بازدید 20410
فدراسیون دوچرخه‌سواری در خطر تعلیق
تنها نگرانی مربوط به حذف امتیازات رکابزنان در رنکینگ جهانی و از دست دادن سهمیه المپیک نیست، بلکه نگرانی از احتمال تعلیق دوچرخه سواری ایران است. اینکه آیا فدراسیون دوچرخه‌سواری در خطر تعلیق یا جریمه جهانی قرار می گیرد؟
کد خبر: ۱۷۵۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۰ - ۲۰:۵۶ 09 July 2011
سرویس ورزشی «تابناک» ـ نمونه آزمایش دوپینگ دوچرخه‌سواران ايراني مثبت اعلام شد تا  ورزشکاران خاطی ایران به احتمال فراوان با محرومیت سنگین روبه رو شوند. آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) نتیجه تست دوپینگ چهار دوچرخه‎سوار کشورمان را مثبت اعلام کرد.  
بنا بر این گزارش، دوچرخه‌سواران دوپینگی ایرانی نفراتی هستند که در مسابقات تور ریاست جمهوری تهران و تور آذربایجان شرکت کرده و توسط مأموران ضد دوپینگ فدراسیون بین‎المللی دوچرخه‌سواری (UCI) از آنها تست دوپینگ گرفته شده بود.

در این باره باید گفت، مثبت اعلام شدن دوپینگ دوچرخه سواران در شرایطی که ورزش ایران در سال کسب سهمیه المپیک 2012 لندن است، موجی از نگرانی را برای گرفتن سهمیه المپیک ایجاد کرده و این احتمال هست که دچار محرومیت هایی شویم!

این گزارش همچنین آورده است، پس از اینکه کاظم خاتون آبادی، سرمربی تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز در اظهارنظری از خطر افزایش دوپینگی ها در این رشته و حتی احتمال دوپینگ ۹۰ درصد رکابزنان خبر داد، فدراسیون دوچرخه سواری، وی را به دلیل این اظهار نظر محروم و جریمه کرد.

اثبات ادعای دوپینگی بودن رکابزنان کشورمان در فاصله ای کمتر از دو هفته پس از این مسأله با مثبت اعلام شدن تست دوپینگ چهار رکابزنان حاضر در تور تهران و آذربایجان بر همه محرز شد. پس از آن، حتی این مسأله به ذهن متبادر می شد که آیا دوپینگ 80 درصد رکابزنان کشورمان درست است یا نه؟!

به دنبال این مسأله، این ورزشکاران از گردونه مسابقات حذف شدند و باید تا اطلاع ثانوی و صدور حکم نهایی در هیچ رقابت داخلی و خارجی شرکت نکنند. این رکابزنان بنا بر قانون می توانند با پرداخت هزینه به «وادا»، درخواست بررسی نمونه B را کرده و در صورت مثبت بودن این نمونه نیز بار دیگر درخواست بررسی کنند.

دو دوچرخه‌سوار ایرانی به دلیل دوپینگ از تور چین اخراج شدند!

مرحله نخست تور بین المللی دوچرخه‌سواری «کینگ هایلگ» چین در حالی برگزار شد که در حاشیه این مرحله، افسران مبارزه با دوپینگ UCI (اتحادیه جهانی دوچرخه‌سواری) از حضور دو رکابزن ایرانی تیم دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل مثبت اعلام شدن تست دوپینگشان در تور تهران، جلوگیری کردند. مسئولان کمیته ضد دوپینگ فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری، پیش از آغاز این مرحله، خبر مثبت بودن نمونه اول تست دوپینگ رحیم امامی و صمد پورسیدی از رکابزنان تیم دانشگاه آزاد اسلامی را به مسئولین این تیم داده و مانع حضور آنها در این مرحله شدند.

به فاصله یک روز پس از این مسأله، دو رکابزن از گردونه مسابقات دوچرخه سواری تور دنا کنار رفتند. به تأیید رئیس فدراسیون دوچرخه سواری، تست دوپینگ نمونه A این ورزشکاران مشکوک به استفاده از ماده ای دارویی است و باید این مسأله بررسی شود.

اما پس از مثبت اعلام شدن این تست‌ها، شایعه دوپینگی بودن هفت رکابزن دیگر که پیش از این هم مطرح بود قوت گرفت؛ آن هم رکابزنانی که برخی از آنها ملی پوش بوده و در بازی های آسیایی گوانگجو هم شرکت کرده بودند.

به این ترتیب، در صورت تأیید شدن مثبت بودن تست این ورزشکاران، جمع دوپینگی های دوچرخه سواری به عدد سیزده خواهد رسید.

همچنین در صورت حقیقت داشتن این مسئله خطری بزرگ دوچرخه سواری کشورمان را تهدید می کند؛ خطری که این روزها به شدت در دوچرخه‌سواری اروپا دیده می شود؛ دوپینگ قهرمانان تورهای مطرحی مانند جیروایتالیا و توردو فرانس و دوپینگی بودن رکابزنان مدال آور در میادین قهرمانی جهان.

بنابراین، در صورتی که دوپینگ رکابزنان کشورمان تأیید شود، همه امتیازات این ورزشکاران از اتحادیه جهانی حذف خواهد شد و احتمال سقوط تیم ایران به رده دوم یا سوم هم خواهد بود. این در حالی است که تنها تیم نخست آسیا، می‌تواند سه سهمیه المپیک را دریافت کند، حال آن که تیم دوم دو سهمیه و تیم سوم یک سهمیه می‌گیرد.

خاتون آبادي، سرمربي تيم پتروشيمي تبريز یک ماه پیش در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به معضل دوپینگ گفته بود: بي ضررترين دوپينگ در ايران و در رشته هاي استقامتي مثل دوچرخه سواري افزايش تعداد گلبول هاي قرمز خون است. با اين روش که اصطلاحا به آن دوپينگ خوني هم گفته مي شود؛ ورزشکاران با تزريق (epa) که با يک نسخه ساده پزشک و به قيمت 850 هزار تومان از هلال احمر تهيه مي کنند، در بیست روز و هر دو روز يک بار دو ميلي متر از آن را تزريق مي کنند تا بتوانند تعداد گلبول هاي قرمز خون خود را افزايش دهند.

خاتون آبادي افزود: متأسفانه در ايران بر خلاف ساير نقاط جهان به راحتي نسخه داده مي شود و يک رکابزن با بهره از اين ماده که براي استفاده بيماران مبتلا به سرطان خون تجويز مي شود، دوپينگ مي کنند.

دوپینگی‎ها چه کسانی هستند؟

به گزارش مهر، رحیم امامی و صمد پور سیدی، دوچرخه سواران کشورمان هستند که به منظور شرکت در رقابت‎های تور «کینگ هایلگ» رهسپار چین شده‎اند؛ اما به دلیل مثبت اعلام شدن نتیجه تست دوپینگ‎شان در تور ریاست جمهوری تهران از حضور در مرحله نخست تور کینگ هایلگ محروم شدند.

حسن ملکی و امیر محمدی نیز دو دوچرخه سوار شرکت کننده در تور بین‎المللی آذربایجان هستند که از سوی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، دوپینگی معرفی شده‌اند. وادا نتایج مربوط به تست دوپینگ این چهار دوچرخه سوار ایرانی را به فدراسیون بین‌المللی دوچرخه سواری اعلام کرده است، حال آن که هنوز این موضوع رسما به نادو ایران اعلام نشده است.

قوانين و مجازات هاي دوپينگ

در صورت استفاده از استروئيدهاي آنابوليک،داروهاي ادرارآور، هورمون هاي پپتيدي و گليکوپروتئيني و آنالوگ هاي آنها يا دستکاري فيزيکي، شيميايي يا دارويي ادرار محروميت هاي زير اعمال مي شود:

در نخستين ارتکاب جرم: دو تا چهار سال تعليق
در دومين ارتکاب جرم: تعليق مادام العمر

در صورت استفاده از مواد و روش هاي غير مجاز به جز مواردي که در بالا گفته شد:

در نخستين ارتکاب جرم به مدت سه تا شش ماه
در دومين بار به مدت دو سال
در سومين ارتکاب به صورت مادام العمر محروم مي شود.

به هنگام استفاده از مواد محدود شده، حکم محروميت بر حسب مورد صادر خواهد شد. در نهايت فدراسيون ملي هر کشور، مسئول شرکت سالم و عاري از دوپينگ ورزشکاران در مسابقات است. به همين جهت، در صورت احراز دوپينگ توسط ورزشکار مجازاتها و جريمه هايي نيز براي فدراسيون مربوطه در نظر گرفته مي شود.
البته تنها نگرانی مربوط به حذف امتیازات رکابزنان در رنکینگ جهانی و از دست دادن سهمیه المپیک نیست، بلکه نگرانی از احتمال تعلیق دوچرخه سواری ایران است؛ اینکه آیا فدراسیون دوچرخه‌سواری هم مانند وزنه برداری در خطر تعلیق یا جریمه جهانی قرار می گیرد؟!

آخرین اخبار ورزشی ایران و جهان را در «تابناک» ورزشی بخوانید

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۵
امير احمد اكبري از تبريز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
سال گذشته آنهمه دشمني تا مرز انحلال تيم پتروشيمي تبريز كه عنوان آسيائي اول را دارد پيش رفت
و مسئولين فدراسيون به اين تيم در مورد استفاده از افرادي نظير خاتون آبادي كه چنين روزهائي را پيش بيني كرده بود هشدار دادند
واقعا ورزش ايران افتضاح و باند بازيست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
وقتي ... ما پنچر مي شوند دوچرخه سوار که جاي خود دارد
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
امیدوارم چند روز دیگر اعلام نشود که وزنه برداری هم به همین بلا دچار بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
2 میلی لیتر .نه 2 میلی متر...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
یعنی هر مسئولی که اطلاعات صحیح بدهد از کار برکنار می شود ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
بنابراین شاهد سخنان آقای خاتون ابادی از غیب رسیده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
جالب بود
sasan13512002
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
به نظر بنده تيمهاي وزنه برداري، كشتي و ورزشهاي رزمي رو بفرستن المپيك و بي خيال ساير رشته ها بشن بهتره. آخه دوچرخه سواري تو المپيك چه گلي به سرمون زده كه اين دفعه بزنه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
با ما انقدر همه روزه از اين خبرها در مورد وضعيت ورزشمون ميشنويم كه ديگه كاملا عادي شده...?
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
استفاده از مواد نیرو زا تقریباً در تمام کشورها و برای اکثر رشته های ورزشی وجود دارد. اما اختلاف اساس این است که متخصصین تغذیه کشورهای پیشرفته تر می دانند چه می کنند و چگونه باید بازیکنان خود را تقویت کنند تا در تست دوپینگ چیزی مشاهده نشود . اما در فدراسیونهای ایران متخصصین تغذیه به این امور وارد نیستند و در نتیجه تست ها مثبت می شود. البته این نظر دال بر تائید دوپینگ نیست.
پیرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
نقل قول : "ظرف 20 روز و هر دو روز يک بار دو ميلي متر از آن را تزريق مي کنند"

میشه 20 میلی متر یعنی دوسانت . واسه این دو سانت شلوغش کردید !
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
ایول تابی جون
مسعود
|
Netherlands
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
من خودم صحبتهاب آقاي خاتون آبادي رو از راديو گوش مي كردم و بقدري از لحن بد مستول فدراسيون تاراحت شدم كه با راديو هم تماس گرفتم و اعتراض كردم .ايشون با كمال وقاحت بجاي جوابگويي به سوال آقاي خاتون آبادي با لحن زننده اي گفت : من نيستم كه بايد جواب شما رو بدم فردا كه اومدي فدراسيون ،معلوم ميشه كه كي بايد به كي جواب بده !!!!
آخه خداوكيلي اين مسئول ؟؟؟ شايسته نظام جمهوري اسلامي و مردمه !!!؟؟؟؟؟؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
توطئه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
... كه پنچر بودند! لابد منظور دوچرخه شان است!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
الهام چرخنده نادر مختاری مکانیسم ماشه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس آنفلوانزا
آخرین اخبار