بازدید 3735

یک افشاگری درباره مارادونا بعد از سه دهه!

۳۰ سال پیش در چنین روزی دیه‌گو مارادونای کبیر آخرین بازی خود را با پیراهن تیم ملی آرژانتین انجام داد و سپس به دلیل آنچه دوپینگ در بازی مقابل نیجریه اعلام شد محروم شد.
کد خبر: ۱۲۴۴۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۹ 26 June 2024

به گزارش «تابناک ورزشی» به نقل از ورزش سه، بعد از گذشته سه دهه امروز ارنستو اوگالده، پزشک تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۹۴ که در این مورد بیش از هر کس دیگری صاحب‌نظر است درباره ماجرای دوپینگ مارادونا با تیک اسپورتس صحبت کرد. 

بعد از بازی آرژانتین و نیجریه در جام جهانی آمریکا بود که مارادونا به اتاق کنترل دوپینگ فراخوانده شد و چند روز بعد نتیجه تست او مثبت اعلام شد و از وجود ماده افدرین در خون او صحبت به میان آمد.

تیک اسپورتس می‌گوید به دلیل یک عکس که از زمان انتقال مارادونا به اتاق کنترل دوپینگ منتشر شده بود پرستاری که دست او را گرفته بود، سو کارپنتر، همیشه مدعی اصلی نابود شدن دوران ملی مارادونا قلمداد می‌شد. ولی این حرف‌ها قانع‌کننده نیست و هیچکس بهتر از پزشک وقت آرژانتین، ارنستو اوگالده، نمی‌تواند به روشن شدن واقعیت کمک کند.

اوگالده پزشکی است ۶۹ ساله که به عنوان تراماتولوژیست در جامعه پزشکی آرژانتین خوشنام است، ولی مدت‌ها است که فوتبال او را فراموش کرده است. او در جام‌های جهانی ۹۰ و ۹۴ پزشک تیم ملی آرژانتین بود و در کوپا آمه‌ریکا‌های ۹۱ و ۹۳ هم این سمت را بر عهده داشت. 

دوپینگ مارادونا باعث شده بود در بازگشت به آرژانتین اوگالده با توهین‌های شدید روبرو شود و به همین خاطر تصمیم گرفت بعد از جام جهانی آمریکا برای همیشه با این ورزش خداحافظی کند. 

اوگالده مدعی شد که پیش از جام جهانی بو برده بوده که ممکن است در آمریکا آرژانتین از نظر دوپینگ با مشکل مواجه شود. او گفت:" قبل از جام جهانی کادر فنی را به خانه‌ام دعوت کردم و سر میز شام به آن‌ها گفتم نگرانم. مشخص بود یک جای کار درست نیست و من احساس می‌کردم چه ماجرایی در راه است. آنچه نباید اتفاق می‌افتاد در نهایت رخ داد. خواسته من این بود قبل از سفر به آمریکا تست‌های ناگهانی بگیریم. همانطور که قبل از جام جهانی ایتالیا کرده بودیم. من حتی دو آزمایشگاه در آرژانتین و بوستون رزرو کرده بودم، ولی با این درخواست موافقت نشد".

او درباره روز کنترل دوپینگ بعد از بازی نیجریه گفت:" رئیس فدراسیون جلوی رختکن ایستاده بود و درحالیکه به چشمهایم نگاه نمی‌کرد و سرش را پایین انداخته بود پرسید: وضع‌مان چطور است؟ گفتم من که تمیزم و به کارم اطمینان دارم. من از کجا می‌دانستم تست مارادونا مثبت می‌شود؟ بماند، ولی من شک نداشتم اگر مارادونا به اتاق کنترل برود حتما مثبت می‌شود. افدرین ماده عجیبی است. ما در کوپا یک بازیکن داشتیم که خودمان فهمیدیم افدرین استنشاق کرده و نگذاشتیم بازی کند. من به آن تست خرده نمی‌گیرم، چون تست‌ها در یکی از بهترین لابراتور‌های دنیا انجام شد. متاسفانه مارادونا افدرین مصرف کرده بود".  

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم