است. به هر حال توقع ما هم همين بود كه قوه مجريه واردانتخابات نشود.

آقاي باهنر اين دو موضوع با هم فرق دارد. آقاي احمدي‌نژاد گفته به عنوان يك فرد حقوقي وارد انتخابات نمي‌شود. اما به هر حال وي دراين چند سال يك تشكيلات سياسي راه‌اندازي كرده و اسمش را گذاشته رايحه خوش خدمت.

من از آنچه وضع موجود است صحبت مي‌كنم. الان نه چيزي به اسم رايحه خوش داريم و نه چيزي به اسم حاميان احمدي‌نژاد.

پس ساز و كار شما اصولگرايان اين است كه حاميان احمدي‌نژاد را در عرصه سياسي به رسميت نشناسيد؟

مگر حاميان آقاي احمدي‌نژاد همين 25 ميليون نفري نيستند كه به ايشان راي دادند؟

و حلقه سياسي اطراف ايشان چطور؟

ديگر در اصولگرايي يك حلقه از اصولگرايان كه به عنوان يك طيف زيرنظر احمدي‌نژاد باشند، وجود خارجي ندارد. آقايان اصولگرا هستند اما ديگر زيرنظر آقاي احمدي‌نژاد كار نمي‌كنند. قرار هم نيست در انتخابات مجلس به اسم حاميان احمدي‌نژاد فعاليت كنند.

پس ستاد‌هاي انتخاباتي رايحه خوش خدمتي‌ها و فعاليت‌هاي سياسي كه حداقل در سه انتخابات كشور حضور فعال داشتند چه مي‌شود؟

اين دوستان ديگر با هم نيستند و به صورت مستقل مي‌توانند به تشكيلات كنوني اصولگرايي بپيوندند. ما از حضور آنها به عنوان چهره‌هاي اصولگرا استقبال مي‌كنيم كه خدا را شكر الان هم‌چنين موضوعي وجود دارد.

پس از نگاه شما اصولگرايان، تشكيلات سياسي رايحه خوش منحل شده است و حال بايد منتظر نظر آنها بود؟

من اصلا خبري ندارم كه تشكيلات سياسي به عنوان رايحه خوش خدمت مجوز گرفته باشد كه حالا بخواهد منحل شود. آقاياني بودند كه به اسم آقاي احمدي نژاد كار مي‌كردند و حالا كه آقاي احمدي‌نژاد گفته ديگر وارد انتخابات نمي‌شود، خودشان درواقع دستور انحلال را دادند.

به يكي از موضوعات ديگر اصولگرايان بپردازيم. برخي از اصولگرايان معتقدند افرادي مانند لاريجاني و قاليباف، شخص هستند و نمي‌توان آنها را در عرصه سياسي كشور داراي يك تشكيلات سياسي مانند پيروان خط رهبري يا جامعتين تصور كرد كه به هر حال تشكيلات سياسي به حساب مي‌آيند. به همين دليل هم از دادن امتياز مساوي به اين افراد، در حالي كه وزن سياسي مهمي ندارند، اعتراض دارند.

هر دو اين دوستان به هر حال از ميزان راي قابل توجهي در جامعه برخوردار هستند و اين طور هم نيست كه بگوييم تشكيلات سياسي ندارند.

حال شايد چيزي تحت عنوان حزب نداشته باشند اما به هر حال تشكيلات سياسي دارند كه حوزه نفوذي در جامعه دارند و اين موضوع به ميزاني است كه در گروه 8 نفره حضور داشته باشند. اين موضوع تصميم جامعتين است و ما به تصميم‌هاي جامعتين توجه داريم.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه مراوه تپه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس آنفلوانزا مصطفی ادیب