بازدید 1452

آیا جنین حمله ۷ اکتبر را تکرار می‌کند؟

رهبران رژیم صهیونیستی اذعان می‌کنند که منطقه جنین در شمال کرانه باختری از نظر تاریخی مرکز مقاومت علیه استعمار بیگانگان حتی قبل از تشکیل رژیم جعلی اسرائیل بوده است و از نظر آنها این منطقه اکنون مقر مقاومت در شمال کرانه باختری است.
کد خبر: ۱۲۴۵۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۵ 01 July 2024


به گزارش تابناک، «مئیر بن شابات» رئیس سابق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای در روزنامه یسرائیل هیوم نوشت: در حالی که بادهای جنگ در شمال می‌وزد و ارتش به عملیات در رفح و شرق شهر غزه ادامه می‌دهد جبهه جنین یادآوری دردناک دیگری از واقعیت امنیتی چالش‌برانگیز در شمال کرانه باختری است. تعداد بمب‌ها و استفاده از آن علیه سربازان اسرائیلی در محورهای مواصلاتی شهرک‌های فلسطینی و اردوگاه‌های آوارگان در شمال کرانه باختری افزایش یافته است و این نشان دهنده افزایش قدرت و مهارت نیروهای مسلح فلسطینی در این منطقه و تهدیداتی است که برای شهرک‌های صهیونیست نشین در این مناطق دارند.

وی گفت: افزایش رشد مقاومت در جنین و منطقه اطراف آن احتمالا سناریوی هفت اکتبر را تکرار می‌کند اما این بار از کرانه باختری. مسیر تبدیل به غزه که از منطقه کرانه باختری می‌گذرد قبل از هفت اکتبر آغاز شد اما با الهام از جنگ و پس از انطباق با روش‌های ارتش اسرائیل، ممکن است شتاب بیشتری بگیرد و اگر به سرعت ریشه کن نشود، چالش‌های جنگ چند جبهه‌ای را افزایش می‌دهد. جنین یک محیط جغرافیایی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. در جریان انتفاضه دوم این منطقه قلعه مقاومت بود. جنگ در اردوگاه آوارگان جنین یکی از حوادث مهم در جریان عملیات «دیوار دفاعی» بود. از آن زمان همکاری بین گروه‌های مختلف در این اردوگاه و همچنین استفاده از بمب‌ها و کمک گرفتن از ساکنان و تاسیسات غیرنظامی برای آزمایش و انبار ابزارهای جنگی افزایش یافته است. ایده مقاومت در جنین به نماد گروه‌های مسلح فلسطینی تبدیل شده و الهام بخش نیروهای مقاومت فلسطین در تمام مناطق شد.

وی گفت: بر اساس نتایج نظرسنجی با ریاست «خلیل الشقاقی» استاد علوم سیاسی و مدیر مرکز پژوهش‌های سیاسی فلسطین در رام الله که اواخر ماه میلادی گذشته منتشر شد جایگاه حماس در کرانه باختری بعد از حمله هفت اکتبر حماس تقویت شده است. برای همین باید دستگاه امنیتی روشی جدی‌تر را علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری در پیش بگیرد. اگر جنین تصمیم بگیرد مانند غزه رفتار کند، شبیه غزه خواهد شد. منطقه کرانه باختری به عنوان عرصه دومی برای جنگ چند جبهه‌ای شناخته می‌شود.

پیشتر شبکه «کان» به نقل از مسؤولان ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله اعلام کرد گروه‌های فلسطینی در کرانه باختری ظرف یک سال می‌توانند موشک‌هایی را از این منطقه به اراضی اشغالی شلیک کنند و این موشک‌ها مثل ده‌ها هزار موشکی است که از غزه شلیک می‌شود.

این شبکه مدعی شده بود که حماس و جهاد اسلامی مواد منفجره و تجهیزات ساخت بمب را از لبنان به کرانه باختری از طریق اردن منتقل می‌کنند.

منبع: ایسنا
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم