بازدید 32405
پلیس محل های فعالیت این افراد را شناسایی کرده است و به زودی این افراد جمع آوری می شوند. البته در تهران کمتر از 100 زن خیابانی وجود دارد. سازمانهای مردم‌نهاد در این ارتباط می‌توانند فعالیت کرده و در این زمینه با برخی سازمانهای مردم‌نهاد و موسسات خیریه جلساتی را برگزار کرده ایم.
کد خبر: ۱۶۸۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۵ 06 June 2011
یکی دو هفته ای هست که گشت های پلیس برای مبارزه با بدحجابی در شهر دیده می شود و البته تاکنون برخوردهایی مانند گذشته دیده نشده. اما خبر می رسد پلیس برنامه های جدیدی برای بدحجابی دارد.

سردار حسین ساجدی نیا، رییس پلیس تهران معتقد است این طرح در تمام سال اجرا می شود و تا زمانیکه مردم بخواهند با بدحجابان و  زنان خیابانی برخورد می شود: "در کنار زنان بدحجابۀ مردانی هم که از پیراهن‌‏های نامناسب و از آویزهای ویژه ای با عنوان گردنبند استفاده می کنند هم دستگیر می شوند."

او همچنین گفت: "قول نداده‌ایم همه تهران را از وجود مجرمان پاکسازی کنیم. بلکه قول دادیم که با مجرمان برخورد کنیم که طرحهای‏مان در این زمینه همچنان در حال اجراست."

گفتگوی او با خبرآنلاین را بخوانید:

طرح امنیت محله محور که قرار است در تهران اجرا شود چه ابعادی دارد؟

این طرح در 375 محله تهران در قالب برخورد با مقوله‌های سرقت، اراذل و اوباش، معتادان ولگرد، خرده فروشان مواد مخدر و ... اجرا می شود و تا پایان امسال ادامه دارد.البته قرار است موضوع جمع آوری زنان خیابانی هم اجرا شود.

پیش بینی می کنید با اجرای این طرح مجرمان کمتر می شوند؟

قول نداده‌ایم همه تهران را از وجود مجرمان پاکسازی کنیم. بلکه قول دادیم که با مجرمان برخورد کنیم که طرحهای‏مان در این زمینه همچنان در حال اجراست. مجرمان چون شغلی ندارند مجددا به چرخه جرم بازمی‌گردند، در این زمینه از اقدامات برخی دستگاهها راضی و برخی دستگاهها ناراضی هستیم. توقع ما این است که متولیان در خصوص وظایف خود بیشتر تلاش کنند.

شما سال گذشته اعلام کرده بودید که چون هیچ سازمانی متولی نگهداری از زنان خیابانی نمی شود یک دور باطل است؟

خوشبختانه امسال قرار است که پلیس در طرح امنیت محور با زنان خیابانی و پرخطر برخورد کرده و براساس وظیفه این افراد را از سطح شهر جمع آوری می کند.  در این طرح ماموران پلیس امنیت اینگونه افراد را شناسایی و پس از دستگیری به بهزیستی معرفی می کنند. در گذشته هیچ ارگانی اسکان زنان خیابانی را برعهده نمی گرفت و پلیس نیز پس از جمع آوری امکان نگهداری این افراد را نداشت. اما این بار زنانی که برای چندمین بار از سوی پلیس دستگیر شوند با پرونده تشکیل شده به قوه قضاییه معرفی و مجازات خواهند شد.

این طرح چه زمانی اجرا می شود؟

پلیس محل های فعالیت این افراد را شناسایی کرده است و به زودی این افراد جمع آوری می شوند. البته در تهران کمتر از 100 زن خیابانی وجود دارد. سازمانهای مردم‌نهاد در این ارتباط می‌توانند فعالیت کرده و در این زمینه با برخی سازمانهای مردم‌نهاد و موسسات خیریه جلساتی را برگزار کرده ایم.

در زمینه بدحجابی چطور؟ چون برخی از نمایندگان نسبت به بدحجابی اعتراض دارند.

‌من قبلاً هم گفته‌ام قانون و مردم از ما انتظار دارند که‌ مانع بی‌نظمی اجتماعی شویم، جلوی هنجار‌شکنی را بگیریم و‌ حافظ امنیت اخلاقی و اجتماعی مردم باشیم. شاید تعجب کنید اما مردم تهران هم بارها از ما خواسته اند که با بدحجابان برخورد کنیم برای همین این طرح را شروع کرده ایم. استفاده از شلوارکوتاه، مانتوهای کوتاه و بدن ‌‏نما، شال‌‏های باریک و داشتن ظاهری مانکن گونه از مصداق های برخورد پلیس با بدحجابان است. همچنین طرح برخورد با بدحجابان شامل توریستها هم می شود. به آژانسهای مسافرتی این موضوع را اعلام کردیم تا قوانین ما را به توریستها اعلام کنند.

این طرح شامل مردان هم می شود؟

هیچ جا نگفتیم بد پوششی محدود به زن‌ها‌ست. مردان بد پوشش و بد آرایش هم داریم. ولی تعداد مردان بدپوشش بسیار کم‌تر از زن‌ها‌ست به همین خاطر مقابله با بدحجابی مردها در زمره اولویت‌های بعدی ما‌ست. استفاده از پیراهن‌‏های نامناسب و آویزهای ویژه ای با عنوان گردنبند از جمله موردهای برخورد پلیس خواهد بود.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا محمد کاظمی حسین طائب ناصر کنعانی چافی
وب گردی