بازدید 23025
آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد مشاهده نشده است

تازه‌ترین گزارش هیات بررسی علل سانحه بالگرد رئیس‌جمهور | در آن ۶۹ ثانیه چه گذشت؟!

مرکز ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح دومین گزارش هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد رئیس جمهور و هیئت همراه را منتشر کرد.
کد خبر: ۱۲۳۹۹۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۳ 29 May 2024

 

به گزارش تابناک، مرکز ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح دومین گزارش هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد رئیس جمهور و هیات همراه را منتشر کرد. 

متن گزارش بدین شرح است:

۱. برابر گزارش دریافتی از سازمان هواشناسی در مورخه ۳۰/ ۰۲/ ۱۴۰۳، هوای حاضر و پیش بینی فرودگاه تبریز (مبداء) تا مقصد اول و دوم گروه پروازی (پل آغبند و سد قیز قلعه سی) تا ساعت ۰۸.۵۰ صبح مساعد و متناسب با شرایط پرواز با دید (VFR) بوده است لکن هوای مسیر برگشت با دریافت آخرین اسناد دریافتی و اظهارات خلبانان و سرنشینان دو بالگرد دیگر نیاز به بررسی بیشتر دارد که متعاقبا اعلام می‌گردد.

۲. بخش اعظمی از اسناد، سوابق و مدارک مرتبط با تعمیر و نگهداری بالگرد سانحه دیده مورد بررسی دقیق قرار گرفت و اشکالی که به لحاظ تعمیرات و نگهداری بتواند در وقوع سانحه موثر باشد مشاهده نشد.

۳. با بررسی به عمل آمده و محاسبات صورت گرفته، ظرفیت بالگرد از جهت تعداد سرنشین و تجهیزات، متناسب با حداکثر وزن استاندارد بالگرد در شروع پرواز و به هنگام برخواستن از مبداء تا مقصد و مسیر برگشت در حد مجاز رعایت گردیده است.

۴. بر اساس پیاده سازی مکالمات ضبط شده بین خلبانان گروه پروازی، آخرین تماس با خلبانان بالگرد سانحه دیده تا زمان وقوع حادثه و عدم پاسخگویی آنها ۶۹ ثانیه طول کشیده است و هیچ گونه اعلامی مبنی بر وضعیت اضطراری ضبط نگردیده است. (زمان تقریبی اعلام شده (حدود ۱.۵ دقیقه) در گزارش اوّل با پیاده سازی نوار ضبط شده در بالگرد MIL-۱۷، ۶۹ ثانیه تأیید می‌گردد).

۵. با توجه به نمونه برداری و آزمایشات صورت گرفته از بقایا و قطعات بالگرد و نحوه پراکندگی آنها و فواصل اجزاء جدا شده از بدنه اصلی، وقوع انفجار ناشی از خرابکاری در جریان پرواز و لحظات قبل از برخورد به دامنه ارتفاعات منتفی است.

۶. در طول مدت ماموریت و تا ۶۹ ثانیه قبل از وقوع سانحه، تماس روی فرکانس‌های مشخص شده با بالگرد سانحه دیده برقرار بوده و آخرین تماس و پیام نیز توسط فرمانده گروه پروازی (شهید مصطفوی) صورت گرفته است لذا هرگونه بروز اختلال در سامانه ارتباطی و یا تداخل فرکانسی منتفی است. (لازم به ذکر است ارتباط بین دو فروند بالگرد دیگر کماکان تا فرود در معدن مس سون گون ادامه داشته است).

۷.  برابر گزارش کارشناسان تخصصی آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد سانحه دیده مشاهده نشده است.

یادآوری می‌گردد تا زمان کشف علت اصلی سانحه، بررسی آزمایشات و تجزیه و تحلیل داده‌ها ادامه می‌یابد و نتایج اطلاع رسانی خواهد شد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۱۱
وقتی که هیچ دلیلی پیدا نکرده اید و همه چیز عادی بوده دیگه گزارش دادن چه ضرورتی داره ا وقتی گزارش میدهند که علت و عواملی شناسایی شده باشند
تنها عامل حادثه بالگرد رئیسی این بوده هنگامی که سه بالگرد تصمیم می گیرند به بالای ابرها بروند چون دید کافی نداشتند بدلیل جلوتر بودن و نزدیک تر بودن به کوه و درختان بالگرد رئیسی این بالگرد به درختان و کوه برخورد می کند و حادثه رخ می دهد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۳ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
تخصص شما چیه؟ نکنه تو هلیکوپتر بودی؟!
ناشناس
| United States of America |
۱۹:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
با این شرایطی که شما میگید باید هلی کوپتر به نوک کوه برخورد میکرد نه به دامنه پایینی کوه
۲. بخش اعظمی از اسناد، سوابق و مدارک مرتبط با تعمیر و نگهداری بالگرد سانحه دیده مورد بررسی دقیق قرار گرفت و اشکالی که به لحاظ تعمیرات و نگهداری بتواند در وقوع سانحه موثر باشد مشاهده نشد.


آخه این دیگه نیاز به بررسی داره؟ از 3 سال پیش تا الان نزدیک 10 تا بالگرد هلال احمر و اینور اونور دچار سانحه شده، هلیکوپترهایی که نزدیک 60 سال از عمرشون میگذره آیا نیاز به بررسی برای سلامت قطعات دارن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۳/۱۰
اطلاعات خود را بیشتر کن
چقدر ما به تکنولوژی های هوا فضای کشور‌ ابر قدرت دنیا اشراف داریم!؟کافیست فضای مرزی کشور آذربایجان در اختیار آمریکا یا اسراییل گذاشته باشند ما چه شناختی از تسلیحات استفاده نشده آمریکا داریم!؟اسراییل که مترسکی بیش نیست نظامیان و متخصصین داخلی صحبت از جنگ الکترونیک می‌کنند این‌ها که برای دهه های گذشته ست هارپ و پروژه های اتمسفری آیا دخیل نبوده.؟!نمی‌شود بالگرد در ابر معمولی صعود کند و در آن گیر کند!!مستقیم صاف با کف با چنان قدرتی زمین بخورد که تا اول سکان عقب کاملاً بسوزد با قرار دادن قطعات موجود کنار هم به حالت سقوط پی خواهند برد کاری که برای هواپیما‌های مسافربری هم انجام می‌دهند.
چرا ۱۷ ساعت بعد پیداشدن؟
۶۹ ثانیه بعد از تماس سقوط کرده ۱۷ ساعت بعد پیدا شدن!!!!!!! وقتی تماس برقرار شده همه بالگردها با هم بودن دیگه موقعیت منطقه هم مشخص بوده در این ۶۹ ثانبه یک بالگرد قدیمی که در یک مسیر مشخص هم پرواز می کرده چقدر می تونسته گم بشه که ۱۷ ساعت طول بکشه پیداش کنند؟
شما که تمام علت ها رو رد کردید ، دیگه چی رو میخواهید بررسی کنید.

با این توصیفی که شما از ماجرا دارید؛ باید این هلی کوپتر بدون مشکل تا برزیل میرفت ، خب چرا سقوط کرده ؟
وقتی همه چی منتفی هستش چرا این حادثه رخ داده ؟
الله اعلم
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم