بازدید 1139

اعتراف پدر «ماکرون» به نقشه رئیس‌جمهور فرانسه

پدر رئیس‌جمهور فرانسه، اذعان کرد که پسرش ۲ ماه قبل از اعلام انحلال پارلمان این کشور بهانه‌ خود برای انجام این کار را به وی اطلاع داده بود.
کد خبر: ۱۲۴۶۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۰ 03 July 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، شبکه تلویزیونی یورو نیوز در گزارشی اعلام کرد که «ژان میشل ماکرون» پدر ۷۴ ساله «امانوئل ماکرون» رئیس‌ جمهور فرانسه اذعان کرد که پسرش «۲ ماه قبل از اعلام انحلال پارلمان» قصد خود برای انجام این کار را به او اطلاع داده بود.

«ژان میشل ماکرون» امروز چهارشنبه ۳ ژوئیه ( ۱۳ تیر) در این خصوص به خبرنگاران گفت: امانوئل ماکرون در واقع قبل از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا تصمیم خود را برای انحلال پارلمان فرانسه گرفته بود؛ چرا که معتقد بود مجلس شورای ملی غیرقابل اداره شده است.

این استاد سابق عصب‌ شناسی دانشگاه که هنوز در شهر آمیان در زادگاه امانوئل ماکرون زندگی می‌ کند، اضافه کرد: تصمیم رئیس جمهور فرانسه برای انحلال، نتیجه انتخابات پارلمان اروپا نبود.

این در حالیست که در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا در فرانسه در روز یکشنبه ۹ ژوئن (۳۰ خرداد)، امانوئل ماکرون در اقدامی غیرمنتظره در تلویزیون ظاهر شد و خبر از انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام داد.

وی در سخنرانی خود با اشاره به اینکه احزاب راست افراطی فرانسه شامل حزب «اجتماع ملی» توانسته‌ اند تقریبا ۴۰ درصد آرا را در انتخابات به دست بیاورند، خطر «ظهور ملی‌گرایان و عوام‌فریبان» را بهانه کرده بود.

رئیس‌جمهور فرانسه در توجیه تصمیم خود گفته بود که می‌ داند می‌ تواند روی رای‌ دهندگان حساب کند تا «به جای اینکه در معرض تاریخ قرار بگیرند، خود تاریخ را بنویسند.»

بر اساس نتایج اولیه انتخاباتی که روز یکشنبه در فرانسه برگزار شد، حزب تجمع ملی ۳۳ درصد از آرا عمومی را کسب کرد و حزب چپ‌گرای جبهه مردمی موفق شد ۲۸ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد، این در حالی بود که حزب وابسته به امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه تنها ۲۲ درصد از رأی ها را از آن خود کرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم