بازدید 1654
۳

الزام بیمه کارگر حتی در دوران آزمایشی

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه بیمه شدن کارگر از روز اول کار الزامی است گفت: حتی در دورانی که کارفرما مدت زمان آزمایشی برای آغاز کار را در نظر می گیرد، کارگر باید حقوق و مزایا و بیمه داشته باشد.
کد خبر: ۱۲۴۱۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۴ 10 June 2024

بیمه کارگر از روز اول حتی در دوران آزمایشی الزامی است

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم،یکی از مشکلات کارگران همواره این است که کارفرمایان از روز اول فعالیت نیروی کار را بیمه نمی کنند. در شرایطی که بیکاری بر زندگی جوانان سایه افکنده است اکثر جوانان  در صورت یافتن شغلی مناسب به بیمه بودن یا نبودن توجهی ندارند، چون در آن لحظه مشکل اصلی آنها تأمین معیشت زندگی است. اما کارفرمایان باید از روز اول شروع به کار، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند، اما به دلایلی همچون پرداخت حقوق کم و همچنین پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران خود را بیمه نمی‌کنند. در حال حاضر مشاهده می کنیم با وجود قوانین محکم در مسیر بیمه شدگان اما باز هم برخی کارفرمایان قوانین را زیر پا می گذارند و کارگران خود را به دلایلی مانند فرار از پرداخت سنوات و عیدی  بیمه نمی کنند.

هادی ابوی، نماینده کارگران در کشور با اشاره به اینکه کارفرمایان طبق ماده 148 قانون کار باید کارگر را از روز اول بیمه کنند. حتی در دوران آموزشی که کارفرما برای ادامه یا قطع همکاری تعیین می کند, حقوق و مزایا و بیمه کارگر باید انجام شود.

وی بیان کرد:کارفرمایان طبق ماده 148 قانون کار باید کارگر را از روز اول بیمه کنند. حتی در دوران آموزشی که کارفرما برای ادامه یا قطع همکاری تعیین می کند, حقوق و مزایا و بیمه کارگر باید انجام شود.

وی ادامه داد: مطابق با ماده 148 قانون کار ،همه کارگاه ها وظیفه دارند تا لیست کارگران خود را به سازمان تامین اجتماعی ارسال کنند و برای تک تک کارمندان خود حق بیمه را پرداخت نمایند.

ابوی گفت: کارفرمایان باید از روز اول شروع به کار، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند، اما به دلایلی همچون پرداخت حقوق کم و همچنین پرداخت نکردن سنوات و عیدی کارگران خود را بیمه نمی‌کنند.در حال حاضر مشاهده می کنیم با وجود قوانین محکم در مسیر بیمه شدگان اما باز هم برخی کارفرمایان قوانین را زیر پا می گذارند و کارگران خود را به دلایلی مانند فراراز پرداخت سنوات و عیدی  بیمه نمی کنند.

این در حالی است که طبق ماده 39 قانون تأمین اجتماعی، کارفرما موظف است تا پایان آخرین روز ماه بعد حق بیمه و اسامی بیمه شدگانش را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه دهد و در غیر این صورت جریمه می شود.

همچنین بر اساس بند الف ماده 4 قانون تأمین اجتماعی، کلیه افرادی که به هر عنوان در مقابل دریافت مزد یا حقوق کار می کنند، مشمول قانون تأمین اجتماعی هستند.در ماده 148 قانون کار نیز کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلف شده اند که بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه کردن کارگران واحد خود اقدام کنند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
حالا میشه طیق همین ماده 148 اون سالهای بیمه نشده را خسارت و بیمه آن را گرفت با داشتن مدرک وشاهد کارفرما فکر میکنه زرنگه اما جمهوری اسلامی واداره کار به شدت از کارگر دفاع میکنه که جای شکر دارد وممنون از همشون
تامین اجتماعی ۱۵٪ هزینه پروانه ساختمان را دریافت میکنه
اما حاضر نیست کد کارگاهی برای بیمه عوامل ساختمان دهد
سر همین کارفرما بیمه را پرداخت میکند، اما عوامل بیمه نمیشوند
در درجه اول کارگر باید در مقابل کارفرما مطالبه گر باشد و از هیچ حق حقوقی کوتاه نیاید به ویژه بیمه برخی از کارفرماها دیده شده که کارگر را مورد استثمار قرار داده و برخی از حق و حقوق کارگر را پرداخت نمی کنند دلیلش هم کوتاه آمدن خود کارگر هست
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم