بازدید 7399
وی تصریح کرد: از سال 75 تا 79 دوره گذار سنی جمعیت 15 تا 29 سال بوده؛ یعنی جمعیت جوانی داشتیم، ولی از آغاز امسال، وارد مرحله گذار سنی جمعیت یعنی 30 تا 64 سال می شویم، به گونه ای که جمعیتمان، جمعیتی میانسال خواهد بود.
کد خبر: ۱۷۵۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۳ 09 July 2011
دفتر آمار، اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به نرخ رشد 1.8 درصدی موالید در سال گذشته هشدار داد، در صورت ادامه این روند رشد جمعیت کشور در سال های آینده به صفر و منفی می رسد.

به گزارش مهر، علی اکبر محزون در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی جمعیت در سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد افزود: بر اساس آخرین آمارهای جمعیتی در سال 89، یک میلیون و 364 هزار و 523 واقعه ولادت به ثبت رسیده که 698 هزار و 328 تولد پسر و 666 هزار 195 ولادت دختر ثبت شده است.

وی تأکید کرد: از میان آمار ولادت یک میلیون و 75 هزار ولادت در نقاط شهری و 289 ولادت در نقاط روستایی به ثبت رسیده است که نسبت جنسیتی 105 بوده که این آمار در حدود میانگین جهانی است.
 
مدیر کل دفتر آمار اطلاعاتی جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: در سال گذشته 17 هزار و 303 هزار تولد دوقلو، 611 مورد سه قلو، 38 مورد چهارقلو و سه مورد نیز پنج قلو به ثبت رسیده است.
 
وی با اشاره به اینکه روند ثبت ولادت در کشور صعودی است گفت: نرخ خام موالید 18.5 در هزار مورد بوده که به طوری که به ازای هر هزار نفر جمعیت 18.5 ولادت به ثبت رسیده است.
 
محزن با اشاره به اینکه در سال گذشته 440 هزار و 538 فقره فوت به ثبت رسیده است گفت: از این آمار 223 هزار فوت در مورد مردان و 184 هزار فوت نیز در مورد زنان به ثبت رسیده است.
 
به گفته وی، 291 هزار و 784 فوت در نقاط شهری و 148 هزار و 754 فوت نیز در نقاط روستایی ثبت شده که نرخ فوت شش در هزار بوده است.
 
وی با اشاره به اینکه بیشترین علت فوت، بیماریهای قلبی و عروقی بوده است گفت: 73 هزار فوت در ارتباط با مردان و 63 هزار فوت در مورد زنان به ثبت رسیده که مرتبط با بیماری های قلبی بوده است.
 
مدیر کل دفتر آمار اطلاعاتی جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: نرخ رشد طبیعی جمعیت هم اکنون 1.25 درصد است این در حالی است که بر اساس آمارهای سال 75 تا 85 نرخ رشد طبیعی جمعیت 1.62 درصد بوده است.
 
به گفته وی، بر اساس نرخ رشد طبیعی جمعیت و شاخص جمعیتی 56 سال طول می کشد تا جمعیت کشور ما دو برابر میزان فعلی شود.
 
محزون، در مورد آمار نرخ جمعیت واجب التعلیم ها نیز گفت: پیش بینی می شود در سال جاری 546 هزار 674 دختر و 573 هزار و 634 پسر در مقطع اول ابتدایی مشغول به تحصیل شوند.
 
وی تصریح کرد: از سال 75 تا 79 دوره گذار سنی جمعیت 15 تا 29 سال بوده؛ یعنی جمعیت جوانی داشتیم اما از ابتدای امسال، وارد مرحله گذار سنی جمعیت یعنی 30 تا 64 سال می شویم به طوری که جمعیتمان، جمعیتی میانسال خواهد بود.
 
وی گفت: در دو دهه آینده یعنی از سال 1410 به بعد کشور ما وارد مرحله کهنسالی می شود. همچنین آمارها نشان می دهد که باید برای دو سال اخیر برنامه ریزی جدی انجام شود.
 
مدیر کل دفتر آمار اطلاعاتی جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: برنامه اول توسعه کشور، اولین و آخرین برنامه‌ای بود که در آن سیاست‌های جمعیتی به صورت صریح و شفاف ذکر شده است.
 
محزون با اشاره به اینکه بر اساس برنامه اول توسعه پیش بینی می شد که در سال 90 نرخ رشد جمعیت 3.2 درصد شود. این در حالی است که در سال جاری، نرخ رشد جمعیت به 2.3 درصد رسیده است.

همچنین قرار بود میزان کل باروری در سال 90 به 4 درصد یعنی تولد 4 فرزند برای هر مادر باشد در حالی که  در این خصوص بسیار شتاب دار پیش رفته ایم و میزان باربری 1.8 نوزاد برای هر مادر است.
 
وی با اشاره به اینکه کاهش نرخ باروری زنگ خطری برای آینده است گفت: در حال حاضر که نرخ باروری 1.8 درصد برآورد شده است؛ یعنی هر مادر به طور متوسط کمتر از دو فرزند به دنیا می آورد. چنانچه با این سرعت نرخ باروری کاهش پیدا کند، ممکن است رشد جمعیتمان در سال های بعد به صفر نزدیک شده و کاهش پیدا کند.
 
وی تأکید کرد: رشد جمعیت مطلوب آن است که هر مادر برای ثبات جمعیت یک دختر جایگزین خود کند.
 
به گفته وی، در صورت کاهش نرخ جمعیت به جمعیت سالمندی و کهنسالی نزدیک خواهیم شد.
 
وی گفت: آمار ازدواج های ثبت شده در سال گذشته 891 هزار 627 مورد بوده  که بیشترین ازدواج ها در سنین 20 تا 24 سال در گروه مردها با زنان 15 تا 19 سال بوده و همچنین نرخ ازدواج 12.1 در هزار  بدست آمده است.
 
مدیر کل دفتر آمار اطلاعاتی جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در مورد آمار طلاق گفت: در سال گذشت 137 هزار و 200 فقره طلاق به ثبت رسیده و نرخ طلاق نیز 1.9 در هزار ثبت شده است. در سال 88 رشد طلاق 13 درصد بود، در حالی که در سال 89 این رشد به 9.1 درصد رسید.
 
به گفته محزون در سال گذشته به ازای هر 6.5 ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است.
 
وی  در خصوص فراوانی نام های دختران و پسران نیز گفت: امیرعلی، ابوالفضل و امیرحسین سه اسم اول پسران و فاطمه، زهرا و ستایش نیز سه نام برتر دختران در سال گذشته بوده است.
 
وی در مورد بیستم تیر روز جهانی جمعیت نیز اظهار داشت: در سال 2011 پیش بینی می شد جمعیت جهان به بالای 16 یا 17 میلیارد نفر برسد، در حالی که با سیاست های کنترل موالید و بالا رفتن سطح بهداشت و همچنین کاهش مرگ و میر جمعیت جهان در سال 2011 به 7 میلیارد نفر رسیده است.
 
مدیر کل دفتر آمار اطلاعاتی جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور افزود: بیشترین ازدواج های صورت گرفته در فروردین ماه سال گذشته بوده است.
 
وی به آمار ثبت مهاجرت نیز اشاره کرد و گفت: از اواخر سال گذشته در ارتباط با تغییر نشانی و کد پستی افراد اقداماتی انجام شد، به طوری که آنها بتوانند کد پستی تغییر یافته خود را در سایت اعلام کنند که امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری آمار مهاجرت های داخلی را اعلام کنیم.
 
محزون در مورد آمار اتباع بیگانه گفت:  بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران97.7 درصد جمعیت کشور ایرانی هستند و تنها 2.3 درصد آنها غیر ایرانی بوده که بیشترین آنها نیز افغانی، عراقی و مربوط به سایر کشورهای همسایه بوده است.
 
وی به تغییر نام نیز اشاره و گفت: در سال 88، 19 هزار و957 مورد تغییر نام و 104 هزار و 866 تغییر نام خانوادگی ثبت شده است.
 
محزون با اشاره به اینکه سیاست های جمعیتی در کشور یک متولی مشخص می خواهد گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت متولی ارایه آمار آن هم در چند بخش است.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
الهام چرخنده نادر مختاری مکانیسم ماشه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس