بازدید 20241
کد خبر: ۱۴۱۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۸۹ - ۱۴:۱۹ 11 January 2011
در حالي كه هنوز چند روزي از تلف شدن هزاران بچه‌ماهي در سواحل بندرعباس نگذشته، خبر مرگ تدريجي و دسته‌جمعي هزاران قطعه انواع ماهيان بومي آب‌هاي حوزه خزر به گوش مي‌رسد.

به گزارش «جام جم»، صيد ماهيان استخواني در استان گلستان كه داراي 100 كيلومتر نوار ساحلي است؛ در حالي در جريان است كه اهالي غرب گلستان از جمله شهرهاي بندر گز و بندر تركمن از چند روز گذشته در حوزه‌هاي آبي منطقه از مرگ و روي آب آمدن برخي گونه‌ها‌ي ماهي نظير كفال گزارش داده‌اند.

به گفته اين اهالي، تاكنون سابقه نداشته كه ماهي كفال به سواحل و حاشيه رودخانه نزديك شود، اما در چند روز گذشته، اين ماهيان تاحدي به ساحل و كناره‌هاي رودخانه نزديك شده اند كه حتي كودكان نيز مي‌توانند آنها را با دست و بدون استفاده از ابزار صيادي صيد كنند.

برخي اهالي نيز معتقدند گوشت اين ماهيان لمس بوده و ناشي از وجود بيماري است وگرنه امكان ندارد براحتي بتوان اين ماهيان را صيد كرد.

آلاينده‌هاي زيست‌محيطي؛ عامل مرگ ماهيان

دكتر سيدمحمدرضا فاطمي، مدير گروه دريا در دانشگاه علوم و تحقيقات در گفت‌وگويي با «جام‌جم» علت اين دو فاجعه زيست‌محيطي را در سواحل شمالي و جنوبي كشور ورود آلاينده‌هايي همچون فاضلاب‌ها و سموم خشكي دانست و گفت: چون ماهي كفال يك ماهي سطحي است به اين معنا كه روي سطح آب زندگي مي‌كند و بيشتر در مناطق ساحلي و كم‌عمق به سر مي‌برد، لذا بيشتر تحت تاثير فاضلاب‌ها و سموم مناطق خشكي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: در ‌آب‌هاي شمال كشور بچه‌ماهي‌هاي كفال معمولا وارد مناطق ساحلي مي‌شوند. اين ماهي‌ها اوايل زندگي خود خيلي زود تحت تاثير آلودگي آلاينده‌ها قرار مي‌گيرند، لذا اولين ماهي‌اي كه بر اثر آلودگي از بين مي‌رود، ماهي كفال است كه در جنوب نيز به آن گاريز مي‌گويند و اندازه آن از كفال شمال كوچك‌تر است. بنابراين مطمئنا مرگ و مير ماهي‌‌ها در سواحل شمال و جنوب كشور ناشي از فاضلاب‌هاي شهري است كه وارد دريا شده و باعث تلف شدن ماهي‌ها شده است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اين‌كه ريشه‌يابي اين اتفاقات احتياج به بررسي بيشتري دارد، خاطرنشان كرد: به احتمال قوي در سواحل شمالي كشور هم آلودگي ناشي از آلاينده‌ها و سموم خشكي علت اين امر بوده كه البته چون الان فعاليت كشاورزي در آن منطقه نداريم، ورود فاضلاب‌هاي آن منطقه به دريا مي‌تواند علت اصلي اين اتفاق باشد.

علت قطعي مشخص نيست

مطلبي، رئيس موسسه تحقيقات شيلات ايران نيز در گفت‌وگويي با فارس علت مرگ چند روز گذشته ماهيان در سواحل بندرعباس را حركت دسته‌جمعي ماهيان منطقه براي تخمگذاري به سوي ساحل و برخورد با فاضلاب و آلودگي ناشي از آن دانست و گفت: ماهيان گاريز معمولا به صورت دسته‌جمعي و گله‌اي تخمگذاري مي‌كنند كه به دليل مواجه شدن با آلودگي‌ فاضلاب ساحل از بين رفته‌اند.

اما مديركل شيلات استان گلستان ضمن خودداري از هرگونه اظهارنظر قطعي درباره علت اين تلفات به «جام‌جم» گفت: اين تلفات فقط منحصر به ماهي كفال بوده و نه‌تنها در بندر تركمن و گز بلكه در كل سواحل درياي خزر مشاهده شده است.

پاسندي با اشاره به اين‌كه اين تلفات مربوط به ماهي‌هاي زير وزن 200 گرم بوده و از سال گذشته در سواحل درياي خزر (‌مازندران و گيلان) شروع شده است، افزود: متاسفانه از حدود يكي 2 ماه پيش كه فصل صيد نيز هست اين اتفاق در سواحل استان گلستان هم مشاهده شده است كه بلافاصله گزارش آن را به شيلات ايران و مركز تحقيقات اعلام كرديم. در حال حاضر مركز تحقيقات، محيط زيست و دامپزشكي استان در حال بررسي علت آن هستند ولي هنوز در اين‌باره به قطعيتي نرسيده اند.

وي افزود: متاسفانه چيزي كه شاهد آن هستيم ،كنار آمدن هر روزه ماهي‌ها به ساحل است كه نشان‌دهنده اتفاقي ناگوار براي آنهاست.

پاسندي در پاسخ به اين سوال كه آيا ورود آلاينده‌هايي همچون پسماند فاضلاب‌ها را در اين امر موثر مي‌داند يا خير گفت: با اين‌كه احتمال ورود اين پسماندها و آلاينده‌ها به دريا و امكان آلوده شدن ماهي‌ها از اين طريق را رد نمي‌كنم، اما نمي‌توانم در اين‌باره اظهارنظر قطعي داشته باشم چراكه ممكن است دلايل زيستي، باليني يا ژنتيك در اين امر دخيل باشند چون ماهي كفال يك ماهي مهاجر و ميهمان است كه در سال‌هاي مياني دهه 40 از آب‌هاي درياي سياه به اين آب‌ها راه يافته است. مديركل شيلات استان گلستان با بيان اين‌كه غيربهداشتي بودن اين ماهي‌ها به دامپزشكي و مراجع استاني اعلام شده است، به مردم منطقه توصيه كرد كه به هيچ عنوان از اين ماهي‌ها استفاده نكنند چراكه امكان آلودگي آنها بسيار بالاست.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
abi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
هارپ را فراموش نکنید!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
كيهان : مقصر عوامل فتنه 88 هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
سئوال آیا در ایران چیزی بنام سازمان محیط زیست وجود دارد؟ خوب بله در ولی در حد حرف سازمانی که وجود خارجی ندارد اطلاع رسانی ندارد بنا به مصلحت پروژه های عمرانی برش هم ندارد قدرت برخورد با ارگانها و نهادهای دولتی را ندارد بوجه کافی برای حراست جنگلها ندارد حتی قدرت عملیات پاکیزه نگه داشتن رودخانه های کشور را ندارد حتی در مباحث صدا وسیما و رسانه ای هم نیست پس برای چه وجود دارد؟؟؟
بابک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
با سلام 2 روز پیش هم در شهر ما اردبیل در شهرستان بیله سوار هزاران پرنده در یک زمان افتادن زمین و مردند این اتفاقات در خیلی از کشورها هم دیده شده خدا بخیر کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
نمي دونم تا حالا در اب خزر شنا کرده ايد يا نه.؟دقيقاَ وقتي توي اب هستيد احساس مي کنيد که در داخل حمامي از نفت و روغن و ساير الودگي ها دست وپا مي زنيد،!!پس به ماهي هاي بيچاره حق بديم که مريض بشن و دچار انواع خودکشي و ....شوند.اگر به داد خزر نرسيم فردا دير است.!!؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
اي محيط زيستي ها كجايين پس؟
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
اين مردن ماهيان را هم مثل مرگ پرندگان بحساب اشعه هارپ آمريكا بگذاريد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
شركت نفت خزر وابسته به شركت نفت دارد حفاري ميكند و شايد باعث آلودگي شده است و شايد بي پي كه خليج مكزيك را آلوده كرد كاري كرده است كه دريا آلوده شده و صدايش را در نمي آورند.زيرا چندي پيش بي پي اعلام كرد كه ادامه عمليات توليد در يك چاه آذربايجان را متوقف كرده است.
بی خبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
چند هفته پیش تو آمریکا پرنده ها و ماهیا مردن حالا بندر عباس و دریای خزر چی شده یعنی ممکن آزمایش یا هارپ باشه! توهم توطئه نیست. شک از حوادث پیاپی یکسانه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
الان یه سری میان میگن کار کار آمریکای جنایتکار و سیستم هارپه!!
ناشناس
|
Norway
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
یک پیشنهاد: تاسیس وزارت محیط زیست!
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم شب های محرم عاشورا تاسوعا روز خبرنگار محمود صارمی
آخرین اخبار
وب گردی