بازدید 21802
وي با تأكيد بر اينكه بهتر است وزارت بهداشت به جاي هراس‌آفريني در جامعه، زمان تابش اين اشعه را به مردم اعلام كند، گفت: ميزان تابش شديد اين اشعه در فصل تابستان تنها 10 دقيقه است كه طبق بررسي‌هاي انجام شده حدوداً از ساعت 14:30 تا 14:40 دقيقه هر روز در فصل تابستان است. در اين 10 دقيقه ميزان تابش اشعه UV بين 7 تا 10 و در مابقي ساعات نيز بين 2 تا 4 است.
کد خبر: ۱۷۵۷۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۶ 09 July 2011
 مدير مركز ازن‌سنجي ايران و خاورميانه درباره وضعيت ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) در فصل تابستان جزئياتي را اعلام كرد و گفت: با توجه به اينكه شاخص تابش اين اشعه در كشور 14 سال است كه ثابت است علت هراس‌آفريني و ايجاد تشويش اذهان عمومي توسط وزارت بهداشت را بايد ديد چيست.

مهرداد قطره ساماني در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با انتقاد از اينكه چرا بايد وزارت بهداشت كه دستگاه سنجش دقيق ماوراءبنفش (UV)را در اختيار ندارد نسبت به تشويش اذهان عمومي در جامعه اقدام كند، گفت: مركز ازن‌سنجي تنها مركزي است كه در خاورميانه قادر به اندازه‌گيري اين اشعه است و مرجع رسمي اعلام ميزان اين اشعه، اين مركز است.

وي با اشاره به اينكه اين مركز روزانه ميزان ضخامت لايه ازن را اندازه‌گيري مي‌كند، اظهار داشت: هر چه ميزان ضخامت لايه ازن كم باشد ميزان تابش اشعه UV هم افزايش مي‌يابد. طول موج‌هاي بين 317 تا 400 نانومتر از اشعه ماوراء بنفش هيچ زياني براي بشر ندارد و توسط بخار آب موجود در جو، جذب مي‌شود.

ميزان تابش اشعه ماوراءبنفش در كشور 14 سال است كه ثابت مانده است
--------------------------------------------------------------------------------------------

مدير مركز ازن‌سنجي ايران و خاورميانه با تأكيد بر اينكه ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور هيچ تغييري نسبت به سال‌هاي گذشته نداشته است، گفت: ميزان تابش اشعه ماوراءبنفش در كشور 14 سال است كه ثابت مانده است.

قطره ساماني ادامه داد: ميزان تابش اين اشعه در نيمكره شمالي كره زمين يكسان است و تابش اين اشعه در نيمه دوم بهار و تابستان افزايش مي‌يابد.

تابش شديد ماوراء بنفش از ساعت 14:30 تا 14:40 دقيقه هر روز در تابستان
--------------------------------------------------------------------------------------------

وي با تأكيد بر اينكه بهتر است وزارت بهداشت به جاي هراس‌آفريني در جامعه، زمان تابش اين اشعه را به مردم اعلام كند، گفت: ميزان تابش شديد اين اشعه در فصل تابستان تنها 10 دقيقه است كه طبق بررسي‌هاي انجام شده حدوداً از ساعت 14:30 تا 14:40 دقيقه هر روز در فصل تابستان است. در اين 10 دقيقه ميزان تابش اشعه UV بين 7 تا 10 و در مابقي ساعات نيز بين 2 تا 4 است.

مدير مركز ازن‌سنجي ايران و خاورميانه افزود: مردم مي‌توانند در اين زمان كوتاه حتي‌المقدور در سايه قرار بگيرند يا اگر اجباري به حضور در زير نور خورشيد دارند از كرم‌هاي ضدآفتاب و عينك‌هاي آفتابي استفاده كنند.

قطره ساماني تصريح كرد: 143 روز از سال كه از نيمه دوم بهار تا پايان تابستان طول مي‌كشد شاخص تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور بالاست يعني زير عدد 10 است و به حدي نيست كه به مردم هشدار بدهيم.

بايد طبق قوانين بين‌المللي نسبت به اشعه ماوراءبنفش به مردم هشدار داد
---------------------------------------------------------------------------------------------

وي با بيان اينكه طي 14 سال گذشته شاخص تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور ثابت بوده و در تمام اين سال‌ها 143 روز ميزان اين تابش بالا بوده است، گفت: اگر مي‌گوييم ميزان تابش در اين 143 روز بالا بوده است به اين معني نيست كه به حدي بالا بوده است كه بايد به مردم اعلام شود. چون طبق قوانين بين‌المللي ما وظيفه داريم اگر ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش بالاتر از عدد 11 شد به مردم هشدار بدهيم كه خوشبختانه طي اين سال‌ها به اين عدد نرسيده‌ايم.

مركز ازن‌سنجي هر 2 ماه يك‌بار به مركز جهاني اشعه‌ماوراء بنفش گزارش مي‌دهد
-------------------------------------------------------------------------------------------------

مدير مركز ازن‌سنجي ايران و خاورميانه با بيان اينكه ايران سيصد و سي و ششمين ايستگاه جهاني ازن را داراست، گفت: مركز ازن‌سنجي ايران تنها ايستگاه رسمي سنجش ازن استراتوسفري در ايران است كه اطلاعات خود را هر 2 ماه يك‌بار به مركز ازن و اشعه ماوراء بنفش جهاني در تورنتو كانادا ارسال مي‌كند.

قطره ساماني ادامه داد: پس ما نمي‌توانيم اگر وضعيت ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش در مرحله هشدار باشد آن را مخفي كنيم. در حال حاضر عدد ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور حدود 8 است.

وي تأكيد كرد: بر اساس قانون وزارت بهداشت نمي‌تواند ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور را اعلام كند چون دستگاه اندازه‌گيري دقيق آن را ندارد و اگر هم دستگاهي داشته باشد نمي‌تواند عدد تابش را اعلام كند تنها وضعيت ضعيف، متوسط و شديد را مي‌تواند رؤيت كند.

به گزارش خبرگزاري فارس، يكي از تابش‌هاي خطرناك خورشيدي، اشعه ماوراء بنفش است. اين اشعه در محدوده بينايي انسان نيست و نمي توان آن را ديد به همين خاطر به آن نور تاريك نيز مي‌گويند. پرتوهاي ماوراء بنفش در طيف نور خورشيد داراي طول موج كوتاه و انرژي زياد است كه مي تواند باعث بيماريهاي پوستي، چشمي، تخريب ژنتيكي DNA و اختلال در سيستم ايمني بدن، پيري زودرس و... در انسان شود.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
الهام چرخنده نادر مختاری مکانیسم ماشه علیرضا رزم حسینی هفته دفاع مقدس