بازدید 6493
درد ما اين است كه استان فارس بيشترين حمايت را از آقاي احمدي‌نژاد كرد اما حالا اين استان بيشترين مشكلات را در كشور دارد.
کد خبر: ۱۷۴۹۶۹
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۱ 05 July 2011
همه چيز در يك چشم به هم زدن اتفاق افتاد، وقتي تقاضاي گفت‌وگو با آيت‌الله «اسدالله ايماني» نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز كرديم، به همه چيز فكر مي‌كرديم جز اينكه ساعتي بعد بگويند آماده مصاحبه باشيد!

تقريبا همه آمارها، مشكلات و چالش‌هاي استان را ليست كرديم اما عمده مطالبي كه آماده شد، پيرامون انتقاد و گلايه از عملكرد وي در موضوعات مختلف بود.

تا شروع مصاحبه هنوز در ترديد بوديم كه گلايه‌ها را مطرح كنيم يا نه؟ هنوز تصميم نگرفته بوديم كه خود را روبه‌روي آيت‌الله ايماني ديديم؛ با ذكر مختصري از پيشينه علمي، مبارزاتي و مديريتي آيت‌الله ايماني و اعتقادي كه چند سال پيش به ويژه در بدو ورودش به فارس به وفاق و همگرايي همه نيروها در استان داشت، از او گلايه كرديم كه چرا بر خلاف پيشينه و اعتقادش عمل كرده است؟

به او گفتيم چرا بحث جذب حداكثري و دفع حداقلي به ضرورت را هيچ‌گاه به صورت جدي دنبال نكرد؟ چرا اگر انتقادي به مشي فكري احمدزاده، استاندار وقت فارس داشت تا زماني كه يكي نهادها آن را بيان نكرد، وي در قامت مدير معنوي استان به بيان آن نپرداخت و اساسا چرا او در جايگاه پدر معنوي، همه نيروهاي استان را به يك چشم نديد؟

از آيت‌الله ايماني همچنين سئوال كرديم كه چرا به استقبال افتتاح قطاري رفت كه بعدها خود از منتقدان اصلي آن شد؟ چرا بايد نماينده ولي فقيه در مراسم افتتاح پروژه‌اي صنعتي شركت كند كه مردم استان فارس هنوز يك دستگاه از اين محصول كه عنوان با مسماي "پارس" را يدك مي‌كشد، نديده‌اند؟

حضور در كنار او  اين جرات را به ما داد تا بگوئيم چرا فارس با اين همه وسعت و بيشترين تعداد نماينده در بين استان‌ها، هيچ نماينده‌اي در هيأت رئيسه مجلس ندارد؟ و چرا با وجود حضور چندين نماينده فارس در كميسيون تلفيق، اما سهم آن از بودجه بسيار اندك است؟ و ده‌ها سئوال و انتقاد ديگر كه گاهي در حين طرح‌ برخي از آنها، ناخواسته تند مي‌شديم، او هم با صبر و متانت گوش داد تا همراه و هم‌كلام با ما بسياري از كاستي‌ها را بپذيرد.

سعه صدر و رفتار باوقار اين استاد حوزه علميه در مقابل سيل انتقادات و گلايه‌هاي ما درسي گران‌بها براي بسياري از مديران بود كه با يك انتقاد از كوره درمي‌روند و آسمان و زمين را به هم مي‌بافند. شايد از يك روحاني در قامت استاد حوزه و معلم قرآن انتظاري هم جز اين نمي‌رفت.

آيت‌الله «اسدالله ايماني» نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به برخي از گلايه‌هاي مردم نسبت به وضعيت مديريت اين استان، گفت: درد ما اين است كه استان فارس بيشترين حمايت را از آقاي احمدي‌نژاد كرد اما حالا اين استان بيشترين مشكلات را در كشور دارد.

امام جمعه شيراز بيان كرد: فارس 14 هزار و 600 شهيد را به نظام تقديم كرده است اما دولت‌هاي امروز و گذشته در شأن اين استان كار نكرده‌اند.

"كوتولگي برخي مديران، معضل فارس است"

نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري با اشاره به برخي معضلات مديريتي در بخش كشاورزي اين استان، بيان كرد: استان فارس از "كوتولگي" برخي مديران رنج مي‌برد و اين معضل فارس است كه هم مشكل را مي‌فهمد و هم براي بيان آن، نجابت دارد.

وي با بيان اينكه مديريت استان فارس 6 ماه است رها شده، اظهار كرد: از 6 ماه قبل كه به استاندار قبلي اعلام كردند بايد به تهران برود، وضعيت مديريت استان رها شده و اين نابساماني هنوز هم ادامه دارد و خدا مي‌داند كي درست شود؟

امام جمعه شيراز با انتقاد از وضعيت اداره استان فارس به شكل سرپرستي در سطوح مختلف، ابراز كرد: همه نقاط فارس مشابه هم نيست؛ در يك منطقه خشكسالي و هواي خشك داريم و همزمان در نقطه ديگري برف و باران و سرما حاكم است بنابراين فارس را نمي‌توان بدون برنامه و ثبات مديريت، اداره كرد.

"در استان فارس گوشي براي شنيدن نيست!"

وي در پاسخ به سئوال خبرنگار ايسنا درباره عملكرد برخي مديران استان كه شائبه رفتار حزبي و گروهي در مورد آنان وجود دارد، افزود: وقتي استاندار سابق در مورد يكي از آقايان كه شائبه حزبگرايي و باندبازي در كارش بود، مي‌خواست اقدام كند، بنده هيچ دخالتي نكردم؛ فقط گفتم چون برادر 3 شهيد است، بايد برخي مسائل در مورد ايشان رعايت شود.

ايماني در پاسخ به انتقادي ديگري در مورد كنار گذاشتن بسياري از مديران پيشين و توانمند استان فارس به بهانه اصلاح‌طلبي، گفت: جريان فتنه 88 خيلي از مسائل را با هم قاطي كرده و به فضايي آرام براي گفت‌وگو نياز داريم. اما متأسفانه از خرداد 88 تاكنون هر روز درگير فضاي ملتهب سياسي بوديم و در استان فارس هم وضع از همه جا سياسي‌تر بود.

امام جمعه سابق بوشهر افزود: سال 81 زماني كه در بوشهر بودم به آقاي "اسماعيل تبادار"، استاندار دولت موسوم به اصلاحات در بوشهر، گفتم مردم خودشان سياسي هستند، مديران وظيفه ندارند مسائل سياسي را توسعه دهند بلكه بايد كار كنند. آقاي تبادار هم گوش داد، بعد هم آقاي "افراشته" استاندار اصولگراي بوشهر به همين توصيه عمل كرد و بوشهر شد كارگاه عمراني.

وي اضافه كرد: دو استاندار اصلاحات و اصولگرايان در بوشهر با عمل به اين توصيه، دو الگوي موفق از مديريت و كار ارائه كردند، حالا نمي‌دانم چرا هرچه در جلسات عمومي و خصوصي داد مي‌زنيم، در استان فارس گوشي براي شنيدن نيست!

"به مدير عمراني نياز داريم كه فضاي استان را عوض كند"

نماينده مردم فارس در خبرگان رهبري ادامه داد: به آقاي "بهبهاني" كه گزينه استانداري فارس است، پيغام دادم كه اين استان به اندازه كافي سياسي هست، به مدير عمراني نياز داريم كه فضاي استان را عوض كند. بيني و بين‌الله بايد فضاي استان به فضاي كار و تلاش عمراني و اقتصادي تغيير پيدا كند.

وي اظهار كرد: جذب حداكثري را در چارچوب ولايت قبول داريم و سياست من از روز اول حضورم در اين سمت، مطالبات مردم و مواضع رهبري بوده است.

ايماني؛ اشتغال، مسكن و مسائل مالي را مهمترين مشكلات استان فارس دانست و اظهار كرد: فارس 20 و چند سال توليدكننده اول گندم بود و غذاي كشور را تأمين مي‌كرد اما دولت در خشكسالي چه خدمتي به استان فارس كرد؟ فارس براي دولت و نظام هزينه مي‌كند اما در برابر آن هيچ امتيازاتي نمي‌گيرد.

عضو مجلس خبرگان رهبري اضافه كرد: به عنوان يك شهروند فارسي در برابر آماري كه برخي مديران اعلام مي‌كنند اما نمونه بارز آن را در جامعه نمي‌بينيم، اعتراض دارم. بارها در نماز جمعه خطاب به مديران استان اعلام كرده‌ام يك نفر سرمايه‌گذار خارجي كه شما از آن نام مي‌بريد و سرمايه‌گذاري مولد هم داشته باشد، به من نشان دهيد، اما تاكنون هيچ خبري نشده فقط در رسانه‌ها آمار مسئولان را مي‌بينيم.

"درد من عقب‌ماندگي استان است"

ايماني با بيان اينكه براي من به عنوان يك شهروند فارسي قابل قبول نيست كه وضعيت صادرات استان فارس روز به روز بدتر از گذشته شود، ادامه داد: درد من عقب‌ماندگي استان است و براي آن هم داد و فرياد مي‌زنم اما اينكه از من بخواهيد مسئولي را در فارس تغيير دهم، از گذشته هم اعلام كرده‌ام كه در عزل و نصب مديران هيچ دخالتي نمي‌كنم.

امام جمعه شيراز افزود: برخي آقايان ايراد مي‌گيرند كه تورم و مشكلات بانكي و كم‌آبي وجود دارد اما همزمان با فارس استان‌هايي مثل خراسان، آذربايجان(شرقي)، سمنان، اروميه(آذربايجان‌غربي) و هرمزگان هم براي صنعتي شدن اقدام كرده‌اند؛ مگر سمنان آب دارد؟ مگر در ديگر نقاط كشور تورم نيست؟ مگر سمنان، دانشگاه شيراز دارد؟ مگر در اروميه چندين نفر از دانشمندان برجسته دنيا كار و زندگي مي‌كنند؟

وي با بيان اينكه "احساس مي‌كنم استان فارس مظلوم واقع شده است"، خاطرنشان كرد: شايد باور نكنيد اما بسياري از شبها 2 تا 3 ساعت فكر مي‌كنم كه چرا استان با اين همه امكانات و ظرفيت بايد اين گونه عقب‌مانده باشد؟ برخي مواقع در منزل با من حرف مي‌زنند اما حواس من در پي مشكلات استان است و متوجه حرف اهل منزل نمي‌شوم.

استاد حوزه علميه شيراز ادامه داد: دغدغه فكري استان به من اجازه نمي‌دهد كه به مسائل شخصي و خانوادگي خود فكر كنم.

"نمايندگان استان احساس درد نمي‌كنند"

نماينده ولي فقيه در استان فارس در پاسخ به سئوال خبرنگار ايسنا در مورد ضعف عملكرد نمايندگان اين استان در خانه ملت، گفت: به نظرم نمايندگان استان همگي افراد خوب و داراي فضائلي هستند اما يك‌سري كارها كه بايد در شأن فارس صورت مي‌گرفت، هنوز اتفاق نيفتاده است.

وي اضافه كرد: نمايندگان بايد مسائل مهم استان را دنبال كنند. قبل از پيروزي انقلاب وقتي مراكز هواشناسي وضعيت 40 سال آينده آب و هواي فارس را پيش‌بيني كردند، كه 20 سال آن خشكسالي و 10 سال متوسط بوده و 5 سال آن ترسالي پيش‌بيني شد؛ بايد همان موقع مسئولان براي بن‌بست كشاورزي فارس فكري كرده، جايگزيني بجاي كشاورزي پيدا مي‌كردند.

"فقدان برنامه‌ريزي مهمترين چالش استان است"

عضو مجلس خبرگان رهبري با طرح اين پرسش كه "چرا استان فارس با همه پتانسيل‌ها و امكانات عقب‌مانده است؟"، فقدان برنامه‌ريزي را مهمترين چالش اين استان دانست و گفت: نمايندگان ديگر استان‌ها كار مي‌كنند و لابي مي‌زنند كه اعتبارات يك استان 67 درصد رشد مي‌كند اما اعتبارات استان فارس فقط يك درصد! نمي‌توانم بگويم آقايان در استان فارس خواب هستند اما نسبت به موضوع كم‌تفاوت هستند و احساس درد نمي‌كنند.

وي ابراز كرد: وقتي يك كارگر كه بيكار مي‌شود، نبايد من به عنوان نماينده ولي فقيه، شب‌ها راحت بخوابم! چرا بايد كارگران "كارخانه مخابراتي راه دور" خودسوزي كنند؟! چرا زن‌ها از شوهرانشان طلاق بگيرند به خاطر اينكه شوهرانشان در اين كارخانه بيكار شده‌اند؟ اينها مسائلي نيست كه نسبت به آن بي‌تفاوت باشيم.

امام جمعه شيراز با بيان اينكه همه مسائل را خصوصي به آقايان تذكر داده‌ام، افزود: 7 فروردين(1390)، آقايان را آوردم كه استان فارس عقب افتاده است، در سال "جهاد اقتصادي" براي توسعه استان گام بزنيد، قدم برداريد، برنامه‌ريزي و تلاش كنيد! اما بين آنها كه شنيدند و شما كه نشنيديد هيچ تفاوتي نيست!

ايماني افزود: در مورد همين موضوع خودروسازي فارس كه شما مطرح كرديد، واقع مطلب اين است كه من بر اساس صفاي نفس و اعتمادي كه به آقايان و رئيس‌جمهور و ديگران داشتم و گفتند كه 14 خودرو در حال توليد است، گفتيم الحمدلله كه فارس هم جزو خودروسازان شد، اما بعد فهميدم آقايان از تهران خودرو آورده‌اند و حالا مي‌گويند آقايان اختلاف دارند، شايد شهريور و مهر(1390) تازه خط مونتاژ آن راه‌اندازي شود.

"جلسه شوراي فرهنگ عمومي تعطيل است"

رئيس شوراي فرهنگ عمومي استان فارس درباره آخرين وضعيت عملكرد اين شورا نيز به خبرنگار ايسنا گفت: مدتهاست آقايان ما را به جلسه شوراي فرهنگ عمومي دعوت نكرده‌اند و از عيد تا الآن اين شورا تعطيل است!

وي با بيان اينكه "درباره مسائل فرهنگي استان خون دل مي‌خورم"، ابراز كرد: هفته گذشته خواستم شورا تشكيل جلسه دهد، گفتند اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي هم سرپرستي شده است.

ايماني در ادامه گفت: والله همه مسائل در مورد اختلافات "ايرانيت" و "اسلاميت" كار دشمن است، ما ايراني هستيم و نمي‌توانيم از گذشته خود فاصله بگيريم كما اينكه اسلام، ايران را ايران كرد اما اينكه فقط بر ايران‌گرايي تأكيد كنيم، فاصله ما با جهان اسلام زياد مي‌شود.

وي افزود: ما مسلمان ايراني هستيم به اين معنا كه يك پيوند با جهان اسلام داريم كه در آن كشورهاي اسلامي حضور دارند و يك پيوند با درون جغرافيايي خودمان داريم كه در اين پيوند، كرد و ترك و لر و عرب و فارس جاي دارند.

"سومين حرم اهل بيت(ع) منافاتي با پايتخت فرهنگي ايران ندارد"

نماينده ولي فقيه در استان فارس بيان كرد: در مورد فارس و شيراز هم قبلا در شوراي شهر گفته‌ام كه سومين حرم اهل بيت(ع) هيچ منافاتي با پايتخت فرهنگي ايران ندارد.

امام جمعه شيراز در پاسخ به برخي انتقادات در مورد حضورش در مراسم بهره‌برداري از راه‌آهن شيراز - اصفهان كه پس از 2 سال و چندماه همچنان ناتمام باقي مانده است، گفت: اگر سوار قطار شدم، كه به عنوان خدمتي براي استان فارس باشد، نمي‌دانستم تكميل 7 كيلومتر باقي مانده از مسير آن 2 سال طول مي‌كشد و هنوز هم سرعت(قطار) در برخي نقاط طول مسير كمتر از 30 كيلومتر در ساعت است.

وي ادامه داد: من علم غيب نداشتم كه در آينده چه خواهد شد! قطار آرزوي 70 ساله مردم فارس بود و حالا كه به شيراز رسيده، من به عنوان شهروند فارسي براي نشستن در آن، بال درمي‌آورم اما بعدش هم از وضعيت نابسامان قطار داد مي‌زنم.

امام جمعه شيراز ابراز كرد: وزير راه و معاونش را در همين اتاق دعوت كردم و نسبت به وضعيت قطار داد زدم، آقايان در همين اتاق قول دادند كه ظرف يك هفته وضعيت قطار را مشخص كنند، الان دو ماه و چند هفته مي‌گذرد، هنوز هيچ كاري انجام نداده‌اند!

"رسانه‌ها درد‌هاي فارس را مطرح كنند"

استاد حوزه علميه شيراز با اشاره به انتقادات هفته گذشته‌اش در مورد عملكرد رسانه‌ها و روزنامه‌هاي شيراز، گفت: توقع دارم رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران استان، درد فارس، مسائل آينده استان و مسائل كلان استان منهاي وابستگي و جناح‌بندي و منافع اين و آن را، مطرح كنند و براي مردم راهنما و مرشد باشند.

وي با بيان اينكه رسانه‌ها و روزنامه‌ها در شأن و جايگاه رهبري جامعه قرار دارند، خاطرنشان كرد: روزنامه پيشرو بايد دردها و مشكلات مردم را مطرح و بررسي كند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
علائم کرونا دونالد ترامپ کریم‌ اکبری‌ مبارکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 2020 جو بایدن نیس