بازدید 21554
در گفت و گو با تابناک مطرح شد؛

کاهش سربازی از برنامه هفتم حذف شد؟/ معافیت مشمولان بالای ۳۵ را بی خاصیت کردند

یک نماینده مجلس از سخنگوی شورای نگهبان می‌پرسد که چرا بند کاهش سربازی به ۱۴ ماه در برنامه هفتم درج نشده است؟
کد خبر: ۱۲۴۷۰۷۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۱۶ 10 July 2024

تابناک-ریحانه شیشه گر: «ابوالفضل ابوترابی» نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تابناک از کش و قوس‌ها و فشار‌های ستادکل نیرو‌های مسلح در تصویب یک بخش از برنامه هفتم می‌گوید.

بند کاهش سربازی در از برنامه هفتم حذف شد؟

ابوترابی آنچه که به عنوان مصوبه «معافیت سربازی مشمولان بالای ۳۵ سال با دو فرزند» ابلاغ شده را بی خاصیت و خنده دار می‌داند.

او در خصوص روند تغییرات این مصوبه که در در قالب برنامه هفتم مطرح شده بود می‌گوید: در برنامه هفتم آمده بود که مشمولان بالای ۳۰ سال از سربازی معاف شوند؛ این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و با فشار ستادکل نیرو‌های مسلح به مجلس برگشت خورد.

این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: در ادامه مجلس برای جلب رضایت مجمع سن ۳۰ سال را به ۳۵ سال افزایش داد، اما مجددا با فشار ستاد کل نیرو‌های مسلح این موضوع درمجمع رد شد و با قید سربازان غیرغائب این مصوبه را خنده دار و بی تاثیر کردند.

او می‌افزاید: هدف از این طرح تشویق برای فرزندآوری افراد بالای ۳۰ سال بود، اما آنچه ابلاغ شد با آنچه در برنامه هفتم آمده بود کاملا متفاوت است.

ابوترابی می‌گوید: نظام اسلامی دست فردی را که در ۳۰ سالگی دو فرزند دارد را باید ببوسد و معافیت کمترین امکاناتی است که میتوان به این افراد داد.

او در واکنش به افزایش سن در این مصوبه از مسئولین ذیربط می‌پرسد فارغ از بحث‌های تشویقی؛ سوال اینجاست که آیا افراد در این سن ۳۵ سال به بالا (اصلا کارایی لازم برای حضور در خدمت سربازی را دارند؟

او می‌افزاید: به نظر می‌رسد باید هرچه سریعتر وضعیت افرادی که غائب محسوب می‌شوند و طبق اعلام برخی منابع آمار آن‌ها به ۳ میلیون هم می‌رسد تعیین تکلیف شوند.

ابوترابی می‌افزاید: این همه امکانات و منابع هزینه می‌شود تا مردم به فرزندآوری تشویق شوند، اما با این موضوع که می‌توانست خیلی مثمرثمر باشد مخالفت شد.

ابوترابی با اشاره به برگزاری برخی همایش‌ها توسط برخی از نهادها، می‌گوید: همایش‌های متعدد در زمینه تبیین بحث فرزندآوری برگزار می‌کنند، اما متاسفانه در عمل خبری از حمایت از این موضوع نیست و صرفا کار‌ها نمایشی است.

این نماینده مجلس عنوان می‌کند: یک فرد اگر به طور مستمر هم تحصیل کند تا ۳۲ سالگی می‌تواند تحصیل در مقطع دکتری خود را به پایان برساند و عملا قید نداشتن غیبت و سن ۳۵ سال این مصوبه را بی خاصیت و خنده دار کرده است. صرفا معدودی از پزشکان و متخصصین شامل این مصوبه می‌شوند که بعید میدانم این افراد در سن ۳۵ سالگی و پس از گذراندن آموزش‌های دوران تخصص به دنبال فرزندآوری باشند.

طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که در اواخر اسفند سال گذشته داشت، در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت مصوبه مجلس در برنامه هفتم مبنی بر کاهش مدت سربازی اعلام کرد: حکم کاهش مدت سربازی با اصلاحات صورت گرفته و با رعایت ماده ۴ قانون خدمت وظیفه عمومی و در چارچوب تدابیر ستادکل نیرو‌های مسلح خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

بند کاهش سربازی از برنامه هفتم حذف شد؟

ابوترابی در ادامه این گفتگو با اشاره به سخنان طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ پیرامون کاهش مدت سربازی به ۱۴ ماه، می‌گوید: در برنامه هفتم قرار بود سربازی به ۱۲ ماه کاهش پیدا کند، اما با مخالفت‌هایی که صورت گرفت و برای جلب رضایت ستادکل نیرو‌های مسلح و شورای نگهبان، مدت سربازی در این مصوبه از ۱۲ ماه به ۱۴ ماه افزایش پیدا کرد، اما با وجود اعلام سخنگوی شورای نگهبان این بند در برنامه هفتم مشاهده نمی‌شود! آقای سخنگو باید اعلام کنند چرا قانونی را که رسما اعلام کردند در برنامه هفتم یافت نمی‌شود!

بند کاهش سربازی در از برنامه هفتم حذف شد؟

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۷
در انتظار بررسی: ۲۰
انتشار یافته: ۲۲
وقتی قراراست جمعیت زیادشود دلیل ندارد جوانهابه سربازی نروند وواقعاًمضحک معافیت افراد ۳۵ ساله دارای دوفرزنداست درهرحال سربازی برای جوانان ما ازواجبات است چون خدمت سربازی باعث رشد و بلوغ بیشترشان میشود البته نوابغ ونخبگان برتر دوسال خدمت برایشان ضرربه جامعه است وبایدمعاف شوند وازنبوغشان برای پیشرفت کشوراستفاده کرد ولی افرادعادی اگردرسلامت کامل باشند بهتراست بخدمت بروند که پخته ترشوند طرح معافیت سربازی برای کشوری که شعار پیری جمعیت میدهد باعث خسران است نمایندگان محترم برای کسب رای بیشتر لوایحی میدهند که زیاد بخردانه نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
حق نداری اینجوری درباره زندگی مردم امر و نهی کنی. با کله میرم سربازی ولی زمانی که دقدقه آینده نداشته باشم. زمانی که بدونم دو سال از زندگیم عقب نمیافته و میتونم یه حداقل هایی برای زندگیم فراهم کنم. الان ۲ سال از زندگی من جوونی که هیچی ندرارم تلف میشه و بعد از برگشت تازه میشم یه جوون سرخورده. شما برای بچه های خودت نظر بده نه بچه های مردم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
نظامی گری علاقه می خواهد و استعداد. نمی توان به زور و اجبار کسی را وارد نیروی نظامی کرده، از او جنگجو درست کرد، یا انجام کارها پیش و پا افتاده را به او سپرد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
در خدمت سربازی انسان چیزی یاد نمی گیرد. دانشجویانی که در خوابگاه یا دور از خانواده هستند، همان مقدار بلکه بیشتر تجربه رو پای خود ایستادن را یاد می گیرند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
بسیاری از تعلیمات نظامی که در سربازی یاد می دهند قدیمی شده است. مثلاً هنوز که هنوز است، جهت یابی از طریق صور فلکی را آموزش می دهند. آنهم در زمانه ای که همه موبایل و GPS دارند!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی باید بعد از اتمام تحصیل و البته گذراندن 2 سال سربازی، 2-3 سال هم برای انجام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به هر کجا که این وزارت خانه تعیین می کند بروند . تا خدمت طرح را انجام ندهید، نه مدارک تحصیلی به شما می دهند و نه گذرنامه. در واقع آنها باید 4-5 سال به سربازی بروند!!!!
چون در این مورد کت تن ستاد کله نه مجلس و دولت.
با پیش بینی جمعیت پایین جوانان در آینده باید سرباز آموزش دیده رزرو داشته باشن...
حیف از جوانی
در سالهای 1360 از کوچه ای که در آن زندگی می کردم، فقط من به سربازی رفتم. 2 نفر از هم سن و سالهایم معافی پزشکی گرفتند. در حالی که هر دو کوه نورد بودند. 3 نفر هم به طور غیر قانونی از مرز پاکستان خارج شده و به سوئد و کانادا پناهنده شدند.
من نه پارتی داشتم و نه پول!
فقط با ذهن ما بازی می‌کنند بدون هیچ حاصل
خدمت سربازی یک افتخار برای یک پسر میباشد و هیچ غروری بالاتر از حفاظت از خاک وطن وجود ندارد. تا کنون همه رفتند خدمت و دلیل منطقی برای حذف و یا تغییر آن وجود ندارد. اغلب کشورهایی که ارتش منظم و قوی دارند خدمت سربازی منظم دارند . من هم دقیقا در زمانی که سربازی را میفروختند رفتم خدمت و اولین دوره افسر تکاور وظیفه بودیم . آن زمان خیلی سختی کشیدیم و لی الان واقعا افتخار میکنم و خیلی از موفقیتهای زندگی را مدیون اون دوران هستم. مخصوصا حس مسولیت پذیری و احساس وظیفه در قبال مسولیت ها .
این مصوبه فقط برای معاف کردن آقازاده هاست
وگرنه آدم معمولی نمتونه تا 35 سال سربازی نره و دوتا بچه هم داشته باشه

والا آقازاده ها 15 سالگی ازدواج میکنن چون همه چیشون جوره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
تازه غیبت هم نداشته باشه!؟!؟!؟!؟!
اتباع بین 18 تا 45 سال که تبعه ایران میشوند و یا اجازه اقامت به آنها داده میشود حداقل باید سه سال به سربازی بروند


قانون باید برای همه اجرا شود
پاشید برید سربازی تنبل ها. برای دختران هم باید اجباری بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
تو رو باید ببرن سربازی صبح به صبح بهت بشین پاشو بدن تا در مورد زندگی بقیه نظر ندی
جمعیت کمتر زندگی بهتر

هرجای دنیا بود اون جوانک که در سی سالگی دوتا بچه داره رو جریمه میکردند

مملکت کلا استعداد20 تا 30 میلیون جمعیت رو داره

بعد اینا بفکر افزایش جمعیتن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۴/۲۰
همه جای دنیا بابت افزایش جمعیت جایزه و کمک مالی می دهند در ضمن مساله افزایش جمعیت نیست مساله این است که جمعیت طی ده بیست سال بعد خالی از جوان نشود و نکته سوم همین الان 15 میلیون افغانی در ایران است اونها رو نمی بینی
ایران کلا ظرفیت افزایش جمعیت نداره
اعطای معافیت از برای ورزشکاران با باوریم ۵۰ درصد قراردادهای درفصل بسیار عالی است البته کسانی که به اندازه درفصل پول بدهن از اقشار پر در آمد هم توصیه می شود فقط با یک شرط استخدام آنان در ادارات دولتی وشرکتهای موضوع قانون خدمات مدیریت کشوری وسایر شرکت‌های خصومتی واگذاری دولتی ممنوع باشد .
واقعا شاکر خداوند هستم که سنم طوری آسا که دیگر به درد این کارها نمی خورم.۵۳ سال پیش به سربازی رفتم که شاید بهترین دوران زندگیم بود بن آن همه خاطره.
خیلی از خانواده‌ای مشمولان سن بالای غایب دچار مشکلات فراوانی هستند شما را به خدا به خاطر خانواده این افراد هم که شده، قانون معافیت بالای ۳۵ سال را تصویب کنید،
عمر من را با 27 ماه خدمت فقط تلف کردند
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم