بازدید 10619
تابناک بررسی می کند/

توهمی بنام رای قومیتی/دلیلی اشتباه و خطرناک برای توجیه شکست!

انتخابات در هر کشور برنده و بازنده‌ای دارد. برنده‌ها که تکلیفشان مشخص است و بازنده‌ها هم تلاش دارند تا هزار و یک دلیل را به صف کنند تا در نهایت خودشان و طرفدارانشان را توجیه کنند که چرا رای نیاوردند و دست خالی به خانه برگشتند.  
کد خبر: ۱۲۴۷۱۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۵۳ 09 July 2024

به گزارش تابناک، رقابت ۱۵ تیرماه، اما خیلی بیشتر از یک رقابت معمولی و ساده بود! هرچند شاید به دلیل مشارکت ۴۹.۷ درصدی که صورت گرفت خیلی‌ها آن را کم اهمیت بدانند، اما از حیث سیاسی و بلوک بندی‌های سیاسی موجود در ایران اتفاق مهمی رقم خورد.

 

توهمی بنام رای قومیتی/دلیلی اشتباه و خطرناک برای توجیه شکست!

مسعود پزشکیان نامزد اصلاح طلبان و ۵ نامزد اصولگرای آن سمت میز در ۸ و ۱۵ تیرماه اتفاقاتی را رقم زدند که تقریبا در تاریخ انتخابات‌های جمهوری اسلامی بی سابقه بود. نخست اینکه فقط یک نامزد غیر همسو تائید صلاحیت شده بود و ۵ نامزد تقریبا همسو، تائید صلاحیت شده بودند و این خود شانس نامزد اصلاح طلبان را بالا برده بود.

دوم اینکه نامزد اصلاح طلبان بدون ارائه هیچ برنامه مشخصی فقط با بازخوانی مسائل و مشکلات اجتماعی و گا‌ها اقتصادی توانست ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ ایرانی را با خود همراه کند و نهمین رئیس جمهور ایران شود، اما رقیب او یعنی سعید جلیلی هم آرای قابل توجه‌ای را در سبد خود جای داد. او فقط ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار رای کمتر از پزشکیان رای آورد، اما همین مغلوب شدن او حالا سبب شده تا اصولگرایان که پیش از ۱۵ تیرماه همه قوای و حتی پارلمان‌های محلی را در دست گرفته بودند او را مقصر شروع پروژه سنگر به سنگر اصلاح طلبان بدانند.

در این انتخابات محمدباقر قالیباف، رئیس مجالس یازدهم و دوازدهم حضور داشت که طبق نظرسنجی‌های معتبر به ویژه دانشگاه تهران اگر سعید جلیلی در اجماع با او کنار می‌رفت می‌توانست تا حدودی در مرحله اول پزشکیان را مغلوب خود کند و یا در غیر این صورت به دور دوم می‌رفت.

اما نظرسنجی‌ای که دوباره مراکز معتبر از جمله دانشگاه تهران با درصد خطای ۳.۵ درصد صورت داده بود باز هم محمدباقر قالیباف در دور دوم می‌توانست پزشکیان را پشت سر گذاشته و به پاستور راه یابد.

به گزارش تابناک، از سوی دیگر هواداران سعید جلیلی که در این دور از انتخابات با اقبال ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری مردم ایران رو به رو شدند و این میزان رای در مقایسه با سال ۹۲ بیش از ۴ برابر شده است، علت اصلی باخت خود به مسعود پزشکیان را رای قومیتی می‌دانند که بیشتر به نظر می‌رسد که مغلطه گویی سیاسی است و توجیهی اشتباه برای شکست است.

بدون شک یکی از دلایل موفقیت پزشکیان در کسب رای بالا در استان‌های شمال غرب کشور، سکونتش در منطقه در بیست سال گذشته است. یعنی او در این مدت به یک سیاستمدار منطقه‌ای تبدیل شده، در حالی که افرادی همچون آملی لاریجانی، محمدباقر نوبخت و یا محمدرضا باهنر به دلیل عدم سکونت در آمل، رشت و کرمان نتوانستند رای مردم این شهرستان‌ها را در انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی بدست آوردند.

در همه شهر‌های استان زنجان، پزشکیان نفر اول است، اما رقابت دو نامزد تقریبا نزدیک است در حالی که اگر قرار بود رای پزشکیان قومیتی باشد باید در زنجان هم مثل آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل رای او ۵ برابر سعید جلیلی می‌شد که نشد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ محسن مهرعلیزاده که متولد تبریز است و سعی هم کرد که رای قومیتی را با خود همراه کند در سه استان اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ۶۵۲ هزار رای آورد در حالی که اکبر هاشمی رفسنجانی هم در دور اول ۵۱۴ هزار رای آورد و رای مهرعلیزاده فاصله اثرگذار و چندانی با هاشمی رفسنجانی نداشت. 

در انتخابات سال ۹۲ نیز رای حسن روحانی در استان آذربایجان شرقی ۵ برابر رای سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف بوده، و یا در استان آذربایجان غربی نیز آرای حسن روحانی ۶۸۲ هزار رای و آرای سعید جلیلی و قالیباف به ترتیب، ۹۳ هزار و ۱۵۱ هزار بوده است و در استان اردبیل هم رای حسن روحانی بیش از ۲ برابر مجموع آرای محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی بوده است؛ آیا مردم این سه استان به دلیل قومیت به حسن روحانی رای داده‌اند؟

در استان همدان رقابت بین جلیلی و پزشکیان بسیار نزدیک بوده است به عنوان مثال در بهار و کبودرآهنگ که ترک زبانان اکثریت هستند جلیلی نفر اول شده است و یا در شهر جغتای و جوین خراسان جنوبی که جمعیت قابل توجهی ترک زبان دارد باز جلیلی نفر اول بوده است.

در همه جای دنیا نامزد‌ها و احزاب بازنده دلایل شکست خود را به صورت علمی و دقیق بررسی می‌کنند تا در رقابت‌های بعدی مرتکب چنین اشتباهاتی نشوند و امروز بررسی این شکست نیز باید توسط احزاب به صورت جدی پیگیری و بررسی شود و به جای متهم کردن و مغلطه گویی به هواداران و طرفداران خود با دلیل بگویند که چرا شکست خوردند.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۶۲
تعدادآرا بیشتر بستگی به هواداران و فعالان هر منطقه دارد نه قومیت البته از نظر من تجزیه و تحلیل آنها که رای ندادند ارزش بیشتری دارد . چرا که جنبه ملی و امنیتی دارد والا تحلیل آرا کاندیداها مربوط به خودشان و جناح حامی خودشان می شود .
سابقه شکست های انتخاباتی آقای جلیلی:

سال ۱۳۷۸ در انتخابات مجلس ششم از حوزهٔ انتخابیهٔ مشهد و کلات شکست خورد
سال ۱۳۸۲ باز هم از حوزهٔ انتخابیهٔ مشهد برای مجلس هفتم شکست خورد
انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ شکست خورد
انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ کناره گیری کرد
انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ شکست خورد
ولی همچنان طرفداران وی اعتقاد دارن آقای جلیلی به رای قومیتی مقابل آقای پزشکیان باخت!!!!
التماس تفکر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
جلیلی در انتخابات رقابتی با تفکری که دارد همواره بازنده خواهد شد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
به انتخابات فرانسه نگاه کنید هرچند قابل مقایسه نیست ولی چند دهه است مارلن لوپن بعنوان یک راستگرای افراطی که مخالف مسلمانان و مهاجران است هر دوره در انتخابات وارد می شود و شکست می خورد مردم هرکجای دنیا از افراط گرایی بدشان می آید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
مردم از افراطی ها دل خوشی ندارند. دیگه چجوری باید بگن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
امسال آقای جلیلی کاندید بسیار شایسته ای برای ریاست جمهوری بودند.
ما معتقدان به ارزشهای اسلامی، خیلی به حضور پربرکت ایشان اعتقاد داریم.
رای به جلیلی رای بدنه سنتی جریان اصولگرایی بود که با توجه به توصیه ها داده میشود طرفداران جلیلی اشتباه نکنند اگر شخصی خارج از تندروهای پایداری کاندید میشد قطعاپیروز میشد ...حتی خیلی از اصولگراها علیرغم حمایت ظاهری با شناختی که از جلیلی و طرز فکرش داشتند به او رای ندادند و بسیاری دیگر هم از ترس جلیلی به پزشکیان رای دادند...
متاسفانه آقای جلیلی بازنده خوبی نیست
یکی باید به ایشان بگه که باختی و برو بزار دولت کارش را ابکنه
حالا این بهانه قومیتی را مطرح کرده اند
مردم نظرشان را گفتند و باید بازنده از تابع این نظر باشد
قومیتی یاهرچیزدیگه که شمااسمش گذاشتین مردم بهش اعتمادداشتن رای دادن
در اینکه جلیلی با عدم کنار رفتنش مقصر شکست اصولگرایان و جبهه انقلاب بود که شکی نیست !

اما در این هم شکی نیست که در استانهای گلستان ( اهل تسنن ) سیستان و بلوچستان ( اهل تسنن ) ؛ آذربایجان و کرمانشاه و کردستان و خوزستان و زنجان و اردبیل و.... ( اقلیت های قومی ) رای های پزشکیان بیشتر بود اونهم 90 درصد آرا !

جلیلی در هیچ استانی شکست نخورد مگر استانهای اقلیت قومی
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۱۷:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
کاملا اشتباه گفتی برو نگاهی به امار بنداز
ناشناس
| Russian Federation |
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
حرف شما کاملا اشتباه هست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
اگر حرف شما درست باشد پس عذر شما بدتر از گناه است. چون با این استدلال می توان گفت:
1- اصولگرایان به مهمتزین ویژگی ایران که تنوع اقوام و مذاهب بوده بی اعتنا بوده و در خیلی از موارد سبب نادیده گرفتن حقوق شهروندی آنان شده است
2- بقیه را به حساب نمی آورید
3- اگر فراموش نکنید بار اول 60 درصد و بار دوم 51 درصد مردم اصلا شرکت نکردند. پس این درصد به معنای این است که از عملکرد هر دو جناح راضی نیستند پس با توجیه های بچگانه خود را فریب ندهید.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
چرا توی قم شکست خورد؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
یک چهارم استانهای کشور را نامبردی بقیه اش هم گفتی و غیره !!! عمو اینکه شد تمام ایران
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
پسرم یه توضیح میدی اقلیت یعنی چی؟ اگه اقلیت یه استان رای داده پس چه جوری رای آورده و مردم زیاد بودن اقلیت میشه کم اکثریت میشه زیاد مدرسه بهت اینارو یاد ندادن؟ اقلیت شما 5 درصدی ها هستید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
استان فارس هم اقلیت قومی هستن؟ اینطوری حساب کنی کلا ایران متشکل از اقلیتهاست
در دور دوم تقریبا شش میلیون نفر بیشتر شرکت کردند و آقای پزشکیان هم رایش همین مقدار بیشتر شد اما جبهه اصولگرا یک میلیون هم به رایش اضافه نشد. مشخصه اینهایی که در دور دوم اضافه شدند عمدتا به خاطر نگرانی از آقای جلیلی حاضر شدند وگرنه طرفداران جبهه انقلاب که در دور اول هم طبیعتا شرکت میکردند.
هر کسی که به پزشکیان رای داده دمش گرم
اون دوستانی که ناراحتن به جای این حرکات زشت بهتره یکم به افکار خودشون رجوع کنن حتما علت شکستشونو متوجه میشن.
اینکه یک ترک توانسته رأی کرد ها را جلب کند بسیار قابل تقدیر است اینکه یک ترک رأی افرادی در دو هزار کیلومتر آنسوتر از زادگاهش را جلب کند قابل توجه است این یعنی تقویت اتحاد ملی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
منظور رای هموطنان بلوچ است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
بلوچها عشق ان من احترام وِیژه برای بلوچ های مظلوم کشورم دارم
ناشناس
| Germany |
۰۷:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
بله واقعا جای تقدیر داره. البته نباید فراموش کرد که مادر آقای پزشکیان کرد مهاباد هستند و خود آقای پزشکیان زاده و بزرگ شده ی مهاباد هستند ( تا مقطع سیکل) و به زبان کردی هم تسلط کامل دارند
اینکه یک شیعه که اصرار دارد عقیده خود را آشکار کند توانسته رای اهل سنت را جلب کند ارزشمند است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
از آموزه های اسلام احترام به همه ادیان و افکار است و دقیقا مخالف تندروی و تکروی است.
این درس بزرگی برای اصولگرایان بود. فقط دو استان آذربایجان سرنوشت انتخابات رو رقم زدند. پزشکیانی که هیچ برنامه ای نداشت رای آورد. عجیب است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
فقط دو استان....!!!!؟
دوست من فازت چیه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
از دید این عزیزان جمعیت این سه استان بیش از چهل میلیون نفر است
اصولگرایان هرکس را غیر از جلیلی می آوردند برنده میشدند چون اغلب آرای پزشکیان از ترس جلیلی بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
البته اغلب را قبول ندارم ولی کسانی هم بودند که برای رای نیاوردن جلیلی به پزشکیان رای دادند .
بنظرم اصول گرایان با هر کسی پا به میدان رقابت می گذاشتند شکست میخوردند چون تفکراتشون و عملکردها شون درست نیست. و بطور کلی قرائت شون از جمهوری اسلامی با خواست مردم مطابقت ندارد. لذا در توجیه این شکست قومیت گرایی رو مطرح کردن که دردی از اونا درمان نمی کند. اگه چنین توجیهاتی روا باشه میشه از زاویه دیگه هم موضوع رو مطرح کرد و گفت چون استان های مرزی همیشه از نظر بودجه مورد ظلم واقع شده اند به پزشکیان اقبال نشون دادند و استان های مرکزی بودجه کشور رو می بلعیدند از ترس عدالت مسعود به سعید رای دادند.
تند روی . شعار گرایی . چشم بستن به وضعیت مردم . اینها سم هستند
مادر جلیلی اصالتاً اردبیلی است.
پدر بزرگ زاکانی اهل تبریز بود.
پزشکیان شخصیت کاملاً شناختۀ ملی و بین المللی است.
از ۵۰ درصد جمعیت رأی دهنده، درصد قابل توجهی از آنها از ترس شون از جلیلی به پزشکیان رأی دادند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹
دقیقا ترس از چی ، مثلا ترسیدند که آقای جلیلی اونها را در
دولت راه ندهد؟
نود درصد از رای پزشکیان متعلق به غیر ترکزبانان است بحث اذری بودن در حدود ده درصد به ایشان کمک کرده است زیرا حدود رایشان نیز همین است
رأی جلیلی هم قومیتی بود چون در مناطق فارس نشین اول بود.
در کجای دنیا اول نتیجه نهیی اعلام می شه بعد رای های شهرها و استان ها؟؟؟!!!!!!!!!!
اکثریت ملت که نیامدند ولی دلشان باپزشکیان بود جلیلی ورسائی درتحریم کامل میروند مجلس والا
توهم؟ جدی میفرمایی؟ پس این آب شیرین کن هایی رئیسی میساخت رایشو به پزشکیان میدادن چی بود؟
پاسخ ها
فرزاد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
وظیفه دولت ساختن و فراهم کردن بسترهای لازم برای توسعه کشوره متاسفانه اینقدر توقع مردم از دولت ها کم شده که حتی ساخت یه آب شرین کن که نیاز اولیه مردم رو فراهم میکنه رو هم
شق القمر حساب میکنن
برادر من از جیب خودش که نساخته پس توقع داشتی اینهمه پول مالیات و فروش نفت و گاز و معادن ووو یه آب شیرین کن هم نسازن؟
هر اصلاح‌طلب دیگه میومد نمیتونست رای قومیت ها رو جلب کنه،حالا شما دوست ندارین قومیتی نگین،ولی واقعیت همینه.
اگه پزشکیان به قومیت ها توجه نکنه و فقط به اصلاح‌طلب ها بپردازه،مرحله دوم ۵میلیون رای همتی در انتظارشه.
نویسنده در قالب یک عنوان غیر واقعی، مطالبی نیز مطرح کرده است. اینکه ایشان برنامه ای نداشته اند؟! مردم درست فهمیدند و اینکه در تدوین یک برنامه رویکرد ها و نگرش ها بسیار اهمیت دارد. بعد هم که برنامه هفتم تهیه شده و اگر کاری لازم باشد افراد اهل فن با مسئولیت پذیری نسبت به تدوین هر برنامه ای اقدام می کنند. ضمنا کاندیداهای دیگر هم برنامه ای ارایه ندادن. انچه گفته شد صرفا یک پیشنهاد بود که مورد استقبال مردم قرار نگرفت.
بهر حال باید به خواست مردم باید احترام گذاشت و هر آنچه به درستی از صندوق رای خارج شود خیر مردم و کشور در ان خواهد بود.
افکار جلیلی برای کشور خطرناک است ولی خود را به بی خوابی میزند
انصافا فرایند این انتخابات با وجود حواشی جزیی که داشت بلوغ سیاسی مردم و دموکراسی در کشور را به نمایش گذاشت.
تحلیل کاملا درست و منطقی هست.
- تحلیل بسیار خوب رای استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، همدان و ... در دوره های مختلف نشان می دهد که اتفاقا هیچگاه در این استان ها با نگاه اینکه فرد ترک هست یا فارس یا سایر ، رای ندادند. و این دوره هم رای دادن به پزشکیان به دلیل ترک بودنش نبوده، بلکه ویژگی های فردی و مواضع جانبدارانه از حق و حقوق مردم آنهم نه با بیان و در زمان انتخابات، بلکه در طول دو دهه فعالیت شان در مجلس بوده است.
- چرا وقتی هم وطنان فارس به یک کاندیدای فارس زبان رای می دهند، قومیتی تعریف نمیشه؟
- جذب آرای مناطق حاشیه کشور توسط جناب پزشکیان نشان می دهد که اصولگرایان هیچ توجه و نگاهی به حق و حقوق حاشیه کشور نداشته اند و همواره بر مرکز توجه دارند.
- بسیاری از مردم نقش جلیلی و تفکر و تیم شان که دولت در سایه تشکیل داده و فعالیت می کنند ره بسیار مخرب برای کشور می دانند که برای کسب قدرت همواره چوب لای چرخ دولت و دست اندرکاران گذاشته اند

-
-
تقدیر الهی بود که شورای نگهبان آنگونه تایید کند، اصولگرایان آنگونه عمل کنند و دل مردم به سمت پزشکیان برود/ حتماً خیر است. آرزوی موفقیت و وپیشرفت ایران را برای دکتر پزشکیان دارم.
علت رای آوردن پزشکیان، رای اقلیت های مذهبی و رای قومیتی بود. حالا می خواد خوشتون بیاد می خواد نیاد.
در ضمن در مناظرات هم برین ببینید چطوری از این استان ها رای گرفت. نقشه ی ایران رو نشون می داد و می گفت این استان های حاشیه ی کشور مهم هستند و چندبار بی جهت اسم استان سیستان و آذربایجان رو آورد.
علت دیگر شکست اصولگرایان، عدم اجماع و غرور بود.
قدرت دولت سایه بیشتره
پاسخ ها
همدلی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
قدرت مردم بیشتره
اینکه با نیومدنش دارد اینقد خسارت میزند رییس جمهور میشد چکار میکرد؟
این انتخابات مصداق افلا تعقلون برای جماعت انقلابی هست
در اکثر شهرها رای این دو مانند هم بود الی برخی شهرهای شمالی غربی که حتی 1 به 10!!
درست است كه اكثريت هموطنان ترك و كرد ما به آقاي پزشكيان راي داده اند ولي مگر اين عزيزان ايراني نيستند.
اگر بگوييم بسياري از روستائيان عزيز و محترم ايراني با تبليغاتي كه طلبه هاي اعزامي به روستا داشتند به آقاي جليلي راي دادند آيا ارزش حقوقي اين راي ها ناديده گرفته مي شود؟
اين ها كه حتي براي راي هموطنان عزيز آذري و كرد ما ارزش قائل نيستند چگونه به خود اجازه مي دهند در منصبي قرار بگيرند كه براي ملت بزرگ و متكثر ايران تصميم گيري كنند.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
چطور ثابت می کنی اکثریت در کردستان اصلا رای دادند؟؟؟؟؟ در تهران مشارکت زیر ده درصد بود
پزشکیان رییس جمهور قوم گرا
تفاوت آرای جلیلی و پرشکیان 2 میلیون و 800 بوده نه 3 میلیون و 300
تنها راه مقابله با اریبی بیش از اندازه آرا در مناطق خاص جغرافیایی و قومی نژادی استفاده از سیستم رای الکترال (مشابه ایالات متحده) است.
این سیستم عادلانه تر است و توسعه سیاسی متوازن تری در مناطق کم جمعیت (نسبت به پر جمعیت) بوجود می اورد
رای قومی را استان های فارس نشین داده اند! به نقشه پراکندگی آرای تفکیکی نگاه کنید. حتی در یزد و کرمان که به اصطلاح پایگاه اصلاح طلبان است. ظریف و خاتمی در شهرهای خودشان هم نتوانستند برای پزشکیان رای بگیرند!
مگر جلیلی اهل خراسان نبود چراهمشهریاش بهش رای ندادند ثانیا مگر بقیه ایران به پزشکیانرای ندادند وفقط قوم ترک
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
بهش رای دادن
جلبلی و پزشکیان هر دوتا (دورگه کرد-ترک) هستندعلت رای آوری پزشکیان مخالفت صریح با وضع موجود و بیان مطالب مختلف علیه آقای جلیلی در زمینه Fatf بود.
اگر قالیباف و جلیلی مشارکت میکردند به احتمال زیاد قالیباف به دور دوم میرفت واقعیت این است که دافعه جلیلی بر جاذبه ش میچربید. هرگز نمیشود میزان حس رای دهندگان به کاندیداها رو دست کم گرفت انسان ها اکثر کارها رو حسی امجام میدهند
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم