بازدید 15006

سه رأس مثلث بصیرت از دید آیة‌الله مصباح

آیت‌الله مصباح یزدی هوشمندی خدادادی، شناخت دین و کسب تقوا را از مؤلفه‌های بصیرت دینی برشمرد و گفت: استعداد و هوش امری خدادادی است، اما تقوا و آگاهی دینی کسبی است و انسان باید برای به دست آوردن آنها تلاش کند.
کد خبر: ۱۵۰۶۳۶
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۹:۴۰ 26 February 2011
عضو خبرگان رهبری گفت: وقتی انحراف برخی از صحابی پیامبر(ص) را می بینیم از حال کسی که زمانی از دست امام(ره) حکم دریافت کرده و امروز برای براندازی نظام کمک می‌گیرد،‌ تعجب نخواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با اشاره به تأکیدهای مقام معظم رهبری بر کسب بصیرت گفت: پس از به خلافت رسیدن امیرالمؤمنین علیه‌ السّلام مشکلات فراوانی پیشِ‎روی ایشان قرار داشت از جمله اینکه «طلحه» و «زبیر» دو تن از کسانی که سابقه زیادی در اسلام داشتند، به همراه عایشه که همسر پیامبر بود، در مقابل علی ‌علیه ‌السّلام ایستادند.

وی با بیان اینکه در آن زمان مردم به مقام عصمت توجه نداشتند و نزد مردم، طلحه و زبیر با علی ‌علیه‌السّلام تفاوت زیادی نداشتند، گفت: چه‎بسا اگر ما نیز‌ آنجا بودیم، در حمایت از علی علیه ‌السّلام به جنگ نمی‌پرداختیم.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: حتی در جنگ جمل بسیاری از کسانی که در رکاب علی ‌علیه‌السّلام جنگیدند، نه به خاطر اعتقاد به درستی راه وی، بلکه به خاطر بیعتی بود که با او بسته بودند.

وی با اشاره به سخنان حضرت علی علیه ‌السّلام که کارهای خود را از روی بصیرت کامل دینی عنوان می‌کنند، گفت: ایشان پس از صبر و تأمل بسیار، تنها راه چاره را جنگ با آنان دانستند و غیر از آن را خروج از دین اسلام معرفی کردند.

وی با اشاره به اینکه بصیرت دارای مراتب است، اظهار داشت: مرتبه‌ای از آن بصیرت مخصوص معصوم است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به بصیرت برای مردم عادی گفت: مردم اگر این بصیرت را داشته باشند که بدانند باید از امام معصوم علیه ‌السّلام تبعیت کنند و در زمان غیبت به اشبه افراد به امام معصوم یعنی ولی‌ فقیه رجوع کنند، قطعا در فتنه‌ها گرفتار نخواهند شد، هرچند این مرتبه از بصیرت برای مسئولان نظام،‌ کافی نیست.

وی با تأکید بر لزوم شکرگزاری از خداوند به خاطر نعمت رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که بهترین گزینه برای جانشینی امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف است، اظهار داشت: این‌که بفهمیم از چه‎کسی باید پیروی کنیم، خود بصیرت است. اما تأکید مقام معظم رهبری بر بصیرت‌افزایی یعنی هرکسی باید برای افزایش بصیرت خود تلاش کند.

آیت‌الله مصباح یزدی هوشمندی خدادادی، شناخت دین و کسب تقوا را از مؤلفه‌های بصیرت دینی برشمرد و گفت: استعداد و هوش امری خدادادی است، اما تقوا و آگاهی دینی کسبی است و انسان باید برای به دست آوردن آنها تلاش کند.

وی با بیان اینکه برای شناخت مصادیق، مطالعه تاریخ اسلام و به ویژه شناخت وقایع صدر اسلام مؤثر است، اظهار داشت: وقتی انحراف کسانی را که همراه با پیامبر صلی‌ الله ‌علیه ‌و آله بوده و از بزرگان مسلمانان به شمار می‌رفتند مطالعه کنیم، از حال کسی که زمانی از دست امام(ره) حکم مسئولیت دریافت کرده و امروز برای براندازی نظام از اسرائیل کمک می‌گیرد،‌ تعجب نخواهیم کرد.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: برخی از افراد به قدری ثروت اندوخته‌اند که نسل‌های بعدی آنها نیز بی‌نیاز از مال خواهند بود، اما باز به دنبال جمع کردن ثروت و کسب پست و مقام بیشترند.

وی با اشاره به اینکه خطر انحراف برای همگان وجود دارد، گفت: حبّ دنیا بزرگ‌ترین آفت بصیرت است و برای رهایی از انحراف باید تقوای الهی داشت.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
وب گردی