بازدید 11095
فرزندان مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح با همین سیستم وارد خدمت سربازی شدند و برخی از آنان در بدترین شرایط خدمت خود را سپری کردند. هیچ کدام این افراد در مناطق خاص خدمت نکردند و تفاوتی نیز میان آنان و سایر مشمولان قائل نشده است.
کد خبر: ۱۳۲۸۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۸۹ - ۱۱:۱۹ 27 November 2010
شرایط یکسان خدمت فرزندان مسئولان، مختومه شدن خرید خدمت، آخرین وضعیت معافیتهای رهبری، میزان حقوق سربازان و دلایل افزایش غائبان سربازی از جمله محورهای گفتگوی مهر با سردار موسی کمالی بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار موسی کمالی مشاور معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح و مدیر سابق مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح ضمن بازدید از خبرگزاری مهر به سوالات خبرنگاران پیرامون مشکلات و مسائل سربازی از جمله نحوه خدمت فرزندان مسئولان دولتی، خرید خدمت، میزان حقوق سربازان، قانون جدید نظام وظیفه، معافیتهای مقام معظم رهبری و دلایل افزایش غائبان خدمت سربازی پاسخ داد که مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

* آیا این موضوع که مکان و دوره خدمت فرزندان مسئولان به مراتب آسانتر از سایر مشمولان است صحت دارد؟

- سردار موسی کمالی: مناطق کشور برای انجام خدمت سربازی به 9 قسمت تقسیم شده اند که در اعزام به مناطق پنج به بالا هر مشمولی آزاد است اما افرادی که خواستار خدمت در مناطق پنج به پایین باشند یا باید جزء خانواده ایثارگران، کمیته امداد و سازمان بهزیستی باشند و یا متاهل باشند. اگر سازمانی فردی را برای انجام خدمت سربازی درخواست کند باید تعهد دهد که آن فرد جزء اقوام درجه یک سببی و نسبی مسئولان سازمان نباشد در غیر این صورت و احراز نسبیت مشمول با مسئولان سازمان علاوه بر اینکه با سازمان مربوطه برخورد و سهمیه آنان قطع می شود سرباز نیز از ادامه سربازی در آن محل منع می شود. البته منکر آن نمی شویم که در شرایط فعلی برخی دخل و تصرفها در نحوه خدمت سربازی برخی مشمولان رخ می دهد که راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد اما ستاد کل نیروهای مسلح تمام تلاش خود را برای کاهش این دخل و تصرفها می کند به نحوی که با متمرکز کردن اعزام مشمولان به خدمت سربازی در تهران و اعلام مکان و زمان خدمت آنان بر اساس کد، امکان  دخل و تصرفها بسیار کاهش یافته است.

فرزندان مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح با همین سیستم وارد خدمت سربازی شدند و برخی از آنان در بدترین شرایط خدمت خود را سپری کردند. هیچ کدام این افراد در مناطق خاص خدمت نکردند و تفاوتی نیز میان آنان و سایر مشمولان قائل نشده است.

مدتی پیش برخی از افراد مصوبه ای را از مجلس گرفته بودند تا فرزندان نظامیان، خود محل خدمتشان را تعیین کنند ولی زمانی که این موضوع به گوش مسئولان نظامی رسید آن را مسکوت کرده و اجازه ابلاغ این مصوبه را ندادند.

* آیا پرونده خرید خدمت سربازی در کشور بسته شده و دیگر هیچگاه شرایط خرید خدمت تکرار نمی شود؟

- بحث خرید خدمت در خارج از کشور همچنان ادامه دارد و افرادی که تا پایان سال 82 از کشور خارج شده اند می توانند طبق قانون بودجه با پرداخت 10 میلیون تومان خدمت سربازی خود را بخرند. این مبلغ در سال گذشته پنج میلیون بود که در سال جاری بر اساس نظر دولت به 10 میلیون افزایش یافت. در واقع نمی توان کاری جز دادن اجازه خرید خدمت برای مشمولان خارج از کشور کرد زیرا نه می توان آنان را دستگیر کرده و نه می توان آنان را از کشور طرد کرد چون در این صورت جذب نیروهای ضد انقلاب می شوند. برهمین اساس برای آنان تمهیداتی اتخاذ شد تا ضمن خرید خدمت سالی یکبار به مدت سه ماه به کشور تردد کنند. همچنین دانشجویانی که تا پایان سال 85 از کشور خارج شدند می توانند سالی دو بار به مدت سه ماه به کشور تردد کنند اما در داخل کشور هیچ سیاستی برای فروش مجدد سربازی وجود ندارد و پرونده این موضوع برای همیشه در کشور مختومه شده است.

* معافیتهای رهبری بر چه مبنایی در کشور اعمال می شود؟

- این گونه معافیتها به ندرت در کشور اتفاق می افتد که اولین آن در سال 75 بود که شورای انقلاب متولدین تا سال 34 را از خدمت سربازی معاف کرد. بحث معافیتهای رهبری برای دومین بار در سال 82 برای متولدین تا سال 55 اعمال شد زیرا افرادی که به هر دلیلی به جبهه نرفتند پس از آن شرایط سختی را در جامعه متحمل شدند برهمین اساس از خدمت سربازی معاف شدند. پس از سال 82 دیگر هیچ تصمیمی در کشور برای انجام معافیت رهبری گرفته نشده و مشمولان نیز منتظر برخورداری از چنین معافیتی نباشند زیرا کشور در سالهای اخیر در شرایط عادی بوده و افراد موظف به انجام خدمت سربازی هستند برهمین اساس نیامدن آنان به خدمت سربازی بی حرمتی به افرادی است که به خدمت سربازی اعزام شده اند.

* هزینه ای که ستاد کل نیروهای مسلح به طور میانگین برای هر سرباز متحمل می شود چه میزان است؟

- هزینه هر سرباز به طور میانگین یک میلیون تومان در سال است که بخشی از این هزینه به صورت مستقیم و بخشی به صورت غیرمستقیم اعمال می شود. هزینه های مستقیم مربوط به خوراک و پوشاک سربازان است و هزینه های غیر مستقیم به حقوق سربازان در دوره خدمت سربازی ارتباط دارد.

* در سالهای اخیر روند غیبت سربازان بسیار افزایش یافته است به نظر شما دلیل این امر چیست؟

- غائبان خدمت سربازی دو دسته اند: دسته اول افرادی هستند که حداقل به مدت یک ماه یا حداکثر 6 سال غیبت می کنند اما نهایتا برای انجام خدمت سربازی مراجعه می کنند که تعداد این افراد بسیار بالاست و روندی صعودی را در پیش گرفته است اما دسته دوم غائبینی هستند که اصلا قصد اعزام به خدمت سربازی را ندارند که تعداد این افراد نسبت به 10 سال گذشته 2/0 افزایش داشته است.

زیاد بودن سربازان و عدم برخورد جدی با مشمولان غائب، تصمیمات مختلف نیروهای مسلح در بخشش و کاهش خدمت سربازی، اظهار نظر مسئولان غیر مربوط در زمینه خدمت سربازی و تشدید افکار عمومی از جمله دلایل افزایش غیبت مشمولان خدمت سربازی در سالهای اخیر بوده است.

* میزان حقوق سربازان در حال حاضر چقدر است؟

- در حال حاضر سرباز یکم 42 هزار و 700، سرباز دوم 41 هزار و 800، سرباز سوم 41 هزار و 500، گروهبان یکم 49 هزار، گروهبان دوم 47 هزار، گروهبان سوم 45 هزار و سرجوخه 43 هزار و 600 ، استوار یکم 54 هزار، استوار دوم 51 هزار، ستوان یکم 69 هزار و 600، ستوان دوم 62 هزار و 800، ستوان سوم 58 هزار و ستوان یکم پزشک 76 هزار و 900 تومان حقوق از ستاد کل نیروهای مسلح دریافت می کنند.

ستاد کل نیروهای مسلح در قانون جدید نظام وظیفه موضوعات پوشاک، بیمه و غذای سربازان را مدنظر قرار داده اما مجلس به حقوق سربازان پرداخته و آن را 4.5 تا 5 درصد افزایش داده که این امر موجب افزایش بار مالی طرح و تاخیر تصویب آن شده است اما پس از تصویب این قانون تغییراتی در زمینه حقوق سربازان رخ خواهد داد. بار مالی این قانون پس از تصویب در مجلس بیش از دو هزار میلیارد ریال در سال برآورد شده در حالی که برآورد ستاد کل نیروهای مسلح حدود 600 میلیارد ریال بود.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۶
lمقدم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
وعده ای که به دوبرادری هاداده ایدفراموش نفرمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
بله چون حضرات همه بچه هایشان معاف شدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
شما اگر به فکر مملکت هستید بیایید خدمت سربازی رو به صورت استخدام نیرو های مسلح در بیاورید تا هم از نرخ بیکاری کم کنید هم اجباری بودنش رو بردارید
با این کار یه ارتش قوی خواهیم داشت که اگه فردا به کشور دست اندازی کردن ما هم توان جواب گویی داشته باشیم
ناشناس
|
Turkey
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
طول مدت سربازی در ایران یسیار زیاد و برابر با کشورهای عقب مانده دنیاست. چرا مسولین از این فرصت طلایی در دوران جوانی به نحو احسن استفاده نمی کنند؟ سربازی در ایران به نوعی تلف کردن عمر شبیه شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
مسخره‌ست باور كنيد!
با مدرك دكتري ماهي ٦٩ تومان!
تازه ننوشته كه ١١ تومان هم حق همسر تعلق مي‌گيرد!
همه چيز اجباري است
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
تغييرات اساسي در امر خدمت سربازي نياز جدي امروز جامعه ماست. اما مسئولين توجه نميكنند......
ناشناس
|
Japan
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
خدمت سربازی در شرایط الان کشور بدون دلیل ومنطق میباشدوحسن نبودن آن بیش از بودنش میباشد.بنظرم کل قانون خدمت وظیفه به این صورت باید اصلاح شود و در ضمن میتوان شرایط را برای متاءهلین آسانتر نمود.
این سربازانی که از این خدمت بیرون میایند به درد هیچکاری نمیخورند و فقط و فقط وقت و هزینه دور ریخته شده. البته بهرحال برای یکسری هم ایجاد شغل شده که با خدمت سربازی به این وضعیت موافقن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
برای آقا زاده ها هم خرید خدمت تمام شد؟؟؟
بي پناه
|
United States
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
شما كه اينقدر به دنبال افزايش نرخ ازدواج هستيد فكري به حال خدمت متاهليني كه در آسمانه اعزام هستند بكنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
ستوانيكم 46000 ميگيره داداش. اطلاعاتت رو به روز كن
مجمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
واقعا این گفته ها تاسف بار است.یعنی من وامسال من که شمار بسیار بالایی در جامعه را تشکیل میدهیم با سن بالای 30 سال وبا وضعیت متاهلی وفرزند با این وضع اقتصادی واقعا قادر به رفتن به سربازی میباشیم.اگر کسی ازدواج کند جرم مرتکب شده .انوقت معافیتهای عجیب وقریب مثل 3برادری وغیره ...جایز هستند.کسانی که زمان جنگ به سربازی نرفته اند شرایط سخت در جامعه داشته اند ولی ما که زمان صلح به خدمت نرفته ایم نباید منتظر عفو باشیم واقعا عجیب است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
من خودم از مشمولان غایب هستم که در دوران دانشجویی ازدواج کردم. نمی خواستم و نمی خواهم از سربازی فرار کنم اما با ماهی 800 تومان قسط و اجاره خانه چگونه 2 سال سربازی بروم؟ مسئولان راهی جلوی پای امثال من بگذارند، سربازی هم چشم، می آییم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
چرا نبايد از اين پتانسيل زياد جامعه در راههاي درست استفاده كرد؟آيا هدف از سربازي رفتن فقط مرد شدن است؟چرا نبايد از استعدادها و توانايي هاي هر فرد در راه پيشرفت كشور استفاده كرد؟تا كي صبح بيدار شدن و تا شب رژه رفتن و بعد هم خوابيدن؟آخه اين به تنهايي به چه درد اين كشور مي خوره؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
پس باید مثل ترکیه حداقل به 9 ماه کاهش پیدا کند
پژمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
به نظر من طول مدت سربازی اصلا زیاد نیست و برابر کشور های عقب افتاده نیست.نمیدونی چرا حرف میزنی؟ تو خیلی کشور ها که از ما هم پیشرفته تر هستند تو همین محدوه هست مدتش و هم اینکه اجباری و بدون حقوق
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۷
اگر شما فکر تشويق جوانان براي ازدواج هستيد کم کردن مدت خدمت سربازي براي متاهلين بهترين راه است.....
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
ونزوئلا نماز عید فطر عید فطر فطریه گروه فرقان نفت ونزوئلا