بازدید 3994

سرنوشت مسن‌ترین زندانی در اوین با ۹۳ سال سن

رئیس کل دادگستری استان تهران از توافق با ستاد دیه به‌منظور مساعدت با هزار و ۸۶۳ نفر از زندانیان دارای محکومیت مالی و فراهم کردن زمینه آزادی آنها در راستای تأکیدهای رهبر معظم انقلاب در خصوص «زندانیان دارای بدهی مالی» در جریان دیدار با مسئولان دستگاه قضا و دستورهای ریاست دستگاه قضا در این زمینه خبر داد.
کد خبر: ۱۲۴۴۳۸۱
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۴۸ 24 June 2024
سرنوشت مسن‌ترین زندانی در اوین با ۹۳ سال سن

 

به گزارش تابناک به نقل از دادگستری کل استان تهران، علی القاصی مهر در راستای تأکیدهای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در زمینه «زندانیان دارای بدهی مالی» در جریان دیدار با مسئولان دستگاه قضا و دستورات ریاست دستگاه قضا در این زمینه، با جمعی از زندانیان که به دلیل مسائل مالی دچار ماندگاری در زندان شده بودند، به‌صورت ویدئوکنفرانس ملاقات کرد.

در جریان ملاقات مجازی مسئولان قضایی استان تهران با زندانیان، یک زندانی زن سرپرست خانوار دارای فرزند مبتلا به اوتیسم که به‌دلیل عجز از پرداخت بدهی در زندان به سر می‌برد، با مساعدت ویژه قضایی و کمک ستاد دیه به مناسبت دهه ولایت و امامت و هفته قوه قضاییه آزاد شد.

در جریان ملاقات مجازی رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران با زندانیان زندان زنان، پنج نفر از زندانیان همان موقع آزاد شدند و به هر یک از آن‌ها نیز یک سبد کالا اختصاص داده شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در جریان ملاقات مجازی با زندانیان، با مسن‌ترین زندانی حال حاضر در ندامتگاه اوین با ۹۳ سال سن ملاقات کرد و ضمن تماس با سرپرست مجتمع قضایی مربوطه، دستور داد تا به قید فوریت منشأ بدهی این فرد احصا و در اسرع وقت تعیین تکلیف شود.

وی همچنین در جریان ملاقات مجازی با زندانیان ندامتگاه اوین، با فردی مواجه شد که از ۱۷ سال قبل به‌دلیل بدهی مالی در زندان به سر می‌برد و به جهت افزایش میزان خسارت تاخیر تادیه به سبب مرور زمان، دچار ماندگاری طولانی مدت در زندان شده بود.

القاصی مهر ضمن بررسی وضعیت این زندانی دستور داد تا به قید فوریت ضمن استفاده از ظرفیت خیرین و ستاد دیه زمینه آزادی این زندانی در روز جاری فراهم گردد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در حاشیه ملاقات مجازی با زندانیان ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه و یاد و خاطره شهدای هفتم تیر اظهار داشت: در راستای پیگیری امور زندانیان در هفته قوه قضاییه، امروز نشست ستاد دیه استان تهران با حضور اعضای ستاد دیه و با دعوت از مدیرعامل ستاد دیه کشور در محل دادگستری کل استان تهران برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: در این نشست، محور پیگیری‌ها و بررسی‌ها، زندانیان جرایم مالی و اشخاصی که صرفا به دلیل مسائل مالی در زندان حضور دارند، در دستور کار قرار گرفت و با مذاکراتی که انجام شد، توافقات خوبی میان ستاد دیه استان تهران با ستاد مرکزی دیه کشور حاصل شد.

وی با اشاره به اینکه اکنون یکهزار و ۸۶۳ نفر از زندانیان استان تهران از محکومان مالی هستند، گفت: توافق شد تا پرونده این زندانیان مورد پیگیری و بررسی قرار گیرد و ۵۰ درصد از بدهی این اشخاص توسط ستاد دیه کشور و بقیه نیز توسط ستاد دیه استان تهران و با استفاده از ظرفیت خیرین و سایر روش‌های حمایتی اعم از اخذ رضایت و مهلت تعیین تکلیف گردد تا بتوان در آینده نزدیک زمینه آزادی این افراد از زندان را فراهم کرد.

۱۳۹ نفر از زندانیان استان تهران تنها به دلیل مهریه در زندان هستند

القاصی مهر با اشاره به اینکه تعداد ۱۳۹ نفر از زندانیان استان تهران نیز تنها به دلیل مهریه در زندان هستند، عنوان کرد: در پی توافقی که با ستاد دیه کشور صورت گرفت، در خصوص تعداد ۱۷ نفر از این اشخاص که بدهی آن‌ها تا سه سکه بود، مقرر شد بدهی آن‌ها با کمک ستاد دیه پرداخت گردد و در روزهای آتی هم‌زمان با هفته قوه قضاییه از زندان آزاد شوند.

رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: در خصوص بقیه این زندانیان نیز که بدهی آنها بیش از سه سکه بود با ستاد دیه کشور توافق به‌عمل آمد که با تعامل ستاد دیه کشور و استان تهران زمینه پرداخت بدهی و آزادی آن‌ها فراهم شود.

وی از رسیدگی ویژه به دادخواست‌های اعسار زندانیان خبر داد و گفت: مقرر شد کارگروهی به‌طور ویژه دادخواست‌های اعسار محکومان مالی را در تمامی محاکم استان تهران را به‌طور ویژه مورد پیگیری قرار دهند و نظارت لازم صورت گیرد تا رسیدگی به دادخواست‌های اعسار به‌طور ویژه و خارج از نوبت به‌عمل آید و اگر احیانا مانعی وجود داشت هر چه سریع‌تر آن مانع برطرف شود و چنانچه پرونده‌ای در وقت قرار گرفت، به‌صورت خارج از نوبت رسیدگی شود.

القاصی مهر ادامه داد: در خصوص تعداد ۷۵ نفر از محکومان مالی که رد مال آنها دارای ابهام بود نیز مقرر شد پرونده آنها توسط اجرای احکام واحدهای قضایی مربوطه استخراج شود و ضمن رفع ابهام، تکلیف اشخاص مشخص شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به برگزاری ملاقات مجازی با زندانیان و رسیدگی به درخواست‌های آن‌ها خاطرنشان کرد: امروز با تعدادی از مددجویان زندان زنان و زندان اوین به‌صورت ویدئوکنفرانس ملاقات به‌عمل آمد که نتیجتا منجر به آزادی تعدادی از این زندانیان شد.

وی تصریح کرد: هماهنگی لازم به‌عمل آمد که بخشی از بدهی این زندانیان از محل ستاد دیه استان تهران و بخش دیگری نیز از محل کمک‌های خیرین پرداخت گردد.

القاصی مهر گفت: در مورد تعدادی از این زندانیان نیز در راستای توافقی که در روز جاری با ستاد دیه کشور به‌عمل آمد، مقرر شد ۵۰ درصد بدهی آن‌ها توسط ستاد دیه کشور و مابقی با مساعدت سایر بخش‌ها تامین و پرداخت شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: در خصوص تعدادی از این زندانیان نیز مقرر شد جلسات مصالحه توسط شورای حل اختلاف مستقر در زندان برگزار شود و در خصوص برخی از این زندانیان نیز معاون قضایی در امور زندان‌ها مکلف شد پرونده آن‌ها را مورد بررسی و نظارت قرار دهد تا هر چه سریع‌تر دادخواست اعسار آن‌ها مورد رسیدگی قرار گیرد و تعیین تکلیف شود.

وی گفت: در نتیجه ملاقات تصویری با زندانیان در روز جاری تعداد ۹ نفر از زندانیان جرایم مالی و تعداد ۱۷ نفر از زندانیان مهریه آزاد شدند که درمجموع تعداد ۲۶ نفر از مددجویان امروز از زندان آزاد شدند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم